Zavrieť

Porady

spoločník s.r.o.

Dobrý deň všetkým "poraďákom".
Aj ked poznám túto stránku krátko, už mi veľmi pomohla. Potrebujem však poradiť, a nikde som to tu nenašla.
Ide mi o to:
človek A je zamestnancom, zároveň je spoločníkom v inej s.r.o., tu nemá pracovný pomer, ale chce si vyplacať odmeny (momentálne nie zo zisku, lebo spoločnosť len začina fungovať), proste chce mať nieaky prijem s sro. Moje otázky sú :
1.ako nazvať takú odmenu
2.soc.poisť. sa neplati (ak tomu dobre rozumiem)
3.zdrav.poisť. 4% si odvedie sám (to sa musí do poisť.nieako zaregistrovať?) a firma odvedie 10% z odmeny ?
4. daň odvedie s.r.o.
5. tento prijem vstúpi do koncoročneho vyučt.dane z priijmu, t.j. spolu s priijmom z trvalého prac.pomeru ?

Moc dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    1. Odmena za prácu spoločníka, účtovať na 522
    2. Neplatí
    3. Áno, na účely zdravotného poistenia sa chápe ako zamestnanec, ako zamestnanca ho treba prihlásiť
    4. Áno
    5. Áno

    Veva je offline (nepripojený) Veva

    Veva
    Ešte k tej zdravotnej poisťovne ,neviem ako ste to myslel že sám odvedie ?
    Odmenu zúčtujete spolu s mzdami zamestnancov a odvediete aj zdravotné ako každý mesiac. Len si to treba dobre dať do programu aby vám zrazilo len zdravotné a daň za spoločníka.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Tuto otazku by som chcela este rozvinut o dalsi dotaz, co ked si chce spolocnik s.r.o., ktory nema uzavrety prac. pomer platit DDP ako "klasicky zamestnanec" a tato s.r.o. mu chce tiez prispievat do DDP. Viem, ze suma, ktoru si chce zaplatit tento
    spolocnik bude uctovana ako zrazka z cistej mzdy, prispevok od zametnavatela mu pripocitam k zakladu dane a odvediem dan, ale neviem, ci je pre s.r.o. takyto prispevok DDP pre tohoto spolocnika danovym vydavkom, ako je u zamestnanca so zmluvou ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Áno, spoločník si odpočítava svoj príspevok na DDP od základu rovnako, ako klasický zamestnanec, spoločnosť si dáva svoj príspevok do nákladov.

    § 5 odsek 2 ZDP:

    (2) Príjmami podľa odseku 1 sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami (ďalej len zamestnanec ) od platiteľa týchto príjmov (ďalej len zamestnávateľ ) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Takýmito príjmami sú aj príjmy, ktoré poberá osoba, na ktorú prešlo zo zamestnanca právo na tieto príjmy.

    Z horeuvedeného vyplýva, kto sa považuje na účely ZDP za zamestnanca - je to aj spoločník.
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 15.10.04 at 05:21

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Uf, uf, som rada, ze to robim dobre. Ked mi to niekto potvrdi, hned je den krajsi a zvlast, ked je piatok - tak pekny vikend vsetkym.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.