Zavrieť

Porady

Rodičovská dovolenka

Dobrý deň, chcem sa spýtať či môžem požiadať zamesnávatela o rodičovskú dovolenku aj v prípade ak som ból donútený podať žiadosť o ukončenie pracovného pomeru k 15. 8 2013. Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ako donútený ? Podpísal si dohodu o skončení prac.pomeru v zmysle § 60 ZP (bez uvedenia dôvodu) ?

    Doplň vek dieťaťa
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tomas9999 Zo strany zamestnávatela mi bolo povedané že by to bolo lepšie pre obe strany. Inak dostanem okamžitú výpoved za porušenie pracovnej disciplíny ...Podla § 60 zák. č. 311/2011 Z.z , ako dôvod že končím na základe žiadosti zo strany zamestnanca. Malý sa narodil len 18 7 2013, viem že priatelka musí dokončiť prvých 6 týždnov , preto sa pýtam či tam niej nejaká ochranná lehota.
    veronikasad Ty si chcel isť na rodičovskú dovolenku (MD muža) s nárokom na materské zo SP ? Máš splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch ?

    Dohodu o skončení prac.pomeru si už podpísal ? Má zamestnávatel dôvod na príp. okamžité skončenie prac.pomeru pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny ? (okamžitú výpoveď ZP nepozná)
    tomas9999 Nechcel som íst na rod. dovolenku, a ani som to nehovoril zamestnávatelovi. Vo firme pracujem už 3 rok. Dohodu som už podpísal /tlačil na mna/ , dôvod na skon. prac. pomeru nemá , ale povedal že jemu to nevadí , že sa niečo nájde.
    veronikasad Ak je dohoda už podpísaná, nič s tým neurobíš. Pracovný pomer k 15.8.2013 končí.

    Teraz uvažuješ nad tým, že budeš poberať materské namiesto priatelky ? (ona pôjde pracovať) ?
    tomas9999 áno presne tak , priatelka podniká a už teraz pracuje ja som doma z malým
    veronikasad Ak sa nedohodneš na predlžení prac.pomeru, musíš sa prihlásiť v soc.poisťovni na reg.liste fyz.osoby na celý balík poistenia. Len vtedy ti vznikne nárok na materské, ale len z minima.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Už si podpísal - je to už hotová vec s tým skončením PP.
    Od 29.8. by si mohol nastúpiť na materskú - že či by si sa dovtedy nedohodol ešte so zamestnávateľom ??
    Ešte som sa s tým nestretla - ale v prípade muža je asi OL len 7 dní.
    Ak teda ten PP skončí 15-teho - hádam by bolo dobré dobrovoľne sa poistiť ...
    18 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Nemusí ku dňu nástupu trvať nem.poistenie ? OL zrejme u neho 8-mesačná nebude a 7-dňovú nestíha. Riešením je dobr.poistenie, ale to zrejme ovplyvní výšku materského
    tomas9999 áno podpísal som ju ešte 22 7 2013 , ale dátum je tam 17 7 2013, ako by som sa sním mal dohodnúť ?
    chcem vedieť či môže odmietnúť
    dakujem
    Katy a R dohoda je o tom, že musia obidve strany súhlasiť .. však aspoň skús ..
    veronikasad Nerozumiem tvojej otázke - čo či môže odmietnuť ? Teraz je na MD tvoja priatelka, 29.8. už bude dávno po ukončení prac.pomeru. S materskou už zamestnávatel nič nemá, budeš musieť riešiť nem. poistenie, aby ti vznikol nárok.

    Kedy vlastne skončil pracovný pomer ? Si evidovaný na UP ? (ide to z teba ako z chlpatej deky. Každá nová informácia mení predchádzajúcu odpoveď)
    tomas9999 skúsiť môžem , ale nepochodím , asi má zamestnávatel nejaké náklady , preto si myslím že nebude nadčený sa dohodnúť
    veronikasad Počas poberania materskej nemá zamestnávatel žiadne náklady - okrem nákladov na spracovanie miezd (lebo treba posielať mesačné výkazy aj keď zamestnanec nepracuje)
    Katy a R nuž keď nie - tak sa dobrovoľne poisti - stačí napr dva dni pred nástupom na MD - materské ale bude len z min VZ.
    Ale ak mu vysvetlíš, žeby ti pomohlo, aby ťa nechal dlhšie - napr do 25. - ve´d je to len 10 dní ??? - alebo do konca mesiaca?
    tomas9999 pracovný pomer konči 15 8 2013, do tejto doby mi prislúcha mzdový nárok
    veronikasad V akej výške poberá priatelka materské ? Bude to pre vás výhodné, ak ty ho budeš dostávať z minima (cca 255€ mesačne) - ak sa nedohodneš so zamestnávatelom na predlžení prac.pomeru ?
    tomas9999 mohol by som sa sním dohodnúť možno na tom že by výpoved posunul až na 31 7 2013, mám totiž ešte 25 dní dovolenky ,takže časť by mohla ísť ná predlženie a zvyšok by mi podla dohody preplatil
    veronikasad Oprav si dátum - 31.8. - a problém s materským by bol vyriešený.
    tomas9999 aha pardon , hej 31 8 2013,dakujem , len mi ide o to či mi nebude zamestnávateľ
    robiť nejaký problém
    veronikasad Vešteckú guľu nemáme - ak bude, je tu možnosť b). V klude si prečítaj ešte raz všetky odpovede.
    Katy a R neviem aký problém máš stále na mysli - som ti napísala, že na dohodu treba dve strany - ak nebude chcieť ukončiť PP neskôr - tak máš smolu.
    tomas9999 hej, tvoju odpoved z 18 :16, je to tiež riešenie , dakujem
    tomas9999 chcem sa ešte spýtať či je nejaká lehota do akej to musím zamestnávatelovi oznámiť
    Katy a R a čo mu chceš oznamovať - veď nástúpiť na MD chceš po skončení PP .. či???
    tomas9999 no ak by mi predlžil výpoved do 31 8 2013/tak ako som písal vyšie o 18:12 hod / kedy mu mám povedať že chcem ísť na RD, tak 29.8 by som mohol nastúpiť na RD
      zbaliť

    Rodičovská dovolenka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.