Zavrieť

Porady

Priemerna odmena zastupcu vlastnikov

Chcel by som zistit, aka je priemerna (primerana) odmena zastupcovi vlastnikov v dome so 64 bytmi (2 vchody po 32 bytov). Funkciu ZV dlhe roky zastavala jedna suseda, ktora mala odmenu cca 77 EUR/mes a dost sa angazovala. Tato odmena bola eventualne zvysena na 100 EUR/mes. Ked sa robilo zateplenie domu, odstupila so zdravotnych dovodov a zvolili sme si noveho ZV, ktoremu sme aj zdvihli odmenu na 128 E/mes, lebo bolo jasne, ze bude mat vela prace. V priebehu zateplenia si zlomil nohu, nebol schopny vykonavat funkciu, tak bol zvoleny nahradnik. Zateplenie sa medzicasom dokoncilo, mnozstvo povinnosti ZV vyrazne pokleslo, takze sa uvazuje na upravou odmeny na 1 E/mes/byt, t.j. 64 EUR/mes. Rad by som vedel, aka je bezna odmena v inych domoch. Podla informacii, ktore som nasiel na webe, 1 EUR/mes/byt by mal byt priemer. Ked som vsak nasiel konkretne udaje o odmene, dost to lietalo. Zrejme to zavisi od poctu bytov ako aj rozsahu povinnosti. Ktory je v pripade nasho domu velmi maly a su uvahy o tom, ze by sa funckia ZV zrusila uplne.
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Jeden čas som robil ZVB...odmena bola 3,00€/byt/mesiac pri počte bytov 20.
Počas mojej éry sa robilo zateplľovanie a začalo sa s generálkou výťahov.

...a teraz to najdôležitejšie.
Ak by po tých opravách niekto navrhol zníženie odmeny ?
By som šmaril s tou funkciou, len by tak hučalo.
Neskôr som síce aj šmaril, ale z úplne iných dôvodov...

Ak by ste niečo také ponúkli vášmu ZVB, nazval by som to...hm, slušne povedané, neetické.
Ale keď zvažujete o zrušení, tak zvažujte...ALE radšej zrušte, ako niekoho uraziť.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

A nechcel by si najprv osobne vyškúšať, zistiť, čo je to za práca, funkcia, a až potom zistiť, brať za ňu odmenu? A potom ju zrušiť. Vlastne zákon ju ani nevyžaduje, správcovia, áno!
0 0
Robert333 Robert333

Robert333 je offline (nepripojený) Robert333

Mam dojem, ze vzdy ked sa nieco pytam o zastupcoch vlastnikov, resp. proti nim, zlietnu sa na mna rozni byvali aj sucasni zastupci ako supy.

To, co ta funkcia obnasa, velmi dobre viem. Uz niekolko rokov sa velmi intenzivne angazujem vo veciach obnovy nasho bytoveho domu. Bol som v komisii pre zateplenie, ktore sme nedavno dokoncili. Bol som aj v komisii pre vyber dodavatela vytahov; vytahy snad vymenime v blizkej budunocsti, je to otazka penazi.

Dotycny pan, ktoremu chcem (resp. chceme, kedze nie som v tom sam) znizit odmenu, ma riadne maslo na hlave. Do funkcie sa dostal vdaka tomu, ze v den schodze si predchadzajuci ZV zlomil nohu, urpstred prebiehajuceho zateplenia, ktore meskalo, lebo dodavatel nemal dost pracovnikov, vlastnici cakali vysvetlenie aj od ZV, ktory im ho z nemocnice nemohol dat.

Projekt zateplenia nasho domu mal jeden zasadny problem - mali sme uz zateplene stity polysternom hrubky 8cm, co projektant povazoval za nedostatocne a navrhol zateplenie celeho domu hrubkou 12 cm, pricom na stity sa mala pridat vrstva 4 cm. Toto riesenie SFRB odmietol a dostali sme uver len na zvysok domu. Takto sa to nakoniec realizovalo. Projekt bol vsak nadhodnoteny nejake to %, navyse nabehli pokuty za meskanie (namiesto 4,5 mesiaca to trvalo 9 mesiacov), boli urcite problemy s balkonmi, za co zhotovitel ponukol dalsie peniaze atd. - ked sa to vsetko dalo dokopy, napocitala sa z toho zaujimava ciastka, ktora kryla pomaly polovicu stitov. Som ich teda poziadal o ponuku na zateplenei stitov (strhnutie starej 8 cm vrstvy a nalepenie novej 12 cm vrstvy) s tym, ze to necham schvalit vlastnikom v pisomnom hlasovani. Zastupca vlastnikov s tym vsak nesuhlasil a snazil sa presadit vyplatenie penazi v hotovosti (co by nas stalo niekolko tisic EUR na stratenej DPH, dani z prijmu a pod.) a tieto peniaze chcel investovat do elektroinstalacie, noveho schodiskoveho osvetlenia s PIR senzormi a pod. Pravdepodobne to chcel dohodit kamaratovi, ktory ma na to firmu a nejaku robotu chcel odrobit sam, aby si prisiel na peniaze. Ked som videl, ze sa s nim neda, tak som zorganizoval so susedou blitz akciu - zozbierali sme podpisy 1/4 vlastnikov, na zaklade ktoreho spravca vypisal hlasovanie o stitoch. V hlasovani vyjadrilo suhlas 2/3 vlastnikov (bolo treba 1/2). Panelak sa nato dokoncil podla povodneho projektu, cely obvodovy plast je zatepleny 12 cm. ZV besnel, dokonca vylepil do vestibulu oznam, ze sa distancuje od *svojvolnych* podpisovych akcii a bude on sam zbierat podpisy pre vypisanie *riadneho* hlasovania. Nakoniec ziskal pod toto 6 pospisov zo 64 vlastnikov. Chlapec mal velke "stastie", ze sa mu nepodarilo dokoncenie zateplenia prekazit, lebo v opacnom pripade by zrejme slo na neho trestne oznamenie za poskodzovanie majetkovych zaujmov vlastnikov, lebo zateplenia stitov 12 cm by sme nemohli dosiahnut energeticku triedu B, je to velmi na hrane.

Zastavam preto nazor, ze nie je dovod platit si cloveka, ktory si nielen neplni svoje povinnosti, ale dokonca klatie tvrdy odpor, ked sa rozhodnem problem vyriesit sam. Vacsina ludi v nasom dome si vsak neuvedomuje, ake boje sa tu vedu, jedine, co vedia, dokola sa pytat, kedy bude zateplenie, kedy budu vytahy, kedy bude to, kedy bude ono. Ako za stareho rezimu. Zatial nevidim sancu toho cloveka odvolat (vsak one je taky mily, slusny), preto za najlepsiu cestu postupnej demontaze funkcie ZV, ktora stratila v nasom dome opodstatnenie, povazujem znizenie odmeny. Je sanca, ze to sam polozi a ze sa tam nebude hrnut niekto dalsi, lebo jednoducho vhodny kandidat v nasom dome nie je. Vsetci ludia, ktori sa aktivne angazuju vo veciach domu (bohuzial tych je velmi malo) zastavaju nazor, ze spravu ma v prvom rade vykonavat spravca a vlastnik ma komunikovat so spravcom, s ktorym ma uzavretu zmluvu.

V tejto diskusii sa snazim ziskat racionalne argumenty pre znizenie odmeny., ktore budem moct predostriet na schodzi vlastnikov.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Robert333
Chcel by som zistit, aka je priemerna (primerana) odmena zastupcovi vlastnikov v dome...
.....
Robert333
Mam dojem, ze vzdy ked sa nieco pytam o zastupcoch vlastnikov, resp. proti nim, zlietnu sa na mna rozni byvali aj sucasni zastupci ako supy.
...
V tejto diskusii sa snazim ziskat racionalne argumenty pre znizenie odmeny., ktore budem moct predostriet na schodzi vlastnikov.
No ja neviem...ale oči mi ešte slúžia...síce s okuliarmi, ale slúžia.
Takže asi takto.
Ja Ti mám dojem, že si sa pomýlil.
1. Najprv sa pýtaš na primeranú odmenu. Na to si odpoveď aj dostal.
2. Na to druhé...to vyplakávanie ? Škoda reči...pomôž si človeče, aj Boh Ti (možno) pomôže....a plačeš na Porade už pekných pár rokov.
Ba dokonca urážaš !!!
-----------------------
POZNÁMKA :
buchač
Neskôr som síce aj šmaril, ale z úplne iných dôvodov...
Vieš prečo ?
Lebo (poniektorí) ľudia sú proste hovada, sťažovatelia, mudrlanti, hádzači polien pod nohy...proste dilinovia.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Aby ťa nezvozili, že píšeš ako sito. Dlhééééé!

"(5) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len „schôdza vlastníkov”). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14."

Styk, čo je to za styk, sexy? Je ... na to. Oje ... vás o čo môže?

Však vy si ho volíte. Vy aj odvolávate a o odmene ani slovo, že?

Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov o činnosti správcu a dôležitých otázkach PREVÁDZKY domu.

A odkiaľ môže mať také informácie, z prsta ...? Len to povie, môže povedať, čo mu správca umožní. Ako vlastník bytu má väčšie práva voči správcovi ako zástupca vlastníkov, zo zákona.

Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy.

Ako Maruška, v snehu pre jahody, Alebo fackovací panák.

Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14."


§ 14, ods. (1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a na schôdzi vlastníkov hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o všetkých veciach, ktoré sa týkajú správy domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku.

Zástupca vlastníkov bytov nemôže sám rozhodovať o ničom, všetci, ako spoluvlastníci môžu rozhodovať o svojom spoločnom majetku.

"Vsetci ludia, ktori sa aktivne angazuju vo veciach domu (bohuzial tych je velmi malo) zastavaju nazor, ze spravu ma v prvom rade vykonavat spravca a vlastnik ma komunikovat so spravcom, s ktorym ma uzavretu zmluvu."

A myslíš, že majú pravdu?

"(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome."

Takže, ak 50 % + jeden vlastník odsúhlasia, platí to pre 100 %, ak ...

Ako je možné, že všetko valíš na ZV, ten je jeden! A čo tých ostatných 63, tí sú bez viny? Kameňom môžu po ňom hádzať?
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

neviem aký je priemer ja som mal do konca roka 0,5 EUR / byt / mesiac, od 1.1. mi vlastníci zvýšili na 1,0 EUR / byt / mesiac,
v prípade nášho domu to považujem za absolútne minimum
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

majkii, priemer sa asi nikdy nedozvieš. Ale, ako vidíš zo spovedi 333, život v ich nehnuteľnosti, budove, bytovom dome, jeho bytoch, priestoroch na bývanie v dome je pestrí aj vďaka róbertkovi, robkovi, robil vo všetkých možných komisiach, ale nie zástupcu vlastníkov.

A vieš, že Tebe by aj pri tých 0,5 € bolo, mali, môžu ľudia závidieť! Počet bytov. No robota okolo PANELÁKU, Tú Ti nikto nebude závidieť, skôr sa dočkáš tohto:

"Chlapec mal velke "stastie", ze sa mu nepodarilo dokoncenie zateplenia prekazit, lebo v opacnom pripade by zrejme slo na neho trestne oznamenie za poskodzovanie majetkovych zaujmov vlastnikov, lebo zateplenia stitov 12 cm by sme nemohli dosiahnut energeticku triedu B, je to velmi na hrane."

Hovado, buzerant na chlapcov je!

Ale inak, aj za JEDNU Kčs na byt, mesačne sa to robilo. Kurz, konverzný na ňu nebol. Ale podľa k SK, by to bolo 0,033 kčs. Teda tri haliere.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

sito, neviem či pri 0,5 aj pri mojom počte bytov by sa našiel jeden čo by závidel. Z 88 €/mesiax si strýko sam a zp vezme 22 €/mes , svoj telefón či benzín, tak zistí ten čo by závidel, že robil za ďakujem pekne. Zatiaľ som sa nestretol, že by mi niekto trestným oznámením o hlavu báchal, no ale je aj pravda, že tiež sa našli čo polená pod stavené povolenia hádzali, stavebnú firmu na balkóny nepustili, sťažnosti vypisovali.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ako som napísal, tak si odpísal. Prečítajú, ale ako pochopia? Mne by sa to nestalo ani pri 1,5. Ešte by som ďakoval, pekne Tebe. Máš ju, väčšina vie, vie že aj im slúži, v ich spoločný prospech, v prospech domu. Väčšina si myslí, že spoločná časť domu na ktorú je prístup z konkrétneho bytu je jeho majetok, ale nie, nie je! Ak taký vlastník pochopí Zákon 182/1993. § 11, ods. 4. Nevypisuje, dodržuje ods. 3. § 11, Zákona 182/1993.

Drž sa, a nech Ťa podržia, vždy!
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
sito
majkii, priemer sa asi nikdy nedozvieš. Ale, ako vidíš zo spovedi 333, život v ich nehnuteľnosti, budove, bytovom dome, jeho bytoch, priestoroch na bývanie v dome je pestrí aj vďaka róbertkovi, robkovi, robil vo všetkých možných komisiach, ale nie zástupcu vlastníkov.
Žeby bol v tom sexuálny podtón ?
Do každého podjesexovať ?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Juraj, aký podtón? Však on si dal Robert333. Aj napísal, čo napísal. Vyspovedal sa, nie z hriechov, ale zo svojej iniciatívy v ich dome. Drbal do všetkého, všetko je podľa neho, Roberta. A teraz, keby si to mal vyžrať, nemá chuť si to vychutnať, Však majú už všetko spravené, vďaka jemu, jeho iniciatívne v komisiách. Už niet do čoho drbať, riešiť, treba ho zrušiť. Rozumie tomu, aj bez umu, gumu má miesto rozumu, keď tak pružne na všetko reagoval, vyriešil. Nezhrešil ! Či?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ozivim trosku starsiu temu... Nemyslite, ze mesacna odmena 6€/byt+odvody "zamestnavatela" je trosku prestrelena? Zastupca si ju na domovej schôdzi navrhol sam, chcel 4€ v cistom, vlastnici teda zaplatia aj jeho odvody a dan, inak s funkciou skonci. Kedze nikto dalsi to robit nechcel, odmena bola schvalena. Doteraz bola platená z fondu oprav, od 1.1.2020 prechádza do predpisu najomneho...

Informovala som sa na vysku v okolitych bytovych domoch - do 4.0€ na byt.Nas bytovy dom ma 42 bytov, najväčšie práce (strecha, zateplenie) uz mame za sebou, cakaju nás výťahy a o pár rokov rozvody... Odmena je vyplacana polrocne, po novom to bude 1512€.. Nemame SVB, správcu nam robí byvale OSBD.

Ak niekto robíte ucto v bytovych domoch, aky typ zmluvy sa so zástupcom uzatvára? Ako je to s odvodmi a zdanovanim?
Naposledy upravil veronikasad : 11.10.19 at 20:41
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Milan, drz sa temy, pýtala som sa na odmenu zástupcovi vlastnikov bytov, nie správcovi
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Bez rýmu, aj rýmy.

A čo má zástupca vlastníkov bytov spoločné so zateplením domu, výmenou výťahov, rozvodov vody, plynu, elektriny, atď. v dome?

Zákon striktne nevyžaduje aby bol v bytovom dome v ktorom je zabezpečovaná správa bytového domu formou zmluvy o výkone správy bytového domu so správcom bytového domu.
No, túto, takú možnosť nevylučuje, že vlastníci bytov, spoluvlastníci domu si zvolia svojho zástupcu, prípadne viac zástupcov, výbor vlastníkov bytov.

Zo zákona nemôže zástupca vlastníkov rozhodovať o ničom o čom majú rozhodovať spoluvlastníci domu na schôdzi vlastníkov bytov. Môže, ale len vo veciach, intenciách, dohody, ktorú mu schvália spoluvlastníci, a schváli ju aj on. Samozrejme, že sa dohodnú aj na mesačnej úhrade na byt za vykonávanú činnosť dohodnutú pre spoluvlastníkov domu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sito
Bez rýmu, aj rýmy.

A čo má zástupca vlastníkov bytov spoločné so zateplením domu, výmenou výťahov, rozvodov vody, plynu, elektriny, atď. v dome?

Zákon striktne nevyžaduje aby bol v bytovom dome v ktorom je zabezpečovaná správa bytového domu formou zmluvy o výkone správy bytového domu so správcom bytového domu.
No, túto, takú možnosť nevylučuje, že vlastníci bytov, spoluvlastníci domu si zvolia svojho zástupcu, prípadne viac zástupcov, výbor vlastníkov bytov.

Zo zákona nemôže zástupca vlastníkov rozhodovať o ničom o čom majú rozhodovať spoluvlastníci domu na schôdzi vlastníkov bytov. Môže, ale len vo veciach, intenciách, dohody, ktorú mu schvália spoluvlastníci, a schváli ju aj on. Samozrejme, že sa dohodnú aj na mesačnej úhrade na byt za vykonávanú činnosť dohodnutú pre spoluvlastníkov domu.
Marcel, pýtala som sa na primeranosť schválenej odmeny zástupcovi vlastníkov bytov v našom bytovom dome, nie na to, o čom rozhoduje alebo nerozhoduje zástupca ... Aj keď som laik, predpokladám keď sa v bytovom dome robia práce väčšieho rozsahu, povinností ma viac a teda aj výška odmeny by mohla byť vyššia ...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Veronika. U nás má každý zástupca vlastníkov v každom vchode po 130 eur za rok avšak máme už komplet rekonštrukciu obytného domu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1
Veronika. U nás má každý zástupca vlastníkov v každom vchode po 130 eur za rok avšak máme už komplet rekonštrukciu obytného domu.
Kolko platíte mesačne na byt ? Vraj už by sa to nemalo platiť z fondu údržby, ale v predpise nájomného ...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

veronikasad
alaya1
Veronika. U nás má každý zástupca vlastníkov v každom vchode po 130 eur za rok avšak máme už komplet rekonštrukciu obytného domu.
Kolko platíte mesačne na byt ? Vraj už by sa to nemalo platiť z fondu údržby, ale v predpise nájomného ...
Nie na byt na mesiac Ale na rok za všetky byty vo vchode a je to z fondu opráv. Takže každý zástupca za vchod dostane za rok odmenu v uvedenej sume. A máme správcu nie spoločenstvo
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1
veronikasad
alaya1
Veronika. U nás má každý zástupca vlastníkov v každom vchode po 130 eur za rok avšak máme už komplet rekonštrukciu obytného domu.
Kolko platíte mesačne na byt ? Vraj už by sa to nemalo platiť z fondu údržby, ale v predpise nájomného ...
Nie na byt na mesiac Ale na rok za všetky byty vo vchode a je to z fondu opráv. Takže každý zástupca za vchod dostane za rok odmenu v uvedenej sume
Pochopila som ťa, aj u nás sa to doteraz platilo - v nižšej sume, z fondu opráv. Vraj už to nie je možné a na schodzi bola schválená suma o ktorej som písala - do predpisu nájomného - opravujem do predpisu zálohových platieb za užívanie bytu, či ako sa to presne volá. . Preto sa pýtam v tejto téme ľudí, ktorí s tým robia
Naposledy upravil veronikasad : 13.10.19 at 17:57
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

veronikasad
alaya1
veronikasad
alaya1
Veronika. U nás má každý zástupca vlastníkov v každom vchode po 130 eur za rok avšak máme už komplet rekonštrukciu obytného domu.
Kolko platíte mesačne na byt ? Vraj už by sa to nemalo platiť z fondu údržby, ale v predpise nájomného ...
Nie na byt na mesiac Ale na rok za všetky byty vo vchode a je to z fondu opráv. Takže každý zástupca za vchod dostane za rok odmenu v uvedenej sume
Pochopila som ťa, aj u nás sa to doteraz platilo - v nižšej sume, z fondu opráv. Vraj už to nie je možné a na schodzi bola schválená suma o ktorej som písala - do predpisu nájomného
My máme schôdzu celého domu raz ročne koncom roka a vo vchode už ani nepamätám kedy bola schodza, iba vtedy keď sa robil dom, túto sumu sme tiež odsúhlasili na schôdzi. My máme byty všetci v osobnom vlastníctve, takže my nájomné neplatíme, iba platíme správcovi za správu domu
Naposledy upravil alaya1 : 13.10.19 at 18:21
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať