Zavrieť

Porady

Skončenie PP po ukončení RD a nároky zamestnanca

Dobrý deň,

prosím o radu. Od 1.2010 som na MD/RD - momentálne s druhým dieťaťom, druhá materská mi začala tesne pred uplynutím prvej rodičovskej, takže som nemala žiadnu výluku. Nič mi nebolo v práci preplácané, automaticky som nastupovala na ďalšiu materskú.
Teraz mi v apríli 2016 bude končiť poberanie RD a preto sa pýtam:
1. ak ukončím prácu dohodou posledným dňom RD a bude mi preplatená dovolenka cca 10 dní, ktoré som nevyčerpala pred nástupom na MD. Bude sa mi dávka v nezamestnanosti počítať z príjmu za preplatenú dovolenku?
2. ak ukončím prácu dohodou posledným dňom RD - môže mi dovolenku zamestnávateľ nepreplatiť z dôvodu, že mi za toľké roky "prepadla"?Viem, že sa dovolenka kráti z titulu čerpania RD, ale toto je nárok, ktorý mi zostal už po prepočte.

Tiež by som chcela vedieť, ak sa rozhodnem nastúpiť a zamestnávateľ už má na mojej pozícii /administratívna pracovníčka/ inú zamestnankyňu, môže ma zamestnávateľ nútiť vziať inú, podobnú prácu alebo to musí byť len po dohode - čiže musíme spísať Dodatok k PZ a tam sa dohodnúť na novej funkcii, príp. mzde.
Neviem, či sa mýlim, ale myslím, že v prípade, ak nemá pre mňa moju pôvodnú prácu a ja odmietnem inú ponúknutú prácu, mám nárok na odstupné z dôvodu nadbytočnosti. Môj PP začal v roku 2007, a teda ak by som skončila "dohodou z nadbytočnosti" kedy by mi neplynula výpovedná doba mám nárok na 3 mesačné odstupné ? Počíta sa do odpracovanej doby aj doba na MD a RD?

Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.
Daniela
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    1. narok na dovolenku vznika ja pocas MD, mas urcite viac dovolenky ,aj z druhej MD
    ak ukoncite PP k poslednemu dni RD, zamestnavatel ti nevycerpanu dovolenku preplati
    2. nie

    Zamestnavatel je povinny ti ponuknut povodnu pracu po navrate z RD, ak pracovne miesto existuje. samozrejme na zmene sa mozete dohodnut.
    Narok na odstupne je v pripade vypovede kvoli zrusenemu pracovnemu miestu. Tu je narok vypovedna doba + 2 mesacne odstupne.
    Ak nechces vypovednu dobu, islo by o ukoncenie PP dohodou z dovodu zruseneho pracovneho miesta, tu je narok na odstupne 3 mesiace.
    Do odpracovanej doby pre vypocet odstupneho sa pocita cela dlzka pracovneho pomeru, aj cas MD a RD.
    Odporuca po skonceni RD aspon 1 den pracvoat alebo cerpat dovolenku, ak sa aj budes chciet dohodnut na skonceni PP - kvoli vyske podpory v nezamestnanosti.
    Naposledy upravil ivka70 : 04.02.16 at 13:21
    Daniela. ďakujem ;-)

    Dobry den, predsa prosim este raz o radu pri prepocte dovolenky.
    Z roku 2009 som si prenasala 1 den D. Dna 9.1.2010 som odchadzala na 1. MD - dovtedy som este cerpala 4 dni D. Takze moj zostatok dovolenky ku dnu odchodu bol 17 dni (1D z roku 2009 + 20D narok na rok 2010 - 4D cerpanie). Na 2. MD som nastupovala dna 19.2.2013 a trvala do 14.10.2013 - bude sa mi pocitat aj z tejto MD narok na dovolenku? Resp. nepokrati sa mi cela dovolenka z titulu cerpania rodicaku?
    Dakujem za odpoved, ... trosku som sa doma v tom pocitani zamotala, tak preto teraz prosim o radu.

    Skončenie PP po ukončení RD a nároky zamestnanca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.