Zavrieť

Porady

Nákup neh.majetku z Čiech

Prosím poraďte mi. Nákúpili sme program-nehmotný majetok z Čiech.Dodávateľ je neplátca DPH. Mám spraviť samozdanenie. Nárok na odpočet DPH nemám a odviesť DPH musím ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    ano, musíte spraviť samozdanenie.§69/3 a §15/7 a 8. Prečo si myslíte , že nemáte nárok, robíte na tom programe len oslobodené činnosti ? Ak je to napr. SW na spracovanie účtovníctva, evidenciu predaja alebo pod. tak máte nárok. či máte nárok alebo pomerný nárok alebo žiaden, určíte podľa toho na čo ten SW použijete. §49/3

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    Preco by malo byt samozdanenie??? Vsak fakturu vystavoval neplatca, cize faktura bez dph.

    skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

    skvrnka
    Ja tiež tomu nerozumiem, keď je nakup od neplatcu, prečo
    musím samozdanenie urobiť, to ako by som to isté nakúpila
    v SR a ja ako platca by som musela samozdaniť.
    Pričom mám tiež také prípady, že si to odpočítať nemôžem,
    použitie na oslobodené činnosti to je napr. nakup hmotného majetku v ČR
    od neplatcu. Ako to má správne byť?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Podľa § 69 ods. 3 je každá zdaniteľná osoba povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu. Zahraničnou osobou rozumieme osobu bez ohľadu na to, či sa jedná o platiteľa, alebo neplatiteľa dane. V spomínanom § je uvedená iba "zahraničná osoba". Keby sa malo jednať o platiteľa, bolo by ustanovenie spresnené. T.j. ak dodávka softvéru spadá pod spomínaný § 15 ods. 8, slovenský podnikateľ je osobou povinnou platiť daň a v prípade, že je aj platiteľom dane na Slovensku vzniká mu aj právo na jej odpočítanie a to v závislosti od toho, za akým účelom softvér obstaral (na čo bude slúžiť ... či na dodávky zdaňované, alebo oslobodené), tak ako bližšie uvádza ALBO.

    Nika je offline (nepripojený) Nika

    Nika
    Prosím pozrite si tento príspevok:
    http://www.porada.sk/showthread.php?...light=neplatca

    Teraz tomu už vôbec nerozumiem. Kupujem tovar z EU od neplatcu (ja som platca) zdaňujem či nie?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Nika
    Prosím pozrite si tento príspevok:
    http://www.porada.sk/showthread.php?...light=neplatca

    Teraz tomu už vôbec nerozumiem. Kupujem tovar z EU od neplatcu (ja som platca) zdaňujem či nie?
    Ten link je na tovar a tento na SW, pricom sa v odpovedi predpokladalo, ze nejde o SW ako tovar ale o sluzbu, prevod prav,pravo pouzivat SW, teda §15.
    No a potom je rozdiel v odpovedi ak vam niekto doda tovar, miesto dodania je podla 13/1, teda cesko, a kedze to dodava nplatitel tak dan sa neodvadza, keby bol platitel islo by o nadobudnutie tovaru a danova povinnost by sa preniesla na naseho platitela.Ak by sa fakturovalo od platitela nasemu neplatitelovi, vtedy sa sleduje limit 420 tis.
    No a ked je to sluzba podla § 15/7 tak miesto dodania je slovensko aj ked je to od neplatitela neplatitelovi a podla § 69 sa DP prenasa na slovenskeho podnikatela.

    Nika je offline (nepripojený) Nika

    Nika
    ALBO
    Ten link je na tovar a tento na SW, pricom sa v odpovedi predpokladalo, ze nejde o SW ako tovar ale o sluzbu, prevod prav,pravo pouzivat SW, teda §15.
    No a potom je rozdiel v odpovedi ak vam niekto doda tovar, miesto dodania je podla 13/1, teda cesko, a kedze to dodava nplatitel tak dan sa neodvadza, keby bol platitel islo by o nadobudnutie tovaru a danova povinnost by sa preniesla na naseho platitela.Ak by sa fakturovalo od platitela nasemu neplatitelovi, vtedy sa sleduje limit 420 tis.
    No a ked je to sluzba podla § 15/7 tak miesto dodania je slovensko aj ked je to od neplatitela neplatitelovi a podla § 69 sa DP prenasa na slovenskeho podnikatela.
    ALBO ďakujem za vysvetlenie. Asi by som si mala vziať dovolenku

    Nákup neh.majetku z Čiech

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.