Zavrieť

Porady

Daňové priznanie typu B 2012 (fyzické osoby)

daňový poradca, audítor
V roku 2012 dochádza k zmenám v daňových priznaniach. Vzory boli uverejnené vo FS č. 10/2012. K najvýznamnejším zmenám došlo v tlačive typu B pre fyzické osoby.

Stručné zhrnutie najvýznamnejších zmien:

Strana 1:


  • bezo zmeny položiek oproti roku 2011 (okrem označenia vzoru tlačiva, ktorým je MF/22371/2012-721)


Strana 2:


  • bezo zmeny položiek oproti roku 2011


Strana 3:


  • V. ODDIEL § 5 bezo zmeny
  • VI. ODDIEL § 6 zmena v názve oddielu, z dôvodu zmeny štruktúry aktívnych a pasívnych príjmov a zavedenia pasívneho príjmu z použitia diela a umeleckého výkonu do § 6 ZoDP a doplnenie riadku 11 do tabuľky č. 1 s uvedením príjmov podľa § 6 ods. 4
  • pod tabuľkou č. 1 bola doplnená možnosť zaškrtnutia daňovej evidencie (§ 6/14) pri príjmoch z použitia diela a umeleckého výkonu podľa § 6 ods. 4 a rovnako bola doplnená u týchto príjmov možnosť vyznačenia uplatnenia percentuálnych výdavkov (§ 6/10)


Strana 4:


  • odvolávka/poznámka 11 doplnená zmenu vo vyplnení daňového priznania oproti MO, ktorá súvisí so zánikom možnosti vykazovať daňovú stratu z príjmov z prenájmu podľa § 6/3
  • doplnená odvolávka 12 týkajúca sa príjmov z použitia diela, u ktorých sa výdavky uvádzajú len do výšky príjmov
  • pri uplatnení percentuálnych výdavkov k pasívnym príjmom sa výdavky uvedú úhrnom na riadku 12
  • doplnenie poznámka 13, kedy riadky 41 a 42 vyplní iba účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva
  • riadky 45-52 so zmenou obsahu, ktorá vychádza z údajov tabuľky č. 1 po zohľadnení príjmov za použitie diela


Strana 5:


  • štruktúra tabuľky č. 2 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 53-55 k vyčísleniu základu dane podľa § 7 ZoDP
  • zmena poradia odvolávok a zároveň doplnenie odvolávky 14 v súvislosti s platením odvodov na zdravotné poistenie z titulu poberania príjmov z kapitálového majetku:
    • o ktoré si daňovník znižuje tieto príjmy
    • ktoré daňovník zahrnie do výdavkov



Strana 6:


  • štruktúra tabuľky č. 3 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 56-58
  • prečíslované poznámky, doplnenie poznámok 15, 16, 17 premietnutie zaplatených odvodov na ZP v daňovom priznaní


Strana 7:


  • zmena označenia z bývalého výpočtu základu dane na „Uplatnenie daňovej straty z predchádzajúcich období“ na riadkoch 67-75 a zmena štruktúry údajov tu uvádzaných (významná zmena štruktúry riadkov oproti MO)
  • doplnenie poznámky 19 o presné uvedenie sumy, o ktorú sa zvýši základ dane z dôvodu porušenia podmienok ďalšieho vzdelávania zdravotníckeho pracovníka, zrušenia životného a obdobného poistenia do 31. 12. 2010 uplatneného v nezdaniteľnej časti základu dane v oddiele XIV
  • riadok 76 obsahuje základ dane iba z aktívnych príjmov


Strana 8 a 9:


  • obsahuje riadky 80-110 s tým, že riadok 80 obsahuje základ dane z aktívnych príjmov znížený o nezdaniteľnú časť
  • riadok 81 predstavuje základ dane po zohľadnení pasívnych príjmov
  • štruktúra a obsah riadkov 82-107, 108-110 ostávajú rovnaké ako v MO, zmena spočíva len v prečíslovaní
  • doplnený riadok 107a o samostatné vyčíslenie preddavku na daň z príjmov FO, ktorá si platí preddavky sama z dôvodu, že jej zamestnávateľ nie je platiteľom dane v SR


  • poznámky 20-29 aktualizované podľa štruktúry nového daňového priznania bez iných zmien okrem:
    • poznámky 25 k doplneniu príloh k daňovému priznaniu pri transformácii zrážkovej dane na preddavok o potvrdenie
    • nová poznámka 28 k preddavkom:
      • zaplateným aj po skončení ZO na toto obdobie
      • uhradeným z preplatku


  • XI. Oddiel – rozdiely z dodatočného DP na riadkoch 111-116 vrátane poznámky 30 bezo zmeny s výnimkou prečíslovania riadkov, poznámok a odvolávok na nové riadky DP


Strana 10:


  • nový riadok 120 na uvedenie počtu stálych prevádzkarní umiestnených na území SR a tomu zodpovedajúca poznámka 32
  • XIII. oddiel doplnenie zaškrtnutia splnenia podmienok na poukázanie 3 % dane a s tým súvisiace doplnenie poznámky 33 (dobrovoľnícka činnosť)


Strana 11:


  • bezo zmeny s výnimkou odvolávok na aktualizované riadky daňového priznania


Strana 12:

  • nová strana DP „Údaje na účely sociálneho a zdravotného poistenia“
  • údaje vypĺňa len daňovník, ktorý:
    • dosahuje príjmy z osobnej asistencie na základe zmluvy podľa § 20 zákona č. 447/2008
    • dosahuje príjmy z podielov na zisku vykázanom do 31. decembra 2003
    • dosahuje príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje platené poistné v daňových výdavkoch

Naposledy upravil Jana Acsová : 14.01.13 at 12:37
Usporiadat
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Zo stránky Finančnej správy :

08.03.2013
Informácia k správnemu vypĺňaniu údajov na účely sociálneho a zdravotného poistenia


Údaje pre účely sociálneho a zdravotného poistenia uvedené na strane 12 daňového priznania k dani z príjmov typu B za zdaňovacie obdobie 2012 vypĺňa každý daňovník, ktorý v roku 2012 dosiahol


- príjmy z osobnej asistencie na základe uzatvorenej zmluvy o jej výkone v súlade s § 20 zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- príjmy z podielov na zisku vykázanom do 31. decembra 2003 vyplatené v roku 2012,
- príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje ako daňový výdavok povinne platené poistné na sociálne a zdravotné poistenie.

Riadok 09:
Na riadku 09 na strane 12 daňového priznania k dani z príjmov typu B daňovník uvádza preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, o ktoré si znížil základ dane v danom roku, t.j. platby poistného za 12 kalendárnych mesiacov uhradené od januára do decembra 2012 bez zaplatených nedoplatkov za predchádzajúce obdobia a bez zaplateného zahraničného poistenia. To znamená, že do celkovej sumy poistného sa zahrňuje aj platba poistného za december 2011 uhradená v januári 2012.
Upozornenie: Platba poistného za december 2012 zaplatená v januári 2013 sa do úhrnu poistného nezahrnie.

Riadok 10:
Na riadku 10 daňového priznania k dani z príjmov typu B daňovník uvádza iba preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, t.j. platby preddavkov uhradené v januári 2012 až decembri 2012, o ktoré si znížil základ dane v danom roku, a to bez zaplatených nedoplatkov z ročného zúčtovania zdravotného poistenia z predchádzajúcich rokov a zahraničného poistenia. To znamená, že na príslušnom riadku sa uvedie aj platba preddavku na zdravotné poistenie za december 2011 uhradená v januári 2012.
Upozornenie: Platba preddavku za december 2012 uhradená v januári roku 2013 sa do tohto riadku nezahrnie.
11 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Je 8. marec, to takto "po lopate" nebolo toho, kto by to aj bez individuálnych dopytov zverejnil? Hlavná vec, že sa tým celé týždne zaoberá pomaly pol Slovenska. Ešte mali uviesť čo s prípadnými uhradenými preplatkami z RZZP a bolo by to dokonalé, aj keď majú mínus 50% bodov za termín, kedy to uverejnili.
7 0
tompet tompet

tompet je offline (nepripojený) tompet

Konečne sa to vyriešilo, ale poviem vám mňa to vôbec netrápilo. Dokonca ma to už nebavilo, že sa to tu donekonečna rieši. To bola pre mňa absolútne nepodstatná vec na daňovom priznaní.
Urobil som Béčok doteraz viac ako 25. Myslíte, že mám čas čakať na nejaké vyhlásenia nejakých kvázi analytikov? A tak je to so všetkým. My potrebujeme robiť a vyriešiť veci hneď, alebo aspoň na počkanie. Ja si nemôžem dovoliť doklady odložiť a čakať kým sa niekto vyjadrí.
Nič svetoborné si o sebe nemyslím, som iba taký malý provinčný ekonómček, ale to neznamená, že všetci ktorí robia na úradoch a či je to v Bystrici alebo Blave sú zákonite múdrejší. A všetko čo povedia je písmo sväté. Tak sa nepodceňujte ani vy. Nie sú o nič múdrejší ako vy.
Takže stále platí - získam dostupné informácie,naštudujem, prekonzultujem a rozhodnem sa. Sám. A v reálnom čase. A nepotrebujem na to povolenie od niekoho zhora.
Ináč ako riešim str.12 som písal zhruba pred mesiacom.
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

pri vypocte preddavkov predsa potrebuju vediet kolko mesiacov sa podnika. Nikde do danoveho sa to neuvadza?

ingak Pozri príspevok
v danovom priznani typ B sa uz neuvadza pocet mesiacov podnikania? nenasla som to.
0 0
beroun beroun

beroun je offline (nepripojený) beroun

Počet mesiacov podnikania si dokáže hocikto zistiť aj z Internetu - www.zrsr.sk. Okrem toho sa tiež začiatok podnikania oznamuje ZP aj iným spôsobom.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ingak Pozri príspevok
pri vypocte preddavkov predsa potrebuju vediet kolko mesiacov sa podnika. Nikde do danoveho sa to neuvadza?
NIe, neuvádza.
1 0
slnenko slnenko

slnenko je offline (nepripojený) slnenko

Milí poraďaci,
vyplnila som výkaz o príjmoch a výdavkoch v celých eurách.vyplnujem danové priznanie B a tu mám uviesť príjmy a výdavky v celých eurách alebo z penažného denníka /aj v eurocentoch/ ????
Ďakujem za info.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

slnenko Pozri príspevok
Milí poraďaci,
vyplnila som výkaz o príjmoch a výdavkoch v celých eurách.vyplnujem danové priznanie B a tu mám uviesť príjmy a výdavky v celých eurách alebo z penažného denníka /aj v eurocentoch/ ????
Ďakujem za info.
aj tie drobáky do DP
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Číselné údaje, vyjadrujúce peňažné sumy, sa v priznaní typu B uvádzajú v eurách, s presnosťou na eurocenty, so zaokrúhlením
podľa § 47 zákona.
4 0
slnenko slnenko

slnenko je offline (nepripojený) slnenko

Tweety Pozri príspevok
Číselné údaje, vyjadrujúce peňažné sumy, sa v priznaní typu B uvádzajú v eurách, s presnosťou na eurocenty, so zaokrúhlením
podľa § 47 zákona.
takže napr. príjmy v peň.denníku = 10.300,07 € takže takto to uvediem aj do DP???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

slnenko Pozri príspevok
takže napr. príjmy v peň.denníku = 10.300,07 € takže takto to uvediem aj do DP???
ÁNo, tak.
0 0
nikituska nikituska

nikituska je offline (nepripojený) nikituska

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Podnikateľ SZČO, nieje poberateľom starobného dôchodku, má manželku ktorá je poberateľkou starobného dôchodku od začiatku roka. Mohol by si svoje výdavky povýšiť tak, že by dal manželke Zmluvu o dielo na účtovnícke práce za rok 2012, suma by bola do 1/2 NČD, daň by nemala zrážanú žiadnu, aby si ona nemusela podávať daňové priznanie ? Okrem toho má ešte vyplácané dividendy z kupónovej privatizácie, takže o tie by sme jej dali nižší príjem zo Zmluvy o dielo, aby sme sa vmestili do 1/2 NČD. Poprosím oradu, či je to možné takto spraviť alebo je tam niečo nesprávne v mojom uvažovaní. Ďakujem
0 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

aky je rozdiel medzi platenim odvodov pri nizkom prijme zo zivnosti, napr 4000 eur za rok (prvy rok podnikania) ked je iba SZCO a ak ma subeh SZCO a zamestnania ? V praci mu odvadzaju zdravotne odvody zo mzdy a z podnikania ma povinnost platit minimalne tych 55,02 eura (rok 2013 mam na mysli). Ak nebude platit preddavky, tak mu potom pride velky nedoplatok. Alebo ma subeh podnikania a zamestnania nejaku vyhodu, ulavu, nizsi odvod ZP?
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Pri podnikaní popri zamestnaní nie sú žiadne úľavy. Zdrav.poistenie sa platí podľa skutočného príjmu. Nie je povinnosť platiť minimálne odvody, živnostník si MôŽE určiť sám výšku odvodov podľa vlastného uváženia. Ak nechce naraz platiť vysoké odvody, nech si určí nejakú čiastku, ktorú bude odvádzať mesačne, do zdrav.poi. však musí oznámiť na ich predvolenom tlačive.
Prípadný preplatok po vyúčtovaní zdravotná poisťovňa vráti, POZOR!! však vracia znížené o 19% zrážkovú daň, ktorú si nemôže živnostník od DÚ žiadať späť (t.j. zostane štátu).
1 0
tompet tompet

tompet je offline (nepripojený) tompet

Súhlasím s vyššie uvedeným príspevkom. Len dodávam, že ako "súbežník" nemusí platiť ako SZČO aj NIČ.
A tým pádom je to na individuálne posúdenie a bez predpokladaných čísel sa to nedá.
Ale ja osobne som alergický na štátnu daň vymeranú za to, že si platil skôr a viac ako si mal, takže radšej by som si odkladal peniaze do šuflíka/ak sa už bojím/ a zaplatil až pri RZ.
0 0
eva.ch eva.ch

eva.ch je offline (nepripojený) eva.ch

Prosím Vás poraďte. Jedna moja klientka podnika v obore poradenskej cinnosti zdrav. zivotneho stylu. V ramci toho ma prijem z nejakych konzultacii a podobne. na to ma normalne zivnost. Zaroven pracuje pre firmu Herbalife a bola jej vyplatena provizia cca 50,-za to, ze niekto kto pracuje v herbalife pod nou, nieco sprostredkoval. Teraz chceme tento prijem zdanit ale akosi neviem zaradit, o aky prijem ide. Je tam len nejaka distribucna zmluva, kde v podstate nie je nic konkretne okrem osobnych udajov uvedene. Vie niekto poradit? Dakujem
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
DB typ B, VI oddiel, príjmy podľa §6, riadok 6 - z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním.... a môže si uplatniť aj 40% výdavky
0 0
šurka šurka

šurka je offline (nepripojený) šurka

Dobrý deň, prosím poraďte mi. Objednal som si cez internet školenie, zaplatil som z účtu ako zálohu 199,00 EUR a školenie som absolvoval. Zálohovú faktúru mi nevystavili, ale dostal som faktúru, z ktorej bola odrátaná záloha a faktúra bola na 0,00 EUR. V JÚ by som mal nahodiť do záväzkov aj zálohovú aj vyúčtovaciu faktúru, ale tú prvú nemám. Poradíte mi prosím, ako to mám zaúčtovať? Ďakujem moc za vašu pomoc!!!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

šurka Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím poraďte mi. Objednal som si cez internet školenie, zaplatil som z účtu ako zálohu 199,00 EUR a školenie som absolvoval. Zálohovú faktúru mi nevystavili, ale dostal som faktúru, z ktorej bola odrátaná záloha a faktúra bola na 0,00 EUR. V JÚ by som mal nahodiť do záväzkov aj zálohovú aj vyúčtovaciu faktúru, ale tú prvú nemám. Poradíte mi prosím, ako to mám zaúčtovať? Ďakujem moc za vašu pomoc!!!
Prečo dupľuješ otázku?
0 0
šurka šurka

šurka je offline (nepripojený) šurka

Už sa to nestane, ospravedlňujem sa. Tweety, veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď, ani som nedúfal, že tak rýchlo zareaguješ. Si super!!! Ešte raz vďaka.
0 0
Načítať ďalšie