Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - vymeriavací základ SZČO

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je definovaný v § 13 ods.6 zákona.
<O:p</O:p
Vymeriavací základ SZČO je daný ako podiel základu dane z príjmov, dosiahnutého v súvislosti s prevádzkovaním činnosti SZČO v danom roku, nezníženého o výdavky na zdravotné poistenie a čísla 2,14.
<O:p</O:p<O:p</O:p
Zo základu dane sa pritom na tieto účely vylúči základ dane z príjmov z podnikania (§ 6 ods.3 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov), z príjmov zdanených zrážkovou daňou (§ 43 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov) a z príjmov za výkon osobnej asistencie (platí od r.2006).
<O:p</O:p<O:p</O:p
Vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
<O:p</O:p<O:p</O:p
Príklad

<O:p</O:pPani Helena je SZČO. Podniká ako živnostník, súčasne má i príjmy z prenájmu a má i príjmy zdanené zrážkovou daňou (úroky na bežnom účte) Za rok 2005 dosiahne nasledujúce príjmy a daňovo uznané výdavky:

<O:p</O:p..........................Príjmy......Výdavky
---------------------------------------<O:p</O:p
Živnosť............500000.......200000<O:p</O:p
Prenájom.........150000.........50000<O:p</O:p
Úroky....................500

Súčasťou výdavkov je i poistné a preddavky na poistné na verejné zdravotné poistenie vo výške 15000 Sk.

<O:p</O:pVymeriavací základ pani Heleny za rok 2005 určíme nasledujúcim postupom:

<O:p</O:pOd príjmov zo živnosti odpočítame výdavky dosiahnuté v súvislosti so živnosťou. Do výdavkov však nezapočítame sumu výdavkov na verejné zdravotné poistenie (15000 Sk). Príjmy a výdavky z prenájmu a z úrokov neberieme do úvahy.

<O:p</O:p500000 – (200000 – 15000) = 315000

<O:p</O:pVyššie uvedenú sumu vydelíme číslom 2,14:

<O:p</O:p315000 / 2,14 = 147196 Sk.

<O:p</O:pSuma 147196 Sk je vymeriavacím základom pani Heleny za rok 2005.

<O:p</O:pPostup výpočtu vymeriavacieho základu za rok 2005 sa dá dobre dokumentovať v súčinnosti s tlačivom daňového priznania typu B za rok 2005.

<O:p</O:pVymeriavací základ za rok 2005 vypočítame takto:

<O:p</O:p1.Oddiel VI. riadok 9 daňového priznania typu B: Od tu uvedenej sumy príjmov odpočítame sumu výdavkov.

<O:p</O:p2.K výsledku pripočítame sumu, účtovanú do daňovo uznaných výdavkov (na riadku 9) v súvislosti s verejným zdravotným poistením (platby poistného a preddavkov na poistné účtované do nákladov v roku 2005).

<O:p</O:p3.Výsledok vydelíme číslom 2,14.

<O:p</O:pNajnižší možný vymeriavací základ

<O:p</O:pPodľa § 13 ods. 9 zákona, vymeriavací základ SZČO musí byť najmenej vo výške úhrnu minimálnych základov za každý mesiac daného roka, počas ktorého SZČO vykonávala činnosť.

<O:p</O:pMinimálny základ SZČO je daný podľa § 13 ods.17 zákona ako minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, s odkazom na § 2 ods.1 písm. b) až d) zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde, platná k 1.januáru roka, za ktorý sa platí poistné. Podľa § 2 ods.1 písm. b) až d) zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde je výška minimálnej mzdy zamestnanca a teda minimálny základ SZČO v roku 2005 daný ako:
<O:p</O:p-za mesiac 6500 Sk pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,
<O:p</O:p-75% zo sumy 6500 Sk, ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom čiastočného invalidného dôchodku, a o mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov (= 4875 Sk),
<O:p</O:p-50% zo sumy 6500, ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom invalidného dôchodku, invalidného zamestnanca mladšieho ako 18 rokov a o zamestnanca mladšieho ako 16 rokov (= 3250 Sk).

Od 1.10.2005 sa sumy uvedené v § 2 ods.1 zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde zvýšili a minimálny základ SZČO je v roku 2006 daný ako:

<O:p</O:p-za mesiac 6900 Sk pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,
<O:p</O:p-75% zo sumy 6900 Sk, ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom čiastočného invalidného dôchodku, a o mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov (= 5175 Sk),<O:p</O:p
-50% zo sumy 6900, ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom invalidného dôchodku, invalidného zamestnanca mladšieho ako 18 rokov a o zamestnanca mladšieho ako 16 rokov (= 3450 Sk).
<O:p</O:p<O:p</O:p
Podľa § 13 ods.18 zákona, minimálny základ SZČO sa znižuje o pomernú časť prislúchajúcu k počtu kalendárnych dní, počas ktorých za poistenca platí poistné štát podľa § 11 ods. 8 písm. c), f) a o) zákona alebo počas ktorých sa poistenec nepovažoval za SZČO.

<O:p</O:pPríklad

<O:p</O:pPani Karolína je SZČO (má živnosť). Nie je poberateľkou invalidného dôchodku a samozrejme nie je ani mladistvá. Jej minimálny základ bol v roku 2005 daný ako suma 6500 Sk, v roku 2006 je to suma 6900 Sk.

<O:p</O:p<O:p</O:p
Príklad

<O:p</O:pPani Kristína je ako daňový poradca považovaná za SZČO. Pani Kristína je v čase od 3.4.2006 do 23.4.2006 vrátane (21 kalendárnych dní) práceneschopná. Ako nemocensky poistenej osobe jej Sociálna poisťovňa v tomto období vypláca nemocenské. Podľa § 11 ods.8 písm. o) zákona za pani Kristínu platí v tomto období poistné štát.

<O:p</O:pMinimálny základ pani Kristíny v mesiaci apríli je podľa § 13 ods.18 zákona suma 2070 Sk.

<O:p</O:pVýpočet: 6900 / 30 = 230, výsledok krát 9 dní = 2070 Sk.

<O:p</O:pNajvyšší možný vymeriavací základ

<O:p</O:pVymeriavací základ každého poistenca, teda i SZČO je podľa § 13 ods. 9 písm. d) zákona najviac 36-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárny rok, za ktorý sa platí poistné.

<O:p</O:pNie je pritom podstatné, ako dlho – koľko mesiacov – bol v danom roku poistenec poistencom, či ako dlho sa považoval za SZČO. Uvedená hranica platí pre každého poistenca bez rozdielu.

<O:p</O:pPriemerná mesačná mzda za rok 2003 bola 14365 Sk. Najvyšší možný vymeriavací základ za rok 2005 je preto suma 36 x 14365 Sk = 517140 Sk.

<O:p</O:pPriemerná mesačná mzda za rok 2004 bola 15825 Sk. Najvyšší možný vymeriavací základ za rok 2006 je suma 36 x 15825 Sk = 569700 Sk.

<O:p</O:pPríklad

<O:p</O:pPán Karol je živnostník. Činnosť vykonával po celý rok 2005. Za rok 2005 dosiahne zo živnosti príjem 900000 Sk. Daňovo uznané náklady (bez výdavkov na zdravotné poistenie) bude mať vo výške 700000 Sk. Základ dane zo živnosti bude 200000 Sk. Po vydelení číslom 2,14 dostaneme sumu vymeriavacieho základu 93458 Sk. Táto suma je vyššia, ako úhrn minimálnych základov a súčasne nižšia, ako najvyššia možná suma 517140 Sk.

<O:p</O:pVýsledný vymeriavací základ pána Karola za rok 2005 bude suma 93458 Sk.

<O:p</O:pPríklad

<O:p</O:pPán Koloman nie je zamestnaný a nie je ani SZČO. Rozhodne sa založiť si živnosť - živnostenský list získa k 15.10.2005. Najneskôr do 23.10.2005 je povinný oznámiť svojej zdravotnej poisťovni, že má živnosť a stáva sa SZČO. Za rok 2005 dosiahne zo živnosti príjem 350000 Sk. Daňovo uznané náklady (bez výdavkov na zdravotné poistenie) bude mať vo výške 300000 Sk. Základ dane zo živnosti bude 50000 Sk. Po vydelení číslom 2,14 dostaneme sumu vymeriavacieho základu 23365 Sk.

<O:p</O:pPán Koloman vykonával činnosť od 15.10.2005, preto jeho vymeriavací základ musí byť najmenej súčet minimálnych miezd zamestnanca za obdobie od 15.10.2005 do 31.12.2005.

<O:p</O:pZa október 2005 bude minimálny základ daný ako pomerná časť prislúchajúca obdobiu, kedy sa považoval za SZČO (od 15.10. do 31.10., čo je 17 kalendárnych dní). Výpočet: 6900 / 31 = 222,58..., výsledok krát 17 dní = 3784 Sk.

<O:p</O:pK tomu pripočítame sumy minimálnych základov za november a december, teda 2 x 6900 Sk. Výsledný úhrn minimálnych základov bude suma 17584 Sk.

<O:p</O:pSuma vymeriavacieho základu 23365 Sk je vyššia, ako úhrn minimálnych základov (17584 Sk) a súčasne nižšia, ako najvyššia možná suma 517140 Sk.

<O:p</O:pVýsledný vymeriavací základ pána Kolomana z činnosti SZČO za rok 2005 bude suma 23365 Sk.<O:p</O:p
Naposledy upravil Jozef Mihál : 08.03.06 at 09:38
Usporiadat
dvd dvd

dvd je offline (nepripojený) dvd

este by to za kazdym prikladom chcelo dovetok:
p. xy bude teda platit preddavok na ZP vo vyske ?? od ?? do ??
Dik.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
za mesiac 6900 Sk pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,
-75% zo sumy 6900 Sk, ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom čiastočného invalidného dôchodku, a o mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov (= 5175 Sk),

-50% zo sumy 6500, ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom invalidného dôchodku, invalidného zamestnanca mladšieho ako 18 rokov a o zamestnanca mladšieho ako 16 rokov (= 3450 Sk


prepáčte p. Mihál nechcem Vás naštvať, ale nemá tu byť tiež 6900,- vy tu máte takto:
-50% zo sumy 6500..................

P. Mihál a mimochodom ste už dobre pripravený s všetkými Vašími prstami a vyzbrojený na návaľ otázok od nás????? ohľadne RZP????
Naposledy upravil Barbara : 08.03.06 at 09:33
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ďakujem, opravujem to. Nával otázok mienim zvládnuť sériou týchto článkov (postupne sa dostaneme až k ročným zúčtovaniam), ďalej onedlho sa tu zjaví rozsiahly komentár k zákonu a napokon i podrobný výklad jednotlivých paragrafov, pracujem na tom práve teraz.

dvd: neustále sa čudujem, prečo tak veľa ľudí zaujímajú preddavky. Podstatné je ročné zúčtovanie, tento článok je vlastne o tom, ako si SZČO vypočíta VZ v ročnom zúčtovaní, z čoho vyplynie výška jeho poistného.

Ale OK, ešte dnes by som tu mal uvereniť aj článok k predddavkom SZČO.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Jozef Mihál
Ďakujem, opravujem to. Nával otázok mienim zvládnuť sériou týchto článkov (postupne sa dostaneme až k ročným zúčtovaniam), ďalej onedlho sa tu zjaví rozsiahly komentár k zákonu a napokon i podrobný výklad jednotlivých paragrafov, pracujem na tom práve teraz.

dvd: neustále sa čudujem, prečo tak veľa ľudí zaujímajú preddavky. Podstatné je ročné zúčtovanie, tento článok je vlastne o tom, ako si SZČO vypočíta VZ v ročnom zúčtovaní, z čoho vyplynie výška jeho poistného.

Ale OK, ešte dnes by som tu mal uvereniť aj článok k predddavkom SZČO.

p. Mihál no neviem s tými článkami asi si moc nepomôžete, lebo ajtak sa budú sypať konkretne na Vás tie otázočky tutok na PORADE, verte tomu.
a ja verím tomu, že VY ako VEĽKÝ EXPERT dokážete nás usmerniť vo všetkom ....
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na konkrétnu otázku bude konkrétny link na konkrétny už napísaný článok. Opakujem, že po Veľkej noci ma "tu naživo" príliš nezažijete.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Jozef Mihál
Na konkrétnu otázku bude konkrétny link na konkrétny už napísaný článok. Opakujem, že po Veľkej noci ma "tu naživo" príliš nezažijete.

no ništ to p. Mihál, tak to budeme musieť s Vami tu stihnúť do Veľkej noci

mimochodom už som vytlačila Váš príspevok , teda článok aj o ....---preddavky SZČO.

ešte by ste mohli stihnúť napísať článok aj o zamestnancoch, čo ja viem ..........tak v kocke, hmmmm???? myslím čo sa týka RZP
ale odmenu za to Vám nemôžem ani sľúbiť


veľký DíK
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Pán Mihál,

nemám jasno v jednej veci pri výpočte odvodov pre SP. Vymeriavací základ pre výpočet odvodov sa ráta obrat (teda príjmy zo živnosti) alebo čiastkový základ dane (príjmy - výdavky)? Lebo ja som mala vyššie výdavky ako príjmy za rok 2005 a teda som v strate a ČZD je teda 0. Ďakujem.
<!-- / message -->
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jennys, ste mimo témy, pardon.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zákon umožnil autorom sa odhlásiť zo ZP ako SZČO a prihlásiť sa od 1.9.2005 ako dobrovoľne nezamestný /i napriek tomu, že naďalej mal príjem iba z autorských honorárov/
Autor viedol riadne účtovníctvo za celý rok spolu.

Ktoré tlačivo mám použiť B, alebo S?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
S, ak jeho VZ je aspoň 78000.
List SB - tu bude VZ vypočítaný z celého základu dane za r.2005
List SC - tu bude nulový príjem ale povinný min.VZ samoplatiteľa za 4 mesiace bude 16420.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jozef Mihál
S, ak jeho VZ je aspoň 78000.
List SB - tu bude VZ vypočítaný z celého základu dane za r.2005
List SC - tu bude nulový príjem ale povinný min.VZ samoplatiteľa za 4 mesiace bude 16420.
Jožko, mne z toho vychádza, že uhradí zdravotné z celého VZ a napriek tomu, že je v tom zahrnutý aj príjem, ktorý sa týkal aj mesiacov 9-12/2005 a nakoľko bol od 1.9. prihlásený ako dobrovoľne nezamestnaný musí uhradiť za 9-12/2005 aj 2300,- SK.

V ročnom zúčtovaní mi vychádza, že k VZ - SZČO som musela prirátať aj 16420,- Sk

tzn., že uhradí o 2300,- Sk viac ako keby bol autor prihlásený po celý rok ako SZČO?
Naposledy upravil Muška : 18.05.06 at 12:11
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Len posúvam
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Muška
Len posúvam

áhá.....tak aj ja len posúvam
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Muška
Jožko, mne z toho vychádza, že uhradí zdravotné z celého VZ a napriek tomu, že je v tom zahrnutý aj príjem, ktorý sa týkal aj mesiacov 9-12/2005 a nakoľko bol od 1.9. prihlásený ako dobrovoľne nezamestnaný musí uhradiť za 9-12/2005 aj 2300,- SK.

V ročnom zúčtovaní mi vychádza, že k VZ - SZČO som musela prirátať aj 16420,- Sk

tzn., že uhradí o 2300,- Sk viac ako keby bol autor prihlásený po celý rok ako SZČO?
Barbarka,
ja som to posunula Jožkovi, ale asi sa so mnou nembaví
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Muška
Jožko, mne z toho vychádza, že uhradí zdravotné z celého VZ a napriek tomu, že je v tom zahrnutý aj príjem, ktorý sa týkal aj mesiacov 9-12/2005 a nakoľko bol od 1.9. prihlásený ako dobrovoľne nezamestnaný musí uhradiť za 9-12/2005 aj 2300,- SK.

V ročnom zúčtovaní mi vychádza, že k VZ - SZČO som musela prirátať aj 16420,- Sk

tzn., že uhradí o 2300,- Sk viac ako keby bol autor prihlásený po celý rok ako SZČO?
Dnes mám nabitý deň, preto sa nembavím lebo sa nestíham ani ...

Áno, je to tak, zaplatí ako DNO tých 2300. Úhrnný VZ však je max 517140, takže ak mu vyjde VZ za SZČO povedzme 600000, tak mu to môže byť jedno. Ak to bude v súčte menej ako 517140 Sk, tak to jedno nie je.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jožko, uvediem "iba" príklad:

takže mám pravdu ak hovorím že,
ak má VZ ako autor za od 1.1. do 31.12.2005 - 400 tis., ale od 1.9 - sa prihlásil ako DNO, tak vlastne odvedie ZP zo sumy 416420,- SK .

Môže mi niekto povedať, aký to malo význam od 1.9.2005 umožniť autorom prihlásiť sa ako DNO????????
Naposledy upravil Muška : 21.06.06 at 21:16
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Máš pravdu.

Prihlásiť sa ako DNO mohli dobrovoľne, slobodne. To rozhodnutie nemuselo byť (viď Tvoj príklad) vždy správne. Ja som na školeniach vždy tvrdil, že ten, kto má ozaj slušnejší príjem ako autor, by sa ako DNO prihlasovať nemal...Kto na školenia chodí, potvrdí (očakávam 4000 súhlasov k tomuto príspevku).
0 0
kenny kenny

kenny je offline (nepripojený) kenny

Môžete niekto poradiť ako je to v prípade, ak si SZCO si v Daň. priznaní za 2005 uplatnila daňovú stratu vzniknutú v živnosti v roku 2004?
V Daň. priznaní je toto zníženie uplatnené v časti IX. - podľa §30 zákona o DzP.
Zákon o zdravotnom poistení však v poznámke pod čiarou č. 46 v paragrafe 13 definuje vymeravací základ SZCO len podľa §6!
Môže alebo nemôže teda daňová strata z §30 zákona o DzP znížiť aj vymeriavací základ SZCO pri ročnom zúčtovaní zdrav. poistenia?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Môže. Napr. v tlačive typ B do r.27 uvediete sumu z r.42 prípadne 43 daňového priznania (podľa toho či celkovo máte kladný základ dane alebo stratu) - teda základ dane znížený o stratu.
0 0
kenny kenny

kenny je offline (nepripojený) kenny

asi som sa nejasne vyjadril - ešte jeden pokus:
daňová strata vznikla v minulom roku (2004!) a základ dane z príjmov 2005 znižuje cez riadky 52 a finálne cez riadok 65 oddielu IX. daň. priznania (Nárok na uplatnenie straty z predch. zdaň. období).

Nikde vo formulári SB nevidím miesto na zadanie takejto straty.
Alebo sa má o túto stratu ponížiť základ dane uvádzaný do riadku B07?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať