Zavrieť

Porady

Daňové priznanie typu B 2012 (fyzické osoby)

daňový poradca, audítor
V roku 2012 dochádza k zmenám v daňových priznaniach. Vzory boli uverejnené vo FS č. 10/2012. K najvýznamnejším zmenám došlo v tlačive typu B pre fyzické osoby.

Stručné zhrnutie najvýznamnejších zmien:

Strana 1:


  • bezo zmeny položiek oproti roku 2011 (okrem označenia vzoru tlačiva, ktorým je MF/22371/2012-721)


Strana 2:


  • bezo zmeny položiek oproti roku 2011


Strana 3:


  • V. ODDIEL § 5 bezo zmeny
  • VI. ODDIEL § 6 zmena v názve oddielu, z dôvodu zmeny štruktúry aktívnych a pasívnych príjmov a zavedenia pasívneho príjmu z použitia diela a umeleckého výkonu do § 6 ZoDP a doplnenie riadku 11 do tabuľky č. 1 s uvedením príjmov podľa § 6 ods. 4
  • pod tabuľkou č. 1 bola doplnená možnosť zaškrtnutia daňovej evidencie (§ 6/14) pri príjmoch z použitia diela a umeleckého výkonu podľa § 6 ods. 4 a rovnako bola doplnená u týchto príjmov možnosť vyznačenia uplatnenia percentuálnych výdavkov (§ 6/10)


Strana 4:


  • odvolávka/poznámka 11 doplnená zmenu vo vyplnení daňového priznania oproti MO, ktorá súvisí so zánikom možnosti vykazovať daňovú stratu z príjmov z prenájmu podľa § 6/3
  • doplnená odvolávka 12 týkajúca sa príjmov z použitia diela, u ktorých sa výdavky uvádzajú len do výšky príjmov
  • pri uplatnení percentuálnych výdavkov k pasívnym príjmom sa výdavky uvedú úhrnom na riadku 12
  • doplnenie poznámka 13, kedy riadky 41 a 42 vyplní iba účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva
  • riadky 45-52 so zmenou obsahu, ktorá vychádza z údajov tabuľky č. 1 po zohľadnení príjmov za použitie diela


Strana 5:


  • štruktúra tabuľky č. 2 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 53-55 k vyčísleniu základu dane podľa § 7 ZoDP
  • zmena poradia odvolávok a zároveň doplnenie odvolávky 14 v súvislosti s platením odvodov na zdravotné poistenie z titulu poberania príjmov z kapitálového majetku:
    • o ktoré si daňovník znižuje tieto príjmy
    • ktoré daňovník zahrnie do výdavkov



Strana 6:


  • štruktúra tabuľky č. 3 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 56-58
  • prečíslované poznámky, doplnenie poznámok 15, 16, 17 premietnutie zaplatených odvodov na ZP v daňovom priznaní


Strana 7:


  • zmena označenia z bývalého výpočtu základu dane na „Uplatnenie daňovej straty z predchádzajúcich období“ na riadkoch 67-75 a zmena štruktúry údajov tu uvádzaných (významná zmena štruktúry riadkov oproti MO)
  • doplnenie poznámky 19 o presné uvedenie sumy, o ktorú sa zvýši základ dane z dôvodu porušenia podmienok ďalšieho vzdelávania zdravotníckeho pracovníka, zrušenia životného a obdobného poistenia do 31. 12. 2010 uplatneného v nezdaniteľnej časti základu dane v oddiele XIV
  • riadok 76 obsahuje základ dane iba z aktívnych príjmov


Strana 8 a 9:


  • obsahuje riadky 80-110 s tým, že riadok 80 obsahuje základ dane z aktívnych príjmov znížený o nezdaniteľnú časť
  • riadok 81 predstavuje základ dane po zohľadnení pasívnych príjmov
  • štruktúra a obsah riadkov 82-107, 108-110 ostávajú rovnaké ako v MO, zmena spočíva len v prečíslovaní
  • doplnený riadok 107a o samostatné vyčíslenie preddavku na daň z príjmov FO, ktorá si platí preddavky sama z dôvodu, že jej zamestnávateľ nie je platiteľom dane v SR


  • poznámky 20-29 aktualizované podľa štruktúry nového daňového priznania bez iných zmien okrem:
    • poznámky 25 k doplneniu príloh k daňovému priznaniu pri transformácii zrážkovej dane na preddavok o potvrdenie
    • nová poznámka 28 k preddavkom:
      • zaplateným aj po skončení ZO na toto obdobie
      • uhradeným z preplatku


  • XI. Oddiel – rozdiely z dodatočného DP na riadkoch 111-116 vrátane poznámky 30 bezo zmeny s výnimkou prečíslovania riadkov, poznámok a odvolávok na nové riadky DP


Strana 10:


  • nový riadok 120 na uvedenie počtu stálych prevádzkarní umiestnených na území SR a tomu zodpovedajúca poznámka 32
  • XIII. oddiel doplnenie zaškrtnutia splnenia podmienok na poukázanie 3 % dane a s tým súvisiace doplnenie poznámky 33 (dobrovoľnícka činnosť)


Strana 11:


  • bezo zmeny s výnimkou odvolávok na aktualizované riadky daňového priznania


Strana 12:

  • nová strana DP „Údaje na účely sociálneho a zdravotného poistenia“
  • údaje vypĺňa len daňovník, ktorý:
    • dosahuje príjmy z osobnej asistencie na základe zmluvy podľa § 20 zákona č. 447/2008
    • dosahuje príjmy z podielov na zisku vykázanom do 31. decembra 2003
    • dosahuje príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje platené poistné v daňových výdavkoch

Naposledy upravil Jana Acsová : 14.01.13 at 12:37
Usporiadat
martinco8 martinco8

martinco8 je offline (nepripojený) martinco8

kn-alka Pozri príspevok
lebo ti svietil r.37, keď opravíš riadok 37, klikni aj na riadok 68 a nebude svietiť.

Musíš mať vyplnený r.37, r.38 a 43. Riadok 43 sa ti prenáša do riadku 68
r. 67 je v poriadku...nesvieti...
do 68, 70, 71 sa mi prenasa suma z riadku 43...ako som popisal hore...nerozumiem preco sa mi to prenasa do tabulky kde sa uplatnuje strata minulych rokov aj ked ju neuplatnujem...sice text spominanych riadkov zodpoveda tomu, ze by tam mala byt sume z riadku 43, tak som mimo...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

martinco8 Pozri príspevok
nemam v tom riadku praveze nic, no je vysvieteny na zlto...ked 2x kliknem, hodi mi tam zaklad dane...potom pokracujem riadkom 70, 71...kde mi tak isto zahrnie zaklad dane..
ked mam tieto riadky vyplnene, oznacuje mi danove priznanie ako spravne vyplnene...no danovu stratu minulych obdobi si neuplatnujem...
vykašli sa na nadpis - a postupuj tak - ako je v jednotlivých riadkoch uvedené. Ono by to chcelo aj poučenie si prečítať!
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
ale však čítaj čo je napísané v tých riadkoch !!!! Nemusíš mať stratu min.období, to je len súčtový účet, stále sa ti len prenáša r. 43
0 0
martinco8 martinco8

martinco8 je offline (nepripojený) martinco8

citam co je v riadkoch...preto mi to neslo do hlavy.. r. 43 tam musi byt preneseny...len ten nazov "tabulky" ma pomylil...
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Dobrý deň. môžem sa rýchlo popýtať, nemám čas hľadať v zákone, môžem daňovníkovi odpočiítať v DP za rok 2012 stratu z roku 2008. A ešte jedna otázočka keď vedieme daňovú evidenciu, prikládáte aj výkazy k DP? Ja si myslím, že tie mám dať len keď daňovník vedie JÚ. Ďakujem
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Zákon o dani z príjmov

§ 30

Odpočet daňovej straty


(1) Od základu dane daňovníka, ktorý je právnickou osobou, alebo od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, možno odpočítať daňovú stratu počas najviac siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.

(2) Ak daňovník, ktorý začal odpočítavať daňovú stratu alebo mu vznikol nárok na odpočítavanie daňovej straty podľa odseku 1, zanikol v dôsledku zrušenia bez likvidácie, daňovú stratu odpočítava právny nástupca; ak je právnych nástupcov viac, daňová strata sa odpočítava u každého z nich pomerne, a to podľa výšky vlastného imania zaniknutého daňovníka, v akej prešlo na jednotlivých právnych nástupcov. Právny nástupca môže odpočítať daňovú stratu, ak je zanikajúca právnická osoba a jej právny nástupca daňovníkom dane z príjmov právnickej osoby a súčasne, ak účelom tohto zániku nie je len zníženie alebo vyhnutie sa daňovej povinnosti.

(3) Daňová strata u daňovníka, ktorý je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.

(4) Daňová strata u daňovníka, ktorý je komplementárom komanditnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty komanditnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane komanditnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.

(5) Na zistenie daňovej straty, ktorú možno odpočítať podľa odseku 1, platia ustanovenia § 17 až 29.



Áno, môžeš odpočítať stratu.
Pri evidencii sa neprikladajú výkaz, tie idú len pri vedení jednoduchého účtovníctva.
1 0
veruska veruska

veruska je offline (nepripojený) veruska

heluška Pozri príspevok
Dobrý deň. môžem sa rýchlo popýtať, nemám čas hľadať v zákone, môžem daňovníkovi odpočiítať v DP za rok 2012 stratu z roku 2008. A ešte jedna otázočka keď vedieme daňovú evidenciu, prikládáte aj výkazy k DP? Ja si myslím, že tie mám dať len keď daňovník vedie JÚ. Ďakujem
Daňovník, ktorý vedie evidenciu neprikladá k DP výkazy. Túto skutočnosť, že vedieš evidenciu vyznačíš na str.3 daňového priznania.
Stratu z roku 2008 môžeš umoriť - viď §30 zákona o DzP
2 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte, chcem sa spýtať robím DP SZČO s preukázateľnými výdavkami, môže si dať do výdavkov aj Fa za účtovnícke práce?
Patria medzi daňové výdavky ? Ďakujem
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

katkap17 Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať robím DP SZČO s preukázateľnými výdavkami, môže si dať do výdavkov aj Fa za účtovnícke práce?
Patria medzi daňové výdavky ? Ďakujem
ano su to danove vydavky
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ďakujem pekne! Ešte sa spýtam účtovníčka musí vystavovať Faktúry za účt. práce alebo stačia iba vypísať PPD a VPD?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

katkap17 Pozri príspevok
Ďakujem pekne! Ešte sa spýtam účtovníčka musí vystavovať Faktúry za účt. práce alebo stačia iba vypísať PPD a VPD?
DOkladom je faktúra, prípadne zmluva. PD je len vyrovnaním záväzku, pohľadávky.
2 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

querying Pozri príspevok
Pekný večer,
odhodlávam sa dať dokopy DP, a mala by som na Vás pár úvodných otázok ak môžem:
základné číslo účtu pre platenie daní ktoré mi bolo pridelené vlani, je naďalej platné?
aj všetky tie ostatné čísla účtov pre jednotlivé druhy daní?, mení sa len variabilný symbol?
a ešte k tomu toľko rozoberanému plateniu odvodov na strane 3 a 12: ak platím odvody pravidelne formou trvalého príkazu k 28. dňu v mesiaci za aktuálny mesiac /28. 11. za 11-2013/
a neboli žiadne preplatky a ni nedoplatky, uvediem na obidve strany rovnaké čísla? /mne to vychádza soc. 1351,92 a zdrav. 570,96/


a este par "banalit" ak tlacim DP, treba ho tlacit farebne ci staci B&W alebo pripadne grayscale? a bude pri scanovani vadit ak bude na recyklovanom /tmavsom/ papieri?
hadam niekto nenapisal usmernenie co sa toho tyka....
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Skusim zhrnut stranu 12 DPFO s niektorymi typmi SZCO, prosimmohol by mi niekto odobrit postup, citala som aj usmernenie MF, aj MZ ... neviem ci este na porade je aj z MPSVaR ale stale som si nie celkom ista

1. szco podnika cely rok
na str 12 uvedie preddavky na ZP zaplatene v case od 1.1.2012 - 31.12.2012 , neuvádza nedopaltky z predchadzajucich období + nedoplatok z rzzp, socialne odvody zaplatené v čase od 1.1.2012 - 31.12.2012 bez nedoplatkov

2. szco zrusil zivnost napr 30.6.2012 (ci uz si uplatnuje pausalne naklady alebo realne)
na str 12 uvedie preddavky na ZP zaplatene v case od 1.1.2012 - 30.6.2012 , neuvádza nedoplatky z predchadzajucich období + nedoplatok z rzzp, socialne odvody zaplatené v čase od 1.1.2012 - 30.06.2012 bez nedoplatkov

3. szco plati si dobrovolne poistenie do SP
na str 12 uvedie preddavky na ZP zaplatene v case od 1.1.2012 - 31.12.2012 , neuvádza nedoplatky z predchadzajucich období + nedoplatok z rzzp, socialne odvody uhrádzane dobrovolne na riadok neuvadza

dakujem pekne
Naposledy upravil Sarlotka : 21.02.13 at 18:19
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Sarlotka Pozri príspevok
Skusim zhrnut stranu 12 DPFO s niektorymi typmi SZCO, prosimmohol by mi niekto odobrit postup, citala som aj usmernenie MF, aj MZ ... neviem ci este na porade je aj z MPSVaR ale stale som si nie celkom ista

1. szco podnika cely rok
na str 12 uvedie preddavky na ZP zaplatene v case od 1.1.2012 - 31.12.2012 , neuvádza nedopaltky z predchadzajucich období + nedoplatok z rzzp, socialne odvody zaplatené v čase od 1.1.2012 - 31.12.2012 bez nedoplatkov
súhlasím s tebou
2. szco zrusil zivnost napr 30.6.2012 (ci uz si uplatnuje pausalne naklady alebo realne)
na str 12 uvedie preddavky na ZP zaplatene v case od 1.1.2012 - 30.6.2012 , neuvádza nedoplatky z predchadzajucich období + nedoplatok z rzzp, socialne odvody zaplatené v čase od 1.1.2012 - 30.06.2012 bez nedoplatkov
tu si myslím, že na str. 12 by mali ísť tiež reálne zaplatené odvody aj keď po 30.6 - lebo ich nezapočíta na str.3 napr. odvody zapl. za 6. mesiac v 7 mesiaci na str. 3 ich neuvedie, ale podľa mňa na str. 12 áno

3. szco plati si dobrovolne poistenie do SP
na str 12 uvedie preddavky na ZP zaplatene v case od 1.1.2012 - 31.12.2012 , neuvádza nedoplatky z predchadzajucich období + nedoplatok z rzzp, socialne odvody uhrádzane dobrovolne na riadok neuvadza
súhlasím
dakujem pekne
v texte
3 0
tompet tompet

tompet je offline (nepripojený) tompet

Ak dovolíte tak tento môj jubilejný príspevok by som dal úplne mimo témy.

Milí Poraďáci /naschvál s veľkým P/ prijmite môj úprimný obdiv a uznanie za vaše rady, čas a neskutočnú trpezlivosť, ktorú máte aj s totálnymi analfabetmi, lebo pravdu povediac ja by som ich už poslal prisám pánu do .... ak nie inde. Niekedy mi tie otázky fakt pripadajú ako keby som sa ja opýtal Sklodowskej aké kladivo mám zobrať na rozbitie atómu. Nemám nič proti nim, ale ak tomu ani za máčny mak nerozumejú, tak nech si dajú urobiť daňové priznanie nám. My sa im tiež nemiešame do ich kšeftov.

A verte mi, že viem o čom hovorím. Neustále a nekonečné študovanie, overovanie, diskutovanie, pochybovanie, budenie sa na to či som to spravil ok atď. A potom neustále telefonáty : ako je toto - tak, ako je tamto - tak, ako sa účtuje ... - tak. A za minútku vyvalím do telefónu všetko čo sa pracne učím roky, alebo naštartujem TeamViewer a urobím to za nich od seba z domu. A ak na niečo neviem odpovedať tak to študujem aj keď mne to netreba. A ešte mám dobrý pocit, že som nikam nemusel ísť a že som poradil a vyriešil problém. No nie som blbec? A vidím , že ste rovnako postihnutí. Bohužiaľ, už som sa taký blb narodil a záručná doba je už v kýbli. Áno, aj vy sa pýtate čo z toho máme? Viem čo nemám -voľný čas. Ak niekomu 9x poradíte a na 10-x poviete, že nemáte čas tak aj tak ostanete oný .....
Veľakrát som sa už presvedčil, že príslovie:"Každé dobro bude potrestané" má niečo do seba. Ale robím to znova a znova.
Tak ešte raz a mimo témy - Veľká vďaka za všetkých tých čo si neuvedomujú čo tu dostávajú. Úctivá poklona milé dámy a páni Poraďáci!

PS:Bodaj by na vás to príslovie nikdy nesadlo. Ale teraz už idem robiť tak ma neoberajte o čas.
8 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Ďakujem za potvrdenie, že nemusím prikladať výkazy, zmiatlo ma však to, že v príkladoch na stránkach podnikam. sk je DP a zaškrtnuté pod tabuľkou č. 1 že uplatňuje preukázateľné výdavky § 6 ods. 14 a nakoniec uvádzajú že sa prikladajú výkazy, asi je najlepšie spoľahnúť sa na vlastný rozum. Ešte raz ďakujem za Váš čas.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Tak toto, ak sa to zakladá na pravde, ma pekne vytočilo. My sa tu strachujeme, že zaúčtujeme nesprávne napr. nákup PHM nie do zásob, ale do stĺpca služby - popritom štát na dani neoklameme - a tu sa šafári, len taký buchot.

http://www.topky.sk/cl/10/1341058/Ta...anovych-dlhov-
Naposledy upravil Melnick : 22.02.13 at 06:08
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
tompet Pozri príspevok
Ak dovolíte tak tento môj jubilejný príspevok by som dal úplne mimo témy.

Milí Poraďáci /naschvál s veľkým P/ prijmite môj úprimný obdiv a uznanie za vaše rady, čas a neskutočnú trpezlivosť, ktorú máte aj s totálnymi analfabetmi, lebo pravdu povediac ja by som ich už poslal prisám pánu do .... ak nie inde. Niekedy mi tie otázky fakt pripadajú ako keby som sa ja opýtal Sklodowskej aké kladivo mám zobrať na rozbitie atómu. Nemám nič proti nim, ale ak tomu ani za máčny mak nerozumejú, tak nech si dajú urobiť daňové priznanie nám. My sa im tiež nemiešame do ich kšeftov.

A verte mi, že viem o čom hovorím. Neustále a nekonečné študovanie, overovanie, diskutovanie, pochybovanie, budenie sa na to či som to spravil ok atď. A potom neustále telefonáty : ako je toto - tak, ako je tamto - tak, ako sa účtuje ... - tak. A za minútku vyvalím do telefónu všetko čo sa pracne učím roky, alebo naštartujem TeamViewer a urobím to za nich od seba z domu. A ak na niečo neviem odpovedať tak to študujem aj keď mne to netreba. A ešte mám dobrý pocit, že som nikam nemusel ísť a že som poradil a vyriešil problém. No nie som blbec? A vidím , že ste rovnako postihnutí. Bohužiaľ, už som sa taký blb narodil a záručná doba je už v kýbli. Áno, aj vy sa pýtate čo z toho máme? Viem čo nemám -voľný čas. Ak niekomu 9x poradíte a na 10-x poviete, že nemáte čas tak aj tak ostanete oný .....
Veľakrát som sa už presvedčil, že príslovie:"Každé dobro bude potrestané" má niečo do seba. Ale robím to znova a znova.
Tak ešte raz a mimo témy - Veľká vďaka za všetkých tých čo si neuvedomujú čo tu dostávajú. Úctivá poklona milé dámy a páni Poraďáci!

PS:Bodaj by na vás to príslovie nikdy nesadlo. Ale teraz už idem robiť tak ma neoberajte o čas.
Prečp píšeš za mňa?

Ja som si to chcela sama sem napísať.
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

veruska Pozri príspevok
Daňovník, ktorý vedie evidenciu neprikladá k DP výkazy. Túto skutočnosť, že vedieš evidenciu vyznačíš na str.3 daňového priznania.
Stratu z roku 2008 môžeš umoriť - viď §30 zákona o DzP
Ste super, ešte raz ďakujem.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

ahojte. oslobodený príjem odrátavam pri výpočte nezdaniteľnej čiastky na manželku? dakujem
0 0
Načítať ďalšie