Zavrieť

Porady

Môžem čerpať rodičovskú dovolenku a pracovať iba v jednom z dvoch zamestnaní?

Musím nastúpiť do práce (mám zmluvu do konca augusta 2015 a hrozí, že mi ju nepredĺžia, ak nenastúpim) - najprv iba do jednej, asi o rok aj do druhej.
1. Môžem teraz nastúpiť na rodičovskú dovolenku (končím MD), potom po troch mesiacoch nastúpiť v jednom zamestnaní ale pokračovať v čerpaní rodičovského príspevku bez zmeny?
2. Môžem čerpať rodičovský príspevok aj potom, keď budem pracovať v oboch zamestnaniach do veku 3 rokov svojho dieťaťa? Stále to platí?
3. Môžem urobiť aj tak, že budem v práci iba toľko mesiacov koľko bude nevyhnutné a potom budem pokračovať v čerpaní RD?
4. Čerpanie rodičovskej dovolenky sa berie u každého zamestnávateľa zvlášť alebo nie? Pýtam sa, či si ju môžem čerpať podľa potreby raz tam, raz tam. Ak som správne pochopila, čerpanie rodičovského príspevku je iba jedno do veku 3 rokov. Len čerpanie rodičovskej dovolenky poskytuje viac možností čerpania.
5. Ešte som rozmýšľala, že aby som mohla byť čo najviac s dieťaťom, tak by som nastúpila iba na čiastočný úväzok (nižší) v jednom, alebo v oboch zamestnaniach. Platí, že keď moje dieťa dovŕši vek 3 rokov, budem mať nárok na taký úväzok v zamestnaniach ako pred nástupom na MD?
Viem ešte o jednej kamarátke, ktorá bude onedlho v rovnakej situácii, tak prosím o radu, zíde sa určite viacerým.
veronikasad Nárok na materské ti vznikol z obidvoch zamestnaní ?
aantonia áno
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Na všetky 4 otázky je rovnaká odpoveď,môžeš. U otázky č. 4 je odpoveď taká, že RP je len jeden ale čerpanie má viac možností, tak ako píšeš.

    PS druhykrát nedávaj všetky otázky naraz.
    aantonia ďakujem, polepším sa

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak nastúpiš do zamestnania pred dovršením 3 rokov veku dieťaťa, rodičovskú dovolenku si môžeš rozložiť až na obdobie 5 rokov - pozri § 166 odst. 5 ZP.

    § 166
    Materská dovolenka a rodičovská dovolenka

    (1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

    (2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

    (3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

    (4) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa odseku 2 možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    aantonia Veľmi pekne ďakujem, takže ak budem u prvého zamestnávateľa čerpať iba tri mesiace RD, tak môžem neskôr zvyšok až do 5. roku dieťať?
    veronikasad Ano, presne tak. Len mesiac vopred treba písomne oznamovať zamestnávatelovi písomne začiatok a koniec rodičovskej dovolenky.

    Rodičovský príspevok môžeš poberať v súbehu so zamestnaním, ake je dieťa zdravé len do 3 rokov veku.

    Skrátenie úväzku je možné podpísaním dodatku k pracovnej zmluve. Treba dať pozor na aké obdobie je dodatok podpísaný, ak tam nebudeš mať obdobie, nárok na plný úväzok ti po skončení RD nevznikne
    aantonia Veľmi pekne ďakujem ešte raz, presne toto som nevedela
      zbaliť

    Môžem čerpať rodičovskú dovolenku a pracovať iba v jednom z dvoch zamestnaní?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.