Zavrieť

Porady

Materská dovolenka a súvislý prechod na dovolenku rodičovskú plus nový job

Dobrý deň, potrebujem poradiť.

Som na Materskej dovolenke do 08.01.2013 od 09.01.2013 by som mala ísť na dovolenku rodičovskú. Je potrebné prechod z materskej na rodičovskú nejako písomne oznámiť terajšiemu zamestnávateľovi? Zároveň sa mi pri nástupe na rodičovskú črtá možnosť pracovať na pracovnú zmluvu na plný úväzok u iného zamestnávateľa. Takže moja otázka znie: či môžem popri rodičovskej dovolenke aj pracovať na plný úvázok u iného zamestnávateľa a neprídem o rodičovský príspevok cca 200,- Eur mesačne. A druhá otázka je: ako je to z dovolenkou u terajšieho zamestnávateľa. Za rok 2012 mi vznikol nárok na 20 dní dovolenky, kedy si ju vlastne
môžem vyčerpať? až po skončení rodičovskej ale aj medzi prechodm z materskej na rodičovskú a je potrebné čerpanie dovolenky nejako písomne oznámiť? Ďakujem za Vaše odpoveďe Lenka :-)
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

matiova Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem poradiť.

Som na Materskej dovolenke do 08.01.2013 od 09.01.2013 by som mala ísť na dovolenku rodičovskú. Je potrebné prechod z materskej na rodičovskú nejako písomne oznámiť terajšiemu zamestnávateľovi? Zároveň sa mi pri nástupe na rodičovskú črtá možnosť pracovať na pracovnú zmluvu na plný úväzok u iného zamestnávateľa. Takže moja otázka znie: či môžem popri rodičovskej dovolenke aj pracovať na plný úvázok u iného zamestnávateľa a neprídem o rodičovský príspevok cca 200,- Eur mesačne. A druhá otázka je: ako je to z dovolenkou u terajšieho zamestnávateľa. Za rok 2012 mi vznikol nárok na 20 dní dovolenky, kedy si ju vlastne
môžem vyčerpať? až po skončení rodičovskej ale aj medzi prechodm z materskej na rodičovskú a je potrebné čerpanie dovolenky nejako písomne oznámiť? Ďakujem za Vaše odpoveďe Lenka :-)
Tie dátumy akosi nepasujú. Ak chceš ísť na RD, musíš o ňu zamestnávateľa aj písomne požiadať. Popri poberaní RP môžeš pracovať a o RP neprídeš. Nevyčerpanú dovolenku si môžeš vyčerpať po skončení MD alebo RD.
Naposledy upravil Tweety : 30.12.12 at 08:56
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

odporúčam preštudovať ZP §§ 166-169 zákon č, 311/2001 Z.z. v pl. znení....
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311
0 0
matiova matiova

matiova je offline (nepripojený) matiova

Tie dátumy akosi nepasujú. Ak chceš ísť na RD, musíš o ňu zamestnávateľa aj písomne požiadať. Popri poberaní RP môžeš pracovať a o RP neprídeš. Nevyčerpanú dovolenku si môžeš vyčerpať po skončení MD alebo RD. - tomuto nechápem, akože dátumy nepasujú? veď skončím 08.01.2013 MD a následne nato súvisle prejdem na dovolenku rodičovskú, je v tom nejaký problém? a čo s tým novým zamestnávateľom môžem byť u jedného na rod. dovolenke a u druhého popri rodičovskej pracovať? neporuším zákon? takže zamestnávateľovi terajšiemu musí oznámiť písomne , že od 09.01.2013 si čerpám rodičovskú dovolenku, A normálnu dovolenku si kedy vyčerpám, som z toho nejaká domotaná :-(
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

matiova Pozri príspevok
Tie dátumy akosi nepasujú. Ak chceš ísť na RD, musíš o ňu zamestnávateľa aj písomne požiadať. Popri poberaní RP môžeš pracovať a o RP neprídeš. Nevyčerpanú dovolenku si môžeš vyčerpať po skončení MD alebo RD. - tomuto nechápem, akože dátumy nepasujú? veď skončím 08.01.2013 MD a následne nato súvisle prejdem na dovolenku rodičovskú, je v tom nejaký problém? a čo s tým novým zamestnávateľom môžem byť u jedného na rod. dovolenke a u druhého popri rodičovskej pracovať? neporuším zákon? takže zamestnávateľovi terajšiemu musí oznámiť písomne , že od 09.01.2013 si čerpám rodičovskú dovolenku, A normálnu dovolenku si kedy vyčerpám, som z toho nejaká domotaná :-(
normálnu dovolenku teraz nerieš, vyčerpeš napr. pred nástupom z RP do prvého zamestnania..........
odporúčam preštudovať, z dôvodu, ak by si išla na druhú MD, popr. pri ukončení PPV aby si nebola šokovaná.....http://www.porada.sk/t204951-dohody-...-1-2013-a.html
0 0
matiova matiova

matiova je offline (nepripojený) matiova

No absolútne nechápem čo s tým majú dohody mimo pracovného pomeru, keď ja riešim normálny pracovný vzťah u nového zamestnávateľa a u starého zamestnávateľa nevyčerpanú dovolenku a súvislý prechod z materskej dovolenky na rodičovskú. To ste mi teda nepomohli ale úplne ma domotali .-(((( Čo je vlastne výhodnejšie vyčerpať dovolenku medzi prestupom z materskej na rodičovskú alebo ťahať rodičovskú 3 roky a potom vyčerpať nevyčerpanú dovolenku. Hrubú mzdu na zmluve mám 2.000,- brutto.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

matiova Pozri príspevok
No absolútne nechápem čo s tým majú dohody mimo pracovného pomeru, keď ja riešim normálny pracovný vzťah u nového zamestnávateľa a u starého zamestnávateľa nevyčerpanú dovolenku a súvislý prechod z materskej dovolenky na rodičovskú. To ste mi teda nepomohli ale úplne ma domotali .-(((( Čo je vlastne výhodnejšie vyčerpať dovolenku medzi prestupom z materskej na rodičovskú alebo ťahať rodičovskú 3 roky a potom vyčerpať nevyčerpanú dovolenku. Hrubú mzdu na zmluve mám 2.000,- brutto.
Neviem čo ešte riešiš, ale v prísp. č. 3 máš odpovedané.
0 0
matiova matiova

matiova je offline (nepripojený) matiova

Ale prestaňte sa urážať ja som vďačná za každú odpoveď, ale som ich nepochopila, takže ste mi nepomohli :-) o aké úplné údaje ide??? napísala som tam všetko čo som sa chcela spýtať, čo ešte potrebujete aby to bolo zrozumiteľnejšie
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

matiova Pozri príspevok
Ale prestaňte sa urážať ja som vďačná za každú odpoveď, ale som ich nepochopila, takže ste mi nepomohli :-) o aké úplné údaje ide??? napísala som tam všetko čo som sa chcela spýtať, čo ešte potrebujete aby to bolo zrozumiteľnejšie
Ako nepochopila, čo je tam nepochopiteľné? Veď príspevok č 2. je zrozumiteľný, či nie?
0 0
matiova matiova

matiova je offline (nepripojený) matiova

No nechápem tomu, že prečo musím písomne zamestnávateľovi oznamovať rodičovskú dovolenku, to nie je automaticky že z materskej dovolenky sa rovno prechádza na rodičovskú? Myslela som si, že písomne sa zamestnávateľovi oznamuje len nástup po MD alebo RD. A zároveň som si myslela, že po ukončení MD si vyčerpem tých mojich 20 dní dovolenky a potom pôjdem na rodičovskú dovolenku. Preto som z toho trocha dopletená tak prepáčte.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

matiova Pozri príspevok
No nechápem tomu, že prečo musím písomne zamestnávateľovi oznamovať rodičovskú dovolenku, to nie je automaticky že z materskej dovolenky sa rovno prechádza na rodičovskú? Myslela som si, že písomne sa zamestnávateľovi oznamuje len nástup po MD alebo RD. A zároveň som si myslela, že po ukončení MD si vyčerpem tých mojich 20 dní dovolenky a potom pôjdem na rodičovskú dovolenku. Preto som z toho trocha dopletená tak prepáčte.
Ak by si preštudovala ZP, tak by si vedela, že o RD treba zamestnáv. požiadať. PS, ty si mzdárka, tak ako máš v profile?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

matiova Pozri príspevok
No nechápem tomu, že prečo musím písomne zamestnávateľovi oznamovať rodičovskú dovolenku, to nie je automaticky že z materskej dovolenky sa rovno prechádza na rodičovskú? Myslela som si, že písomne sa zamestnávateľovi oznamuje len nástup po MD alebo RD. A zároveň som si myslela, že po ukončení MD si vyčerpem tých mojich 20 dní dovolenky a potom pôjdem na rodičovskú dovolenku. Preto som z toho trocha dopletená tak prepáčte.
ten ZP si si ani nepozrela...je to tam napísané, zákony platia i pre Teba.....
0 0
matiova matiova

matiova je offline (nepripojený) matiova

Mám doma dve malé deti bohužiaľ nestíham čítať Zákonník práce
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

matiova Pozri príspevok
OK hlavne že vy dvaja vševedkovia viete všetko, P.S. nerieš môj plat ale svoj, a nekázala som Vám práve reagovať na moju otázku, určite sú tu podstatne lepší odborníci ako vy dvaja!!!
infantilné vyčítanie toto je......moja posledná reakcia, končím, odoberá mi to čas a chuť.......
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matiova Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem poradiť.

Som na Materskej dovolenke do 08.01.2013 od 09.01.2013 by som mala ísť na dovolenku rodičovskú. Je potrebné prechod z materskej na rodičovskú nejako písomne oznámiť terajšiemu zamestnávateľovi? Zároveň sa mi pri nástupe na rodičovskú črtá možnosť pracovať na pracovnú zmluvu na plný úväzok u iného zamestnávateľa. Takže moja otázka znie: či môžem popri rodičovskej dovolenke aj pracovať na plný úvázok u iného zamestnávateľa a neprídem o rodičovský príspevok cca 200,- Eur mesačne. A druhá otázka je: ako je to z dovolenkou u terajšieho zamestnávateľa. Za rok 2012 mi vznikol nárok na 20 dní dovolenky, kedy si ju vlastne
môžem vyčerpať? až po skončení rodičovskej ale aj medzi prechodm z materskej na rodičovskú a je potrebné čerpanie dovolenky nejako písomne oznámiť? Ďakujem za Vaše odpoveďe Lenka :-)
Dovolenku si môžeš vyčerpať aj po skončení materskej dovolenky (v súbehu s poberaním rod.príspevku). V období čerpania riadnej dovolenky nebudeš u zamestnávatela na rodičovskej dovolenke (začiatok rod.dovolenky nahlásiš až po skončení čerpania dovolenky) a nevzťahuje sa na teba zákaz výpovede. To znamená, že zamestnávateľ ti môže doručiť napr. výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, ale tvoja výpovedná doba končí až po skončení rodičovskej dovolenky.

Ak nastúpiš do zamestnania počas rod.dovolenky (aj u iného zamestnávateľa) - platí pre dohodu aj pracovnú zmluvu, prestávaš byť poistencom štátu v sociálnej aj zdravotnej poisťovni. V sociálnej poisťovni treba podať odhlášku z dôch.poistenia do 8 kal.dní od vzniku nového poist.vzťahu.
V zdr.poisťovni je to i u poistencov štátu komplikovanejšie, závisí od výšky príjmu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako moderátor diskusie som vymazal tri urážlivé príspevky od "matiova". Ľudia, ktorí sa snažia pomôcť a poradiť, si takéto reakcie naozaj nezaslúžia.

Poprosím tých, čo na ne reagovali a citovali ich, aby stiahli sami svoje reakcie, sú tým pádom zbytočné.
2 0
matiova matiova

matiova je offline (nepripojený) matiova

veľmi pekne Ďakujem za odpoveď veronika sad :-)
0 0
matiova matiova

matiova je offline (nepripojený) matiova

Vážený pán Mihál, tý dvaja ako vy ich nazývate mi vôbec nepomohli, tvárili sa ako majstri sveta a pritom ešte boli aj urazení. Tak o čom sa tu bavíme o porade ktorá má pomôcť, ale o porade ktorú nepochopí druhá strana???
0 0
matiova matiova

matiova je offline (nepripojený) matiova

Slušne som sa spýtala a čakala som aj slušnú odpoveď a nie vyvyšovanie sa nad niekým a čítanie profilu a kadečoho.
Myslela som si že táto stránka má pomáhať ľudom, ktorý potrebujú pomoc ak si niesú v niečom istý ale veľmi som sa mýlila. Je tu plno mudrlantov, ktorý sa asi nudia a rýpajú do každého.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

matiova Pozri príspevok
Slušne som sa spýtala a čakala som aj slušnú odpoveď a nie vyvyšovanie sa nad niekým a čítanie profilu a kadečoho.
Myslela som si že táto stránka má pomáhať ľudom, ktorý potrebujú pomoc ak si niesú v niečom istý ale veľmi som sa mýlila. Je tu plno mudrlantov, ktorý sa asi nudia a rýpajú do každého.
Dostala si slušnú odpoveď. Nemala si dôvod na žiadne útoky a osočovanie poraďákov. Ale už aspoň vieme pre budúcnosť, koho príspevkom, otázkam sa máme strániť. PS, ani tá gramatika ti veľmi neide.
0 0
inges inges

inges je offline (nepripojený) inges

Matka :)
Som teraz mimo témy, ale Mila123 a taktiež Tweety sú vždy ochotné reagovať a pomáhať. Nemusia, ale robia to aby pomohli iným. Teda napr. aj mne. Tiež čítam zákonník práce a neviem ho citovať naspamäť,ale ak si nie som istá, viem, že tu mi to je vždy vysvetlené, tak aby som to pochopila.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať