Zavrieť

Porady

predaj tovaru §4 vs §7

Ahojte účtovníci, mám na vás podľa mňa jednoduchú otázku len ja sa potrebujem utvrdiť či dobre rátam

§4
nákup: 1,84€ + 0,37€ DPH
predaj: 3,75€ + 0,75€ DPH = 4,5€ s DPH
zisk: 4,5€ -1,84€ - 0,38€ DPH = 2,28€

§7
nákup: 1,84€ + 0,37€ DPH = 2,21€
predaj: 4,5€
zisk: 4,5€ - 2,21€ = 2,29€

alebo

§4
nákup: 12,3€ + 2,46€ DPH
predaj: 15€ + 3€ DPH = 18€ s DPH
zisk: 18€ - 12,3€ - 0,54€ DPH = 5,16€

§7
nákup: 12,3€ + 2,46€ DPH = 14,76€
predaj: 18€
zisk: 18€ - 14,76€ = 3,24€

Ak to teda dobre počítam tak podľa mojich výpočtov sa oplatí mať §4 ak mám maržu na tovare pod 100% a ak ju mám nad 100% tak sa mi oplatí byť plátca DPH podľa §7. Resp. ak mám maržu 100% tak je to viac menej jedno len si nemôžem odpočítavať DPH.

Ďakujem za pochopenie a vopred sa ospravedlňujem za moju obmedzenosť, som neplátca DPH a kalkulujem ako by to vyzeralo keď sa plátcom DPH podľa §4 stanem
3 komentárov     zbaliť
Mila123 pri § 4 je nákup 12,3, predaj 15,00 rozdiel je Vás zisk (2,70) , podľa § 7 je správny výpočet , a odvod DPH pre štát je rozdiel medzi 3 - 2,46 € = 0,54€
Verwest super ďakujem za upresnenie, čiže ak nakúpim za 12,3€ a predám za 18€ tak zisk je 18€ - 12,3€ a odvod DPH štátu je 18*0,2 - 12,3*0,2 čo je 1,14€
Mila123 čo sú to za prepočty?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Tie výpočty sú zlé. Pri § 4 tam odpočítavaš iba rozdiel DPHčiek, pričom treba odpočítať celú DPH. Jednoduchší postup je nasledovný:
    - Ako platiteľ DPH počítaš s cenami bez DPH:
    3,75 - 1,84 = 1,91
    15 - 12,3 = 2,7
    - Ako neplatiteľ DPH počítaš s cenami s DPH:
    4,5 - 2,21 = 2,29
    18 - 14,76 = 3,24
    Ak máš predajné ceny s DPH rovnaké, tak byť neplatiteľom DPH je vždy výhodnejšie, a to o výšku DPH pri predaji, ktorú štátu neodvedieš. Byť neplatiteľom DPH znamená, že máš o DPH vyšší zisk, alebo môžeš mať o DPH nižšie ceny. To ale platí len v prípade, že zákazníkmi sú spotrebitelia, resp. neplatitelia DPH. Ak sú zákazníkmi platitelia DPH, pre nich je výhodnejšie nakupovať od platiteľa DPH, aby si mohli odpočítať DPH.
    Verwest takže pre upresnenie, ja nakúpim tovar za 1,84€ bez DPH, tovar podlieha DPH ktorú si ale hneď odpočítam, takže tovar ma stále stál 1,84€ a keď tovar predám za 4,5€ tak zaplatím z toho DPH 0,75€ ktorú si môžem odpočítavať už len s relevantnými výdavkami ako napr nájom za sklad, PHM, kuriérske služby a podobne...
    Onko Nie, správne je len prvá časť. Ako platiteľ DPH kúpiš tovar za 1,84 € bez DPH, síce k tomu zaplatíš aj DPH, ale tú si aj odpočítaš a vráti sa ti, takže tovar stál len 1,84 €. Keď tovar predáš za 3,75 € bez DPH, síce zákazník k tomu zaplatí aj DPH, ale tú odvedieš štátu a nič s ňou viac nemáš, takže si tovar predal len za 3,75 €. Keď od toho odpočítaš nákup 1,84 €, zostane ti 1,91 €, čo však nie je čistý zisk, ale iba marža na tovar, ktorá musí pokryť ešte všetky ostatné výdavky okrem tovaru, a zvyšok sa ešte zdaní.

    predaj tovaru §4 vs §7

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.