Zavrieť

Porady

ako zdaniť odškodnenie

Ahojte potrebovala by som poradiť v takejto veci:
otec vo veku 80 rokov mal dopravnú nehodu, išiel na bycikly a zrazil ho autom jeden pán. Z PZP
vodiča motorového vozidla by mal dostat odškodnenie cca vo výške 10.000 €, nakolko vodič motorového vozidla bol na vine.
Moja otázka ako má otec zdaniť tento príjem? A či má odviesť do zdravotnej poisťovne z tejto sumy nejaké poistné?
Písala som na DRSR aj na Všeobecnú zdravotnú avšak odpovede som sa ani po mesiaci nedočkala!!!!
Poprosila by som Vás o radu.
Za každú radu vopred ďakujem
Katarína
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    k-a-t-k-a Pozri príspevok
    Ahojte potrebovala by som poradiť v takejto veci:
    otec vo veku 80 rokov mal dopravnú nehodu, išiel na bycikly a zrazil ho autom jeden pán. Z PZP
    vodiča motorového vozidla by mal dostat odškodnenie cca vo výške 10.000 €, nakolko vodič motorového vozidla bol na vine.
    Moja otázka ako má otec zdaniť tento príjem? A či má odviesť do zdravotnej poisťovne z tejto sumy nejaké poistné?
    Písala som na DRSR aj na Všeobecnú zdravotnú avšak odpovede som sa ani po mesiaci nedočkala!!!!
    Poprosila by som Vás o radu.
    Za každú radu vopred ďakujem
    Katarína
    citácia zákona o dani z príjmov
    § 9
    Príjmy oslobodené od dane

    (1) Od dane je oslobodený príjem
    (2) Od dane sú oslobodené aj
    i) prijaté náhrady škôd, náhrady nemajetkovej ujmy, plnenia poskytované na odstránenie alebo zmiernenie následkovmimoriadnej udalosti, 50a), plnenia z poistenia majetku a plnenia z poistenia zodpovednosti za škodu okrem platieb prijatých ako náhrada za

    1. stratu zdaniteľného príjmu, ak nejde o stratu príjmu zabezpečenú dávkami alebo príplatkami podľa písmen a) a c),
    2. škodu spôsobenú na majetku, ktorý bol v čase vzniku škody obchodným majetkom,
    3. škodu spôsobenú v súvislosti s podnikaním alebo s inou samostatnou zárobkovou činnosťou daňovníka (§ 6 ods. 1 a 2) a za škodu spôsobenú daňovníkom v súvislosti s prenájmom (§ 6 ods. 3),
    4. škodu spôsobenú na majetku, ktorý mal daňovník prenajatý, ak tento majetok využíval na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť,

    Mária27 si šikovnejšia

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Katka, nie som daniar, ale nedávno som hľadala príjem z iného druhu škody, aj tu na porade je viac príspevkov. Podľa zákona o dani z príjmov je náhrada škody oslobodená od dani, ak nejde o príjem z podnikania, prenájmu a pod. V mojom prípade to bola škoda z nájmu - takže zdaniteľný príjem. Ten tvoj prípad je podľa všetkého nezdaniteľný príjem.

    zákon 595/2003 § 9
    Príjmy oslobodené oddane


    (1) Od dane je oslobodený príjem
    i) prijaté náhrady škôd,náhrady nemajetkovej ujmy, plnenia z poistenia majetku a plnenia z poisteniazodpovednosti za škodu okrem platieb prijatých ako náhrada za
    1. stratu zdaniteľného príjmu, ak nejde o stratu príjmu zabezpečenú dávkamialebo príplatkami podľa písmen a) a c),
    2. škodu spôsobenú na majetku, ktorý bol v čase vzniku škody obchodnýmmajetkom,
    3. škodu spôsobenú v súvislosti s podnikaním alebo s inou samostatnouzárobkovou činnosťou daňovníka (§ 6 ods. 1 a 2) a za škodu spôsobenú daňovníkom vsúvislosti s prenájmom (§ 6 ods. 3),
    4. škodu spôsobenú na majetku, ktorý mal daňovník prenajatý, ak tento majetokvyužíval na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť,

    ako zdaniť odškodnenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.