Zavrieť

Porady

Spoločník a pôžička

Prosím Vás, spoločník /a zároveň je aj zamestnanec/ nám poskytol
pôžičku v SKK .
Chcela by som vedieť Váš názor : Keďže je aj zamestnanec som
povinná mu zraziť 19% daň z vyplatených úrokov ? /mesačne mu
vyplácame úroky/
Máme uzatvorenú zmluvu o pôžičke , o zrážaní dane z urokov nikde nieje
zmienka.
Podľa môjho názoru ho na konci roka 2004 zahlásim DÚ a spoločníkovi
vytlačím tlačivo o uhradení úrokov za r. 2004, aby si mohol vysporiadať sám
daň z príjmu v daň. priznaní FO.
Alebo má niekto iný názor?????
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    názor, že si úroky vysporiada spoločník sám, zdieľam aj ja. Ale prečo ho chceš zahlásiť na DÚ? (no okrem prípadu, že mu úroky vyplácaš v hotovosti a presiahnu sumu 10000).
    A veľmi mu pomôžeš, ak mu dáš tlačivo o úhrade úrokov, ale on by si to mal skontrolovať so svojím bankovým účtom.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    My sme spoločníkom v rokoch 2001 až 2003 úroky vždy zdanili pri ich vyplatení. Pri daňovej kontrole s.r.o si daňováci dali pozor, či sme tú daň zrazili a aj odviedli. Spoločníci si kvôli tomu navyše nemuseli robiť sami daňové priznanie.

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    Jediný spoločník aj konateľ a zároveň aj zamestnanec v jednej osobe poskytol firme pôžičku vo výške 250.000,- Sk s 13% ročným úrokom na dobu od 15.10.04 do 15.04.05. Poskytnuá pôžička bude vrátená jednorázovo prevodom na účet vo výške 250.000,- Sk + úrok 16.431,- Sk.

    Prosím o radu: Ako to mám zaúčtovať? Čo s úrokom? Mám to rozrátať do nákladov za rok 2004 a 2005? Ide to vôbec do nákladov (myslím tým úrok) pokiaľ to nie je zaplatené? Prosím!!!

    McMarti je offline (nepripojený) McMarti

    McMarti
    A čo s takým spoločníkom čo poskytne bez nároku na úrok spoločnosti pôžičku? Dá sa to?

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    anka1
    Jediný spoločník aj konateľ a zároveň aj zamestnanec v jednej osobe poskytol firme pôžičku vo výške 250.000,- Sk s 13% ročným úrokom na dobu od 15.10.04 do 15.04.05. Poskytnuá pôžička bude vrátená jednorázovo prevodom na účet vo výške 250.000,- Sk + úrok 16.431,- Sk.

    Prosím o radu: Ako to mám zaúčtovať? Čo s úrokom? Mám to rozrátať do nákladov za rok 2004 a 2005? Ide to vôbec do nákladov (myslím tým úrok) pokiaľ to nie je zaplatené? Prosím!!!
    Môžem to urobiť takto?

    rok 2004:
    221/365 250.000,-
    562/365 6951,- (250.000 * 13%/360*77 dní) od 15.10.04 do 31.12.04
    381/365 9480,- (250.000 * 13%/360*105 dní) od 1.1.05 do 15.4.05

    rok 2005:
    562/381 9480,-
    365/221 266.431,-

    V roku 2004 sú úroky daňový náklad alebo nie?

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    McMarti
    A čo s takým spoločníkom čo poskytne bez nároku na úrok spoločnosti pôžičku? Dá sa to?
    Samozrejme že môže aj bez nároku na úrok. V opačnom prípade ak poskytuje spoločnosť spoločníkovi, tak tam musí byť úrok.

    McMarti je offline (nepripojený) McMarti

    McMarti
    dík.. viem že ked je to opačne že musí byť podla úrokov v banke v tom obdobý aktuálne, poprípade dohodnutý úrok ale nemal by buť nižší aké sú na bankovom trhu

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    McMarti
    dík.. viem že ked je to opačne že musí byť podla úrokov v banke v tom obdobý aktuálne, poprípade dohodnutý úrok ale nemal by buť nižší aké sú na bankovom trhu
    nevieš poradiť v mojom prípade? Môžem to urobiť tak.

    McMarti je offline (nepripojený) McMarti

    McMarti
    anka ten rozpis úrokov je ok ale či je to daňovo by som musela kuknut do zákona teraz robím DPH tak neskôr

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Do nákladov sa rátajú iba uhradené úroky, ak dobre viem, ale nie som si tým istý.

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    anka1
    Môžem to urobiť takto?

    rok 2004:
    221/365 250.000,-
    562/365 6951,- (250.000 * 13%/360*77 dní) od 15.10.04 do 31.12.04
    381/365 9480,- (250.000 * 13%/360*105 dní) od 1.1.05 do 15.4.05

    rok 2005:
    562/381 9480,-
    365/221 266.431,-

    V roku 2004 sú úroky daňový náklad alebo nie?
    Prosím o radu !!!

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    My to účtujeme podobne, ja si tvorím predpis mesačne 562/365 . Mne sa výška pôžičky každý mesiac mení. Nerobím žiadne 381 na túto pôžičku.

    Predpis za 12/04 som neuhradila do 31.12.2004 , ale v polovici 1/2004 a teda neviem, či spoločníkovi uvádzať, že jeho príjem za r. 2004 je aj včetne úrokov za 12/2004. Logicky mi vychádza, že uviesť len skutočne vyplatené úroky v r. 2004 a keďže sú vyplatené cez baku, tak ho ani nebonznem na DÚ.

    Ja to beriem ako daň. úznaný náklad.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Čo sa týka daň. uznaných nákladov , ak s niekym
    uzatvoríš Zmluvu o pôžičke na "vysoké %" ako pôvodne dávajú banky, tak ten rozdiel je podľa mňa daň. neuznaný náklad. Pretože niekomu dávaš nadštandard.
    Viem, že v r. 2005 sa tieto úrokové miery zmenili / šli dole/.
    Anka, je to len môj názor, v zákone som to nenašla medzi daň. neuznanými výdavkami , tak tiež neviem.
    Snáď ja by som to dala podľa Zmluve o pôžičke ako môj daň. uznaný náklad.
    Naposledy upravil Lila : 25.01.05 at 13:28

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    Lila
    Čo sa týka daň. uznaných nákladov , ak s niekym
    uzatvoríš Zmluvu o pôžičke na "vysoké %" ako pôvodne dávajú banky, tak ten rozdiel je podľa mňa daň. neuznaný náklad. Pretože niekomu dávaš nadštandard.
    Viem, že v r. 2005 sa tieto úrokové miery zmenili / šli dole/.
    Anka, je to len môj názor, v zákone som to nenašla medzi daň. neuznanými výdavkami , tak tiež neviem.
    Snáď ja by som to dala podľa Zmluve o pôžičke ako môj daň. uznaný náklad.
    Lila jedná sa mi o to, že úroky ešte neboli vyplatené. Iba účtovne som si ich rozvrhla podľa časového obdobia do ktorého patria. Takže otázka: sú úroky daňovým nákladom až po zaplatení? V zákone to neviem nájsť!

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Aj ja mám tento problém, ale prikláňam sa k tomu, že takéto neuhradené úroky idú ako daň. výdavok.

    A dokonca aj my sme požičali dosť vysokú čiastku /príležitostne/ a ešte nám nič nevyplatili, ale ja každý mesiac cez ID to dávam ako svoj výnos r.2004 s odvolávkou na Zmluvu o pôžičke.

    Ako by si to brala? Logicky je to môj výnos r. 2004 a príjem až v r.2005.

    Nevie nám niekto poradiť???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.