Zavrieť

Porady

Čo takto trochu matematiky?

3 muži si rezervovali izbu v hoteli. Každý zaplatil 10 Sk. Pri vyplácaní účtu sa však zistilo, že izba je o 5 SK lacnejšia. Pokladník nevedel, ako spravodlivo rozdeliť 5 Sk trom mužom, tak každému mužovi vrátil po korune a 2 Sk si nechal.
V konečnom dôsledku teda každý muž zaplatil 10-1=9 Sk.
Lenže: 9x3=27
27+2=29

Kde zostala 1 koruna?
Usporiadat
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

kukučka
...Teraz zavri oči...
Aký je výsledok?

predsa tma
bolo mi to ľúto dať do srandičiek, tak ma nebite...

tak to u nas bolo veselo, sem chodim pozerat ked zadavate
a potom pre riesenie, doma sme sa nasmiali, lebo
som to dala vyriesit detom a ked som im povedala vysledok
tak bolo skutocne veselo

no musela som im za tuto fintu spravit nieco sladkeeeeeee
tesim sa na dalsie hlavolamy
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pamätá si niekto, ako sa počíta druhá odmocnina (bez kalkulacky) ?
0 0
accipiter accipiter

accipiter je offline (nepripojený) accipiter

A načo ? Veď stačí vedieť kde sedí pán assistent .
0 0
accipiter accipiter

accipiter je offline (nepripojený) accipiter

kukučka
Einsteinova hádanka

V této úloze není žádný trik, jde o pouhou logiku. Hodně štěstí.


A. Je 5 domů, každý jiné barvy.
B. V každém domě bydlí jedna osoba jiné národnosti.
C. Každý majitel domu upřednostňuje určitý nápoj, kouří určitou značku cigaret a chová určité zvíře.
D. Žádná z těchto osob nepije stejný nápoj, nekouří stejné cigarety ani nechová stejné zvíře jako některý z jejich sousedů.

Komu patří ryba?

Víte, že:

01. Brit žije v černém domě.
02. Švéd chová psa.
03. Dán pije rád čaj.
04. Němec kouří cigarety Rothmanns.
05. Nor bydlí v prvním domku.
06. Majitel zeleného domku pije rád kávu.
07. Kuřák cigaret Winfield pije rád pivo.
08. Majitel žlutého domu kouří cigarety Dunhyl.
09. Osoba, která kouří Pall Mall, chová papouška.
10. Muž, který bydlí v prostředním, pije mléko.
11. Kuřák gigaret Marlboro bydlí vedle chovatele kočky.
12. Muž, který chová koně, bydlí vedle toho, který kouří Dunhyl
13. Nor bydlí vedle modrého domu.
14. Kuřák cigaret Marlboro má souseda, který pije vodu.
15. Zelený dům stojí hned nalevo od bílého.

Poznámka : Domy jsou číslovány odleva.

Einstein vytvořil tuto hádanku v minulém století. Tvrdil, že 98% lidí na světě není schopno ji vyřešit. Dobrou zábavu.
Blbosť stačí papier a troška logiky.
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

Jeden príklad z matematiky pre 3. ročník ZŠ:
Na lúke pri rybníku sú bažanty a zajace. Spolu majú 10 hláv a 26 nôh. Koľko zajacov a koľko bažantov je na lúke?

Ja som to vypočítala cez rovnice o dvoch neznámych, výsledok: 3 zajace, 7 bažantov. Ale už dobrú hodinku sa snažím dať to do matematického zápisu, ako keby to riečil žiak-tretiak (pomocou znamienok +,-,*,/) t.j. malá matematika, a voľajako mi to "nepíli". Pomôžete?!
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

skúšam:

10 = x + y
26 = 2x + 4y

takáto je rovnica, však??? Ale toto riešia tretiaci??? Čo to bude keď moja dcéra 3 roky pôjde do školy, veď to už nebudem vedieť absolútne nič!!!
0 0
k.i.n.o. k.i.n.o.

k.i.n.o. je offline (nepripojený) k.i.n.o.

No, keby som bol tretiak a nemohol by som si dovoliť dve neznáme, tak by som počítal tak, že na lúke je x bažantov a (10-x) zajacov - za predpokladu, že 1 zviera = 1 hlava.

Potom platí
2x+4(10-x)=26
2x+40-4x=26
14=2x
7=x

Takže 7 bažantov a (10-x), čiže 3 zajace. A mal som len jednu neznámu.

Otázka znie, či by som ako tretiak takto uvažoval...
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Ale diefčatá, prečo hneď rovnice?
10 hláv x najmenej 2 nohy = 20
6 nôh sa mi zvýši deleno 2 = 3
Odpoveď 3 zvieratá so štyrmi nohami, takto som to v hlave rátala ako decko a tak to rátam aj dnes
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

Teraz trochu geometrie. Predstavte si štvorec, rozdelený krížom na 4 malé a rovnaké štvorce, a pokúste sa ho nakresliť jedným ťahom. No je to úloha mojej dcéry, ktorej riešenie som uprednostnila pred DPH. Prosím, má niekto nápad? Budem vám vďačná.
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

prišli ste už na to? už mám predsebou asi dvadsať štvorcov ale neide my to jedným ťahom.kolkatáčka je dcérka?
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

Je tretiačka na ZŠ. Ja som už stihla počmárať asi 10 A4 obojstranne a vôbec mi to nepáli.
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

aj moja je tretiačka ale ešte nmali takúto úlohu vymyslia pre nich také veci že trhám vlasy, akoby nemali čo robiť
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

... no a tak rodičia riešia úlohy... pozri si učebnicu matematiky, mi ju máme od autorov Bero-Berová, strana 91 úloha číslo 6.
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

vzdávam ,dneska už to asi nespravím, ale keď to niekto vyrieší tak prosím dajte to sem, som velmi zvedavá že kde som robila chybu.dobrú noc
0 0
suzuka suzuka

suzuka je offline (nepripojený) suzuka

Stvorec jednym tahom. Je v tom samozrejme hacik, potrebujes dalsi list papiera, alebo prelozit roh papiera na ktorom kreslis.
Pokusala som sa to opisat bez obrazku, ale neslo mi to, tak tu prikladam
subor, v ktorom to je opisane.

0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

Ďakujeme Suzuka ale podla mňa na toto by tretiačka neprišla alebo áno Yvette ako to mali spolužiaci ? Vedel to niekto vyriešiť?
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

accipiter Pozri príspevok
Blbosť stačí papier a troška logiky.
nie je to také jednoduché, ako sa to zdá. Ide to vyriešiť, len na to treba čas, lebo sa stále vraciaš k začiatku. Ja som tieto Einsteinove hádanky (zachovaných je 5 - vraj keď u neho nejaký študent nespravil skúšku, ale vyriešil niektorú z jeho hádaniek, skúšku dostal...) lúštila vlani v lete, keď som bola so synom v nemocnici, bola to skvelá zábava, príjemný spôsob zabitia času. Ale nie je to 1,2,3...
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

suzuka Pozri príspevok
Stvorec jednym tahom. Je v tom samozrejme hacik, potrebujes dalsi list papiera, alebo prelozit roh papiera na ktorom kreslis.
Pokusala som sa to opisat bez obrazku, ale neslo mi to, tak tu prikladam
subor, v ktorom to je opisane.

Lenže nepoznáme presné znenie úlohy. Mne sa nezdá, že by tretiakom zadávali úlohu, kde by mali prikladať alebo zakladať rohy papiera. Od mojich školských rokov už pár rôčkov prešlo, ale riešila som pytagoriády, ktoré boli dosť zložité (dnes sú určite omnoho zložitejšie). Boli to príklady o logike, ale nikdy sa tam takéto triky nepoužívali. Ak je to ale takto, potom som sklamaná...
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

YVETTE Pozri príspevok
Teraz trochu geometrie. Predstavte si štvorec, rozdelený krížom na 4 malé a rovnaké štvorce, a pokúste sa ho nakresliť jedným ťahom. No je to úloha mojej dcéry, ktorej riešenie som uprednostnila pred DPH. Prosím, má niekto nápad? Budem vám vďačná.
A je v zadaní úlohy, že tie malé štvorce nesmú byť preťaté uhlopriečkou? Lebo s dvomi uhlopriečkami by to šlo... Možno v tomto je ten háčik. S uhlopriečkami to ide akokoľvek, takto je tam veľa možností... Pozri do zadania.
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Čo takto trochu piatackej matematiky? Prosím Vás, aj Vaši piataci na ZŠ riešia takéto úlohy? Alebo len mne sa to zdá na piatakov - 10-11 ročné deti - trochu zložité?

1. Na číselnej osi sú čísla 9 a 17 vo vzdialenosti 16 cm od seba.
V akej vzdialenosti je
a) číslo 9 od čísla 0?
b) číslo 30 od čísla 17?

2. Blšky Blesk a Tryska sedia na číselnej osi s jednotkou dĺžky 1 cm. blesk na čísle 12, Tryska na čísle 32. Blesk dokáže preskočiť najviac 2 cm a tryska najviac 3 cm.
a) koľko najmenej skokov musí urobiť každá blška, aby sa stretli, ak obe urobia rovnaký počet skokov?
b) na ktorom čísle sa stretnú?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať