Zavrieť

Porady

Zanedbaná registrácia k DPH

Daňová kontrola v decembri 2005 zistila, že sa podnikateľ mal registrovať ako platca DPH k 1.10.2003. Samozrejme, že vedenie účtovníctva bolo pre neho tou najposlednejšou vecou, takže mu DÚ vyrubil mastný doplatok dane (cca 4 mil. SK). Teraz chce urobiť jednoduché účtovníctvo za roky 2003-2005 aby mohol v ďalšom konaní uplatniť aj výdavky. Ak sa pre takú samovraždu rozhodnem, potrebujem poradiť:
- ako mu účtovať príjmy a výdavky od 1.10.2003, kedy mal byť už platcom DPH, ale nesplnil si registračnú povinnosť? (ide o to či mu DPH rátať ako platiteľovi alebo nie).
Totiž podľa § 2 zákona o DPH by mal byť zdaniteľnou osobou, ale podľa § 4 odsek 5 sa stáva platiteľom až dňom, uvedeným v osvedčení o registrácii. Daňový úrad v SNV tíško spal a za tie roky ho ani raz nevyzval k registrácii, aj keď výška príjmov niekoľkonásobne prevyšovala výšku registračnej povinnosti.
Poznámka: o sankciách, resp. trestnom práve reč nie je, tie sú jasné.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Carl
    Daňová kontrola v decembri 2005 zistila, že sa podnikateľ mal registrovať ako platca DPH k 1.10.2003. Samozrejme, že vedenie účtovníctva bolo pre neho tou najposlednejšou vecou, takže mu DÚ vyrubil mastný doplatok dane (cca 4 mil. SK). Teraz chce urobiť jednoduché účtovníctvo za roky 2003-2005 aby mohol v ďalšom konaní uplatniť aj výdavky. Ak sa pre takú samovraždu rozhodnem, potrebujem poradiť:
    - ako mu účtovať príjmy a výdavky od 1.10.2003, kedy mal byť už platcom DPH, ale nesplnil si registračnú povinnosť? (ide o to či mu DPH rátať ako platiteľovi alebo nie).
    Totiž podľa § 2 zákona o DPH by mal byť zdaniteľnou osobou, ale podľa § 4 odsek 5 sa stáva platiteľom až dňom, uvedeným v osvedčení o registrácii. Daňový úrad v SNV tíško spal a za tie roky ho ani raz nevyzval k registrácii, aj keď výška príjmov niekoľkonásobne prevyšovala výšku registračnej povinnosti.
    Poznámka: o sankciách, resp. trestnom práve reč nie je, tie sú jasné.

    K akému dátumu je subjekt zaregistrovaný ako plátca DPH? Spomínané 4 mil. sú nedoplatok na DPH?

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Ak mu DU dal pokutu za rok 2003 v decembri 2005, že nebol zaregistrovaný, potom sa už nemože robiť dodatočné DP, lebo by si poškodil. Nech sa čonajskôr zaregistruje a ďalej riadne vedie učtovníctvo.

    Carl je offline (nepripojený) Carl

    Carl
    Zaregistroval sa až k 19.12.2005 na základe podnetu daňovej kontroly a z rozhodnutia DÚ vôbec nie je jasné, akú daň mu dodanili. Stále sa tam opakuje iba "daň".
    Podľa mňa (z výšky príjmov a dodanenej sumy) to bude aj daň z príjmov ale musí tam byť aj niečo naviac (veľa naviac) - zrejme DPH z jeho vydaných faktúr lebo pokuta je vecou iného rozhodnutia (ktoré neodvratne príde).

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Carl
    Zaregistroval sa až k 19.12.2005 na základe podnetu daňovej kontroly a z rozhodnutia DÚ vôbec nie je jasné, akú daň mu dodanili. Stále sa tam opakuje iba "daň".
    Podľa mňa (z výšky príjmov a dodanenej sumy) to bude aj daň z príjmov ale musí tam byť aj niečo naviac (veľa naviac) - zrejme DPH z jeho vydaných faktúr lebo pokuta je vecou iného rozhodnutia (ktoré neodvratne príde).
    Podľa mňa, ak ste sa stali platiteľ od 19.12.2005 tak odvtedy sa začnete správať ako platiteľ a vystavovať doklady s DPH a uplatňovať daň na vstupe. Dňom uvedeným na registrácii sa až stávate platiteľom.
    Ani si neviem predstaviť čo by ste chceli robiť. spätne vystavovať nové doklady a opravovať na nich daň a posielať odberateľom tri roky dozadu?
    DÚ vám určite narátal pokutu za neodvedenú DPH z výnosov, ktoré ste nezdanili ako platiteľ.
    Pokutu by som brala ako nedaňový výdavok a od decembra by som sa začala správať ako platiteľ.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Carl
    - ako mu účtovať príjmy a výdavky od 1.10.2003, kedy mal byť už platcom DPH, ale nesplnil si registračnú povinnosť? (ide o to či mu DPH rátať ako platiteľovi alebo nie).
    Príjmy a výdavky účtovať štandardným spôsobom ako u neplatiteľa. Uhradená DPH je v tomto prípade daňovo uznaným výdavkom.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    V prípade, že vám dorubili "ušlú" daň, v odvolacom konaní (ak je aktuálne) by som doporučovala zvážiť aj stránku výdavkov a orientačne si prepočítať vlastnú daňovú povinnosť, ktorá by vznikla, keby bola v tom čase podaná žiadosť o registráciu a subjekt by bol registrovaný. Ak by vám vyšla výrazne nižšia suma, ako si vypočítal DÚ, argumentovala by som výpočtami po zohľadnení prijatých dodávok tovarov a služieb a poukázala na neúmerne vysoký dorubok dane.

    Zanedbaná registrácia k DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.