Zavrieť

Porady

Odcudzenie nákl.vozidla a DPH

V septembri došlo k odcudzeniu náklad.vozidla aj s tovarom.Jedná sa o prenajaté vozidlo-lesing,v tom istom mesiaci nájomca vozidla uhradil už tretiu splátku leasing.spoločnosti.
Otázky:
Môže si nájomca odpočítať DPH za september-kedže auto bolo ukradnuté ?
Čo so splátkami za predchádzajúce mesiace?,čo s odpočtom DPH ?
Ako to bude s koncoročnými odpismi ?

Prosííííííím o usmernenie.

Prajem každému pekný deň!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    szokeeva
    V septembri došlo k odcudzeniu náklad.vozidla aj s tovarom.Jedná sa o prenajaté vozidlo-lesing...
    Otázky:
    Môže si nájomca odpočítať DPH za september-kedže auto bolo ukradnuté ?
    Čo so splátkami za predchádzajúce mesiace?,čo s odpočtom DPH ?
    Ako to bude s koncoročnými odpismi ?
    Odcudzenie auta obstarávaného finančným prenájmom sa považuje za porušenie podmienok leasingu uvedených v § 2 ods. s) ZDP, pričom sa už nerozlišuje, či ide o zavinené alebo nezavinené porušenie podmienok. Pri nedodržaní podmienok je nájomca v zmysle § 17 ods. 26 ZDP povinný upraviť základ dane o rozdiel, o ktoré uplatnené leasingové odpisy (§ 26 ods.8) prevyšujú odpisy, na aké by mal daňovník nárok pri rovnomernom alebo zrýchlenom odpisovaní (§ 27 resp. 28 ZDP).
    V konkrétnom prípade z otázky si nájomca pravdepodobne uplatnil leasingový odpis za 3 mesiace. Keďže ku krádeži došlo hneď v roku uzavretia LZ, nárok na rovnomerný či zrýchlený odpis za rok 2006 vôbec nevznikne (vozidlo k 31.12. nebude v obchodnom majetku). V náväznosti na § 17 ods. 26 bude treba podľa môjho názoru o celú sumu uplatnených leasingových odpisov zvýšiť základ dane za rok 2006.
    U doteraz uplatnenej DPH je potrebné vychádzať zo znenia § 53 ods. 5 ZDPH - platiteľ dane je povinný odviesť daň v prípade krádeže tovaru t.j. hmotného majetku. Keďže poskytnutie práva užívať hmotný majetok je v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) ZDPH poskytnutím služby, pre nájomcu podľa môjho názoru povinnosť vrátiť spätne uplatnenú DPH z jednotlivých splátok pri odcudzení predmetu leasingu v žiadnom prípade nevzniká. Navyše, nájomca je len užívateľom, nie vlastníkom prenajatej veci - DPH zníženú o doteraz odvedenú daň je povinný pri krádeži odviesť vlastník, teda prenajímateľ.
    Čo sa týka odpočítania DPH z uhradenej poslednej splátky, ja by som si nárok na odpočet uplatnil - rozhodne najmä vtedy, ak je dátum dodania služby na faktúre skorší ako deň odcudzenia vozidla (niektoré spoločnosti vyhotovujú doklad k 1. dňu mesiaca).
    Naposledy upravil andrej_rv : 12.10.06 at 20:58

    szokeeva je offline (nepripojený) szokeeva

    szokeeva
    Vďaka za pomoc,a prosím ešte o ďalší názor

    - ako uplatním posledné odpisy v r.2006 riadne ukončeného leasingovaného vozidla /rovnomerný odpis 6 mesiacov/,kěd bolo hneď po ukončení leasingu,predané leasing.spoločnosti a opäť bola uzatvorená nová leasingová zmluva,a po troch splátkach bolo odcudzené.Dúfam,že som sa zrozumiteľne vyjadrila,ale v tomto prípade je mnoho otázok /len vozidlo je stále to isté/.

    ešte raz vopred vďaka
    Naposledy upravil szokeeva : 13.10.06 at 07:13

    Kirk je offline (nepripojený) Kirk

    Kirk
    szokeeva
    Vďaka za pomoc,a prosím ešte o ďalší názor

    - ako uplatním posledné odpisy v r.2006 riadne ukončeného leasingovaného vozidla /rovnomerný odpis 6 mesiacov/,kěd bolo hneď po ukončení leasingu,predané leasing.spoločnosti a opäť bola uzatvorená nová leasingová zmluva,a po troch splátkach bolo odcudzené.Dúfam,že som sa zrozumiteľne vyjadrila,ale v tomto prípade je mnoho otázok /len vozidlo je stále to isté/.

    ešte raz vopred vďaka
    Ja by som uplatnil odpisy z prvého leasingu, nakoľko nedošlo k porušeniu podmienok 1. leasingovej zmluvy, ale až tej ďalšej. Navyše auto ste predali a zaúčtovali výnos.

    Odcudzenie nákl.vozidla a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.