Zavrieť

Porady

dochodkove doplnkove poistenie

Dobry den,

prepacte za asi nespravne zaradenie dotazu, ale nikam sa mi to nehodilo...
Mam nasledovny problem:
V oktobri 2002 som prostrednictvom zamestnavatela uzavrela zmluvu o doplnkovom dochodkovom poisteni, na zaklade ktorej som si pravidelne ja aj zamestnavatel sporili...
Medzicasom som nastupila na MD, zamestnavatel prispevky vtedy neplatil, platila som si len ja - a to na zaklade dohody s poistovnou.
Napokon som - opat so suhlasom poistovne - prispevky sporit prestala a to v aprili 2003 do odvolania.
Aj napriek kratkemu casu sporenia, v sucasnosti mam na tomto ucte podla vypisu nasporene cca 8000 Sk.
Kedze medzicasomsom vstupila do druheho piliera dochodkoveho poistenia, uvazovala som o zruseni doplnkoveho dochod. poistenia.
Pracovnicka poistovne - doplnkovej dochodkovej ma ale opakovane informuju /aj ked nie celkomjednotne a presne/, ze zrusit sa to neda, resp. ze ak zrusim, nedostanem ani korunu.
Zda sa mi to cudne, velmi sa v tom nevyznam,ale co som si pozerala na internete v zakonoch, mali by vyplatit odstupne /ked mi nevznikol narok na plnenie - co nevznikol/ vo vyske min. 80% nasporenej sumy.
Oni tvrdia, ze nemusia vyplatit nic, lebo mi nevznikol narok... Je to naozaj tak? Je takato zmluva nezrusitelna, resp. musim prist o 8000 Sk -je to dost.
Prosim poradte!!! Vopred vdaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    sonab
    Dobry den,

    prepacte za asi nespravne zaradenie dotazu, ale nikam sa mi to nehodilo...
    Mam nasledovny problem:
    V oktobri 2002 som prostrednictvom zamestnavatela uzavrela zmluvu o doplnkovom dochodkovom poisteni, na zaklade ktorej som si pravidelne ja aj zamestnavatel sporili...
    Medzicasom som nastupila na MD, zamestnavatel prispevky vtedy neplatil, platila som si len ja - a to na zaklade dohody s poistovnou.
    Napokon som - opat so suhlasom poistovne - prispevky sporit prestala a to v aprili 2003 do odvolania.
    Aj napriek kratkemu casu sporenia, v sucasnosti mam na tomto ucte podla vypisu nasporene cca 8000 Sk.
    Kedze medzicasomsom vstupila do druheho piliera dochodkoveho poistenia, uvazovala som o zruseni doplnkoveho dochod. poistenia.
    Pracovnicka poistovne - doplnkovej dochodkovej ma ale opakovane informuju /aj ked nie celkomjednotne a presne/, ze zrusit sa to neda, resp. ze ak zrusim, nedostanem ani korunu.
    Zda sa mi to cudne, velmi sa v tom nevyznam,ale co som si pozerala na internete v zakonoch, mali by vyplatit odstupne /ked mi nevznikol narok na plnenie - co nevznikol/ vo vyske min. 80% nasporenej sumy.
    Oni tvrdia, ze nemusia vyplatit nic, lebo mi nevznikol narok... Je to naozaj tak? Je takato zmluva nezrusitelna, resp. musim prist o 8000 Sk -je to dost.
    Prosim poradte!!! Vopred vdaka.
    Keďže si uzatvorila DDP v roku 2002, bolo to ešte podľa starého zákona o doplnkovom dôchodkovom poistení č. 213/1996. Od 1.1.2005 je v platnosti nový zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení č. 650/2004, podľa ktorého všetky zmluvy uzatvorené podľa starého zákona sú platné a vzťahujú sa na ne ustanovenia nového zákona okrem dávkových plánov, ktoré boli dohodnuté podľa 123/1996.

    Tvoj dávkový plán teda sa riadi pôdovnými všeobecnými obchodnými podmienkami -VOP (mala by si ich mať ako prílohu zmluvy). Asi ich aj máš, keďže vieš, že na riadnu dávku Ti ešte nevznikol nárok. Je tam možnosť aj vypovedať zmluvu a nechť si vyplatiť odstupné. Je v tom však háči, pretože tie VOP sú robené v zmysle zákona 123/1996, ktorý v § 18 ustanovoval, že odstupné patrí poistencovi, ktorému zanikla účasť na dôchodkovom poistení ... a nevznikol nárok na doplnkový dôchodok.

    Podľa bodu 2) Výška odstupného sa určí ako úhrn príspevkov zaplatených poistencom a jeho podielu na výnosoch z hospodárenia DDP.

    Čiže ak máš dávkový plán podľa starého zákona, DDP by Ti vyplatila len Tvoje príspevky z DDP. Príspevky zamestnávateľa by Ti vyplatili po dovŕšení veku, kedy Ti vznikne nárok na doplnkový dôchodok.

    Podľa nového zákona (§19 ods. 2) "Odstupné sa vyplatí v sume určenej dávkovým plánom, najmenej vo výške 80 % hodnoty zostatku na osobnom účte účastníka ku dňu požiadania o jeho vyplatenie."

    Takže pozri si v dávkovom pláne, ako tam máš určenú výšku odstupného a budeš vedieť. Tvrdenia DDP, že nič nedostaneš vyplatené nie je namieste. Nebude to plná suma, akú si si našetrila, ale mala by byť vplatená aspoň redukovaná suma.

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    V súvislosti s touto témou by som potrebovala vedieť, ak v roku 2006 bolo vyplatené odstupné po vypovedaní zmluvy DDP (dôvodom bolo skončenie pracovného pomeru u zamestnávateľa a založenie živnosti), či treba tento príjem zdaniť?

    dochodkove doplnkove poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.