Zavrieť

Porady

Odvody SP,ZP

Prosím poradte,ak je zamestnankyna na RD a dohodou skončila PP,dostala pri ukončení PP mimoriadnu odmenu a preplatenú nevyčerpanú dovolenku.Aké odvody by mal platit zamestnanec a zamestnávatel,podotýkam že RD stále trvá.
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Nutricia
Prosím poradte,ak je zamestnankyna na RD a dohodou skončila PP,dostala pri ukončení PP mimoriadnu odmenu a preplatenú nevyčerpanú dovolenku.Aké odvody by mal platit zamestnanec a zamestnávatel,podotýkam že RD stále trvá.
Pokiaľ RD stále trvá, tak myslím, že by mala platiť odvody do ZP, aj zamestnanec aj zamestnávateľ.
Na SP má zamestnankyňa prerušenie poistenia, takže tam by mal platiť odvod len zamestnávateľ na úrazové poistenie.

Ak sa mýlim, dúfam že ma niekto opraví.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Rodičovská dovolenka netrvá, pretože skončila pracovný pomer. Z plnenia po skončení pracovného pomeru sa neodvádza poistné na sociálne poistenie.
Naposledy upravil Zita4 : 01.11.06 at 12:35
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Zita4
Rodičovská dovolenka netrvá, pretože skončila pracovný pomer. Z plnenia po skončení pracovného pomeru sa neodvádza poistné na sociálne ani zdravotné poistenie.
Ale ona je predsa stále na RD, počas ktorej ukončila PP a pri ukončení PP dostala odmenu. Takže to podľa mňa nie je plnenie po skončení PP.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

RD dovolenka trvá pretože PP ukončila k 31.10.2006 a ja jej tú odmenu a ND platím v mzde za mesiac 10/2006.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

jankasm
Ale ona je predsa stále na RD, počas ktorej ukončila PP a pri ukončení PP dostala odmenu. Takže to podľa mňa nie je plnenie po skončení PP.
Podľa mňa už nie je na rodičovskej dovolenke. Skončila pracovný pomer. To, že poberá rodičovský príspevok, neznamená, že je na rodičovskej dovolenke.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Zita4
Podľa mňa už nie je na rodičovskej dovolenke. Skončila pracovný pomer. To, že poberá rodičovský príspevok, neznamená, že je na rodičovskej dovolenke.
Zamestnankyňa je na RD. Rozhodne sa ukončiť PP dohodou, ukončí PP k 31.10.2006, vo výplate za 10/2006 jej zamestnávateľ vyplatí odmenu, takže plnenie po skončení PP to podľa mňa nie je.
PP ukončí k 31.10.2006 zamestnávateľ ju k tomu istému dátumu odhlási zo SP, ukončí prerušenie aj RD ale ona sa na druhý deň prihlási na SP že je na RD a nahlási si aj prerušenie poistenia a RD pokračuje.
Takže kde je ukončenie RD? Tá je predsa až do 3 rokov dieťaťa. Alebo to chápem zle? Ak áno, prosím vysvetliť.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Zita4
Podľa mňa už nie je na rodičovskej dovolenke. Skončila pracovný pomer. To, že poberá rodičovský príspevok, neznamená, že je na rodičovskej dovolenke.
Súhlasím. Je vlastne nezamestnaná, poberajúca rodičovský príspevok.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Martinella
Súhlasím. Je vlastne nezamestnaná, poberajúca rodičovský príspevok.
OK, ale aby sme sa vrátili k otázke.
PP skončila 31.10.2006, odmena bola vyplatená vo výplate za 10/2006, vtedy ešte bola na RD, takže čo s odvodmi?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Martinella
Súhlasím. Je vlastne nezamestnaná, poberajúca rodičovský príspevok.
No áno, ale aj nezamestnaná osoba poberajúca rodičovský príspevok si na SP musí ísť nahlásiť prerušenie poistenia.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

jankasm
Zamestnankyňa je na RD. Rozhodne sa ukončiť PP dohodou, ukončí PP k 31.10.2006, vo výplate za 10/2006 jej zamestnávateľ vyplatí odmenu, takže plnenie po skončení PP to podľa mňa nie je.
PP ukončí k 31.10.2006 zamestnávateľ ju k tomu istému dátumu odhlási zo SP, ukončí prerušenie aj RD ale ona sa na druhý deň prihlási na SP že je na RD a nahlási si aj prerušenie poistenia a RD pokračuje.
Takže kde je ukončenie RD? Tá je predsa až do 3 rokov dieťaťa. Alebo to chápem zle? Ak áno, prosím vysvetliť.
Janka, rodičovská dovolenka je len vtedy, keď je vedená v mimoevidenčnom stave u nejakého zamestnávateľa ako zamestnanec na rodičovskej dovolenke. Do 3 rokov veku dieťaťa môže byť na tejto rodičovskej dovolenke.
Ak skončí pracovný pomer, už nie je na rodičovskej dovolenke, ale môže byť poberateľkou rodičovského príspevku do 3 rokov veku dieťaťa.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

jankasm
OK, ale aby sme sa vrátili k otázke.
PP skončila 31.10.2006, odmena bola vyplatená vo výplate za 10/2006, vtedy ešte bola na RD, takže čo s odvodmi?
Ďakujem
A aký je tvoj názor na toto?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Pozri, aký príspevok od teba som tu našla. Ty vieš, o čom hovorím :
http://www.porada.sk/showpost.php?p=320302&postcount=30
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

jankasm
Zamestnankyňa je na RD. Rozhodne sa ukončiť PP dohodou, ukončí PP k 31.10.2006, vo výplate za 10/2006 jej zamestnávateľ vyplatí odmenu, takže plnenie po skončení PP to podľa mňa nie je.
Súhlas.
jankasm
PP ukončí k 31.10.2006 zamestnávateľ ju k tomu istému dátumu odhlási zo SP, ukončí prerušenie aj RD..
Súhlas.
jankasm
... ale ona sa na druhý deň prihlási na SP že je na RD a nahlási si aj prerušenie poistenia a RD pokračuje.
Nesúhlas. Prihlási sa "na druhý deň" na SP (dôchodkové poistenie) z toho dôvodu, že sa stará o dieťa vo veku do 6 rokov. (§ 15 ods. 1 písmeno c zákona o sociálnom poistení). Prihlásiť z tohoto dôvodu sa mohla už pred zánikom pracovného pomeru.
jankasm
Takže kde je ukončenie RD? Tá je predsa až do 3 rokov dieťaťa. Alebo to chápem zle? Ak áno, prosím vysvetliť.
Dôvod prerušenia poistenia v sociálnej poisťovni nazývaný "rodičovská dovolenka" zanikne dňom ukončenia pracovného pomeru, t.j. 31.10.2006. Rodičovská dovolenka je "inštitút", existencia ktorého je podmienená existenciou pracovného pomeru. Zo zamestnankyne sa 1.11.2006 stane nezamestnaná osoba a tým zanikne nevyhnutná podmienka existencie rodičovskej dovolenky.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Zita4
Pozri, aký príspevok od teba som tu našla. Ty vieš, o čom hovorím :
http://www.porada.sk/showpost.php?p=320302&postcount=30
Áno, súhlas, ja viem o čom hovoríš.
Len neviem, mne sa stále marí, že keď som ukončila PP počas RD tak som si musela sama nahlásiť na SP prerušenie keď mi ho zamestnávateľ ukončil, a potom keď som sa znovu zamestnala, tak som si prerušenie ukončila. Preto som to brala tak, že RD mi akože pokračovala tým nahlásením prerušenia.
Ale je celkom možné, že to bolo len prihlásenie, že platiteľom poistného za mňa sa stáva štát.
OK, ďakujem, už v tom mám jasno.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

jankasm
No áno, ale aj nezamestnaná osoba poberajúca rodičovský príspevok si na SP musí ísť nahlásiť prerušenie poistenia.
Ak sa neprihlási na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa, nemusí ani nahlasovať prerušenie ako nezamestnaná osoba.
Vyplácanie rodičovského príspevku nie je podmienkou vzniku dôchodkového poistenia. Podmienok je v § 15 zákona o sociálnom poistení vymenovaných viac, ale poberanie rodičovského príspevku medzi nimi vymenované nie je.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

Može mi niekto napísat § na ktoré sa možem odvolat ohladom neplatenia poistného na SP.Odvody sa neplatia z štatútu prerušenia poistného?Pretože v §140,vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom a zamestnávateľom sa rodičovská dovolenka nespomína.Tak som si nie istá.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

endrju
Ak sa neprihlási na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa, nemusí ani nahlasovať prerušenie ako nezamestnaná osoba.
Vyplácanie rodičovského príspevku nie je podmienkou vzniku dôchodkového poistenia. Podmienok je v § 15 zákona o sociálnom poistení vymenovaných viac, ale poberanie rodičovského príspevku medzi nimi vymenované nie je.
OK, už som to pochopila.
A aby sme sa vrátili k pôvodnej otázke, ako to bude s tými odvodmi? Je odpoveď v mojom príspevku č. 1 správna?
Ďakujem :p
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Nutricia
Može mi niekto napísat § na ktoré sa možem odvolat ohladom neplatenia poistného na SP.Odvody sa neplatia z štatútu prerušenia poistného?Pretože v §140,vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom a zamestnávateľom sa rodičovská dovolenka nespomína.Tak som si nie istá.
Je to § 26- prerušenie povinného poistenia.Konkrétne odst. 1, písm.e.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Nutricia
Prosím poradte,ak je zamestnankyna na RD a dohodou skončila PP,dostala pri ukončení PP mimoriadnu odmenu a preplatenú nevyčerpanú dovolenku.Aké odvody by mal platit zamestnanec a zamestnávatel,podotýkam že RD stále trvá.
jankasm
Pokiaľ RD stále trvá, tak myslím, že by mala platiť odvody do ZP, aj zamestnanec aj zamestnávateľ.
Na SP má zamestnankyňa prerušenie poistenia, takže tam by mal platiť odvod len zamestnávateľ na úrazové poistenie.

Ak sa mýlim, dúfam že ma niekto opraví.
Ak poberá rodičovský príspevok platiteľom na ZP je štát (§11 ods. 8 písmeno c zákona o zdravotnom poistení). Ak nepoberá rodičovský príspevok, platiteľom na ZP je štát ak sú splnené aj ďalšie podmienky (§11 ods. 8 písmeno k).
Štát prestane byť v obidvoch prípadoch platiteľom poistného na ZP vtedy, ak úhrn vymeriavacích základov presiahne polovicu úhrnu minimálnych miezd. Preddavok poistného sa však neplatí pri vyplatení príjmu.
Až pri RZZP sa zaplatí prípadný nedoplatok.

Ohľadom SP - súhlas s jankasm.
Naposledy upravil endrju : 31.10.06 at 13:33 Dôvod: oprava chyby
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

Odvod na ZP sa platit musí,pretože VZ sú príjmy podliehajúci zdaneniu.
0 0
Načítať ďalšie