Zavrieť

Porady

Aké som zaplatil odvody do zdravotnej poisťovne?

Dobrý deň. Minulý rok som bol szčo 9 mesiacov. V daňovom priznaní B na tretej strane dole (v časti o príjme szčo) sa píše preukázateľne zaplatené poistné na zdravot. poistenie z príjmov podľa parag. 6 ods. 1 a 2 zákona. Mám tam rátať zaplatené poistné za január, február, ..., október? Alebo aj za december 2011, keďže to bolo zaplatené v roku 2012.
Na poslednej strane v daň. priznaní je časť pre účely zdrav. poistenia, riadok 10, preukázateľné zaplatené preddavky na zdravot. poistenie. Tam predpokladám, že nemám dávať nič, keďže preddavky som neplatil, platil som klasických 47,58€.
ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ewita888 Pozri príspevok
    no, veď toto som ti priložila aj ja.. MFSR iba predpokladá, o čo MZ SR asi ide... dal sa dotaz ku nim, čaká sa na odpoveď..
    Pre tých čo nemajú DRAKa, tu je odpoveď z MZ, ktorú dostla Janka Motyčková (len neviem či tie posledné dva odstavce sú jej komentár, alebo boli priamo v stanovisku). Mne odpoveď ešte neprišla.

    Komentár od Jana Motyčková Dnes 08:04
    #22
    Prišla mi takáto odpoveď z Ministerstva zdravotníctva (celkom som to nedoštudovala do konca, lebo musím odísť, takže zatiaľ bez komentára):

    v VI. Oddiely pod tabuľkou uvádza to čo zaplatil ZP v danom roku teda všetko aj prípadné nedoplatky z minulých období, nakoľko sú to jeho výdavky a o tie sa má navýšiť základ dane pri výpočte preddavku a VZ . Tento údaj mali uvádzať platitelia aj v čase ked robili RZ sami a v tlačive B uvádzali ako výdavky – tie výdavky ktoré si uplatnili pri výpočte základu dane.
    Problém s touto položkou sme riešili aj v roku 2011 a 2012 ked sme chceli rozdeliť danú položku – lebo pri zdaňovaní preplatkov z RZ mali poisťovne tiež vychádzať z tejto položky pod oddielom VI. Avšak v tejto položke nebolo rozčlenené to čo sa týkalo daného roka a čo minulých období. My sme následne posielali dotaz na MF SR a odpoved ktorú sme dostali sme Vám preposlali na základe tej odpovede sme sa dohodli na zdaňovaní preplatkov tak ako to je v usmernení ktoré ste nám zaslali.


    Tabuľku na konci DP – údaje na účely soc. a zdrav. poistenia podľa vysvetliviek by sa od položky pre ZP mala vypĺňať suma preddavku ktorú zaplatil v zdaňovacom období t. j. suma preddavku ktorú zaplatil v roku 2012 – tzn. že ak platí správne ( do 8 dňa nasledujúceho mesiaca za predchádzajúci mesiac ) tak by tam mali byť ako výdavky zahrnuté platby ktorými hradil preddavky za december 2011 až november 2012 ( platby za január 2012 až december 2012 ) z tohto údaja z tabuľky na konci by mali vychádzať zdravotné poisťovne pri zdaňovaní preplatku z RZ. Platba za január 2012 ( za december 2011) by tam podľa vysvetliviek mala ísť podľa môjho názoru.

    na konci DP december 2012 ak ho uhradil až v januári 2013 by tam ísť nemal lebo z daňového hľadiska ide o výdavok až v roku 2013, ak by december 2012 uhradil ešte do 31.12.2012 tak áno lebo to je výdavok roku 2012.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    dodko999 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Minulý rok som bol szčo 9 mesiacov. V daňovom priznaní B na tretej strane dole (v časti o príjme szčo) sa píše preukázateľne zaplatené poistné na zdravot. poistenie z príjmov podľa parag. 6 ods. 1 a 2 zákona. Mám tam rátať zaplatené poistné za január, február, ..., október? Alebo aj za december 2011, keďže to bolo zaplatené v roku 2012. dáš tam všetko, čo si uhradil v roku 2012
    Na poslednej strane v daň. priznaní je časť pre účely zdrav. poistenia, riadok 10, preukázateľné zaplatené preddavky na zdravot. poistenie. Tam predpokladám, že nemám dávať nič, keďže preddavky som neplatil, platil som klasických 47,58€. a 47,58 je čo? preddavky predsa... dáš tam všetko, čo si platil v roku 2012 okrem nedoplatkov za minulé obdobia /napr. aj nedoplatok z ročného zúčtovania/
    ďakujem za odpoveď.
    v texte

    Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

    Ivana Š
    na strane 3 sa uvádza preukázateľne zaplatené poistné v danom roku - teda to poistné, ktoré bolo skutočne uhradené bez ohľadu na to, ktorých rokov sa tykalo + nedoplatky s RZZP a str. 12 sa uvádza poistné za príslušné zdaňovacie obdobie za ktoré sa podáva DP - čiže iba za obdobie 01-12/2012 aj poistné zaplatené za 12/2012 v januári 2013, nedoplatky z RZZP sa tu neuvádzajú

    dodko999 je offline (nepripojený) dodko999

    dodko999
    Ďakujem za odpovede, teda ak som bol szčo 9 mesiacov a potom zamestnanec, tak na strane 3 dole bude zaplatené poistné za 12/2011-09/2012 a na strane 12 poistné za 01/2012-09/2012.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    Ivana Š Pozri príspevok
    na strane 3 sa uvádza preukázateľne zaplatené poistné v danom roku - teda to poistné, ktoré bolo skutočne uhradené bez ohľadu na to, ktorých rokov sa tykalo + nedoplatky s RZZP a str. 12 sa uvádza poistné za príslušné zdaňovacie obdobie za ktoré sa podáva DP - čiže iba za obdobie 01-12/2012 aj poistné zaplatené za 12/2012 v januári 2013, nedoplatky z RZZP sa tu neuvádzajú
    Ivanka, s tou stranou 12 som si neni taká istá, Veronika poslala dotaz na MZ, odpoveď ešte nedošla..

    http://www.porada.sk/t206886-p18-dan...cke-osoby.html

    Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

    Ivana Š
    ja som napísala ako bolo na FB Valikou podané, bola na školení a aj Jožko Mihál sa tam vyjadril takto

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Ivanka ale ako písala Ewita.....nie je to jasné...nám na školení bolo povedané Zaplatené, čiže 2-12/2012 .. 4ak8me na vyjadrenie aj keď si osobne myslím, že predsa každá poisťovňa predsa má evidenciu koľko som platila a pri vyučtovaní možem podař námietku alebo nech mi dajú vysvetlenie ako to počítali.
    Tie vysvetlenia su podané FRSR ale toto je záležitosť MZSR

    Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

    Ivana Š
    dám vám stanovisko MFSR: a čítajte:

    Daňové priznania FO typ B za rok 2012

    Je potrebné rozlišovať medzi uvádzaním poistného na sociálne a zdravotné poistenie uvádzané priamo v časti daňového priznania, kde sa vypočítavajú daňové povinnosti daňovníka a časťou (poslednou stranou), ktorá sa vypĺňa pre potreby sociálnej a zdravotnej poisťovne.

    V časti daňového priznania sa vypĺňa tento údaj podľa zásad stanovených pre výpočet daného čiastkového základu dane v súlade so zákonom o dani z príjmov, t.j. uvádzajú sa len sumy, ktoré priamo ovplyvňujú výdavky daného zdaňovacieho obdobia, t.j. aj nedoplatky, ktoré bol daňovník povinný platiť v zdaňovacom období napr. na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia, pričom v prípade ak daňovník účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie daňovú evidenciu resp. evidenciu pre paušálne výdavky uvedú sa len výdavky priamo zaplatené v danom zdaňovacom období t.j. nie zaplatené za december 2012 v januári 2013.

    Časť - údaje pre zdravotné a sociálne účely bola do priznania doplnená na základe zásadných pripomienok MPSVaR a MZ SR a spôsobom akým to oni požadovali. Môžeme len predpokladať, že zámerom bolo predovšetkým uvádzanie platených odvodov resp. preddavkov týkajúcich sa daného kalendárneho roka/zdaňovacieho obdobia bez ohľadu kedy boli zaplatené t.j. aj za december 2012 zaplatené v januári 2013 tak ako to ovplyvňuje započítanie takto zaplatených odvodov pre účely sociálneho a zdravotného poistenia. Do riadkov sa neuvádzajú nedoplatky, ktoré poistenec platil v danom zdaňovacom období z predchádzajúcich období napr. nedoplatok určený na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia vykonaného zdravotnou poisťovňou v roku 2012 za rok 2011.

    V prípade ďalších nejasností týkajúcich sa týchto riadkov odporúčame obrátiť sa na MPSVaR a MZ SR resp. príslušnú zdravotnú a sociálnu poisťovňu.


    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    no, veď toto som ti priložila aj ja.. MFSR iba predpokladá, o čo MZ SR asi ide... dal sa dotaz ku nim, čaká sa na odpoveď..

    Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

    Ivana Š
    a dokedy budeme čakať? - úrady majú chaos a my sa asi nudíme
    ja dám tak ako valika poradila, potom sa prípadne opraví

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    Veronika, ešte počkáme, čo tebe odpíšu Som zvedavá, aj ked teba aj mne sa to vidí takto, ako si priložla..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.