Zavrieť

Porady

ERP len na úhrady

Máme ERP, ktorá sa využíva len na úhrady faktúr. Je potrebné robiť denné, mesačné a ročné uzávierky a lepiť pokladničnú knihu ? ERP nám funguje tak, že vždy s novým dňom mám nulový obrat a príjem za úhradu fa. na konci dňa presunieme na hlavnú pokladňu bez uzávierky máme na nový začíname od nuly. Pokladňa vie vytlačiť taký sumár úhrad faktúr za deň, mesiac a rok, ale to podľa mňa nie je uzávierka.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

jeso je offline (nepripojený) jeso

jeso
AdrianaA Pozri príspevok
Ja to robím tiež tak. Ale cez ERP nemáme nič len úhrady faktúr a na konci dňa a ani na konci mesiaca sme nerobili uzávierku. V podstate nemáme tržbu, lebo úhrada faktúry nie je tržba. Tržba je už zaúčtovaná dňom dodania tovaru a vystavenia faktúry. Len s tými uzávierkami sa neviem dopátrať, či je to OK. ?
§12 Denná uzávierka, intervalová uzávierka a prehľadná uzávierka

  • vyhotovuje sa len za dni, v ktorých mal podnikateľ tržbu a kedykoľvek za deň
  • intervalovú uzávierku alebo prehľadovú uzávierku vyhotovuje podnikateľ na požiadanie DÚ alebo CÚ ( 1.1.2013)

kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac kuravesele
Ja robím iba dennú uzávierku, aj to iba vtedy keď mám tržbu...bločky si pre istotu lepíme.

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

AdrianaA
a čo máš v tej dennej uzávierke súhrnom koľko si mala príjem za úhrady faktúr. Lebo to nie je tržba. Tržba je už zaúčtovaná cez faktúru.

Badko je offline (nepripojený) Badko

Badko
AdrianaA Pozri príspevok
Nikto nerobí úhrady cez ERP ??
Mne majitel donesie bločik z ERP o úhrade fa - blok dám do hlavnej pokladne ako príjem-úhradu pohľadávky
a viac nič neriešim - ale či je to správne som sa zatial nedopátrala - mám len jeden bloček začal len teraz

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

AdrianaA
Ja to robím tiež tak. Ale cez ERP nemáme nič len úhrady faktúr a na konci dňa a ani na konci mesiaca sme nerobili uzávierku. V podstate nemáme tržbu, lebo úhrada faktúry nie je tržba. Tržba je už zaúčtovaná dňom dodania tovaru a vystavenia faktúry. Len s tými uzávierkami sa neviem dopátrať, či je to OK. ?

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
AdrianaA Pozri príspevok
Ja to robím tiež tak. Ale cez ERP nemáme nič len úhrady faktúr a na konci dňa a ani na konci mesiaca sme nerobili uzávierku. V podstate nemáme tržbu, lebo úhrada faktúry nie je tržba. Tržba je už zaúčtovaná dňom dodania tovaru a vystavenia faktúry. Len s tými uzávierkami sa neviem dopátrať, či je to OK. ?
Ja pracujem s ERP ale len pri úhrade FA,mám ju na tento účel. V deň , ktorý mám úhradu FA v hotovosti na konci pracovnej zmeny spravím dennú uzávierku .Pásku si okopírujem , nalepím a založím do obalu .
Úhradu FA zaúčtujem riadne v pokladničnej knihe a v peňažnom denníku , k účtovaniu mám priloženú FA s dokladom z ERP s názvom "kópia účtu" a zároveň pri účtovaní úhrady spárujem s pohľadávkou .Ako popis si uvediem Denná uzávierka z ERP č. -pohľadávka 2013XXX .Ale denné uzávierky mám všetky spravené , nakoľko denné uzávierky sú povinné aj pri úhradách pohľadávok pretože sú tržbou .Takto to robím v JU.

Čo mi píše na dennej uzávierke dopíšem zajtra z firmy

http://www.porada.sk/t102701-registr...anky-drsr.html

Dav je offline (nepripojený) Dav

Dav
Pri vystavovaní faktúry uvediem - forma úhrady : Hotovosť. MRP ponúka možnosť vybrať formu úhrady. Peniaze prijmem cez ERP - úhrada faktúry. Hneď urobím výber peňazí z ERP, celú sumu uhradenej faktúry a tento bloček priložím do Pokladne (211) k príjmovému pokladničnému dokladu. Dôvod výberu -napíšem číslo faktúry. Na konci dňa urobím dennú uzávierku a tú prilepím do Knihy ERP. Mesačnú, ani intervalovú uzávierku v v ERP nerobím. Týmto spôsobom mám v ERP vždy zostatok hotovosti nulový, čo je vlastne aj pravda, lebo hotovosť hneď odvediem do firemnej pokladne. V roku 2012 som účtovala takéto úhrady cez 261, tohto roku sa už 261 nemá používať, mal by to byť účet 335.

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
AdrianaA Pozri príspevok
a čo máš v tej dennej uzávierke súhrnom koľko si mala príjem za úhrady faktúr. Lebo to nie je tržba. Tržba je už zaúčtovaná cez faktúru.
V dennej uzávierke, ktorá je vyhotovená (len z úhrad pohľadávok) mi na páske zobrazuje :

Počet dokladov
Úhrada faktúr počet
Úhrada faktúr celkom Eur
Denný obrat Eur
Kumulovaný obrat
Hotovosť v zásuvke
Naposledy upravil Zita5 : 08.02.13 at 07:37

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

AdrianaA
jeso Pozri príspevok
§12 Denná uzávierka, intervalová uzávierka a prehľadná uzávierka
  • vyhotovuje sa len za dni, v ktorých mal podnikateľ tržbu a kedykoľvek za deň
  • intervalovú uzávierku alebo prehľadovú uzávierku vyhotovuje podnikateľ na požiadanie DÚ alebo CÚ ( 1.1.2013)
No a práve preto sme uzávierku nerobili. Veď úhrada pohľadávky nie je tržba ( PU). Okrem toho pri účtovaní neprehadzujem úhradu pohľadávky cez 261, ale priamo na 211/311 a v hlavnej pokladni priložím kópiu dokladu z ERP.

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Žabinka
jeso Pozri príspevok
§12 Denná uzávierka, intervalová uzávierka a prehľadná uzávierka

  • vyhotovuje sa len za dni, v ktorých mal podnikateľ tržbu a kedykoľvek za deň
  • intervalovú uzávierku alebo prehľadovú uzávierku vyhotovuje podnikateľ na požiadanie DÚ alebo CÚ ( 1.1.2013)
AdrianaA Pozri príspevok
No a práve preto sme uzávierku nerobili. Veď úhrada pohľadávky nie je tržba ( PU). Okrem toho pri účtovaní neprehadzujem úhradu pohľadávky cez 261, ale priamo na 211/311 a v hlavnej pokladni priložím kópiu dokladu z ERP.
Za úhradu v hotovosti sa podľa zákona o ERP považuje aj úhrada pohľadávky (faktúry) v hotovosti, t.j. aj tržbu prijatú v hotovosti na úhradu pohľadávky (za predaj tovaru alebo poskytnutie služieb, zoznam ktorých je taxatívne vymedzený v prílohe č. 1 zákona o ERP) je podnikateľ, ktorý postupuje podľa zákona o ERP, povinný evidovať v pokladnici.
Moja ERP napr. nedovolí ďalej pokračovať, keď neurobím dennú uzávierku po úhrade pohľadávky cez ERP.
AdrianaA my máme novú pokladnicu a po úhrade faktúry idem na druhý deň od nuly bez uzávierky. Za mesiac sa dá vytlačiť taký súpis uhradených faktúr.

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

AdrianaA
jeso Pozri príspevok
§12 Denná uzávierka, intervalová uzávierka a prehľadná uzávierka

  • vyhotovuje sa len za dni, v ktorých mal podnikateľ tržbu a kedykoľvek za deň presne ako hovorím, že úhrada faktúry nie je tržba a preto sa podľa môjho názoru nerobí ani uzávierka.
  • intervalovú uzávierku alebo prehľadovú uzávierku vyhotovuje podnikateľ na požiadanie DÚ alebo CÚ ( 1.1.2013)
poznámka v texte

avalik je offline (nepripojený) avalik

avalik
AdrianaA Pozri príspevok
poznámka v texte
uhrada FA je trzba

"Za úhradu v hotovosti sa podľa zákona o ERP považuje aj úhrada pohľadávky (faktúry) v hotovosti, t.j. aj tržbu prijatú v hotovosti na úhradu pohľadávky (za predaj tovaru alebo poskytnutie služieb, zoznam ktorých je taxatívne vymedzený v prílohe č. 1 zákona o ERP) je podnikateľ, ktorý postupuje podľa zákona o ERP, povinný evidovať v pokladnici."

ref: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...a/erp_2012.pdf

zakon o ERP

§ 2
h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok,

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

AdrianaA
tak som si to naštudovala a pochopila . Si sedím na vedení v poslednej dobe. úhrada = tržba = denné uzávierky.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.