Zavrieť

Porady

darovacia zmluva

otec mi daroval dom, keď bola mama v zahraničí, bol v jeho vlastníctve, teraz sa mama vrátila po 6 rokoch, naše vzťahy sa zmenili, s mojej strany nie, ale z jej, boli sme pri nej psychicky týraní 3 mesiace, a teraz sme sa odsťahovali, pretože sa tam nedá žiť, obidvaja sú v dobrom zdravotnom stave a mama ma chce pripraviť o dom, za tie roky sme do domu investovali veľké peniaze a teraz sme museli odísť, neviem čo mam teraz robiť, dom ma oveľa väčšiu hodnotu ako mal, ale fungovať sa v ňom nedá, môžu sa domáhať vrátenia daru, keď som sa odsťahovala? a môžem sa ja domáhať peňazí čo som investovala ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Ak bol dom vo výlučnom osobnom vlastníctve otca a ten ti ho daroval, tak je dom teraz výlučne tvoj. Nemusíš v ňom mamu ani ďalšie osoby strpieť, až na výnimky, ako napríklad svojho manžela či dieťa

    Avšak, v prípade konfliktu by otec mohol žiadať o vrátenie daru - vyhodenie člena rodiny, manželky darcu z domu je asi hrubé porušenie dobrých mravov, tak by mohol byť úspešný.

    V prípade vrátenia domu by si preukázateľnú sumu zhodnotenia nad rámec bežnej údržby mohla žiadať zas ty naspäť.

    Ak je dom tvoj, môžeš ho napríklad predať, s tým, že zriadiš bremeno doživotného užívania pre rodičov. Aj keď z finančného hľadiska by sa to neoplatilo - ak by sa kupec našiel - ale aspoň by si dostala späť investovanú sumu.


    OZ
    DAROVACIA ZMLUVA
    § 628
    (1) Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma.
    (2) Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní.
    (3) Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti.
    § 629
    Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť.
    § 630
    Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Keď ti otec daroval dom, tak je tvoj (ak si 1/1 podielový vlastník - teda 100%). To, že si sa odsťahovala, nie je dôvodom, aby si vracala dar. Dom môže byť tvoj aj keď v ňom nebývaš.

    Navyše - mama sa nemôže dožadovať vrátenia daru - darca bol otec, jedine on by mohol žiadať vrátiť dar späť.

    Nič nevracaj - skôr ty by si mohla mamu z domu vysťahovať, keďže nemá žiadny právny titul, ktorý by ju oprávňoval k užívaniu domu (vlastníctvo, nájomná zmluva a pod.).

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    otec mi daroval dom, keď bola mama v zahraničí, bol v jeho vlastníctve a môže si s nim robiť, čo uzná za vhodné.., teraz sa mama vrátila po 6 rokoch, naše vzťahy sa zmenili, s mojej strany nie, ale z jej, boli sme pri nej psychicky týraní 3 mesiace, a teraz sme sa odsťahovali, pretože sa tam nedá žiť, obidvaja sú v dobrom zdravotnom stave a mama ma chce pripraviť o dom nemá nárok - je to TVOJ majetok! Nie jej., za tie roky sme do domu investovali veľké peniaze a teraz sme museli odísť, neviem čo mam teraz robiť, dom ma oveľa väčšiu hodnotu ako mal, ale fungovať sa v ňom nedá, môžu sa domáhať vrátenia daru, keď som sa odsťahovala? Na vrátenie daru sú určité podmienky a o vrátenie žiada darca, nie obdarovaný, alebo nejaká tretia osoba... a môžem sa ja domáhať peňazí čo som investovala ?
    V texte.
    Ty - ako výhradná majiteľka domu - máš naň výlučné právo. Matka naň nemá žiadne právo. Ty ako majiteľka - môžeš matku odhlásiť z trvalého pobytu (ak je prihlásená). Ak nie je prihlásená - vyzvi ju na opustenie domu, nakoľko ho užíva neoprávnene, bez nájomnej zmluvy, bez tvojho súhlasu. Taktiež môžeš na ňu podať tr. oznámene - neoprávnené užívanie cudzieho majetku.
    Zuzanka_ba TO nie je správna cesta, ak bude nutné, vypratania sa môže domáhať na občianskom súde, podľa § 126 OZ. Vypratanie potom robí exekútor.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Nájdi kupca - a môžeš predať ten dom .
    Môže š aj mame - ak bude chcieť a má peniaze?
    ale so vzťahmi je to strašné - treba myslieť aj na to - že je to tvoja rodina - iných rodičov mať nebudeš.
    doplním: alebo môžeš žiadať nájomné - ak teda máš kde bývať - a to spolubývanie nie je možné ..
    Naposledy upravil Katy a R : 09.08.14 at 17:57

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Na to,aby si dostala odpoveď,je tu málo informácií;
    dom otec daroval len tebe,alebo tebe s manželom (boli sme týraní a odsťahovali sme sa-kto?Ty s manželom?)
    aká bola predstava otca,že zostane v dome bývať? Má zriadené vecné bremeno?
    Ty máš dom do ktorého si investovala a bývaš v podnájme? Kto má zmluvu s elektrárňami,vodárňami,plynármi,kto platí poplatky RTVS a dane z nehnuteľnosti a za odvoz TKO?
    Mama sa vrátila a spolu žijú? A akým spôsobom ťa chce o dom pripraviť?
    Tak si daj schôdzku s otcom a vyzisti,ako si to predstavuje ďalej.Spočítaj si,koľko si investovala a trvaj na tom,že za týchto okolností to budeš riešiť inak.Však uvidíš,čo ti povie.
    Naposledy upravil Peggynka : 09.08.14 at 17:49

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.