Zavrieť

Porady

Daňové priznanie typu B 2012 (fyzické osoby)

daňový poradca, audítor
V roku 2012 dochádza k zmenám v daňových priznaniach. Vzory boli uverejnené vo FS č. 10/2012. K najvýznamnejším zmenám došlo v tlačive typu B pre fyzické osoby.

Stručné zhrnutie najvýznamnejších zmien:

Strana 1:


  • bezo zmeny položiek oproti roku 2011 (okrem označenia vzoru tlačiva, ktorým je MF/22371/2012-721)


Strana 2:


  • bezo zmeny položiek oproti roku 2011


Strana 3:


  • V. ODDIEL § 5 bezo zmeny
  • VI. ODDIEL § 6 zmena v názve oddielu, z dôvodu zmeny štruktúry aktívnych a pasívnych príjmov a zavedenia pasívneho príjmu z použitia diela a umeleckého výkonu do § 6 ZoDP a doplnenie riadku 11 do tabuľky č. 1 s uvedením príjmov podľa § 6 ods. 4
  • pod tabuľkou č. 1 bola doplnená možnosť zaškrtnutia daňovej evidencie (§ 6/14) pri príjmoch z použitia diela a umeleckého výkonu podľa § 6 ods. 4 a rovnako bola doplnená u týchto príjmov možnosť vyznačenia uplatnenia percentuálnych výdavkov (§ 6/10)


Strana 4:


  • odvolávka/poznámka 11 doplnená zmenu vo vyplnení daňového priznania oproti MO, ktorá súvisí so zánikom možnosti vykazovať daňovú stratu z príjmov z prenájmu podľa § 6/3
  • doplnená odvolávka 12 týkajúca sa príjmov z použitia diela, u ktorých sa výdavky uvádzajú len do výšky príjmov
  • pri uplatnení percentuálnych výdavkov k pasívnym príjmom sa výdavky uvedú úhrnom na riadku 12
  • doplnenie poznámka 13, kedy riadky 41 a 42 vyplní iba účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva
  • riadky 45-52 so zmenou obsahu, ktorá vychádza z údajov tabuľky č. 1 po zohľadnení príjmov za použitie diela


Strana 5:


  • štruktúra tabuľky č. 2 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 53-55 k vyčísleniu základu dane podľa § 7 ZoDP
  • zmena poradia odvolávok a zároveň doplnenie odvolávky 14 v súvislosti s platením odvodov na zdravotné poistenie z titulu poberania príjmov z kapitálového majetku:
    • o ktoré si daňovník znižuje tieto príjmy
    • ktoré daňovník zahrnie do výdavkov



Strana 6:


  • štruktúra tabuľky č. 3 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 56-58
  • prečíslované poznámky, doplnenie poznámok 15, 16, 17 premietnutie zaplatených odvodov na ZP v daňovom priznaní


Strana 7:


  • zmena označenia z bývalého výpočtu základu dane na „Uplatnenie daňovej straty z predchádzajúcich období“ na riadkoch 67-75 a zmena štruktúry údajov tu uvádzaných (významná zmena štruktúry riadkov oproti MO)
  • doplnenie poznámky 19 o presné uvedenie sumy, o ktorú sa zvýši základ dane z dôvodu porušenia podmienok ďalšieho vzdelávania zdravotníckeho pracovníka, zrušenia životného a obdobného poistenia do 31. 12. 2010 uplatneného v nezdaniteľnej časti základu dane v oddiele XIV
  • riadok 76 obsahuje základ dane iba z aktívnych príjmov


Strana 8 a 9:


  • obsahuje riadky 80-110 s tým, že riadok 80 obsahuje základ dane z aktívnych príjmov znížený o nezdaniteľnú časť
  • riadok 81 predstavuje základ dane po zohľadnení pasívnych príjmov
  • štruktúra a obsah riadkov 82-107, 108-110 ostávajú rovnaké ako v MO, zmena spočíva len v prečíslovaní
  • doplnený riadok 107a o samostatné vyčíslenie preddavku na daň z príjmov FO, ktorá si platí preddavky sama z dôvodu, že jej zamestnávateľ nie je platiteľom dane v SR


  • poznámky 20-29 aktualizované podľa štruktúry nového daňového priznania bez iných zmien okrem:
    • poznámky 25 k doplneniu príloh k daňovému priznaniu pri transformácii zrážkovej dane na preddavok o potvrdenie
    • nová poznámka 28 k preddavkom:
      • zaplateným aj po skončení ZO na toto obdobie
      • uhradeným z preplatku


  • XI. Oddiel – rozdiely z dodatočného DP na riadkoch 111-116 vrátane poznámky 30 bezo zmeny s výnimkou prečíslovania riadkov, poznámok a odvolávok na nové riadky DP


Strana 10:


  • nový riadok 120 na uvedenie počtu stálych prevádzkarní umiestnených na území SR a tomu zodpovedajúca poznámka 32
  • XIII. oddiel doplnenie zaškrtnutia splnenia podmienok na poukázanie 3 % dane a s tým súvisiace doplnenie poznámky 33 (dobrovoľnícka činnosť)


Strana 11:


  • bezo zmeny s výnimkou odvolávok na aktualizované riadky daňového priznania


Strana 12:

  • nová strana DP „Údaje na účely sociálneho a zdravotného poistenia“
  • údaje vypĺňa len daňovník, ktorý:
    • dosahuje príjmy z osobnej asistencie na základe zmluvy podľa § 20 zákona č. 447/2008
    • dosahuje príjmy z podielov na zisku vykázanom do 31. decembra 2003
    • dosahuje príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje platené poistné v daňových výdavkoch

Naposledy upravil Jana Acsová : 14.01.13 at 12:37
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

riska007 Pozri príspevok
Ďakujem za pomoc, už je to zrozumiteľnejšie, len stále neviem čo s tým preplatkom zo Soc. poisťovni?
Preplatok zahrnieš do príjmov ako ostatný zdanitelný príjem (také je usmernenie FR SR - pohľadaj si na Porade, alebo na stránke drsr). Neuvádzaš ho na str. 3 ani str.12.
0 0
riska007 riska007

riska007 je offline (nepripojený) riska007

Ďakujem veľmi pekne, idem popozerať... :-D
0 0
kacenna kacenna

kacenna je offline (nepripojený) kacenna

A v tabulke 1. uvadzam tiez uhradene preddavky 1-12/2012 ( 12/2011-12/2012) alebo tam spocitam skutocne uhradene za cely rok 2012 preddavky ako sa to pocitalo doteraz 1-12/2012 ( 02/2012-01/2013)?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kacenna Pozri príspevok
A v tabulke 1. uvadzam tiez uhradene preddavky 1-12/2012 ( 12/2011-12/2012) alebo tam spocitam skutocne uhradene za cely rok 2012 preddavky ako sa to pocitalo doteraz 1-12/2012 ( 02/2012-01/2013)?
http://www.porada.sk/t206886-danove-...ml#post2286644
0 0
kacenna kacenna

kacenna je offline (nepripojený) kacenna

Tu som si precitala celu. Len predsa doteraz sa uvadzali preddavky napriklad za rok 2011 1-12/2011 ( 02/2011-01/2012). tym padom si 2x uplatnim vydavkoch sumu 1/2012. lebo som si ju uplatnila aj v danovom priznani za minuly rok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kacenna Pozri príspevok
Tu som si precitala celu. Len predsa doteraz sa uvadzali preddavky napriklad za rok 2011 1-12/2011 ( 02/2011-01/2012). tym padom si 2x uplatnim vydavkoch sumu 1/2012. lebo som si ju uplatnila aj v danovom priznani za minuly rok.
nerieš minulý rok (2011), postupuj podľa usmernenia DR SR
0 0
kacenna kacenna

kacenna je offline (nepripojený) kacenna

Diky, to som potrebovala pocut, lebo mi to neslo nejak do hlavy
0 0
estotebened estotebened

estotebened je offline (nepripojený) estotebened

Prosim Vas kde napisem do DP typu B uhrn preddavkou na dan zrazene zamestnavatelom?
Dakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

estotebened Pozri príspevok
Prosim Vas kde napisem do DP typu B uhrn preddavkou na dan zrazene zamestnavatelom?
Dakujem
sú platené podľa § 35 ZDP, riadok na DP typu B si nájdeš......
0 0
estotebened estotebened

estotebened je offline (nepripojený) estotebened

No prave ze citam dookola a dookola bud som slepy abo ho nevidim. Nikde ho nemozem najst
0 0
estotebened estotebened

estotebened je offline (nepripojený) estotebened

Myslim, zemam, :
str. 9 zrazeny preddavok na dan r.105
Je to spravne? I ked je to t TPP?

Dikes Mila123
0 0
estotebened estotebened

estotebened je offline (nepripojený) estotebened

No a snad posledna otazka... Ked mi dan vychadza 0,02centy tak satouvadzaci napisat nulu?
0 0
Roman2908 Roman2908

Roman2908 je offline (nepripojený) Roman2908

Dobrý deň,
chcel by som poprosiť o radu. Keď fyzická osoba si uplatňuje výdavky percentom príjmov zo živnosti, môže prísť do straty po pripočítaní odvodov do zdravotnej poisťovní? Ďakujem za radu
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

Dobrý deň, prosím poradiť, som zamestnanec, za rok 2012 som mala príjmy z pracovného pomeru. Dňa 4.1.2013 mi boli vyplatené výnosy z cenných papierov Komerční banka a.s. Praha za rok 2010 (dátum zahájenia výplaty bol 15.5.2011) v sume hrubý výnos 1650 CZK, daň 247,50, čiastka k výplate 1402,50 CZK a tiež výnosy za rok 2011 (dátum zahájenia výplaty 28.5.2012) v sume hrubý výnos 960 CZK, daň 144 CZK, čiastka k výplate 816 CZK. (Pre výnosy si chodím osobne do banky v ČR raz za čas). Kedy som povinná podať daňové priznanie typ B za rok 2012, alebo za rok 2013, keďže výnosy som fyzicky prevzala až 4.1.2013. Ďakujem.
0 0
kačena1 kačena1

kačena1 je offline (nepripojený) kačena1

Dobry den. Len taku malu informaciu ohladom vyhlasenia ktore vydalo financne riaditelstvo sr tykajuce sa riadkov 9 a 10 v danovom priznani. riadim sa podla ich nariadenia bez ohladu na to ci uctujem v JU alebo si uplatnujem pausalne vydavky? dakujem.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Roman2908 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcel by som poprosiť o radu. Keď fyzická osoba si uplatňuje výdavky percentom príjmov zo živnosti, môže prísť do straty po pripočítaní odvodov do zdravotnej poisťovní? Ďakujem za radu
Môže jej vyjsť strata, býva to pri vysokých úhradách nedoplatkov.
1 0
kacenna kacenna

kacenna je offline (nepripojený) kacenna

Teraz som prisla este na jeden problem. ked mam v jednom mesiaci uhradene zdravotne poistenie len v ciastocnej sume, lebo mi povedali ze tam mam preplatok a mam uhradit o to nizsiu sumu. mam to brat ako ze som ju uhradila celu? a uvadzat v oddieli VI a aj na strane 12 ze som ju uhradila v plnej vyske? lebo vlastne preplatok vznikol ze som niekedy nieco zaplatila navyse.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

kacenna Pozri príspevok
Teraz som prisla este na jeden problem. ked mam v jednom mesiaci uhradene zdravotne poistenie len v ciastocnej sume, lebo mi povedali ze tam mam preplatok a mam uhradit o to nizsiu sumu. mam to brat ako ze som ju uhradila celu? a uvadzat v oddieli VI a aj na strane 12 ze som ju uhradila v plnej vyske? lebo vlastne preplatok vznikol ze som niekedy nieco zaplatila navyse.
Prredsa do priznania píšeš len to, čo si uhradila naozaj.
0 0
majenka1 majenka1

majenka1 je offline (nepripojený) majenka1

ahojte, mam takuto situaciu:

ciastkovy zaklad dane zo zivnosti 3304,13
ciastkovy zaklad dane z prijmov podla § 5 362,91

po uplatneni NCZD zaklad dane 22,30 - daň 4,23 - automaticky mi vyhadzuje na riadku 95 nulu, a kedze z prijmov zo zavislej cinnosti bol zrazeny preddavok 11,24, dava mi to ako preplatok, je to ok?

("Pokiaľ uvedené príjmy presahujú polovicu tejto nezdaniteľnej časti základu dane (teda za rok 2012 presahujú 1 822,37 €), v takomto prípade sa ustanovenie § 46 ZDP na daňovníka nevzťahuje a žiadnu sumu mu daňový úrad nevráti. ")
0 0
majenka1 majenka1

majenka1 je offline (nepripojený) majenka1

majenka1 Pozri príspevok
ahojte, mam takuto situaciu:

ciastkovy zaklad dane zo zivnosti 3304,13
ciastkovy zaklad dane z prijmov podla § 5 362,91

po uplatneni NCZD zaklad dane 22,30 - daň 4,23 - automaticky mi vyhadzuje na riadku 95 nulu, a kedze z prijmov zo zavislej cinnosti bol zrazeny preddavok 11,24, dava mi to ako preplatok, je to ok?

("Pokiaľ uvedené príjmy presahujú polovicu tejto nezdaniteľnej časti základu dane (teda za rok 2012 presahujú 1 822,37 €), v takomto prípade sa ustanovenie § 46 ZDP na daňovníka nevzťahuje a žiadnu sumu mu daňový úrad nevráti. ")
cim viac nad tym rozmyslam, tym je to horsie, ale podla uvedeneho, na ziaden preplatok danovnik nema narok...tak?
0 0
Načítať ďalšie