Zavrieť

Porady

Mozem si doplatit spatne dochodkove poistenie za obdobie neplateneho volna ?

Ma vyznam si doplatit spatne dochodkove poistenie za obdobie neplateneho volna, ( v r. 1997) ? Za tento kalendarny rok mam OMB len 0,0630. Vtedy mi totiz koncila rodicovska dovolenka ( marec 1997) a ja som poziadala zamestnavatela o následnú neplatenu dovolenku z dovodu starostlivosti o dieta do 5 rokov veku. Akym sposobom by som si mohla " vylepsit" tento nizky OMB? (" Kazi" mi to moj POMB.). Ak je nejaka moznost, ako mam postupovat? Z akej minimalnej hodnoty by som mala doplatit doch. poistenie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Over si to v sociálke, či si ten rok môžeš doplatiť, určite by to malo význam.

    Pozri zákon 461/2003 o dôchodkovom poistení

    § 60
    (5) Obdobie dôchodkového poistenia je aj obdobie podľa § 142 ods. 3, za ktoré bolo dodatočne zaplatené poistné na dôchodkové poistenie.

    § 142
    (3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba
    a) mala prerušené poistenie podľa § 26,
    b) bola fyzickou osobou uvedenou v § 4 ods. 1 písm. d),
    c) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
    d) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.

    § 26
    (1) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom
    a) čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu44) ...
    e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) a nemá nárok na materské, ak ide o muža

    Mozem si doplatit spatne dochodkove poistenie za obdobie neplateneho volna ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.