Zavrieť

Porady

DPH cestovky

Môžem si prosím s Vami odsúhlasiť správnosť postupu pri uplatnovaní DPH CK?

1. Zájazd stojí napr. 20tis. Z toho je poskytnutie vlastnej služby /doprava vlastným vozidlom + sprievodca - jeho diety/ je napr. 10.000,-. Nákup služieb od iných osôb /ubytovanie/ je napr. 6tis. Pri určení prirážky postupujem podla par. 65/3.
Takže 20tis - 16tis = 4tis /prirážka CK/ z toho DPH /4tis : 1,19 x 19%/ 638,70 Sk , ktorú odvediem.

2. Väčší problem mám z pochopením par. 65/4 pri poskytnutí vlastnej služby. V tomto prípade je to 10tis. Takže ešte naviac odvediem DPH z tejto sumy resp. je to cena s DPH takže odvediem /10tis :1,19 x 19%/ 1.596,60 Sk?
To rozumiem pod ".....pričom pri dodaní vlastnej služby jej vzniká osobitne daňová povinnosť"?
Alebo tým mám rozumieť že do kalkulácie /pre výpočet prirážky/ len zarátam túto službu s DPH?

Ale to ma privádza na ďalšiu otázku ked vo vlastnej službe CK je aj doprava a tá je na území tuzemska oslobodená podla par 46/2. Alebo sa nepozerám na iné paragrafy iba na 65ťku?

Prosím poradte, lebo čím viac o tom čítam tým menej tomu rozumiem .
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    no takto zaklad pre dph vypočítate takto:

    Predajná cena - vstupy vrátane vlastnej služby aj s dph ale tá osobitná daňová povinnosť je myslená podľa mňa následovne:

    predajná cena 20000 sk
    Vlastné vstupy - 10000 sk aj s dph
    tretie osoby - 6000 sk aj s dph

    takze zaklad mate 4000 sk aj s dph. to jest ako pisete odvdiete tych 4000/1,19*0,19 = dph a navyše ešte odvediete aj dph so svojej služby ktorá vám sice vstupuje do ceny predajnej ale máte príjem na výstupe to jest s tých 10000 sk odvediete dph. Samozrejme ak je to služba ktorá nepodlieh dph to jest je bez dph alebo je oslobodená tak potom nemáte čo odviesť.

    Janca1 je offline (nepripojený) Janca1

    Janca1
    Ano dakujem rozumiem tomu čo ste napísali ale ešte pre istotu sa spýtam na to oslobodenie:
    "Samozrejme ak je to služba ktorá nepodlieh dph to jest je bez dph alebo je oslobodená tak potom nemáte čo odviesť.[/quote]"
    To znamená že ak sa vlastná služba skladá zo sprievodcu napr 3000 a z dopravy 7000 tak DPH odvediem iba z 3tis, kedze doprava osôb je oslobodená? Aj ked podla iného par. ako 65tky?

    Kedže sa vyznáte v problematike môžete mi potvrdiť, že ak CK sprostredkuje tiež poistenie pre svojích klientov, tak mi do hry vstupuje koeficient?

    Dakujem
    človiečik Vladimír Ozimý
    no sprostredkovanie poistenia keďže bol vypustený odkaz na zákon 340/2005 (keby tam bol cestovné kancelárie musia zdaniť sprostredkovanie) tak sprostredkovanie je oslobodené od dph podľa paragrafu 37 aj CK to jest vstupuje Vám to do koeficientu.

    no a k tej doprave pozrite sa ak vy poskytnete službu za 10000 Sk doprava bez dph pretože je to oslobodené a neodvediete s tejto služby daň je to rovnaké ako keď túto služby zdaníte date ju na vstup aj s dph a na druhej strane odvediete dph na výstupe dopad je nulový ale určite by som sa riadil danou službou či je oslobodená alebo nie. a až na základe toho by som odvádzal na výstupe

    Janca1 je offline (nepripojený) Janca1

    Janca1
    Citát:

    no a k tej doprave pozrite sa ak vy poskytnete službu za 10000 Sk doprava bez dph pretože je to oslobodené a neodvediete s tejto služby daň je to rovnaké ako keď túto služby zdaníte date ju na vstup aj s dph a na druhej strane odvediete dph na výstupe dopad je nulový ale určite by som sa riadil danou službou či je oslobodená alebo nie. a až na základe toho by som odvádzal na výstupe[/quote]

    dovolím si to vyjadriť v číslach:
    1.doprava bez DPH 10000 /ak ju budem považovať za oslobodenú/
    cená zájazdu 20000
    prirážka 10000
    DPH na výstupe 1596,60 /z prirážky/

    alebo

    2. ak by nebola oslobodená tak doprava s DPH 11.900,-
    cena zájazdu 20000
    prirážka 8100,-
    DPH z prirázky 1293,30
    DPH zo služby 1900,-

    takže v druhom prípade by som odviedla viac.
    Pýtam sa podrobnejšie preto lebo mám odpoved na túto otázku z dvoch zdrojov na DU a jeden povedal doprava oslobodená, druhý že nie. A DU v mieste bydliska mi nedal odpoved žiadnu ale odkázal na tie dva zdroje /iný DU/ tak som z toho domotaná. Myslím že sami nevedia.
    V každom prípade dakujem ešte raz veľmi pekne
    človiečik Vladimír Ozimý
    máte pravdu ja som si to zle vysvetlil nejak. No takto ja by som určite vyžiadal stanovisko od DRSR . Dá sa to cez ich internetovú stránku www.drsr.sk a to stanovisko je záväzne pravda je taká že ja robil som len služby bez vlastných takže toto som neriešil ale ako vravím oni sa vám vyjadria a to stanovisko by som bral ako záväzne a riadil som sa s tým

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.