Zavrieť

Porady

Urad prace - cestovanie pocas evidencie

Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu.
S priatelom pracujeme v Anglicku a v juni sa chystame natrvalo domov, na Slovensko. Domov planujeme prist 10.6.2015. Nakolko obaja budeme nezamestnani, chceli by sme is na 4-5 tyzdnov do Ameriky no tiez by sme chceli poberat podporu v nezamestnanosti.
Mohli by ste mi prosim poradit, ako postupovat?
Mame sa hned po prichode na Slovensko prihlasit na urad prace ? V juli by sme chceli ist do Ameriky. Co sa stane, ak dostaneme termin na UPSVAR v case, ked budeme v USA? Mame vopred oznamit na urade prace, ze budeme mimo SR a letenky mame kupene uz od marca? ( docitala som sa, ze opustit krajinu mozeme max. na 15 dni. je to pravda?). Nechceme byt vyradeni z evidencie a uz vobec nechceme prist o podporu v nezamestnanosti.


Bolo by moze postupovat takto:?

- prichod na Slovensko 10.6.2015
- sami sa prihlasime do zdravotnej poistovne a budeme si platit zdravotne poistenie az do nasho navratu z USA na Slovensko ( v takomto pripade by sme isli do USA hned po nasom prichode na Slovensko)
- po navrate z USA sa prihlasime na urade prace a poziadame o podporu v nezamestnanosti

Bol by tento postup v poriadku? Mali by sme v takomto pripade narok na podporu? Nakolko obaja pracujeme v Anglicku, podpora by nam vychadzala dost vysoka a nechceli by sme o nu prist.

Mohli by ste nam tiez poradit, ako dokumenty si mame zaobstarat v Anglicku pred odchodom na Slovensko?

Velmi pekne Vam dakujem za odpoved
Naposledy upravil ivka70 : 09.02.15 at 14:02 Dôvod: oprava roku na 2015
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Vybaviť si dávku v nezam. na Slovensku, ak na ňu vznikol nárok v inom členskom štáte EU nie je také jednoduché ...

    http://www.socpoist.sk/davka-v-nezam...ka-unia/34684s

    Silviaaaa je offline (nepripojený) Silviaaaa

    Silviaaaa
    viem, uz som si bola zistovat potrebne formulare v Soc. poistovni. Potrebujem U1 alebo E301 plus moje P60 a P45

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Silviaaaa
    viem, uz som si bola zistovat potrebne formulare v Soc. poistovni. Potrebujem U1 alebo E301 plus moje P60 a P45
    Aký význam má potom tvoja posledná veta ?

    Silviaaaa je offline (nepripojený) Silviaaaa

    Silviaaaa
    Toto mi povedali v soc. poistovni . Je mozne, ze niekto uz z UK na Slovensko odisiel a potreboval aj ine dokumenty...
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Prečítaj si pozorne link, ktorý som ti priložila. Osobnú skúsenosť s vybavovaním dávky na Slovensku nemám, ale viem že SP robí veľké problémy, ak nie sú splnené podmienky. Preto by bolo možno lepšie vybaviť si dávku v Anglicku a potom žiadať o export dávky na Slovensko.
    Silviaaaa Mozem to skusit. Poznam osobu, ktora ziadala o davku na Slovensku a dostala ju. Ohladom toho vycestovania by ste mi co poradili?
    veronikasad Rozhodnutie o zaradení do evidencie si treba prevziať na UP osobne, cca o 3 týždne od prvého kontaktu. Až potom je možné začať vybavovať dávku v nezamestnanosti v SP. Ak v tom čase už budete mimo územia SR a dôvod je iný ako výkon práce, doporučujem na UP sa prihlásiť až po návrate z USA a v ZP sa na toto obdobie prihlásiť ako samoplatitel.
    Silviaaaa Dakujem za odpoved, tento sposob riesenia sa mi najviac pozdava. Nebudu sa ma na urade vypytovat, preco som sa hned po strate zamestnania v UK neprihlasila na urad prace? Ak sa prihlasim na UP po navrate z USA, tiez budem mat narok na davku v nezam.?
    ivka70 Ten narok nie je taky jednoznacny, Teda narok na Slovensku, o davku treba poziadat este v Anglicku a potom o jej transfer na SK.
    Silviaaaa Tomu by som sa chcela vyvarovat- ziadat v Anglicku a transfer domov.. Najviac by mi vyhovovalo platit si ZP , po navrate sa prihlasit na UP, poziadat o davku na SP, poziadat Anglicko o formular U1 a davku mat priznanu.
    veronikasad aj keď budeš mť formulár, nikto ti nezaručí, že ti ju na Slovensku priznajú. S evidenciou na UP nie je žiadny problém.
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ten postup by bol v poriadku ,ale ak nemate na SK vlastnu rodinu, nevlastnice nehnutelnost a pod., narok na podporu na SK vam nevznikne, ale musite poziadat o podporu v Anglicku a potom o jej transfer na Slovensko.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Silviaaaa Moze soc. Poistovna poziadat o vyplacanie davky zo Slovenska? Nesluzi formular U1 prave na to?
    ivka70 Nemoze o to poziadat SP, a ak sa nemyslim, formular U1 je na evidenciu na UP, nie na uznanie naroku na podporu.
    Ten link u veroniky treba fakt prestudovat.
    Silviaaaa Formular U1 sluzi pre SP na posudenie dob poistenia. Link som si precitala, trosku sa stracam v presnej definicii ' centra zaujmov''. Moje centrum zaujmu je v mieste mojho trvaleho bydliska, v SR, no nevraciam sa tam kazdy tyzden.
    ivka70 Tvoje centrum zaujmov by to bolo, keby si vlastnila nehnutelnost, ci mala rodinu, ktora tam byva aj pocas tvojej prace v zahranici.
    Ak si slobodna, bezdetna a bez vlastnictva nehnutelnosti, neposudia SK ako tvoje centrum zaujmov - preto treba o podporu poziadat uz v Anglicku.
    Silviaaaa Na Slovensku nehnutelnost mam no nemam v nej trvaly pobyt. To by im nestacilo? Byt sme kupili pocas prace v UK s tym, ze sa vratime domov. V Anglicku by som nerada ziadala, lebo by som tu musela este ako nezamestnana byt min. 2 tyzdne a potom poziadat o export davky.
    ivka70 Pozri, skusit to mozes, ale myslim si, ze ti na Slovensku narok na podporu neuznaju, lebo ... medzinarodne dohody.
    A kedze SP od teba nedostala za cely ten cas ziadne poistne, nebude sa trhat o to ti podporu vyplacat. Centrum zaujmov preukazat totiz nevies.
    V Anglicku by ti narok urcite vznikol .... pouvazujte nad tym.
    Silviaaaa Samozrejme, ak nebude ina moznost, poziadame tu. Pocula som o dvoch Slovakoch, ktorym davku bez problemov priznali. Prave preto by som aj ja davku riesila u nas.
    ivka70 Ked si o 2 pocula, o kolkych si pocula, co ju nedostali?
    Silviaaaa o jednom. nepriznali mu ju , lebo tu v Anglicku mal aj manzelku s dietatom. Manzelka bola na materskej. Prave preto mu ju nepriznali, lebo nemal so Slovenskom vazbu, nakolko rodinu mal v UK.
    Silviaaaa V Anglicku by mi narok vznikol max. na 3 mesiace a vyska je okolo 60-70 libier tyzdenne (300 Libier mesacne) , Na to, aby som si ju mohla exportovat, musim davku poberat v Anglicku minimalne 4 tyzdne.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Silvia - ak chceš dostať dávku na Slovensku - nebude to také jednoduché - pripájam sa k ostatným. určite ťa odbijú s tým, že z anglicka (ja som si myslela inak, že tam je to výhodnejšie??) - ale rozhoduje o tom pobočka SP.
    Možno by pomohlo prihlásiť sa na Slovensku (po návrate) na dobrovoľné poistenie v SP (ako DPO) - na nejakú kratšiu dobu ... alebo si nájsť krátkodobé zamestnanie.
    a potom, keď sa vrátiš zo zahraničia - tak požiadať o dávku v nezamestnanosti. ??
    Silviaaaa Dakujem. Prihlasit sa ako dobrovolny platitel soc. poistenia? Na aku dobu by som podla Vas mala?

    Urad prace - cestovanie pocas evidencie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.