Zavrieť

Porady

Mínusová faktúra

Prosím vás, ako sa účtuje faktúra v podvoj.účt. s mínusovými hodnotami?
Na faktúre od T-Mobile mám tieto hodnoty:
Mesačné poplatky...........-1211,74
Hlasové služby............... 34,69
Nehlasové služby............ 2,50
Iné poplatky a služby...... 500
Suma bez DPH 19%........ -674,55
DPH 19% ..................... -128,20
Suma na úhradu za zúčtovacie obdobie -803,- Sk
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Natka
    Prosím vás, ako sa účtuje faktúra v podvoj.účt. s mínusovými hodnotami?
    Na faktúre od T-Mobile mám tieto hodnoty:
    Mesačné poplatky...........-1211,74
    Hlasové služby............... 34,69
    Nehlasové služby............ 2,50
    Iné poplatky a služby...... 500
    Suma bez DPH 19%........ -674,55
    DPH 19% ..................... -128,20
    Suma na úhradu za zúčtovacie obdobie -803,- Sk
    Naúčtovala by som ten preplatok takto: - 518/321 674,55
    - 343/321 128,20
    zaokrúhlenie - 548/321 0,25

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Alebo :

    - 1.211,74.......518xx/321xx
    - 0,06.......548xx/321xx
    - 230,20.......343xx/321xx

    + 537,19........518xx/321xx
    - 0,19........548xx/321xx
    + 102,00.........343xx/321xx

    Výsledok bude rovnaký ako píše Maja.

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Ešte som nemala takýto prípad, preto neviem, kde mám zaevidovať túto faktúru. Do došlých faktúr? Mne to stále vychádza ako pohľadávka. A celková suma mínusová hodnota 803? Nedáva mi to akosi zmysel. Keď mi príde výpis z účtu, bude tam +803, čo s tým?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Natka
    Ešte som nemala takýto prípad, preto neviem, kde mám zaevidovať túto faktúru. Do došlých faktúr? Mne to stále vychádza ako pohľadávka. A celková suma mínusová hodnota 803? Nedáva mi to akosi zmysel. Keď mi príde výpis z účtu, bude tam +803, čo s tým?
    Zaúčtuješ ju do dobropisov. Ak túto sumu vrátia priradíš úhradu k dobropisu 221/321 a hotovo. Mínusový záväzok je vlastne pohľadávka.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Natka
    Ešte som nemala takýto prípad, preto neviem, kde mám zaevidovať túto faktúru. Do došlých faktúr? Mne to stále vychádza ako pohľadávka. A celková suma mínusová hodnota 803? Nedáva mi to akosi zmysel. Keď mi príde výpis z účtu, bude tam +803, čo s tým?
    Je to faktúra od dodávateľa - teda "došlá" napriek tomu že ty máš istým spôsobom pohľadávku. Celková suma bude mínus 803,-..... Pri úhrade od dodávateľa zaúčtuješ plusom 803,- ....221xx/321xx.

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Tweety
    Zaúčtuješ ju do dobropisov. Ak túto sumu vrátia priradíš úhradu k dobropisu 221/321 a hotovo.
    Došlý dobropis -803?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Natka
    Došlý dobropis -803?
    To nieje dobropis, to je riadna faktúra, na ktorej dodávateľ uznal nejaký váš preplatok z predchádzajúceho obdobia. Predpokladám...mala som také fa od Sl.Telekomu. Dobropis obsahuje spravidla iba mínusové položky.

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Paula
    To nieje dobropis, to je riadna faktúra, na ktorej dodávateľ uznal nejaký váš preplatok z predchádzajúceho obdobia. Predpokladám...mala som také fa od Sl.Telekomu. Dobropis obsahuje spravidla iba mínusové položky.
    Máš pravdu, je to preplatok, lebo šéf prešiel z T-Mobile do ORANGE s tým istým číslom, tým pádom nám prišlo "vyúčtovanie" za obdobie, kedy už bol ORANGE. Takže ak som to dobre pochopila: došlú faktúru zaevidujem do Knihy došlých faktúr, ale s mínusovými hodnotami 518, 343, 548/321 a sumu z výpisu BÚ zaevidujem s plusovou hodnotou 221/321 a tým pádom účet 321 sa mi vynuluje. Dobre?

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Natka
    Máš pravdu, je to preplatok, lebo šéf prešiel z T-Mobile do ORANGE s tým istým číslom, tým pádom nám prišlo "vyúčtovanie" za obdobie, kedy už bol ORANGE. Takže ak som to dobre pochopila: došlú faktúru zaevidujem do Knihy došlých faktúr, ale s mínusovými hodnotami 518, 343, 548/321 a sumu z výpisu BÚ zaevidujem s plusovou hodnotou 221/321 a tým pádom účet 321 sa mi vynuluje. Dobre?
    Akurát som to nahodila do došlých faktúr a nechce mi to uložiť, dáva mi tabuľku: "V doklade je porušená podvojnosť účtovania" Čo s tým?

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Paula
    Mne to vychádza dobre, pozri, či má dobré sumy a znamienka.
    Už je dobre, znamienko mínus som zabudla v celkovej sume. Ale... keď som nahodila BÚ ako príjem s kladným znamienkom výber z došlých faktúr, ono mi to automaticky hodilo 321/221 a samozrejme s mínusovou hodnotou. A keď som to zmenila na 221/321 a s plusovou hodnotou, zase sa mu to nepáčilo!

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Napíš, aký máš SW, niekto Ti iste poradí, čo s tou bankou Alebo pozri do porady o účtovných softvéroch, či tam už návod niekto dal.
    Naposledy upravil Paula : 18.09.06 at 12:13

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Paula
    Napíš, aký máš SW, niekto Ti iste poradí, čo s tou bankou Alebo pozri do porady o účtovných softvéroch, či tam už návod niekto dal.
    Mám účtovný softwér OMEGA.

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Tweety mala pravdu: treba to účtovať cez došlý dobropis a softwer ma automaticky naviedol na nasledovné: suma s rozpisom na základ a DPH je kladná, ale už v rozpise na zaradenie do účtovných tried mi rozúčtovalo nasledovne:
    +803 na účet 321/
    -674,55 na účet 518/
    -128,20 na účet 343/
    -0,25 na účet 548/
    A keď výpis z BÚ príjem +803 na účty 221/321.

    Na 321 mi nezostane nič a nákladové účty sú odmínusované.
    Môže byť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.