Zavrieť

Porady

Daňové priznanie typu B 2012 (fyzické osoby)

daňový poradca, audítor
V roku 2012 dochádza k zmenám v daňových priznaniach. Vzory boli uverejnené vo FS č. 10/2012. K najvýznamnejším zmenám došlo v tlačive typu B pre fyzické osoby.

Stručné zhrnutie najvýznamnejších zmien:

Strana 1:


  • bezo zmeny položiek oproti roku 2011 (okrem označenia vzoru tlačiva, ktorým je MF/22371/2012-721)


Strana 2:


  • bezo zmeny položiek oproti roku 2011


Strana 3:


  • V. ODDIEL § 5 bezo zmeny
  • VI. ODDIEL § 6 zmena v názve oddielu, z dôvodu zmeny štruktúry aktívnych a pasívnych príjmov a zavedenia pasívneho príjmu z použitia diela a umeleckého výkonu do § 6 ZoDP a doplnenie riadku 11 do tabuľky č. 1 s uvedením príjmov podľa § 6 ods. 4
  • pod tabuľkou č. 1 bola doplnená možnosť zaškrtnutia daňovej evidencie (§ 6/14) pri príjmoch z použitia diela a umeleckého výkonu podľa § 6 ods. 4 a rovnako bola doplnená u týchto príjmov možnosť vyznačenia uplatnenia percentuálnych výdavkov (§ 6/10)


Strana 4:


  • odvolávka/poznámka 11 doplnená zmenu vo vyplnení daňového priznania oproti MO, ktorá súvisí so zánikom možnosti vykazovať daňovú stratu z príjmov z prenájmu podľa § 6/3
  • doplnená odvolávka 12 týkajúca sa príjmov z použitia diela, u ktorých sa výdavky uvádzajú len do výšky príjmov
  • pri uplatnení percentuálnych výdavkov k pasívnym príjmom sa výdavky uvedú úhrnom na riadku 12
  • doplnenie poznámka 13, kedy riadky 41 a 42 vyplní iba účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva
  • riadky 45-52 so zmenou obsahu, ktorá vychádza z údajov tabuľky č. 1 po zohľadnení príjmov za použitie diela


Strana 5:


  • štruktúra tabuľky č. 2 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 53-55 k vyčísleniu základu dane podľa § 7 ZoDP
  • zmena poradia odvolávok a zároveň doplnenie odvolávky 14 v súvislosti s platením odvodov na zdravotné poistenie z titulu poberania príjmov z kapitálového majetku:
    • o ktoré si daňovník znižuje tieto príjmy
    • ktoré daňovník zahrnie do výdavkov



Strana 6:


  • štruktúra tabuľky č. 3 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 56-58
  • prečíslované poznámky, doplnenie poznámok 15, 16, 17 premietnutie zaplatených odvodov na ZP v daňovom priznaní


Strana 7:


  • zmena označenia z bývalého výpočtu základu dane na „Uplatnenie daňovej straty z predchádzajúcich období“ na riadkoch 67-75 a zmena štruktúry údajov tu uvádzaných (významná zmena štruktúry riadkov oproti MO)
  • doplnenie poznámky 19 o presné uvedenie sumy, o ktorú sa zvýši základ dane z dôvodu porušenia podmienok ďalšieho vzdelávania zdravotníckeho pracovníka, zrušenia životného a obdobného poistenia do 31. 12. 2010 uplatneného v nezdaniteľnej časti základu dane v oddiele XIV
  • riadok 76 obsahuje základ dane iba z aktívnych príjmov


Strana 8 a 9:


  • obsahuje riadky 80-110 s tým, že riadok 80 obsahuje základ dane z aktívnych príjmov znížený o nezdaniteľnú časť
  • riadok 81 predstavuje základ dane po zohľadnení pasívnych príjmov
  • štruktúra a obsah riadkov 82-107, 108-110 ostávajú rovnaké ako v MO, zmena spočíva len v prečíslovaní
  • doplnený riadok 107a o samostatné vyčíslenie preddavku na daň z príjmov FO, ktorá si platí preddavky sama z dôvodu, že jej zamestnávateľ nie je platiteľom dane v SR


  • poznámky 20-29 aktualizované podľa štruktúry nového daňového priznania bez iných zmien okrem:
    • poznámky 25 k doplneniu príloh k daňovému priznaniu pri transformácii zrážkovej dane na preddavok o potvrdenie
    • nová poznámka 28 k preddavkom:
      • zaplateným aj po skončení ZO na toto obdobie
      • uhradeným z preplatku


  • XI. Oddiel – rozdiely z dodatočného DP na riadkoch 111-116 vrátane poznámky 30 bezo zmeny s výnimkou prečíslovania riadkov, poznámok a odvolávok na nové riadky DP


Strana 10:


  • nový riadok 120 na uvedenie počtu stálych prevádzkarní umiestnených na území SR a tomu zodpovedajúca poznámka 32
  • XIII. oddiel doplnenie zaškrtnutia splnenia podmienok na poukázanie 3 % dane a s tým súvisiace doplnenie poznámky 33 (dobrovoľnícka činnosť)


Strana 11:


  • bezo zmeny s výnimkou odvolávok na aktualizované riadky daňového priznania


Strana 12:

  • nová strana DP „Údaje na účely sociálneho a zdravotného poistenia“
  • údaje vypĺňa len daňovník, ktorý:
    • dosahuje príjmy z osobnej asistencie na základe zmluvy podľa § 20 zákona č. 447/2008
    • dosahuje príjmy z podielov na zisku vykázanom do 31. decembra 2003
    • dosahuje príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje platené poistné v daňových výdavkoch

Naposledy upravil Jana Acsová : 14.01.13 at 12:37
Usporiadat
Sika3008 Sika3008

Sika3008 je offline (nepripojený) Sika3008

Mila123 Pozri príspevok
tak teda príjem bude patriť do § 6/2/a
výdavky 40% a k nim započítaj zaplatené ZP
Ďakujem.
0 0
Hakika Hakika

Hakika je offline (nepripojený) Hakika

Prosim Vás, toto platí aj pre daňovníka s obmdzenou daňovou povinnosťou, však? Ide o Maďara, ktorý pracoval 3 mesiace v SR, nemá tu trvalý pobyt a na potvrdení mu dali 1200,- Eur súhrnné príjmy zo ZČ. Nemusí podávať DP, že?
§ 32
Daňové priznanie
[jump=hore]Na začiatok[/jump]

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Aj ako neoprávnené podnikanie ...ale pre firmu , ktorá ho vyslala by sa to mohlo prekvalifikovať zo strany DU pri kontrole aj za príjem § 5 popri pozastavení živnosti .
Veru mohol to mať - truľo - na dohodu, aspoň by ZP neplatil.
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Rozalka Pozri príspevok
Presne tak som aj ja uvažovala. Je to starobný dôchodca, neviem, akú pálku mu napočítajú z RZZP.
Ma inak naštval, lebo si myslí, že môže robiť čo chce - prevod lode trvala v prvom prípade 9 a v druhom 13 dní, možno by sa to dalo kvalifikovať aj ako neoprávnené podnikanie.

Len by ma zaujímalo aké dielo vytvoril? Na tento druh práce sa mi zmluva o dielo vôbec nehodí. Ja to tiež vidím tak, že môže byť rád ak mu to prejde ako príležitostný príjem, čiže žiadne stravné vo výdavkoch. Len či to dotyčný pochopí, lebo mám osobné skúsenosti s lodnými kapitánmi a u nich platí asi toľko - keď si uplatňuje stravné druhý prečo by som si ja nemohol. Takýmto ľuďom sa to ťažko vysvetľuje. Oni sa nezaoberajú otázkou, či robí na živnosť, dohodu, pracovnú alebo inú zmluvu. Skrátka riadia sa tým, že keď si môže "jožo ako lodný kapitán" dať do výdavkov stravné môžem si aj ja. A predpokladám, že tento jeho príležitostný príjem je určite minimálne 3000 Eur.
Naposledy upravil zanetth : 03.03.13 at 15:23
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
zanetth Pozri príspevok
Len by ma zaujímalo aké dielo vytvoril? Na tento druh práce sa mi zmluva o dielo vôbec nehodí. Ja to tiež vidím tak, že môže byť rád ak mu to prejde ako príležitostný príjem, čiže žiadne stravné vo výdavkoch. Len či to dotyčný pochopí, lebo mám osobné skúsenosti s lodnými kapitánmi a u nich platí asi toľko - keď si uplatňuje stravné druhý prečo by som si ja nemohol. Takýmto ľuďom sa to ťažko vysvetľuje. Oni sa nezaoberajú otázkou, či robí na živnosť, dohodu alebo iný druh zmluvy. Skrátka riadia sa tým, že keď si môže "jožo ako lodný kapitán" dať do výdavkov stravné môžem si aj ja. A predpokladám, že tento jeho príležitostný príjem je určite minimálne 3000 Eur.
To nie je len u lodných kapitánov , to je aj medzi ostatnými živnostníkmi ...prečo druhý môže mať a ja nie .Teraz v tomto týždni sme riešili podobný prípad prečo on a ja nie ..
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Presne ste trafili "hlavičku po klinčeku" ... chcela som to s ním prebrať, no hádajte, kde práve je .... samozrejme zase na lodi a zase živnosť pozastavená (!!) až do času, keď zas nastupuje ako delegát CK v zahraničí.
0 0
Hakika Hakika

Hakika je offline (nepripojený) Hakika

Hakika Pozri príspevok
Prosim Vás, toto platí aj pre daňovníka s obmdzenou daňovou povinnosťou, však? Ide o Maďara, ktorý pracoval 3 mesiace v SR, nemá tu trvalý pobyt a na potvrdení mu dali 1200,- Eur súhrnné príjmy zo ZČ. Nemusí podávať DP, že?
§ 32
Daňové priznanie
[jump=hore]Na začiatok[/jump]

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

Predpokladám, že je to tak, len mi to niekto skúsenejší prosím potvrdťe.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Hakika Pozri príspevok
Prosim Vás, toto platí aj pre daňovníka s obmdzenou daňovou povinnosťou, však? Ide o Maďara, ktorý pracoval 3 mesiace v SR, nemá tu trvalý pobyt a na potvrdení mu dali 1200,- Eur súhrnné príjmy zo ZČ. Nemusí podávať DP, že?
§ 32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.
Daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou buď mal požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane alebo podá daňové priznanie len z príjmov dosiahnutých na území SR.
Ak požiadal o ročné zúčtovanie dane, zamestnávateľ ho vykoná a následne pre zamestnanca vyžiada od DÚ potvrdenie o zaplatení dane. To bude slúžiť ako doklad(aj podklad) pre podanie daňového priznania v MR z celosvetových príjmov.
Ak podá daňové priznanie, sám požiada DÚ o potvrdenie o zaplatení dane z príjmu, to mu bude slúžiť ako doklad(a podklad) pre podanie daňového priznania v MR z celosvetových príjmov.
Vyššie uvedené platí v prípade, že je rezidentom(daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou) MR. Ak nie je, predmetné podklady mu budú slúžiť pre podanie daňového priznania v štáte, ktorého je rezidentom.

ZDP
§ 2 Základné pojmy
g) predmetom dane daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16),
h) zdaniteľným príjmom príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona ani medzinárodnej zmluvy,
......................
§ 16 Zdroj príjmov daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou
(1) Príjmom zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou je príjem
b) zo závislej činnosti vykonávanej na území Slovenskej republiky alebo na palubách lietadiel alebo lodí, ktoré sú prevádzkované daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou,
3 0
Hakika Hakika

Hakika je offline (nepripojený) Hakika

prenho neplati ten paragraf 32? že musí podať daňové priznanie len ak jeho príjmy presiahnu tych 50 percent?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Hakika Pozri príspevok
prenho neplati ten paragraf 32? že musí podať daňové priznanie len ak jeho príjmy presiahnu tych 50 percent?
a neoplatí sa mu podať DP? veď si môže uplatniť celú nčzd , teda by mal mať preplatok......
0 0
Hakika Hakika

Hakika je offline (nepripojený) Hakika

Podľa mňa si nemôže uplatniť NZČD, aspoň tak som to vyčítala niekde. Mýlim sa ? Idem to pohľadať.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Hakika Pozri príspevok
prenho neplati ten paragraf 32? že musí podať daňové priznanie len ak jeho príjmy presiahnu tych 50 percent?
Podľa toho, čo ty uvádzaš, by každý zamestnanec(daňovník), bol povinný podávať daňové priznanie. On vlastne aj podáva, prostredníctvom svojho zamestnávateľa, cez ročné zúčtovanie dane, tým svoju daňovú povinnosť voči štátnemu rozpočtu vysporiada.
V predmetnom § 32 ods. 2 je uvedené, v akom prípade je daňovník, poberajúci príjmy zo závislej činnosti(§ 5) povinný daňové priznanie podať.

(2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak
a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,

Predpokladám, že vy ako zamestnávateľ platiteľom dane ste, že ste daň zo mzdy zrážali a aj odvádzali.
3 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Hakika Pozri príspevok
Podľa mňa si nemôže uplatniť NZČD, aspoň tak som to vyčítala niekde. Mýlim sa ? Idem to pohľadať.
Nižšie uvedené(ZDP § 11 ods. 3) platí pre uplatnenie si nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela/. Viď prísp. 499 a od prísp. 517.

Závisí to od toho, akú časť z celkových príjmov tvoria príjmy dosiahnuté v SR v celom zdaňovacom období a to vie len daňovník. On za to zodpovedá.

§ 11 Nezdaniteľné časti základu dane
(7) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
Naposledy upravil Marína : 04.03.13 at 20:16
3 0
Hakika Hakika

Hakika je offline (nepripojený) Hakika

Marína Pozri príspevok
Závisí to od toho, akú časť z celkových príjmov tvoria príjmy dosiahnuté v SR v celom zdaňovacom období a to vie len daňovník. On za to zodpovedá.

§ 11 Nezdaniteľné časti základu dane
(7) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
Toto som práve hľadala, keďže jeho príjmy v SR netvoria najmenej 90 percent všetkých príjmov. Týmpádom som to pochopila tak, že nemá nárok na NZČD.
0 0
Hakika Hakika

Hakika je offline (nepripojený) Hakika

Marína Pozri príspevok
Podľa toho, čo ty uvádzaš, by každý zamestnanec(daňovník), bol povinný podávať daňové priznanie. On vlastne aj podáva, prostredníctvom svojho zamestnávateľa, cez ročné zúčtovanie dane, tým svoju daňovú povinnosť voči štátnemu rozpočtu vysporiada.
V predmetnom § 32 ods. 2 je uvedené, v akom prípade je daňovník, poberajúci príjmy zo závislej činnosti(§ 5) povinný daňové priznanie podať.



(2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak
a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,

Predpokladám, že vy ako zamestnávateľ platiteľom dane ste, že ste daň zo mzdy zrážali a aj odvádzali.
Ja nie som jeho zamestnávateľ. Jeho zamestnávateľ mu tvrdí , že oni pre neho nie sú povinní spraviť RZD, skrz výšku jeho príjmov. On sa na mňa obrátil, či mu spravím daňové priznanie. Daň mu zrazená bola, NZČD mu uplatnená nebola a podľa mňa mu ani nemala byť. Mne ide vyslovene o to, či to daňové priznanie treba podať alebo nie, nakoľko jeho príjmy nedosiahli 1882,37 Eur.
Ostané veci sú mi viac menej jasné, tam kde je daňový rezident musí priznať všetky príjmy, atď.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Čo má zamestnanec v ruke? Potvrdenie o príjme?
Zamestnávateľ má pravdu, ak platí, že zamestnanec nedosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), viď § 38 ods. 3.
0 0
Hakika Hakika

Hakika je offline (nepripojený) Hakika

áno, potvrdenie o príjme
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Oprava(škrtanie); viď prísp. 494 a od 517.

Keďže zamestnávateľ nie je zo zákona povinný mu robiť ročné zúčtovanie dane, daňovník zo zákona tiež nemusí podať DP(v podstate jeho podaním sa nič nezmení, pretože si nevie uplatniť NČZD), tak si podá DP len v krajine, kde má daňový domicil.
Ešte môžeš na DU zistiť, či mu nevydajú potvrdenie o zaplatení dane aj bez podania DP. A možno ani nemusíš, jedine, ak by správca dane v MR ho oň žiadal a nestačilo mu potvrdenie o príjme.
Naposledy upravil Marína : 04.03.13 at 19:54
3 0
Hakika Hakika

Hakika je offline (nepripojený) Hakika

Toto som potrebovala počuť, či "čítať". Keďže som sa doteraz s takýmto prípadom ešte nestretla, tak som sa potrebovala utvrdiť v mojich myšlienkových pochodoch
0 0
rainman rainman

rainman je offline (nepripojený) rainman

dobrý deň, prosím o radu,
SZČO ukončil činnosť koncom decembra 2012. Nezaplatil poistné do ZP za 11 a 12 mesiac. Keď to teraz doplatí, môže si ho uplatniť vo výdavkoch v DP za 2012? Prípadne kde to uviesť, keď v VI. oddieli, tab.1 sa uvádza "preukázateľne zaplatené poistné"? DP B za tento rok už nebude podávať. DAKUJEM
0 0
Načítať ďalšie