Zavrieť

Porady

SZČO s stravné lístky

Zdravím. Rozhodol som sa využívať stravné lístky ako SZČO. Vybral som si spoločnosť, ktorá takéto lístky vydáva a urobil som objednávku na nasledujúci kvartál (október, november, december). Prišla mi predfaktúra na 61 ks po lístkov v sume 49,- Sk, v celkovej hodnote 2989,- Sk plus 300,- Sk postovne, manipulacny poplatok plus neviem co este. Vysledna suma na fakture je 3289,- Sk aj s DPH.
Teraz by ma zaujimalo ako to mam zauctovat. Myslim, ze som niekde na porade cital, ze danovo uznatelna suma je denne 48,95 Sk (co predstavuje 55% zo sumy stravneho na sluzobnej ceste).
Mam si dat do nakladov celu sumu 3289,- Sk (podla vystavenej faktury), alebo len 61 ks listkov x 48,95 Sk, teda 2985,95 Sk?
Je postovne a balne danovo uznatelny naklad? Dakujem za kazdu radu.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Funtomas
Zdravím. Rozhodol som sa využívať stravné lístky ako SZČO. Vybral som si spoločnosť, ktorá takéto lístky vydáva a urobil som objednávku na nasledujúci kvartál (október, november, december). Prišla mi predfaktúra na 61 ks po lístkov v sume 49,- Sk, v celkovej hodnote 2989,- Sk plus 300,- Sk postovne, manipulacny poplatok plus neviem co este. Vysledna suma na fakture je 3289,- Sk aj s DPH.
Teraz by ma zaujimalo ako to mam zauctovat. Myslim, ze som niekde na porade cital, ze danovo uznatelna suma je denne 48,95 Sk (co predstavuje 55% zo sumy stravneho na sluzobnej ceste).
Mam si dat do nakladov celu sumu 3289,- Sk (podla vystavenej faktury), alebo len 61 ks listkov x 48,95 Sk, teda 2985,95 Sk?
Je postovne a balne danovo uznatelny naklad? Dakujem za kazdu radu.
Maximálne uznaný náklad na jednu stravenku je 48,95.-, poštovné, balné sú tiež nákladmi daňovo uznanými. DPH zo sprostredkovania predaja je tiež uznaná, ak si platcom dph, uplatníš si svoj nárok na odpočet, ak nie, vstupuje ti do ceny sprostredkovania.
Naposledy upravil Tweety : 02.10.06 at 09:21
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Túto tému opakujeme do nekonečna, žiaľ neviem nájsť svoj príspevok so stiahnutým stanoviskom z www.drsr.sk, kde jednoznačne platí to, čo píše Tweety...teda daňovo uznaných je max. 48,95 Sk .

Našla som to na tej stránke teraz (nájdete v daňových výdavkoch SZČO):

S účinnosťou od 1.1.2006 si môže daňovník, ktorý je fyzickou osobou a dosahuje príjmy z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti uplatniť podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov výdavky (náklady) na stravovanie, a to za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (v súlade so Zákonníkom práce a zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov). Títo daňovníci majú teda nárok na príspevok na stravovanie za rovnakých podmienok ako zamestnanci t.j. vo výške 55% stravného pri pracovnej ceste trvajúcej 5 - 12 hodín, čo v súčasnosti (február 2006) predstavuje 48,95 Sk. V uvedenom prípade si daňovník môže do daňových výdavkov zahrnúť celú sumu stravného lístka t.j. 48 Sk.
Naposledy upravil Paula : 02.10.06 at 08:49
0 0
Funtomas Funtomas

Funtomas je offline (nepripojený) Funtomas

Funtomas
Zdravím. Rozhodol som sa využívať stravné lístky ako SZČO. Vybral som si spoločnosť, ktorá takéto lístky vydáva a urobil som objednávku na nasledujúci kvartál (október, november, december). Prišla mi predfaktúra na 61 ks po lístkov v sume 49,- Sk, v celkovej hodnote 2989,- Sk plus 300,- Sk postovne, manipulacny poplatok plus neviem co este. Vysledna suma na fakture je 3289,- Sk aj s DPH.
Teraz by ma zaujimalo ako to mam zauctovat. Myslim, ze som niekde na porade cital, ze danovo uznatelna suma je denne 48,95 Sk (co predstavuje 55% zo sumy stravneho na sluzobnej ceste).
Mam si dat do nakladov celu sumu 3289,- Sk (podla vystavenej faktury), alebo len 61 ks listkov x 48,95 Sk, teda 2985,95 Sk?
Je postovne a balne danovo uznatelny naklad? Dakujem za kazdu radu.
Ok. Takze dojde mi faktura na 3289.- Sk.
1. Zaplatim ju z uctu, zauctujem ako iny vydavok neovplyvnujuci dan z prijmu.
2. Spravim si vydavkovy pokladnicny doklad na sumu 300.- Sk postovne a balne a dam to ako prevadzkovu reziu (doklad sam sebe)?
3. Dalsi vydavkovy pokladnicny doklad na sumu 61 x 48,95 Sk = 2985,95 Sk, tiez ako prevadzkovu reziu.

Bude to takto OK?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
TAK mi to nedalo je to tak ako píšete - zasa som múdrejšia - našla som na www.drsr.sk ten pokyn, priložím ho:

Otázka:
Ako živnostník si môžem dať do daňových výdavkov náklady na stravovanie. Ak hodnota stravnej poukážky je 48 Sk, môžem si dať celú čiastku do daňových výdavkov alebo len 55% zo sumy 48 Sk ?
Odpoveď:
S účinnosťou od 1.1.2006 si môže daňovník, ktorý je fyzickou osobou a dosahuje príjmy z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti uplatniť podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov výdavky (náklady) na stravovanie, a to za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (v súlade so Zákonníkom práce a zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov). Títo daňovníci majú teda nárok na príspevok na stravovanie za rovnakých podmienok ako zamestnanci t.j. vo výške 55% stravného pri pracovnej ceste trvajúcej 5 - 12 hodín, čo v súčasnosti (február 2006) predstavuje 48,95 Sk. V uvedenom prípade si daňovník môže do daňových výdavkov zahrnúť celú sumu stravného lístka t.j. 48 Sk.



svoje príspevky mažem, nech nikoho nepomýlia
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Nie, podľa môjho názoru, ked budes uhradzat fa. tak zaučtujes do dennika vydaj banka a das uhradu fa a do clenenia das VOZD sumu 2985,95 + 300 = 3285,95 Sk a VNZD 3,05 Sk.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Funtomas
Ok. Takze dojde mi faktura na 3289.- Sk.
1. Zaplatim ju z uctu, zauctujem ako iny vydavok neovplyvnujuci dan z prijmu.
2. Spravim si vydavkovy pokladnicny doklad na sumu 300.- Sk postovne a balne a dam to ako prevadzkovu reziu (doklad sam sebe)?
3. Dalsi vydavkovy pokladnicny doklad na sumu 61 x 48,95 Sk = 2985,95 Sk, tiez ako prevadzkovu reziu.

Bude to takto OK?
Nie, takto to nebude OK.
Ak si uhradil z účtu, nebudeš si vyrábať už žiadne výdavkové doklady. Jednoducho uhradenú sumu faktúry rozúčtuješ na -
1. stravné 55% nárok do nákladov, čiže náklad ovplyvňujúci základ dane,
2. sumu prevyšujúcu 55% ako náklad neovplyvňujúci základ dane,
3. poštovné a i. ako náklad ovplyvňujúci základ dane.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Tweety
Maximálne uznaný náklad na jednu stravenku je 48,95.-, poštovné, balné sú tiež nákladmi daňovo uznanými. DPH zo sprostredkovania predaja je tiež uznaná, ak si platcom dph, uplatníš si svoj nárok na odpočet, ak nie, vstupuje ti do ceny stravenky.
Pre Tweety.
Nie je tu chyba? DPH zo sprostredkovania vstupuje do ceny SL?
Naposledy upravil účtovník 007 : 02.10.06 at 09:21
0 0
Funtomas Funtomas

Funtomas je offline (nepripojený) Funtomas

Jozef I
Nie, podľa môjho názoru, ked budes uhradzat fa. tak zaučtujes do dennika vydaj banka a das uhradu fa a do clenenia das VOZD sumu 2985,95 + 300 = 3285,95 Sk a VNZD 3,05 Sk.
Pouzivam Alfu od firmy Kros, no nejako tam take clenenia nemozem najst. Co s tym?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

účtovník 007
Pre Tweety.
Nie je tu chyba? DPH zo sprostredkovania vstupuje do ceny SL?
Samozrejme, že do ceny sprostredkovania, ak nie je platcom dph, už som príspevok opravila. Dík za upozornenie.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Funtomas
Pouzivam Alfu od firmy Kros, no nejako tam take clenenia nemozem najst. Co s tym?
Síce Alfu nemám, ale: daňovo uznanú sumu daj do réžie, daňovo neuznanú do ostatných výdavkov neovpl. základ dane.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Funtomas
Pouzivam Alfu od firmy Kros, no nejako tam take clenenia nemozem najst. Co s tym?
VOZD = výdavok ovplyvňujúci základ dane - napr. prevádzková réžia
VNZD = výdavok neovplyvňuvúci základ dane
0 0
Funtomas Funtomas

Funtomas je offline (nepripojený) Funtomas

Jozef I
VOZD = výdavok ovplyvňujúci základ dane - napr. prevádzková réžia
VNZD = výdavok neovplyvňuvúci základ dane
To je vsetko OK, chapem. Ale problem je ten, ze tych vyse 3000 som zaplatil z uctu, t.j. musim si urobit poriadok v knihe Ucet v banke. Znamena to, ze v jednom riadku penazneho dennika musim tu celu sumu 3000 Sk dat ako vydavok z uctu, aby mi sedel zostatok. Nie? Nemam tam moznost to clenit. Preto to dam ako VNZD. Co potom dalej? Ako zauctujem 300 Sk postovne a 2800 Sk odpocitalenu sumu za stravne? Mne to vychadza tak ,ze v dalsom riadku dam vydavkovy pokladnicny doklad na tie sumy a to vsetko ako VOZD (rezia). Mozem? Alebo ako inak?
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Funtomas
To je vsetko OK, chapem. Ale problem je ten, ze tych vyse 3000 som zaplatil z uctu, t.j. musim si urobit poriadok v knihe Ucet v banke. Znamena to, ze v jednom riadku penazneho dennika musim tu celu sumu 3000 Sk dat ako vydavok z uctu, aby mi sedel zostatok. Nie? Nemam tam moznost to clenit. Preto to dam ako VNZD. Co potom dalej? Ako zauctujem 300 Sk postovne a 2800 Sk odpocitalenu sumu za stravne? Mne to vychadza tak ,ze v dalsom riadku dam vydavkovy pokladnicny doklad na tie sumy a to vsetko ako VOZD (rezia). Mozem? Alebo ako inak?
Tak, ako som napísala vyššie - rozúčtuješ tú platbu z účtu. Čiže povedzme, že bankový výpis bude číslo B-01/015/002. Zápis bude nasledovný:
1. B-01/015/002 VOZD - 55% ceny stravného lístka
2. B-01/015/002 VOZD - poštovné a i.
3. B-01/015/002 VNZD - suma prevyšujúca 55% ceny SL.

To, že je číslo banky, číslo bankového výpisu aj číslo položky výpisu rovnaké, je zrejmé, že všetky tieto tri sumy sa týkajú tej jednej celkovej sumy, ktorú si uhradil za stravné lístky.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Funtomas
To je vsetko OK, chapem. Ale problem je ten, ze tych vyse 3000 som zaplatil z uctu, t.j. musim si urobit poriadok v knihe Ucet v banke. Znamena to, ze v jednom riadku penazneho dennika musim tu celu sumu 3000 Sk dat ako vydavok z uctu, aby mi sedel zostatok. Nie? Nemam tam moznost to clenit. Preto to dam ako VNZD. Co potom dalej? Ako zauctujem 300 Sk postovne a 2800 Sk odpocitalenu sumu za stravne? Mne to vychadza tak ,ze v dalsom riadku dam vydavkovy pokladnicny doklad na tie sumy a to vsetko ako VOZD (rezia). Mozem? Alebo ako inak?
Alfa ti dovolí účtovať aj pod jednym a tým istým číslom aj dva,tri zápisy.
1) výdaj z účtu , v sume 2985,95 VOZD a cez F7 si vyberieš závazok a uhradíš,
2) zasa dáš výdaj z účtu, cez F7 si vyberieš fa a uhradíš len 300,00 VOZD,
3) urobíš do isté ako bod 2 len sumu doplníš 3,05 VNZD.

Skúška správnosti:
faktúra v evidenci ti už nebude svietiť, tzn. bude uhradená.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Beata
Tak, ako som napísala vyššie - rozúčtuješ tú platbu z účtu. Čiže povedzme, že bankový výpis bude číslo B-01/015/002. Zápis bude nasledovný:
1. B-01/015/002 VOZD - 55% ceny stravného lístka
2. B-01/015/002 VOZD - poštovné a i.
3. B-01/015/002 VNZD - suma prevyšujúca 55% ceny SL.

To, že je číslo banky, číslo bankového výpisu aj číslo položky výpisu rovnaké, je zrejmé, že všetky tieto tri sumy sa týkajú tej jednej celkovej sumy, ktorú si uhradil za stravné lístky.
Hm, zasa som pomalá.
0 0
Funtomas Funtomas

Funtomas je offline (nepripojený) Funtomas

Beata
Tak, ako som napísala vyššie - rozúčtuješ tú platbu z účtu. Čiže povedzme, že bankový výpis bude číslo B-01/015/002. Zápis bude nasledovný:
1. B-01/015/002 VOZD - 55% ceny stravného lístka
2. B-01/015/002 VOZD - poštovné a i.
3. B-01/015/002 VNZD - suma prevyšujúca 55% ceny SL.

To, že je číslo banky, číslo bankového výpisu aj číslo položky výpisu rovnaké, je zrejmé, že všetky tieto tri sumy sa týkajú tej jednej celkovej sumy, ktorú si uhradil za stravné lístky.
Konecne som to pochopil!!! Dakujem. Naozaj som netusil, ze jednu platbu mozem rozpisat na viacero riadkov v penaznom denniku. Zrejme je dolezite ze cislo tych dokladov je stale rovnake.
0 0
Funtomas Funtomas

Funtomas je offline (nepripojený) Funtomas

renča1
Hm, zasa som pomalá.
Dakujem aj tebe! Mam to aspon potvrdene dvoma ludmi :-) Hlavne vsak je, ze uz viem ako na to...
0 0
randy randy

randy je offline (nepripojený) randy

ahoj...
nechcem kvôli tomuto začínať novú tému... takže: bavíte sa o stravných lístkoch.. ale! "môj" živnostník jednoducho nemá stravné lístky.. doniesol mi len faktúru, na ktorej mám počet vybratých obedov a sumu... nad tou sumou sa netrápim.. viem že ste sa bavili o 55 % z 89,--... toto je ok... ale, ako to mám zaúčtovať?? v zákone sa hovorí len o stravných lístkoch a blokoch z ERP nie o faktúrach... ... a ešte niečo.. ked je (čo je) cena vyššia ako tých 89,-- korún, čo s tým rozdielom?????
som z toho mierne mimo...
vopred vďaka za "prípadné" odpovede....
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

randy
ahoj...
nechcem kvôli tomuto začínať novú tému... takže: bavíte sa o stravných lístkoch.. ale! "môj" živnostník jednoducho nemá stravné lístky.. doniesol mi len faktúru, na ktorej mám počet vybratých obedov a sumu... nad tou sumou sa netrápim.. viem že ste sa bavili o 55 % z 89,--... toto je ok... ale, ako to mám zaúčtovať?? v zákone sa hovorí len o stravných lístkoch a blokoch z ERP nie o faktúrach... ... a ešte niečo.. ked je (čo je) cena vyššia ako tých 89,-- korún, čo s tým rozdielom?????
som z toho mierne mimo...
vopred vďaka za "prípadné" odpovede....
Zaúčtuješ celú faktúru do knihy záväzkov a po úhradený do PD rozdeliš ju výdavok ovpl. základ dane/ 48,95 sk/ obed/ zvyšok ako nedaňový náklad.
Naposledy upravil Antonia1 : 03.10.06 at 09:28
0 0
randy randy

randy je offline (nepripojený) randy

Ďakujem veľmi pekne... aspoň načas budem mať v tom jasno...:p
0 0
Načítať ďalšie