Zavrieť

Porady

Daňové priznanie typu B 2012 (fyzické osoby)

daňový poradca, audítor
V roku 2012 dochádza k zmenám v daňových priznaniach. Vzory boli uverejnené vo FS č. 10/2012. K najvýznamnejším zmenám došlo v tlačive typu B pre fyzické osoby.

Stručné zhrnutie najvýznamnejších zmien:

Strana 1:


  • bezo zmeny položiek oproti roku 2011 (okrem označenia vzoru tlačiva, ktorým je MF/22371/2012-721)


Strana 2:


  • bezo zmeny položiek oproti roku 2011


Strana 3:


  • V. ODDIEL § 5 bezo zmeny
  • VI. ODDIEL § 6 zmena v názve oddielu, z dôvodu zmeny štruktúry aktívnych a pasívnych príjmov a zavedenia pasívneho príjmu z použitia diela a umeleckého výkonu do § 6 ZoDP a doplnenie riadku 11 do tabuľky č. 1 s uvedením príjmov podľa § 6 ods. 4
  • pod tabuľkou č. 1 bola doplnená možnosť zaškrtnutia daňovej evidencie (§ 6/14) pri príjmoch z použitia diela a umeleckého výkonu podľa § 6 ods. 4 a rovnako bola doplnená u týchto príjmov možnosť vyznačenia uplatnenia percentuálnych výdavkov (§ 6/10)


Strana 4:


  • odvolávka/poznámka 11 doplnená zmenu vo vyplnení daňového priznania oproti MO, ktorá súvisí so zánikom možnosti vykazovať daňovú stratu z príjmov z prenájmu podľa § 6/3
  • doplnená odvolávka 12 týkajúca sa príjmov z použitia diela, u ktorých sa výdavky uvádzajú len do výšky príjmov
  • pri uplatnení percentuálnych výdavkov k pasívnym príjmom sa výdavky uvedú úhrnom na riadku 12
  • doplnenie poznámka 13, kedy riadky 41 a 42 vyplní iba účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva
  • riadky 45-52 so zmenou obsahu, ktorá vychádza z údajov tabuľky č. 1 po zohľadnení príjmov za použitie diela


Strana 5:


  • štruktúra tabuľky č. 2 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 53-55 k vyčísleniu základu dane podľa § 7 ZoDP
  • zmena poradia odvolávok a zároveň doplnenie odvolávky 14 v súvislosti s platením odvodov na zdravotné poistenie z titulu poberania príjmov z kapitálového majetku:
    • o ktoré si daňovník znižuje tieto príjmy
    • ktoré daňovník zahrnie do výdavkov



Strana 6:


  • štruktúra tabuľky č. 3 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 56-58
  • prečíslované poznámky, doplnenie poznámok 15, 16, 17 premietnutie zaplatených odvodov na ZP v daňovom priznaní


Strana 7:


  • zmena označenia z bývalého výpočtu základu dane na „Uplatnenie daňovej straty z predchádzajúcich období“ na riadkoch 67-75 a zmena štruktúry údajov tu uvádzaných (významná zmena štruktúry riadkov oproti MO)
  • doplnenie poznámky 19 o presné uvedenie sumy, o ktorú sa zvýši základ dane z dôvodu porušenia podmienok ďalšieho vzdelávania zdravotníckeho pracovníka, zrušenia životného a obdobného poistenia do 31. 12. 2010 uplatneného v nezdaniteľnej časti základu dane v oddiele XIV
  • riadok 76 obsahuje základ dane iba z aktívnych príjmov


Strana 8 a 9:


  • obsahuje riadky 80-110 s tým, že riadok 80 obsahuje základ dane z aktívnych príjmov znížený o nezdaniteľnú časť
  • riadok 81 predstavuje základ dane po zohľadnení pasívnych príjmov
  • štruktúra a obsah riadkov 82-107, 108-110 ostávajú rovnaké ako v MO, zmena spočíva len v prečíslovaní
  • doplnený riadok 107a o samostatné vyčíslenie preddavku na daň z príjmov FO, ktorá si platí preddavky sama z dôvodu, že jej zamestnávateľ nie je platiteľom dane v SR


  • poznámky 20-29 aktualizované podľa štruktúry nového daňového priznania bez iných zmien okrem:
    • poznámky 25 k doplneniu príloh k daňovému priznaniu pri transformácii zrážkovej dane na preddavok o potvrdenie
    • nová poznámka 28 k preddavkom:
      • zaplateným aj po skončení ZO na toto obdobie
      • uhradeným z preplatku


  • XI. Oddiel – rozdiely z dodatočného DP na riadkoch 111-116 vrátane poznámky 30 bezo zmeny s výnimkou prečíslovania riadkov, poznámok a odvolávok na nové riadky DP


Strana 10:


  • nový riadok 120 na uvedenie počtu stálych prevádzkarní umiestnených na území SR a tomu zodpovedajúca poznámka 32
  • XIII. oddiel doplnenie zaškrtnutia splnenia podmienok na poukázanie 3 % dane a s tým súvisiace doplnenie poznámky 33 (dobrovoľnícka činnosť)


Strana 11:


  • bezo zmeny s výnimkou odvolávok na aktualizované riadky daňového priznania


Strana 12:

  • nová strana DP „Údaje na účely sociálneho a zdravotného poistenia“
  • údaje vypĺňa len daňovník, ktorý:
    • dosahuje príjmy z osobnej asistencie na základe zmluvy podľa § 20 zákona č. 447/2008
    • dosahuje príjmy z podielov na zisku vykázanom do 31. decembra 2003
    • dosahuje príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje platené poistné v daňových výdavkoch

Naposledy upravil Jana Acsová : 14.01.13 at 12:37
Usporiadat
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

jarkada to čo píšeš sú pre mňa trochu zmätočné informácie . Máš aj slov. aj rakúsku živnosť ?
odkedy podnikáš,?
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ahojte poradaci...mam tu SZČO, ktora bola od 15.8.-20.10.2012 PN, samozrejme odvody platila normalne v plnej vyske, okrem toho este jej banka omylom vo februari stiahla odvod do SP 2x....samozrejme som to zistila az ja!! Teraz ake odvody zapisat na str. 3 a co na str. 12? Tie odvody,ktore platila pocas PN su neopravnene...napisala som jej ziadost do SP o potvrdenie o poberani nemocenskych davok a vyplatenie odvodov spat, cize v roku 2013 ich bude mat ako prijem...a zaroven ked jej pride potvrdenie zo SP,tak budeme ziadat odvody aj zo ZP...o ten jeden odvod,ktory zaplatila vo februari 2012 do SP viac,teraz zaplatila vo februari menej...ale ako to dat do DP? co priznat do vydavkov a co nie? Je to SZCO,ktora si uplatnuje vydaje pausalom. Dakujem za radu...lebo uz som z toho paf...co dat na str. 3 a co na str. 12?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

chudaska Pozri príspevok
ahojte poradaci...mam tu SZČO, ktora bola od 15.8.-20.10.2012 PN, samozrejme odvody platila normalne v plnej vyske, okrem toho este jej banka omylom vo februari stiahla odvod do SP 2x....samozrejme som to zistila az ja!! Teraz ake odvody zapisat na str. 3 a co na str. 12? Tie odvody,ktore platila pocas PN su neopravnene...napisala som jej ziadost do SP o potvrdenie o poberani nemocenskych davok a vyplatenie odvodov spat, cize v roku 2013 ich bude mat ako prijem...a zaroven ked jej pride potvrdenie zo SP,tak budeme ziadat odvody aj zo ZP...o ten jeden odvod,ktory zaplatila vo februari 2012 do SP viac,teraz zaplatila vo februari menej...ale ako to dat do DP? co priznat do vydavkov a co nie? Je to SZCO,ktora si uplatnuje vydaje pausalom. Dakujem za radu...lebo uz som z toho paf...co dat na str. 3 a co na str. 12?

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Všetky zaplatené odvody (aj dobrovoľné) uhradené v roku 2012 sú za splnenia vyššie uvedených podmienok považované za daňové výdavky.
Vrátený preplatok zdravotného poistenia, ktorý nebol zdanený zrážkovou daňou si daňovník uvedie do príjmov ovplyvňujúcich základ dane roku 2013.

Odbor služieb pre verejnosť
Ing. Marta Boráková
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Nuž, asi by bola lepšie urobila, keby to riešila vlani !
Lebo takto jej zo ZP výjde v rzzp preplatok, ale pošľú jej ho už zdanený (a v tomto prípade to asi bude zbytočne zaplatená daň).
Zo SP by to možno šlo .. ale nie som si istá
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Katy a R Pozri príspevok
Nuž, asi by bola lepšie urobila, keby to riešila vlani !
Lebo takto jej zo ZP výjde v rzzp preplatok, ale pošľú jej ho už zdanený (a v tomto prípade to asi bude zbytočne zaplatená daň).
Zo SP by to možno šlo .. ale nie som si istá
v prípade, ktorý som riešila ja, vrátili preplatok mimo RZZP. nezdanený. ale aj tak v RZZP za r 2011 zabudli dať dve platby, systém im to nespároval, tak to vrátili teraz.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Anik Pozri príspevok
dávka v nezamestnanosti na Slovensku nie je zdaniteľným príjmom u nás - nedala by som to do príjmu
daňový bonus vyplatený z iného štátu nie je oslobodeným príjmom a tým pádom patrí do príjmu podľa § 8
aha. dakujem. dúfam že zahraničné prídavky na dieťa sú oslobodené :-))
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Dobrý deň, poprosím o radu s vyplnením strany 12. Prečítala som všetky príspevky, všetky odpovede na dotazy, no múdra z toho nie som. Mám takýto prípad:
SZČO prerušila živnosť v septembri. Dovtedy zaplatila do ZP odvody v celkovej výške 521,39. Na základe výzvy od ZP zaplatila nedoplatok z predchádzajúceho obdobia vo výške 92,12 (nebolo to RZZP len výzva). Zo všetkého čo som tu prečítala mi vychádza, že na strane 12 by som uviedla sumu 429,27 (odrátala by som ten nedoplatok). No doniesla mi rozpis a použitie platieb kde je uvedené, že ešte jedna platba vo výške 47,58 bol použitá na obdobie roku 2011.

Tak teraz vôbec neviem čo tam mám uviesť.

Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lucinka23 Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosím o radu s vyplnením strany 12. Prečítala som všetky príspevky, všetky odpovede na dotazy, no múdra z toho nie som. Mám takýto prípad:
SZČO prerušila živnosť v septembri. Dovtedy zaplatila do ZP odvody v celkovej výške 521,39. Na základe výzvy od ZP zaplatila nedoplatok z predchádzajúceho obdobia vo výške 92,12 (nebolo to RZZP len výzva). Zo všetkého čo som tu prečítala mi vychádza, že na strane 12 by som uviedla sumu 429,27 (odrátala by som ten nedoplatok). No doniesla mi rozpis a použitie platieb kde je uvedené, že ešte jedna platba vo výške 47,58 bol použitá na obdobie roku 2011.

Tak teraz vôbec neviem čo tam mám uviesť.

Ďakujem
Z akého dôvodu nebol nedoplatok "zlikvidovaný" v RZZP za rok 2011 ? Nebola splnená oznamovacia povinnosť ? Ide o nedoplatok, ktorý súvisí s podnikaním ?

Ak nebudeš mať zo ZP výpis platieb, tak sa z neho "nevymotáš"
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Výpis práveže mám a tam je uvedené ktorú platbu k akému obdobiu priradila. SZČO mi tvrdí, že vždy jej prišlo oznámenie aký má nedoplatok zo živnosti. Ešte som jej kázala nech to pohľadá a uvidím čo tam vlastne bolo napísané. Lebo ten nedoplatok 92,12 platila v máji a predpokladám že ešte nemohla mať vtedy oznámenie od poisťovne aký je výsledok jej RZZP. Môžem zoskenovať výpis čo mi doniesla len neviem ako ho mám priložiť.
0 0
jarkada jarkada

jarkada je offline (nepripojený) jarkada

Anik,ja mam len slovensku zivnost,(od 9/2012),no pred tym som v r.2012 robila opatrovatelku v rakusku na rak.zivnost,tu rakusku zivnost mam uz davno zrusenu...mam len tu slovesnku,a preto som uviedla ze mam prijem s rakuska,ktory treba vynat,ale kedze mam na riadku 81 nulu,nemozem do uhrnu vynatych prijmov dat sumu zarobenu v rakusku..uvediem to do toho odielu osobitnych zaznamov.Pri najhorsom mi to daju opravit.
neviem ake prilohy mam dat k DP,mam len fa ,ktore ja vystavujem ze svoje sluzby, decembrovu fa mam splatenu az v januari 2013,kde mi s tej fa,bola uhradena zaloha.Tu zalohu som dala do DP...no neviem ako zauctovat tu fa.za pripadnu radu dakujem!
0 0
cece cece

cece je offline (nepripojený) cece

Daňovník ukončil podnikanie v r.2011. V roku 2012 ešte mal príjem, ktorý súvisel s podnikaním. Výšku tohto príjmu nepoznal v roku 2011 aby si tým zvýšil svoj daňový základ (ide o právne činnosti - súdne trovy). Preto podá daňové priznanie za rok 2012 a tieto príjmy zdaní. Ako DIČ uvediem už jeho rodné číslo , lebo kartičku už odovzdal. A čo s účtom? Na aký účet má zaplatiť daň?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

cece Pozri príspevok
Daňovník ukončil podnikanie v r.2011. V roku 2012 ešte mal príjem, ktorý súvisel s podnikaním. Výšku tohto príjmu nepoznal v roku 2011 aby si tým zvýšil svoj daňový základ (ide o právne činnosti - súdne trovy). Preto podá daňové priznanie za rok 2012 a tieto príjmy zdaní. Ako DIČ uvediem už jeho rodné číslo , lebo kartičku už odovzdal. A čo s účtom? Na aký účet má zaplatiť daň?
podľa môjho názoru musí podať DDP za rok 2011
0 0
cece cece

cece je offline (nepripojený) cece

Vychádzam z :
Podľa § 32 ods. 12 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZDP) ak daňovník po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu (§ 17 ods. 9) dodatočne príjme zdaniteľné príjmy súvisiace s týmito činnosťami alebo v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto prijaté alebo zaplatené sumy, zvýši príjmy alebo daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom (§ 17 ods. 9). Ak daňovník podá daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom, len z tohto dôvodu, neuplatní sa postup podľa osobitného predpisu. Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto prijaté alebo zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy prijal alebo zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý vráti príjmy, ktoré zahrnul do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 až 8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.
3 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

jarkada Pozri príspevok
Anik,ja mam len slovensku zivnost,(od 9/2012),no pred tym som v r.2012 robila opatrovatelku v rakusku na rak.zivnost,tu rakusku zivnost mam uz davno zrusenu...mam len tu slovesnku,a preto som uviedla ze mam prijem s rakuska,ktory treba vynat,ale kedze mam na riadku 81 nulu,nemozem do uhrnu vynatych prijmov dat sumu zarobenu v rakusku..uvediem to do toho odielu osobitnych zaznamov.Pri najhorsom mi to daju opravit.
neviem ake prilohy mam dat k DP,mam len fa ,ktore ja vystavujem ze svoje sluzby, decembrovu fa mam splatenu az v januari 2013,kde mi s tej fa,bola uhradena zaloha.Tu zalohu som dala do DP...no neviem ako zauctovat tu fa.za pripadnu radu dakujem!
žiadne prílohy k DP nedávaš nakoľko uplatňuješ 40 % výdavky na str. 3 zaškrtneš že uplat. výd. % hneď 1 riadok §6 ods. 1 a 2 zák.
Preukáz. zapl. poist. na ZP tých 120,53 eur a to uvedieš aj do r. 10 na str.12 - 120,53
3 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

chudaska Pozri príspevok
ahojte poradaci...mam tu SZČO, ktora bola od 15.8.-20.10.2012 PN, samozrejme odvody platila normalne v plnej vyske, okrem toho este jej banka omylom vo februari stiahla odvod do SP 2x....samozrejme som to zistila az ja!! Teraz ake odvody zapisat na str. 3 a co na str. 12? Tie odvody,ktore platila pocas PN su neopravnene...napisala som jej ziadost do SP o potvrdenie o poberani nemocenskych davok a vyplatenie odvodov spat, cize v roku 2013 ich bude mat ako prijem...a zaroven ked jej pride potvrdenie zo SP,tak budeme ziadat odvody aj zo ZP...o ten jeden odvod,ktory zaplatila vo februari 2012 do SP viac,teraz zaplatila vo februari menej...ale ako to dat do DP? co priznat do vydavkov a co nie? Je to SZCO,ktora si uplatnuje vydaje pausalom. Dakujem za radu...lebo uz som z toho paf...co dat na str. 3 a co na str. 12?
ahojte, tak dnes mi priniesla papier a SP jej vratila v januari poistne,ktore bolo zaplatené pocas trvania PN a tiez preplatok,ktory bol vo februari 2012 zaplatený navyse...takze,ja jej to v roku 2012 dam do vydavkov, nakolko v roku 2013 to bude mat v prijmoch...len este neviem,ako to vrati ZP!
0 0
jarkada jarkada

jarkada je offline (nepripojený) jarkada

Anik,velmi krasne ti Dakujem.Ja som myslela ,ze si musim urobit nejaku tabulku,evidenciu prijmov ,pohladavok,zaväzkov....urcite ani toto neprikladam?takze prilozim k dp len poucenie k dp,a potvrdenie,do okienka prilohy dam 0??podotykam som szco,neplatca dph,a aj napriek tomu neprikladam ziadne prilohy?este raz vdaka.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Anik Pozri príspevok
ak chceš zadaj sumy a riadky a odkontrolujeme to, ale ak to robíš cez e dane presne tak ti to urobí
Ahojte. tu sú udaje môjho prípadu:
- príjmy z UK, ČR a z prenájmu v SR. okrem toho nezamestnaný v UK, v SR. pri príjmoch §6-3 uplatňujeme preukázat. výdavky.
Údaje sú v Eur, prepočítala som ročným priem. kurzom:
r. 34: 21184,1
r. 35: 1072,74 (tu nerozpisujem ZP, SP, v DP mám rozdelené)
r. 36: 20 111,36
Prenájom: príjmy 8078,88, po odrátaní 500 e = 7578,88, výdavky: 5915,49, krátené 5549,38
VI. oddiel r.10: príjmy 7578,88, výd: 5549,38
r.45: 7578,88
r.46: 5549,38
r. 47: 2029,5
r.52: 2029,5
r. 67: 20 111,36
r.71: 20 111,36
r. 72, r.74: 2029,5
r. 76: 20 111,36
r.: 77: 3362,65
r.79: 3362,65
r.80: 16748,71
r. 81: 18 778,21
r. 82: 3567,85
r. 83: ak dám 18 778,21 - tak mi to pokryje aj príjmy z prenájmu. podla mna ale správne číslo je 16 748,71 (to je základ dane, ktorý môžem vyňať - z r. 80). na r. 83 chýba obmedzenie na max. výšku sumy podľa r. 80, nie?
- ja som volala na FRSR a ich odpoveď bola, že sa to nemôže. AK to bolo možné v minulom roku ako píšete niektoré (dokonca vám volali z DU), máte niekto k tomu aj niečo na papieri? asi nie. Lebo ja mam tento prípad aj v minulom roku, ale neplatili sme daň, lebo sme umorili stratu z r. 2010. Čiže by som mohla podať DDP a ušetriť stratu.
Ďakujem veľmi pekne za pozretie.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

jarkada Pozri príspevok
Anik,velmi krasne ti Dakujem.Ja som myslela ,ze si musim urobit nejaku tabulku,evidenciu prijmov ,pohladavok,zaväzkov....urcite ani toto neprikladam?takze prilozim k dp len poucenie k dp,a potvrdenie,do okienka prilohy dam 0??podotykam som szco,neplatca dph,a aj napriek tomu neprikladam ziadne prilohy?este raz vdaka.
jarkada tú tabuľku a evidenciu vedieš pre seba v prípade konroly predsa musíš vedieť doložiť, ale naozaj pri paušálnych výdavkoch dáš počet príloh 0 a nedokladáš žiadne poučenie, načo.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

duplicita - zmazaný príspevok
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

[QUOTE=tompet;2258974]
Mirkaska Pozri príspevok
prikladám odpoveď z DRSR ohladom naviac platených odvodov:


Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Všetky zaplatené odvody (aj dobrovoľné) uhradené v roku 2012 sú za splnenia vyššie uvedených podmienok považované za daňové výdavky.
Vrátený preplatok zdravotného poistenia, ktorý nebol zdanený zrážkovou daňou si daňovník uvedie do príjmov ovplyvňujúcich základ dane roku 2013.

Odbor služieb pre verejnosť
Ing. Marta Boráková

Tak neviem, myslite si o mne čo chcete, ale aj keď je táto odpoveď z DRSR tak si myslím, že je buď alebo naschvál napísaná tak, aby neposkytla jednoznačnú odpoveď a vrátka boli stále pootvorené.
Pre mňa je dobrovoľné poistenie to - ak som napr. dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba/ale akonáhle sa dobrovoľne poistím tak už musím platiť kým sa neodhlásim z DPO/ - v tom prípade si poistné dávam do nákladov.
Ale, že ja si budem platiť ako a kedy chcem a toto si dám do nákladov - tak prepáčte, ale toto logiku nemá. Opakujem sa, ale ak by toto platilo tak potom zaplatím napr. 10000 eur 31.12. a 1.1. napíšem žiadosť o vrátenie preplatku a daň si tým odložím o rok, alebo si tým poriešim úspešný rok .
Je to podľa vás logické a úplne v poriadku? Áno? Podľa mňa tiež, ale len kým sa bavíme o pár eurách nie o tisícoch eur. A ak niečo platí o 1eure tak platí aj o tisíc eur.
Ak by som bol daňový kontrolór tak by som to skôr zahral na pokus o krátenie dane. A viete, že oni si aj tú svoju odpoveď dokážu vyložiť ako im vyhovuje.

Takže buď odpovedi DRSR nerozumiem/v tom prípade mi to prosím vás vysvetlite/ alebo s tou odpoveďou jednoducho nesúhlasím.
ja takýto prípad nemám. kamarát platil minimálne odvody ako SZČO na ZP, ale sa zamestnal a mal platiť nižšie podľa skutočného vymeriavacieho základu (súbeh SZČO a ZČ). on o tom nevedel, celý rok sa zo ZP nikto neozval, že platí viac ako 2x viac (ved samozrejme, čo by sme chceli). zistilo sa to až pri RZZP za rok 2011, v lete v r. 2012. odvtedy neplatil preddavky, ale aj tak mu vyšiel preplatok, a nemôže za to že mu ho poisť. vrátila až v r. 2013, a nie v r. 2012. takže ja mu dám do DVýd. to , čo skutočne uhradil.
0 0
Načítať ďalšie