Zavrieť

Porady

Pozastavť živnosť alebo ju zrušiť (povinnosti voči ZP, SP a DÚ)?

Dobrý deň,
zaujímalo by ma aké sú povinnosti živnostníka pri prerušení živnosti a pri jej zrušení? Aké plynú z toho povinnosti voči Sociálnej poiťovni, Zdravotnej poisťovni a Daňovému úradu v oboch prípadoch. Ďakujem.
9 komentárov     zbaliť
Mila123 nezáleží na tom, či využiješ pozastavenie, či zrušenie, pre povinnosti voči SP i ZP (ak máš iné poistenie) a DU je to to isté....
Banix Chcem zrušiť/pozastaviť živnosť kvôli odvodom. Niekde som počul, že pri pozastavení sa platia odvody do iba ZP a pri zrušení sa vôbec neplatia odvody. Takže naozaj je to úplne jedno či sa pozastaví alebo zruší živnosť? Odvody by som tým pádom nemal platiť?
veronikasad Kedy planujes živnosť znovu obnoviť?
Banix 1. 7. 2018 alebo 1. 8. 2018 s tým, že popri živnosti pracujem na TPP.
veronikasad To je dátum prerušenia, alebo znovuobnovenia?
veronikasad Aký príjem=tržby si mal za rok 2017?
Banix Dátum znovuobnovenia by bol 1. 7. 2018. Za rok 2017 som nepodnikal a mal som príjmy iba z TPP. Ale v roku 2016 som podnikal a z toho platim teraz aktuálne vysoké odvody, bo som si nevsimol že ZP a SP sa pozera na podnikatela od 1. júla a nie od 1. 1. ako daňový úrad.
Banix Dátum prerušenia by bol 28. 5. 2018
veronikasad Ak si za rok 2016 podával DP v riadnom termíne, platenie poisteného do SP zanikne 30.6.2018. Preddavky na zdravotné poistenie budeš platiť do konca roku 2018.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Počas prerušenej živnosti neplatis preddavky na zdravotné poistenie, ani poistné do sociálnej poisťovne. Ak si není zdravotne poistený z iného dôvodu, musíš sa počas tohto obdobia prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako samoplatitel.
    Banix Čiže ak som aktuálne zamestnaný na TPP a popri práci chcem prerušiť živnosť s tým, že by som ju obnovil 1. 7., tak za jún nebubem platiť odvody?
    veronikasad Áno, za jún platiť nebudeš,ale nebudeš považovaný za novú SZČO. Po obnovení živnosti preddavky do zdravotnej poisťovne budeš platiť v pôvodnej výške a poistné do SP na základe príjmu a vymeriavacieho základu za rok 2017

    Pozastavť živnosť alebo ju zrušiť (povinnosti voči ZP, SP a DÚ)?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.