Zavrieť

Porady

Prílohy k daňovému priznaniu

Nie som si istá, či treba k daňovému priznaniu prikladať aj potvrdenia z poisťovní na uplatnenie nezdaniteľných častí. Čítala som tu aj že áno, aj nie. Mám živnostníka, ktorý si platí aj DDP, má to vo výpisoch, ale nemá z poisťovne potvrdenie. Treba mu ho? A má to tiež priložiť k DP?
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Myslím, že DDS-ky ešte ani potvrdenia neposielali. Ja si tiež platím a potrvdenie mi ešte neprišlo. Potvrdenie (podľa posledných správ) by sa malo prikladať. Ale poznáš to, iný kraj , iný mrav ....
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Potvrdenie posielali poisťovne, DDS pokiaľ viem nie. Malo by sa to prikladať, ale napr. na vrátenie srážkovej dane z úrokov na vkladných knižkách DÚ doklad nepožadoval.
0 0
Eliška Eliška

Eliška je offline (nepripojený) Eliška

Potvrdenie od DDS si treba vyžiadať, malo by sa prikladať (myslím).
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
Eliška
Potvrdenie od DDS si treba vyžiadať, malo by sa prikladať (myslím).
ja som z urcitych dovodov DP uz vo februari podala, potvrdenie mi doslo minuly tyzden. Niekde som citala, ze ked vznikne pleplatok, DU si potvrdenia vyziada. Spolieham sa na to.
0 0
Bavi Bavi

Bavi je offline (nepripojený) Bavi

S DDS nemám skúsenosť, ale čo sa týka životných poistení je POVINNÉ odovzdanie kópie potvrdenia o zaplatení sumy za rok v rámci príloh k DP.
Takže môj názor, že obdobne to bude aj s DDS, účel sporením...., ak si da)ovník uplatňuje zníženáie daňového základu.
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
Ja som sa na daňovom úrade na to pýtala a bolo mi povedané, že to bolo minulý rok povinné, tento rok to nemusí byť.
Neviem, čo s tým, keď každý píše inak, musíme sa potrápiť.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
potvrdenie o životnom poistení ako príloha k DP - tento rok nemusí byť, prípadne stačí len kópia - čerstvé info z DÚ TT
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Žiadna kópia ani originál Potvrdenia o životnom poistení nikdy nebola a ani nie je povinná príloha DP.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
potvrdenie o životnom poistení k RZD - učtovníčkou odmietnutá kópia, musela som odovzdať ORIGINAL / dcéra /

ale žiaľ z praxe sme zvyknutý, že co je psáno, to je dáno a potom niet čo odškriepiť, to už asi bude taká deformácia, že všetko chceme mať potvrdené
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

hanelie Pozri príspevok
potvrdenie o životnom poistení k RZD - učtovníčkou odmietnutá kópia, musela som odovzdať ORIGINAL / dcéra /

ale žiaľ z praxe sme zvyknutý, že co je psáno, to je dáno a potom niet čo odškriepiť, to už asi bude taká deformácia, že všetko chceme mať potvrdené
No netreba tú deformáciu zväčšovať...
P.s. originál posiela Poisťovna pre potreby poistenca a nie mzdovej účtovníčky...Neoprávnené uplatnenie odpočtu na životné poistenie by musel "odškriepovať" daňovník. Aj keď už nebude naším zamestnancom daňový úrad má na to prostriedky ako sa k nemu dostať...
Naposledy upravil evina : 22.02.08 at 13:20
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

hanelie Pozri príspevok
potvrdenie o životnom poistení k RZD - učtovníčkou odmietnutá kópia, musela som odovzdať ORIGINAL / dcéra /

ale žiaľ z praxe sme zvyknutý, že co je psáno, to je dáno a potom niet čo odškriepiť, to už asi bude taká deformácia, že všetko chceme mať potvrdené
Trošku sa tu pletú hrušky s jablkami. V prípade, že si robíte daňové priznanie sama k daňovému priznaniu prikladáte len prílohy, ktoré sú uvedené v daňovom priznaní. V prípade, že Vás DU vyzve - potvrdenie predložíte.
RZD - je niečo iné. Vy žiadate o vykonanie výpočtu dane iného t.j. zamestnávateľa a k žiadosti ste povinná priložiť potvrdenia, ktoré slúžia výlučne len na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky a sú prílohou. Partnerom pri daňovej kontrole je v tomto prípade vykonávateľ výpočtu dane a DU a dokladuje a preukazuje podklady on.

Viac aj v tomto linku: http://www.porada.sk/t72557-p2-podmi...tml#post642598

Ešte na doplnenie: prílohou je aj potvrdenie o zdaniteľnom príjme od iného zamestnávateľa - aj to dokladujete kópiou?
Naposledy upravil Denda : 22.02.08 at 13:07 Dôvod: doplnenie
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Dopĺňam presne paragraf k tomu žo povedala Denda /Deni dík, lebo zachvíľu si už aj ja budem pliesť pojmy s dojmami lebo priznám sa , že ja osobne tieto zbytočne požadované potvrdenia nemôžem nikdy predýchať /

§ 37
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane a na daňový bonus
1/ Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
b) posledným rozhodnutím o priznaní dôchodku alebo dokladom o ročnom úhrne vyplateného dôchodku (§ 11 ods. 7), ak suma takéhoto dôchodku v v úhrne nepresahuje sumu ustanovenú v § 11 ods. 2.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
evina Pozri príspevok
Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi ...
Len na podporu. U zamestnávateľa bude kontrola, u zamestnávateľa sa preveria všetky skutočnosti. Zamestnanca nebude nikto dotazovať ... možno by ... v prípade kópie ... a možno už ani nebude zamestnancom. Pri dokladovaní odpočítateľných položiek dokladmi vyhotovenými výlučne na tieto účely to stojí za zváženie.
Tá diskusia tohto roku vedie k veľkým polemimám a úplne zbytočným. A názory sa používajú aj na spochybnenie profesionality mzdových účtovníkov. Navzájom. A to je zarážajúce.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jana Acsová Pozri príspevok
Len na podporu. U zamestnávateľa bude kontrola, u zamestnávateľa sa preveria všetky skutočnosti. Zamestnanca nebude nikto dotazovať ... možno by ... v prípade kópie ... a možno už ani nebude zamestnancom. Pri dokladovaní odpočítateľných položiek dokladmi vyhotovenými výlučne na tieto účely to stojí za zváženie.
Tá diskusia tohto roku vedie k veľkým polemimám a úplne zbytočným. A názory sa používajú aj na spochybnenie profesionality mzdových účtovníkov. Navzájom. A to je zarážajúce.
Potvrdenie ohľadom platby životného poistenia je adresované priamo mne ako poistencovi. Osobne si myslím, že mi patrí originál- je to moja korešpondencia, . Z môjho pohľadu, ak na kópii vyznačí mzdová účtovníčka, že overila oproti originálu malo by to byť postačujúce... K DB máme priložené tiež kópie RL...

Potvrdenie je vystavované

5/ Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr....

pre účely konečného spracovania príjmov daňovníka /teda nie priamo adresované jemu/, či už v podobe DP alebo RZD, tak tu je originál nespochybniteľný. To je môj názor...

Čo sa mňa týka ja sa vyjadrujem kriticky, áno .. ale na adresu zbytočne požadovaných kópií či originálov, či čestných prehlásení k DP a na požiadavky účtovníkov, ktorí žiadajú Potvrdenie od zamestnávateľa druhého partnera o nepoberaní DB-lebo to naozaj nie je potrené v zmysle žiadneho predpisu, ani preukazateľnosti..., ak zamestnanec dostatočne preukáže svoj nárok na DB v zmysle §37
Naposledy upravil evina : 22.02.08 at 13:55
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

evina Pozri príspevok
Potvrdenie ohľadom platby životného poistenia je adresované priamo mne ako poistencovi. Osobne si myslím, že mi patrí originál- je to moja korešpondencia, . Z môjho pohľadu, ak na kópii vyznačí mzdová účtovníčka, že overila oproti originálu malo by to byť postačujúce...
No neviem, neviem s tou platbou to asi nebude tak...
Citujem z potvrdenia poisťovne:
Toto potvrdenie nenahrádza iné potvrdenie o výške vkladu alebo stavu účtu a slúži len na účely preukazovania nároku podľa zákona o dani z príjmov.
Čo sa týka overenia pravosti takéhoto potvrdenia pochybujem, že mzdová účtovníčka môže overovať - na to sú určení notári.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nepovažujem vyhotovenie potvrdenia za korešpondenciu, pretože jeho vyhotovenie vyplýva zo zákona a pre účely dokladovania nároku v tomto prípade zamestnanca.

§ 37 ods. 1 písm. a) ...

Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)

a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
b) posledným rozhodnutím o priznaní dôchodku alebo dokladom o ročnom úhrne vyplateného dôchodku (§ 11 ods. 7), ak suma takéhoto dôchodku v úhrne nepresahuje sumu ustanovenú v § 11 ods. 2.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

evina Pozri príspevok
5/ Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr....

pre účely konečného spracovania príjmov daňovníka /teda nie priamo adresované jemu/, či už v podobe DP alebo RZD, tak tu je originál nespochybniteľný. To je môj názor...
Otázka:
Prečo je povinný zamestnanec k žiadosti dokladovať originál potvrdenia od iného zamestnávateľa a nie v kópii? Tiež by si mohol doma nechať origniál.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Denda Pozri príspevok
No neviem, neviem s tou platbou to asi nebude tak...
Citujem z potvrdenia poisťovne:
Toto potvrdenie nenahrádza iné potvrdenie o výške vkladu alebo stavu účtu a slúži len na účely preukazovania nároku podľa zákona o dani z príjmov.
Čo sa týka overenia pravosti takéhoto potvrdenia pochybujem, že mzdová účtovníčka môže overovať - na to sú určení notári.
Ja taký text osobne nemám ani na jednom potvrdení u troch životných poistení-myslím našich rodinných, lebo aj mojej dcéry je zatiaľ napísané na mňa pre ňu, lebo ho platím
Mám uvedené Potvrdenie na uplatnenie NČ ....a je adresované priamo mne. ďalej sa píše Vážená pani .....
potvrdzujeme týmto, že k Vašej životnej poistnej zmluve boli preukazateľne zaplatené finančné prostriedky....

Nemám samozrejme na mysli pravé notárske overenie, mám na mysli to, že s určitou funkciu je i určitá zodpovednosť /teda aj zodpovednosť mzdovej účtovníčky/ a priamo na úrade sa mi stalo /bohužiaľ nenapadá mi teraz iný príklad ako úmrtný list/, kde pracovníčka zobrala originál a na kópii podpísala overenie správnosti údajov a originál mi vrátila.
Ak môže robiť iné finančné operácie toto si určite z titulu svojej funkcie môže dovoliť. Nechcem to samozrejme vnucovať, ja som osobne presvedčená, že všetky písomnosti adresované priamo mne sú mojím orginálom a nikomu by som ich nemala predkladať.
Prečo nespochybňujeme to, že máme priloženú kópiu RL dieťaťa? Pri priznaní rodinných prídavkov napr. tiež len stačil k nahliadnutiu a porovnaniu...
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Denda Pozri príspevok
Otázka:
Prečo je povinný zamestnanec k žiadosti dokladovať originál potvrdenia od iného zamestnávateľa a nie v kópii? Tiež by si mohol doma nechať origniál.
Prečo?

pretože ak vykonáva ročné zúčtovanie zamestnávateľ tak aj zaň zodpovedá takže potrebuje dokladovať v prípade kontroly originál doklady...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vladimír Ozimý Pozri príspevok
Prečo?

pretože ak vykonáva ročné zúčtovanie zamestnávateľ tak aj zaň zodpovedá takže potrebuje dokladovať v prípade kontroly originál doklady...
A iba niektoré, alebo všetky?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať