Zavrieť

Porady

Posunutie termínu odpočítania DPH

Stretla som sa práve s prípadom, kedy si účtovníčka zámerne "posúvala" prijaté faktúry na odpočet. Tak napr. prijatá faktúra s dátumom dodania tovaru 23.3.2006, uplatnená na odpočet v mesiaci jún 2006. Takýchto faktúr sa v mesiaci jún objavilo asi 15 z rôznych mesiacov 3-4/2006. Čo si o tom myslíte? Je to možné z hľadiska zákona? Nepoviem jedna, no stalo sa, ale 15???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    aj ja som sa už s niečim takým stretla, išlo o ... a bolo to robené zámerne.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    v prípade že je 1/4 ročný platca tak to umožňuje zákon o DPH par 51 ods. 2.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Zákon o DPH: par. 51 ods. 2
    ....ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d).
    Monika Kováčová
    Aj mne sa to stáva. A nie je za tým nijaký úmysel. Jednoducho mi ešte aj v júli prinesie klient faktúry z marca... A čo mám robiť?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Jozef I
    Zákon o DPH: par. 51 ods. 2
    ....ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d).
    Ale prijatá faktúra bola v marci. Niečo sa teda deje, keď priznáva v júni.......

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Danila
    Ale prijatá faktúra bola v marci. Niečo sa teda deje, keď priznáva v júni.......
    Áno v tomto prípade sa niečo deje. Ale v otázke bolo uvedené, že dátum dodania tovaru, nie prijatia fa. A z toho som vychádzal. Nie je v podstate uvedené kedy tá fa prišla, ale len čo je na nej uvedené. Ale to už je na uvážení konkrétnej účtovníčky a samozrejme firmy ako takej.

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    Viem, že zákon také niečo umožňuje, ale pokiaľ sa to opakuje každý mesiac, tak ja v tom vidím úmysel. Len ma zaujíma, nestretli ste sa niekto s tým, ako sa k tomu stavia daňová kontrola?

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Ja som mal daňovú kontrolu a zámerne som sa ich pýtal na odpočet z bločkov z registračných pokladníc alebo pri platbách fir. bankovými kartami. Nakoľko konateľ pokial lieta po svete 2-3 mesiace tak sa ku mne jeho vydavky v hotovosti dostávajú neskôr.
    Len sa usmiali a povedali:" V pohode, keď máte doklad." Ale to asi záleží od konkrétnej kontroly, takže to neberte ako fakt.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Nemyslím si, že je to v pohode.

    Inak sa pozeráme napr. na vyúčtovanie dokladov k poskytnutej zálohe na nákup, s nadefinovaním interných postupov k predkladaniu vyúčtovania a pod. a inak k reálnemu posunu spôsobenému zanedbaním si povinností niekoho ...

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    Ja si tiež nemyslím, že je to v pohode a poriadku, preto som aj zadala tému k tejto debate. Veď to je jasne "okaté", že je to robené úmyselne! Ale čo z toho môže vyplývať pri daňovej kontrole? Akým spôsobom ja dokážem, že to nebolo robené úmyselne, ako mi kontrolóri dokážu opak? Prebrala som totiž takéto účtovníctvo a bola som z toho zhrozená...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ivab
    Ja si tiež nemyslím, že je to v pohode a poriadku, preto som aj zadala tému k tejto debate. Veď to je jasne "okaté", že je to robené úmyselne! Ale čo z toho môže vyplývať pri daňovej kontrole? Akým spôsobom ja dokážem, že to nebolo robené úmyselne, ako mi kontrolóri dokážu opak? Prebrala som totiž takéto účtovníctvo a bola som z toho zhrozená...
    My tiež a tiež sme zhrození ... v každom prípade, Vy si za svoje obdobie robte spôsobom, o ktorom ste presvedčení, že je v poriadku. T.j. podľa zákona Ostatné je aj na dohode s účtovnou jednotkou, či niečo meniť, alebo nie ... Vaša zodpovednosť by však mala byť za Vami spracované podklady.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Jana Acsová
    My tiež a tiež sme zhrození ... v každom prípade, Vy si za svoje obdobie robte spôsobom, o ktorom ste presvedčení, že je v poriadku. T.j. podľa zákona Ostatné je aj na dohode s účtovnou jednotkou, či niečo meniť, alebo nie ... Vaša zodpovednosť by však mala byť za Vami spracované podklady.
    Moja vedomosť mi hovorí: Legálne môžeme odpočítať DPH z faktúr (aj z paragónov) jedno zdaňovacie obdobie pozadu.

    Život je ale pestrejší. Ak mi klient donesie starší doklad na jeho riziko ho dám do účtovníctva v tom čase keď ho donesie s tým, že však sme poškodili seba a prečo by mal niekto robiť problémy. K faktúram pripíname poštovú obálku.

    Ja sa držím predpokladu každý daňový úradník je ochotný nad takýmito posumni prižmúriť oko aj obidve ak nejde o veľké sumy a nie je to evidentne dôsledkom sústavnej nedbanlivosti daňovníka. Ale hovorím o prípadoch keď sa jedná o doklady staršie o dva zdaňovacie obdobia. Jeno obdobie pozadu je naozaj bezproblémové.

    apo

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    apo
    Moja vedomosť mi hovorí: Legálne môžeme odpočítať DPH z faktúr (aj z paragónov) jedno zdaňovacie obdobie pozadu.
    Aplikácia zákona hovorí, že obdobie, kedy môžeme uplatniť právo na odpočítanie dane vyplýva z § 51.
    Naposledy upravil Jana Acsová : 29.08.06 at 15:35

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    apo
    Hovorím o prípadoch keď sa jedná o doklady staršie o dva zdaňovacie obdobia. Jeno obdobie pozadu je naozaj bezproblémové.
    Áno, ale za splnenia podmienok ustanovených v § 51. Ale reálna je aj možnosť jedného zdaňovacieho obdobia, kedy nie je na výber.
    Univerzálne uplatnenie odpočítanie dane v dvoch zdaňovacích obdobiach neplatí. Podmienky by byť splnené mali ...

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Jana Acsová
    Aplikácia zákona hovorí, že obdobie, kedy môžeme uplatniť právo na odpočítanie dane vyplýva z § 51.
    Pouvažujme nad právom odpočítať daň troch z iného uhlu pohľadu.


    Paragrafy sú riadne zakrivené. Nemám právne vzdelanie, ale pýtam sa kedy mi vznikne právo na odpočítanie dane.

    Zamýšľam sa nad tým, že ak dodávateľ bude meškať povedzme 3 mesiace s doručením faktúry, právo na odpočet mi vzniklo v deň daňovej povinnosti, alebo až po doručení faktúry.

    Toto je odstavec z § 51 ktorý hovorí o tom, že vykonám odpočítanie dane v tom zdaňovacom období keď mi vzniklo právo.


    2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

    Ja stále bojujem s tým, že dodávateľ mi odoprel právo na odpočet dane keď mi nepošle včas faktúru, alebo ju vystaví nezmyselne čo sa často stáva pri zálohových platbách. Pre dodávateľa v takomto prípade nie je sankcia. Preto sa možno kacírsky domnievam, že právo na odpočet mi vznikne až keď si môj dodávateľ splní svoju zákonom o DPH a zákonom o správe daní svoju povinnosť.

    apo
    Naposledy upravil apo : 29.08.06 at 18:22

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.