Zavrieť

Porady

cestovné náhrady

Ahojte poraďaci chcem vás poprosiť o radu. Živnostník s miestom podnikania žilina, vycestoval na pracovnú cestu do Holandska. Uplatnuje si strané platné pre Holandsko. Koľko dní v roku si ho môže uplatniť? Niečo sa mi zdá, že bolo 180 dní v roku, čitala som aj zákon o dani zpríjmu aj o cestovných náhradách a tam sa píše, že do výšky ako pri zamestnancovi ale nikde nie sú dni alebo výška stravného

ďakujem dúfam, že som to dobre napísala
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Zákon o cestovných náhradách nestanovuje hornú (ani dolnú) hranicu, koľko dní môže človek stráviť na služobnej ceste. T.j. uplatniť stravné v Holadnsku si môže koľko dní potrebuje.

    To, čo sa ti marí, vyplýva zo zákona o dani z príjmov, t.j. ak sa niekto na Slovensku zdržuje viac ako 183 dní, tak mu môže na Slovensku vzniknúť daňová rezidencia = niečo podobné platí aj pre Holandsko.

    sophya je offline (nepripojený) sophya

    sophya
    Dobry den,
    a mozem sa opytat v suvislosti s tym - moze v tom Holandsku vzniknut danova rezidencia aj vtedy, ak odtial neplynu prijmy? Akoze je clovek zamestnany v SR (v pracovnej zmluve ma urcene miesto vykonu prace SR) a je vysielany na sluzobne cesty do napr. Holandska, ale aj mzdu aj cestovne nahrady mu vyplaca slovensky zamestnavatel...
    Ak by v sucte naozaj v Holandsku kvoli tym sluzobnym cestam stravil viac ako 183 dni, ake prijmy by tam zdanoval, ked z Holandska prijmy nema...? Normalne mam z toho hlavu v smutku, lebo som si myslela, ze rezidencia sa posudzuje iba v pripade, ak osoba pobera prijmy aspon z dvoch krajin...
    A ozaj, tych 183 dni sa sleduje klzavo (v ramci ktorychkolvek 12 po sebe nasledujucich mesiacov) alebo v iba ramci 12 mesiacov kalendarneho roka?
    Vopred velmi pekne dakujem za radu a odpoved.
    Dobrý deň, ak je zamestnaný na slovensku a má miesto výkonu práce v inom členskom štáte tak príjmi aj náhrady mu zamestnávateľ vypočíta vo výplate na základe odpracovaných dní a vyúčtovaní cestovných výdavkov.
    Povinnosť mu tam nevznikne veď je tam na základe pracovnej zmluvy zo slovenska. tých 183 dní sa počíta v kalendárnom roku.
    neviem či vám to takto stačí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.