Zavrieť

Porady

Čo takto trochu matematiky?

3 muži si rezervovali izbu v hoteli. Každý zaplatil 10 Sk. Pri vyplácaní účtu sa však zistilo, že izba je o 5 SK lacnejšia. Pokladník nevedel, ako spravodlivo rozdeliť 5 Sk trom mužom, tak každému mužovi vrátil po korune a 2 Sk si nechal.
V konečnom dôsledku teda každý muž zaplatil 10-1=9 Sk.
Lenže: 9x3=27
27+2=29

Kde zostala 1 koruna?
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pekné..... hra s číslami, nič iné, ale vysvetliť neviem.
aha - bolo tak nejako, že sa spočítava, hoci správne sa má odpočítať.
Pokladník dostal 30, vrátil 3, teda 30-3=27
muži dali najskôr 10, dostali nazad 1 Sk, teda 3x(10-1) = 27
.....
ked sa pomiešajú jablká s hruškami vznikajú takéto krásne bludy...

vďaka,
Naposledy upravil KEJKA : 18.04.06 at 20:56
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

budem hnusna - odpoviem spocitavas nespocitavatelne - oni predsa zaplatili 25 za izbu a 2 nechali pokladnikovi a to je 25+2=27 ... tak to sedi presne 27:3=9 ... ok?
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

pridam jeden pre deti !!! dostala som to vypocitat, ked som mala asi 9 rokov - tri dni som sa vtedy trapila, kym som ho vypocitala:
Jedna hus sedela na zemi a videla letiet nad sebou krdel, zagagala na ne: sto husí, kam letíte?
a oni jej odgagali: keby nas bolo "raztolko" a "poltolko" a "stvrtolko" a ty sama, bolo by nas sto kolko ich bolo?
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

ayya
pridam jeden pre deti !!! dostala som to vypocitat, ked som mala asi 9 rokov - tri dni som sa vtedy trapila, kym som ho vypocitala:
Jedna hus sedela na zemi a videla letiet nad sebou krdel, zagagala na ne: sto husí, kam letíte?
a oni jej odgagali: keby nas bolo "raztolko" a "poltolko" a "stvrtolko" a ty sama, bolo by nas sto kolko ich bolo?
Bolo ich 36 - môj syn (17) to vyriešil za 3 minúty.
0 0
veva125 veva125

veva125 je offline (nepripojený) veva125

A kolko je "raztolko"? "Raztolko"="jeden krát tolko" čiže "tolko"....Ale ak je to "ešteraztolko", čiže "dvakráttolko", tak je nás 36....
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

tonkat
Bolo ich 36 - môj syn (17) to vyriešil za 3 minúty.
anooooooo... povedz mu ze spravne,
aj to je spravne ze aj v 17 su deti pre nas deti ... aj v 25 a 23 - tak ako to mame u nas doma
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

kurnik a ako vam to ide! ... tak este jeden: so "sirkami": vezmite si 6 zapaliek a vytvorte z nich styri rovnostranne trojuholniky. Ziadne lamanie, ziadne medzery pri uhloch medzi zapalkami ... ok? aj to je matematika, akurat ze nie aritmetika
0 0
veva125 veva125

veva125 je offline (nepripojený) veva125

Napadlo ma len: rímska IV a jeden trojuholník zo zvyšných troch zápaliek
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

veva125
Napadlo ma len: rímska IV a jeden trojuholník zo zvyšných troch zápaliek
nie eee ... fakt su to styri trojuholniky skutocne, nie symbolicke ... ci ako to napisat
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a čo baby takto na noc????
mne sa už veľmi rozmýšľať nechce, mám tu pivko.....
0 0
veva125 veva125

veva125 je offline (nepripojený) veva125

Lida
a čo baby takto na noc????
mne sa už veľmi rozmýšľať nechce, mám tu pivko.....
Mne by sa aj chcelo, ale rozmýšlavovňa nefunguje....A keďže zajtra skoro vstávam, tak dobrú noc, riešenie neviem. (Dúfam, , že budem môcť spať...)
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

ayya
kurnik a ako vam to ide! ... tak este jeden: so "sirkami": vezmite si 6 zapaliek a vytvorte z nich styri rovnostranne trojuholniky. Ziadne lamanie, ziadne medzery pri uhloch medzi zapalkami ... ok? aj to je matematika, akurat ze nie aritmetika
Nie je to štvorec a v ňom X?
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

tonkat
Nie je to štvorec a v ňom X?
nie, lebo by tie trojuholniky neboli rovnostranne, iba rovnoramenne ... a este aj tak by neboli dokonale, ...lebo .... pytagorova veta:
"sirka na druhu a sirka na druhu" a to cele odmocnit .... ti nemoze dat uhlopriecku v stvorci
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

ayya
nie, lebo by tie trojuholniky neboli rovnostranne, iba rovnoramenne ... a este aj tak by neboli dokonale, ...lebo .... pytagorova veta:
"sirka na druhu a sirka na druhu" a to cele odmocnit .... ti nemoze dat uhlopriecku v stvorci
Je to ihlan s podstavou trojuholníka?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a ako to postavíš?
ale dobééé. gratulujem
zajtra pokračujeme.
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

ayya
budem hnusna - odpoviem spocitavas nespocitavatelne - oni predsa zaplatili 25 za izbu a 2 nechali pokladnikovi a to je 25+2=27 ... tak to sedi presne 27:3=9 ... ok?

Ja som túto hádanku dnes dostala mailom, samozrejme, že mi hneď napadlo, že sa na to dá pozerať aj napríklad takto:
Zaplatili za izbu 25+3 Sk=28 Sk+ 2 Sk (čo si nechal ten nepoctivec) je rovných 30 SK
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Ešte pridám, že vlastne zaplatili 28/3, čiže niečo cez deväť korún, ale ani mne sa to už nechce rátať.

musím doplniť,že toto mi síce sedí do počtu, ale nie je to tak, je to asi takto? zaplatili 25 Sk, ale spolu s 2 korunami ktoré si nechal nepoctivec zaplatili 27 SK, s tými tromi korunami vrátenými to robí 30 Sk, to mi tiež sedí do počtu,

Zostáva otázka, čo s nepoctivcami?
Naposledy upravil Ivana Š : 18.04.06 at 23:04
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie, zaplatili 27 .
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Este jedna blbovinka mi prisla na um:

Jeden pan stal pred vykladom klobucnictva a tam mali jednu ciapku za sto korun a druhu za dvesto. Ta druha sa mu viac pacila, mal vsak iba sto korun. Ale zima mu bola na usi :p
Tak vosiel do obchodu a kupil si tu ciapku za sto. Vysiel von, pozrel na tu krajsiu za dve stovky, luto mu prislo, tak sa vratil a takto vravi predavacovi:
Dal som vam stovku za tuto ciapku, ale ta druha sa mi viac paci - tak si nechajte tu moju stovku a vezmite si k tomu este aj tuto ciapku, co som si pred chvilkou kupil - to je dokopy dvesto - a prosim, dajte mi tu krajsiu! ... a predavac mu ju dal

To bol bonus pre teba, Lidka, ispirovalo ma to miesanie jablk s hruskami
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aj ten bonus je pekný....................
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať