Zavrieť

Porady

Dotácia na elektrinu za 10/2023 schválená v januári 2024

Žiadosť o dotáciu na energiu za 10/2023 sme podali 9.1.2024, schválená MH SR bola 29.1.2024.
Žiadosť za 11/2023 sme podali 30.1.2024, a nevieme, čí bude schválená a za 12/2023 sa žiadosť ešte podať nedá .
Dátum účtovného prípadu je dátum schválenia žiadosti o dotáciu.
Do ktorého obdobia v takomto prípade patria výnosy?
Je to obdobie/dátum schválenia?
Naposledy upravil LilyRe : 31.01.24 at 09:09
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LilyRe To usmernenie som čítala, je pre dodávateľov energie, čo my nie sme, ale aj tak ďakujem za príspevok.
    Niekde som čítala, že v takomto prípade sa účtuje a je aj výnosom obdobie, kedy ministerstvo dotáciu schváli. Ale ... za svet to nemôžem opäť nájsť, prečítala som toho dosť veľa, musím hľadať. Ale PÚ § 52a ma nepustia, a musím brať na vedomie, že výnos(dotácia) by mala byť v časovom a vecnom súlade s nákladmi, ktoré sú účtované v roku 2023.
    Tweety nenapísala si, že ste odberateľmi. Pozri tu postup u odberateľa: https://www.podnikajte.sk/uctovnictv...ich-zdanovanie
    LilyRe To som čítala tiež, ale nerieši to môj problém, nikde som nenašla účtovanie energodotácií na prelome rokov. Všetci radia účtovanie v priebehu bežného roka a to nie je problém správne zaúčtovať. Zadala som predmetnú otázku Daňovému centru, ( máme predplatené služby), ale odpoveď, ako uvádzajú, bude do 21 dní, ak sa ničoho nedopátram, potom musím čakať na odpoveď.
      zbaliť

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    a toto neplatí? :

    § 52a
    (3) Dotácia na úhradu nákladov, ktorá kompenzuje konkrétne náklady spojené s činnosťou účtovnej jednotky, sa účtuje do výnosov v účtovnom období, v ktorom sa účtuje kompenzovaný náklad. Pri účtovaní dotácie na úhradu nákladov sa na zabezpečenie vecnej a časovej súvislosti použije účtovanie na účte 384 – Výnosy budúcich období. Tieto sa rozpúšťajú v prospech vecne príslušného účtu výnosov, a to účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti alebo účtu 668 – Ostatné finančné výnosy v účtovnom období, v ktorom sa účtujú kompenzované náklady.

    https://www.epi.sk/zz/2002-740#p52a


    nakoľko náklady na energie boli v roku 2023, aj výnosy z dotácie by som účtovala do roku 2023.
    Cez interný doklad 385/648
    Naposledy upravil kn-alka : 31.01.24 at 12:27
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LilyRe Áno, súhlasím , ale neviem sumu za mesiac 12/2023 - nakoľko sa o dotáciu ešte nedá žiadať a za 11/2023 síce sumu na základe podanej žiadosti viem, ale podľa predchádzajúcich podaní schvaľujú aj do 35 dní
    kn-alka tak účtujete interným dokladom k 31.12. podľa podanej žiadosti, prípadne odhadu

    vzniknuté rozdiely potom účtujete v roku 2024 - ktoré zistíte po schválení UZ
    LilyRe vďaka, uvažovala som rovnako
      zbaliť

    Dotácia na elektrinu za 10/2023 schválená v januári 2024

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.