Zavrieť

Porady

Odpocet DPH + odpisy

Dobry den, vie mi niekto vysvetlit, ako funguje odpocet DPH auta kupeneho na firmu a nasledne odpisy? DPH sa asi odpocitava hned, ale ako je to z odpismi, v akej su vyske a pocas akeho obdobia. Vysledna cena auta?
Ide o auto v hodnote 30000,- €, kupovane nove na Slovensku.
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Brmbolicek Pozri príspevok
    Dobry den, vie mi niekto vysvetlit, ako funguje odpocet DPH auta kupeneho na firmu a nasledne odpisy? DPH sa asi odpocitava hned, ale ako je to z odpismi, v akej su vyske a pocas akeho obdobia. Vysledna cena auta?
    Ide o auto v hodnote 30000,- €, kupovane nove na Slovensku.
    Dakujem.
    ÁNo, ak si platiteľom dph a nakúpil si od platiteľa a MV používaš na svoje podnikanie, uplatníš z nákupu odpočet. MV zaradíš do majetku do 1.OS a odpisuješ 4 roky. Samozrejme toto je postup, keď ho neobstaráš na fin. lízing.

    dianka.sz je offline (nepripojený) dianka.sz

    dianka.sz
    Dobrý deň!
    A aký je postup keď majetok odpisujem na finančný lízing?
    Ten istý príklad.
    ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Brmbolicek Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved. A v akej hodnote tie odpisy su?
    Kedže je 4 ročný odpis,( pri rovnomernom) tak ročne je to 1/4 z OC.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Tweety Pozri príspevok
    Kedže je 4 ročný odpis,( pri rovnomernom) tak ročne je to 1/4 z OC.
    Prosím Ťa, ale ak to auto kúpil napr. v novembri 2012, tak si môže uplatniť odpis len v alikvotneej čiastke. VšaK?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mondes Pozri príspevok
    Prosím Ťa, ale ak to auto kúpil napr. v novembri 2012, tak si môže uplatniť odpis len v alikvotneej čiastke. VšaK?
    ÁNo, tak.
    §27
    (2) V prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu vypočítaného podľa odseku 1 v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia. Ak počas doby odpisovania hmotného majetku podľa § 26 ods. 1
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    Ja by som potrebovala poradiť: firma kúpila cashom auto v hodnote 30.000,-EUR + DPH, na vstupe si samozrejme uplatnila DPH, plánovaný rovnomerný odpis 4-roky, po 2 rokoch odpisovania sa firma rozhodla predať auto za 2.500,-EUR, aký je postup z hľadiska:
    a/ musí vrátiť firma pomerný podiel DPH na vstupe? t.j. za zvyšlé 2 roky ktoré sa ešte nestihli odpísať??
    b/zaujíma DÚ pri kontrole, že sa auto predalo za tak smiešnu cenu a zahŕňa sa tento predaj do tržieb firmy, t.j. podlieha toto dani z príjmu?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Ja by som potrebovala poradiť: firma kúpila cashom auto v hodnote 30.000,-EUR + DPH, na vstupe si samozrejme uplatnila DPH, plánovaný rovnomerný odpis 4-roky, po 2 rokoch odpisovania sa firma rozhodla predať auto za 2.500,-EUR, aký je postup z hľadiska:
    a/ musí vrátiť firma pomerný podiel DPH na vstupe? t.j. za zvyšlé 2 roky ktoré sa ešte nestihli odpísať?? Nie.
    b/zaujíma DÚ pri kontrole, že sa auto predalo za tak smiešnu cenu a zahŕňa sa tento predaj do tržieb firmy, t.j. podlieha toto dani z príjmu? Áno.
    V texte.
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    Ďakujem moc Tweety...bod a/ ma riadne prekvapil, bola som si istá, že pomernú časť DPH treba vrátiť spätne DÚ, to, že netreba vracať nič...toto platí odjakživa, alebo novým zákonom, ktorý som nepostrehla???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.