Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či dostanem podporu ak dostanem od zamestnávateľa výpoveď nap. k 31.07.a mám u neho odpracované cca 8 rokov. Do výpovede mi napíše, že dostávam odstupné vo výške 4 mesačných platov. Budem mať nárok na podporu od 01.08.?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Podmienku na nárok na dávku v nezamestnanosti máš splnenú. UP neskúma dôvod skončenia prac.pomeru ani výšku vyplateného odstupného.

Nárok na odstupné ti však vznikne len v prípade, ak o skončenie prac.pomeru zamestnávatela požiadaš pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Príp. v krátenej výške, ak sa v rovnakom čase so zamestnávatelom dohodneš, že časť výpovednej doby odpracuješ.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
babe01 babe01

babe01 je offline (nepripojený) babe01

Takže ak zamestnávateľ mi dá výpoveď dohodov z organizačných dôvodov k 31.07. tak od 01.08. mám nárok na podporu v nezamestnanosti. /soc. úrad neskúma či mi dá nejaké odstupné a v akej výšky/
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

babe01 Pozri príspevok
Takže ak zamestnávateľ mi dá výpoveď dohodov z organizačných dôvodov k 31.07. tak od 01.08. mám nárok na podporu v nezamestnanosti. /soc. úrad neskúma či mi dá nejaké odstupné a v akej výšky/
Nárok na dávku v nezamestnanosti máš. Či to tak zostane aj po novele zákonov, ktorá sa pripravuje - neviem čo zákonodarcovia navrhnu a schvália.
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

Dobrý podvečer. Poprosím o pomoc a radu, lebo čítam tu už všetko možné a mám miš-maš.
Zamestnankyňa - momentálne na RD, bude končiť pracovný pomer z organizačných dôvodov a dostane 2 mesačné odstupné. Splňa nárok na podporu v nezamestnanosti a mne ide teraz o to, či sa odstupné ráta do VZ na výpočet dávky v nezamestnanosti? Nastúpi teraz na 1 deň do zamestnania a teda sa jej k HM priráta aj to odstupné a ten VZ sa bude vypisovať aj do potrebných tabuliek,však?
ĎAKUJEM
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katkasabka Pozri príspevok
Dobrý podvečer. Poprosím o pomoc a radu, lebo čítam tu už všetko možné a mám miš-maš.
Zamestnankyňa - momentálne na RD, bude končiť pracovný pomer z organizačných dôvodov a dostane 2 mesačné odstupné. Splňa nárok na podporu v nezamestnanosti a mne ide teraz o to, či sa odstupné ráta do VZ na výpočet dávky v nezamestnanosti? Nastúpi teraz na 1 deň do zamestnania a teda sa jej k HM priráta aj to odstupné a ten VZ sa bude vypisovať aj do potrebných tabuliek,však?
ĎAKUJEM
ak po skončení RD bude trvať poistenie zo zamestnania jeden deň, odstupné vstupuje do vymer.základu pre poistenie v nezamestnanosti - s prihliadnutím na max. vymer.základ.

Robíš mzdy ručne alebo cez mzdový SW ?
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

Ešte doplním že nemá nárok na preplatenie dovolenky lebo jej na ňu nevznikol nárok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katkasabka Pozri príspevok
Ešte doplním že nemá nárok na preplatenie dovolenky lebo jej na ňu nevznikol nárok.
Prečo jej nevznikol nárok, vyčerpala si ju pred nástupom na MD ? - uveď obdobie materskej dovolenky.
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

Robím to teraz ručne ale chcem si to potom spätne ponahadzovať, nech to mám OK.
Ak ale RD bude trvať aj po skončení PP lebo dieťa nemá ešte 3 roky,platí to isté?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katkasabka Pozri príspevok
Robím to teraz ručne ale chcem si to potom spätne ponahadzovať, nech to mám OK.
Ak ale RD bude trvať aj po skončení PP lebo dieťa nemá ešte 3 roky,platí to isté?
Počas RD jej zamestnávatel nemôže dať výpoveď, ani z org.dôvodov. Podpísala dohodu o skončení prac.pomeru ?
Počas poberania RP jej nevznikne nárok na dávku v nezamestnanosti, neviem či ju vôbec zaevidujú na UP ako uchádzača o zamestnanie.
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

OK,
nástup do PP = 22.7.2010-25.7.2010
PN =26.7.2010-8.11.2010
MD=9.11.2010-4.7.2011
RD= 5.7.2011-16.8.2011 ´- toto tu mi nadiktovala pani zo SP ked sme si prechadzali papiere, lebo to robila predtým iná pani, takže je som to teraz dostala na stôl.
PP=17.8.2011-18.8.2011
PN= 19.8.2011-29.2.2012
PN=1.3.2012-23.4.2012
PN= 24.4.2012.-23.7.2012
PP = 24.7.2012 - ukončenie PP

Z toho mi tu vychádza že nemá nárok na dovolenku a že RD ešte stále trvá.
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

Viem že nie je možný súbeh a požiada o odňatie rodičovského príspevku. Mne ide teraz o dni keď, 24.7. bude mať 1 deň PP, 25.7. požiada o odňatie rodičovskej dávky a súčasne ukončí pracovný pomer.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katkasabka Pozri príspevok
OK,
nástup do PP = 22.7.2010-25.7.2010
PN =26.7.2010-8.11.2010
MD=9.11.2010-4.7.2011
RD= 5.7.2011-16.8.2011 ´- toto tu mi nadiktovala pani zo SP ked sme si prechadzali papiere, lebo to robila predtým iná pani, takže je som to teraz dostala na stôl.
PP=17.8.2011-18.8.2011
PN= 19.8.2011-29.2.2012
PN=1.3.2012-23.4.2012
PN= 24.4.2012.-23.7.2012
PP = 24.7.2012 - ukončenie PP

Z toho mi tu vychádza že nemá nárok na dovolenku a že RD ešte stále trvá.
Za rok 2010 aj 2011 jej vznikol nárok na dovolenku.

r.2010 - vznikol jej nárok na dovolenku za odpracované dni. Materská dovolenka sa počíta ako výkon práce. Spočítaj si pracovné dni (vrátane sviatkov) MD + odpracované dni z 07/2010. Za každých celých 21 dní má nárok na 1/12 ročného nároku.

r.2011 - rovnako MD sa považuje za výkon práce, trvala viac ako 60 dní, preto jej vznikol nárok na dovolenku za kal. rok, ktorú jej budeš krátiť z titulu rodičovskej dovolenky - za prvých 100 prac.dní (vrátane sviatkov) o 1/12, za každých celých 21 prac.dní o ďalšiu 1/12 ročného nároku.

Na 24.7.2012 jej vykáž čerpanie dovolenky. Ostatnú dovolenku jej preplatíš + odstupné.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katkasabka Pozri príspevok
Viem že nie je možný súbeh a požiada o odňatie rodičovského príspevku. Mne ide teraz o dni keď, 24.7. bude mať 1 deň PP, 25.7. požiada o odňatie rodičovskej dávky a súčasne ukončí pracovný pomer.
ak má manžela, o poberanie rod.príspevku (aj v súbehu so zamestnaním), môže požiadať on.
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

Ale v r. 2010 "neodpracovala" ani počas MD potrebných 60 dní aby jej vznikol nárok za rok 2010 na krátenú dovolenku. Túto povinnosť splnila iba v roku 2011, kedy sa jej bude krátiť podľa uvedené postupu dovolenka. Zle rozmýšľam??
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

Manžela nemá, je rozvedená....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katkasabka Pozri príspevok
Ale v r. 2010 "neodpracovala" ani počas MD potrebných 60 dní aby jej vznikol nárok za rok 2010 na krátenú dovolenku. Túto povinnosť splnila iba v roku 2011, kedy sa jej bude krátiť podľa uvedené postupu dovolenka. Zle rozmýšľam??
Čítaj pozornejšie - v roku 2010 má nárok na dovolenku za odpracované dni.
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

Aj keď v r. 2010 odpracovala iba 4dni?
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

§ 109 Zákonníka práce
Krátenie dovolenky


(1) Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu
b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
d) dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c).

(2) Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, a za obdobie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1.

(4) Pri krátení dovolenky podľa odseku 1 sa musí zamestnancovi, ktorého pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa trval počas celého kalendárneho roka, poskytnúť dovolenka aspoň v dĺžke jedného týždňa, mladistvému zamestnancovi v dĺžke dvoch týždňov.

(7) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku.


Ideme tu podľa tohto paragrafu?
Inak...pôvodne to malo byť o príspevku a teraz sa zasa vraciam k dovolenke. Ospravedlňujem sa že sa to ocitlo v tejto téme.
Som z toho už nešťastná a to idem zajtra na dovolenku a na stôl sa mi to dostalo minulý týždeň.
Vďaka za pomoc Veronika...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katkasabka Pozri príspevok
Aj keď v r. 2010 odpracovala iba 4dni?
Katka, k tým 4 dňom pripočítaj materskú dovolenku (prac.dni+sviatky).
Pri krátení postupuješ podľa tebou citovaného § 109, ale tu počítaš dni rodičovskej dovolenky a za tie krátiš.
0 0
katkasabka katkasabka

katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

Dobre, ok,práve som si to dorátala a vyšlo mi 39 dní MD + 4 dni PP = 43 dní, takže podmienku odpracovaných 60 dní za rok 2010 o ktorých hovorí odsek 1 nesplňa a teda aj tak nemá nárok na krátenie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať