Zavrieť

Porady

Dobrovoľné platenie odvodov

Dobrý deň,

Potrebujem poradiť, ak niektorí zo živnostníkov si platí napr. dobrovoľné starobné poistenie /nemá povinnosť platiť/, alebo napr. nemocenské poistenie alebo poistenie v nezamestnanosti to všetko len dobrovoľne, môže si to dať do daňových výdavkov alebo je to nedaňový výdavok?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pasyd je offline (nepripojený) Pasyd

    Pasyd
    Viete mi povedať aj konkrétny zákon, lebo mám kontrolu na daň z príjmov a daňováci mi to nechcú uznať.
    Ďakujem
    človiečik Vladimír Ozimý
    nech žiju odborníci na daňových úradoch ktorí sa snažia za každú cenu potopiť živnostníka...ale daňovo je to uznateľný výdavok

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ja si znova (a znova s láskavým dovolením autora) dovolím siahnuť do hlbokej studnice rád a komentárov nazývanej DRAK:

    Usmernenie Ministerstva financií č.13/2004, bod 29. (viď Finančný spravodajca č.2/2004, strana 105):

    "29. Poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť daňovník s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov

    Poistné podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ktoré je povinný platiť dobrovoľne poistená osoba s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov, sa pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 zákona o dani z príjmov odpočítava od zdaniteľných príjmov a pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) podľa § 6 zákona o dani z príjmov sa zahŕňa do daňových výdavkov podľa § 19 zákona o dani z príjmov. Rovnako sa postupuje aj u daňovníka, ktorý uplatňuje postup podľa § 6 ods. 9 a 10 zákona o dani z príjmov."

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pasyd
    ...daňováci mi to nechcú uznať.
    Dodávam, že Finančný spravodajca je verejne dostupný na internete www.mfsr.sk i pre daňových úradníkov.

    Pasyd je offline (nepripojený) Pasyd

    Pasyd
    Ďakujem veľmi pekne za odpovede, nemala som čas hľadať to v zákonoch /pravdupovediac ani som nevedela kde to nájdem, ale bola som presvedčená, že to do nákladov patrí/
    už mi tú firmu kontolujú skoro mesiac a teraz im toto leží v "žalúdku" a stále šprtajú, pýtali sa či už som našla zákon, podľa ktorého som to do nákladov zaúčtovala.
    Teraz sa už aspoň mám s čím brániť a dúfam, že zajtra už ukončia tú kontrolu.
    Ešte raz ďakujem.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Pasyd
    Ďakujem veľmi pekne za odpovede, nemala som čas hľadať to v zákonoch /pravdupovediac ani som nevedela kde to nájdem, ale bola som presvedčená, že to do nákladov patrí/
    už mi tú firmu kontolujú skoro mesiac a teraz im toto leží v "žalúdku" a stále šprtajú, pýtali sa či už som našla zákon, podľa ktorého som to do nákladov zaúčtovala.
    Teraz sa už aspoň mám s čím brániť a dúfam, že zajtra už ukončia tú kontrolu.
    Ešte raz ďakujem.
    Doplním presné znenie zo zákona:

    §19/3 i)
    i) poistné a príspevky hradené daňovníkom, ktorý je verejnou obchodnou spoločnosťou za spoločníkov tejto spoločnosti, komanditnou spoločnosťou za komplementárov, daňovníkom s príjmami podľa § 6, poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca,

    Nepíše sa o povinnom poistnom, ale iba všeobecne, t.z. že zahŕňa povinné aj dobrovoľné poistné.

    Osobne by som ich to asi nechal napísať do protokolu a vo vyjadrení k protokolu by som im namietal tento § + Jozefom spomínané usmernenie.

    Dobrovoľné platenie odvodov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.