Zavrieť

Porady

Darovanie nehnuteľnosti viacerími spoluvlastníkmi

Dobrý deň
Manželka vlastní 2/3 rodinného domu aj s pozemkom, ktorý jej darovala jej matka v minulosti. V uvedenom dome bývala aj jej stará mama, ktorá vlastnila 1/3 domu aj s pozemkom. Po jej smrti bolo dedičské konanie kde 1/3 po nebohej pripadla 3 dcéram a to po 1/12-tine k celku. Jedna z tých dcér je manželkyna matka ostatné matkyne sestry.
Chcem sa spýtať je možné darovať manželke ostatok rodinného domu s pozemkom. Musia byť na to samostatné darovacie zmluvy či je možné na jednu darovaciu zmluvu napísať všetky dcéry.?
Ešte poznámka, jedna z dcér, sestra manželkynej matky je nesvojprávna a je v opatere manželkynej matky. Je to chránená osoba tak tam asi prevod nebude možný no aj tak by sme chceli zrealizovať aspoň prevod z manželkynej matky 1/12-tinu a jej sestry tiež 1/12-tinu a tá jedna 1/12 nesvojprávnej sestry by ostala do jej smrti v jej vlastníctve. Chceli by sme to mať v poriadku a riadne zaevidované na katastri nehnuteľnosti.
Pri takomto darovaní je potrebné platiť daň a v akej výške alebo je to oslobodené od dane ak je to v rodine, alebo je to lepšie riešiť kupno-predajnou zmluvou.
Dakujem za odpoveď.

Laco
3 komentárov     zbaliť
luja5 Ide len o matematickú chybu pri zadaní otázky, alebo je tam ešte aj ďalší spoluvlastník? Ak manželka má podiel 2/3 a z poslednej tretej tretiny zdedili tri dcéry po starej mame Tvojej manželky po 1/12 (t.j. spolu 3/12, čo je jedna štvrtina), chýba ešte podiel 1/12.
sophie isabel možno sa nerozumíme manželka má 2/3 a 1/3 je rozdelená na 3 sestry a podľa súdu každá má nárok 1/12 k celku.
luja5 Ďakujem, že sa mi to snažíš vysvetliť. Aj tak však nerozumiem, ako sa môže rozdeliť bezo zvyšku 1/3 medzi tri sestry tak, že každá sestra má nárok na 1/12.
Ja som to pochopila tak, že sú štyri spoluvlastníčky, z ktorých prvá spoluvlastníčka=Tvoja manželka má 2/3 a ďalšie tri spoluvlastníčky (tri sestry) by mali mať spolu 1/3. Spolu však 1/3 nemajú, ak každá osobitne má 1/12.
Ak spočítam 2/3 Tvojej manželky a po 1/12 za každú sestru, súčet spoluvlastníckych podielov (2/3+1/12+1/12+1/12) mi nedá celok. Preto som sa pýtala tak, ako som sa pýtala.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Bude to jedna zmluva - o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva. Uvedení budú všetci spoluvlastníci a ich podpisy overené.
    Zmluva má 2 čast: v prvej budú všetci súhlasiť so zrušením spoluvlastníctva a v druhej časti spôsob vyporiadania: že všetko dostane jedna osoba a vyplatí ostatných + sumy.
    Za nesvojprávnu tam bude konať zástupca. Daň sa neplatí, ak to mali 5 rokov vo vlastníctve.
    dôchodca dedo paragraf
    Podľa mňa je najlepšie,ak sa darovacia zmluva spíše u notára tak,že podľa jednej darovacej zmluvy budú dvaja darcovia a jeden obdarovaný(á).Daň sa neplatí,ak sa darovanie uskutočňuje v rámci rodiny.Bohužiaľ,čo sa týka nesvojprávnej tety,tam budete musieť strpieť,že v tej 1/12 bude aj naďalej spoluvlastníčkou teta.Alebo môžete aj odkúpiť tú 1/12-inu,ale na to bude treba súhlas súdu,ktorý tetu zbavil svojprávnosti.To je však na dlhé lakte a dosť nákladné,takže radím,nechať tetu v pokoji dožiť,lebo s najväčšou pravdepodobnosťou po jej smrti bude dediť Vaša manželka za predpokladu,že sa neobjavia aj iní zákonní dedičia.
    sophie isabel Dakujem za odpoveď

    Darovanie nehnuteľnosti viacerími spoluvlastníkmi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.