Zavrieť

Porady

Doklady od DKV - prosím všetkých znalých problematiky o vyjadrenie názoru

Dobrý deň, chcem touto cestou veľmi pekne poprosiť všetkých znalých (a možno aj neznalých) problematiky účtovania dokladov z DKV za vyjadrenie názoru. Už týždeň študujem a rozmýšľam ako doklady zaúčtovať. zobrala som účtovníctvo novovzniknutého prepravcu a už teraz ľutujem, že som to urobila. Rada sa učím nové veci, ale v tomto prípade proste neviem čo s tým, čo mám považovať za účtovný doklad a čo nie, s akým dátumom, voči ktorému partnerovi účtovať.... Pokúsim sa priložiť aj prílohy a posielam súpis dokladov a môj názor na účtovanie (aj keď pochybujem, že asi bude správny). Vopred ďakujem za vyjadrenie názoru a myslím si, že vďaka bude patriť za všetkých, ktorý sa s týmito dokladmi "pasujú" vo svojich účtovníctvach.

Malý úvod do preblematiky: firma DKV poskytuje prepravcom v medzinárodnej preprave kartu, ktorou môžu bezplatne využívať služby na nákupy PHL, servis, platbu mýtnych poplatkov atď. Od klienta mám k dispozícii teda doklady z ERP za platby služieb/phl, faktúry od dialničných spoločností za mýtne poplatky a následne sumárnu faktúru, čiastkové faktúry a výpisy z účtov od firmy DKV. Klient na základe súhrnnej faktúry potom platí DKV za dané dodávky cez BV. Toto sú moje prvé doklady v účtovníctve (a už sa hrozím a nespím, čo mi donesie ďalší mesiac )


  1. sumárna faktúra od DKV vystavená 31.7.2012 v mene EUR s poznámkou "NOT VALID FOR TAX PURPOSES (VAT) - preklad neplatí pre daňové účely"- môj názor - tento doklad by som neúčtovala.
  2. a ku sumárnej faktúre patriace čiastkové faktúry alebo výpis z účtu:


  1. čiastková faktúra od DKV /s IC DPH v ČR/ vystavená 31.7. za tankovanie PHL v ČR zo dňa 24.7.. Sumy:

základ PHL 14787,66 CZK 501.001/xxx
servisný poplatok základ 319,41 CZK (vraj nejaká provízia 1,8% z celkovej sumy pre DKV zato že klient tankuje ich kartou) 518.001/xxx
DPH 3021,41 CZK 501.002
spolu 18128,48 CZK a prepočet sumy spolu na EUR 745,01 xxx/321

Zaúčtovala by som do zahraničných došlých faktúr s dátumom 31.7. v sume CZK prepočtom referenčný kurz ECB. Celá faktúra nevstupuje do priznania DPH.V CZK by som účtovala preto, lebo aj žiadosť o vrátenie DPH sa účtuje v cudzej mene (vychádzam z usmernenia vydaného vo finančnom spravodajcovi 4/2006 čistka 31).
Po úhrade faktúry v EUR by som zaúčtovala kurzový rozdiel voči 321.



  1. výpis z účtu od DKV /s IC DPH v ČR/ vystavený 31.7. - obsahuje 4 položky v CZK 7507,03 a po prepočte sumu spolu v EUR 309,17 a k tomu mám tieto doklady:
    a) suma 6000,- CZK mám doklad z ERP predplatné mýto zo dňa 24.7.2012
    b) suma 1456,73 CZK mám doklad z ERP na sumu mínusom - je to vrátené predplatné mýto /zaplatené pred využívaním vašej karty DKV v hotovosti/ zo dňa 30.7.2012
    tieto dva doklady by som zaúčtovala cez zahraničné interné doklady v mene CZK s dátumami 24.7. a 30.7.2012 rovno na 518/321,379???- protistranu neviem /pozn. pre znalých - preúčtovanie nespotrebovaného mýta na 381 budem robiť na konci roka/. Stretla som sa s názorom, že výpis z účtu zaúčtujú ako zahraničnú došlú faktúru rovno v mene EUR, no ja s tým mám „akýsi vnútorný problém“ keďže ten výpis nemá označenie faktúra. Možno si ale len budem zbytočne komplikovať život“ Platba sa uskutoční cez bankový výpis.
    c) a d) mám faktúru od Ředitelství silnic a dálnic ČR vystavená 1.8. v CZK:

za kauciu za premid jednotku 1550,- CZK 314/xxx
mýtne poplatky 1413,76 CZK 518/xxx
zaútovala by som do zahraničných došlých faktúru ako záväzok voči ŘSaD ČR s dátumom 1.8. v CZK - nevstupuje do priznania DPH, nakoľko je pri sadze DPH uvedené "nepodléha N/A".


  1. výpis z účtu od DKV /s IC DPH v DE/vystavený 31.7. za mýtne v DE. K tomuto mám doklad z ERP za mýtne poplatky s dátumom 23.7.. Zaúčtovala by som cez ID dňa 23.7. doklad z ERP - nevstupuje do DPH
  2. výpis z účtu od DKV v/s IC DPH v SR/ vystavený 31.7. - predplatné mýto v SR 11,66 € /tu suma nie je rozpísaná na základ a DPH/
    ale k tomuto mám faktúru od Národnej dialničnej spoločnosti, zo dňa 1.8. DVDP 31.7., kde sumy sú rozúčtované základ 9,72, DPH 1,94 a spolu 11,66 €
    Zaúčtovala by som došlú faktúru od NDS s dátumom dodania 31.7. s rozpisom DPH – 518,343/321 - vstupuje do DPH do r. 23
  3. doklad od DKV /s IC DPH v DE/ "sales according to the reverse charge procedure" - doslovný preklad /nie som angličtinár/ "predaj podľa režimu prenesenia daňovej povinnosti" Je to doklad za využívanie služieb DKV, za to že budú priebežne žiadať o vrátenie DPH v zahraničí
    - vystavené 31.7. - účtovaný servisný poplatok 0,56 €, s informáciou "podlieha uplatneniu mechanizmu reverse-charge"
    - zaúčtujem ako zahraničnú došlú faktúru od DKV s dátumom 31.7. a urobím samozdanenie "služby" podľa § 69 - vstupuje do DPH riadky 11,12,21


No proste mám problém, že neviem, čo je a čo nie je daňový doklad a teda s akým dátum to účtovať. Tak dúfam, že sa skúsení zapoja do témy. Budem povďačná za každý názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    tie doklady som skúšala zozipovať, ale nechce mi to pripojiť ako prílohu. Tak keby ich chcel niekto vidieť, môžem mu ich preposlať napr. mailom.

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    nájde sa niekto, kto sa zapojí do témy?? Ja viem, je čas DPHčiek....

    Doklady od DKV - prosím všetkých znalých problematiky o vyjadrenie názoru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.