Zavrieť

Porady

Voľby do samosprávy

Chcela by som sa spýtať na odmeňovanie zapisovateľa volebnej komisie, keď má v organizácii - teda v obci pracovný pomer, ako vyplácať. Môže sa aj s volebnou komisiou alebo musí byť vyplatená v nasledujúcej výplate? A musí to byť vo výplate aj s odvodmi? A nemôže byť vyplatená vo výplate už za november? Veď predsa zapisovateľ pracuje s voľbami dva mesiace. A keď je člen komisie tiež pracovník organizácie, nemôže sa vyplatiť s odmenami komisie v deň volieb, musí to byť vo výplate aj s odvodmi? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Odmena člena, resp. zapisovateľa miestnej alebo okrskovej volebnej komisie, ktorý je súčasne zamestnancom obce sa musí pripočítať k ostatným zdaniteľným príjmom zamestnanca a spolu zdaniť.
    Ja to praktizujam nasledovne.
    V deň konania volieb, t.j. 02.12.2006 vyplácam odmeny všetkým členom a zapisovateľom volebných komisií, t.j. aj vlastným zamestnancom a to tak, že od odmeny "brutto" odpočítam daň (19 %) a "čistú" odmenu vyplatím ako preddavok. Následne pri spracúvaní miezd za mesiac 12/2006 "zúčtujem" priznané odmeny a vyplatený preddavok zamestnancom a tiež aj ostatným členom, ktorí nie sú zamestnancami obce. Členovia, ktorí nie sú zamestnancami obce budú mať na výplatu 0,- Sk a zamestnancom obce sa priznaná odmena pripočíta k ostatným zdaniteľným príjmom, spolu sa zdania a odpočíta sa vyplatený preddavok.
    Z odmeny člena, resp. zapisovateľa miestnej alebo okrskovej komisie, ktorý je súčasne zamestnancom obce sa odvody do SP a ZP neplatia.

    Kvetoslava je offline (nepripojený) Kvetoslava

    Kvetoslava
    A odvody máš potom za rok 2006 až v roku 2007?
    Či vôbec nerobíš odvody za tento príjem, lebo by mali byť.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Kvetoslava
    A odvody máš potom za rok 2006 až v roku 2007?
    Či vôbec nerobíš odvody za tento príjem, lebo by mali byť.
    Odvody z tohoto príjmu nie sú, s výnimkou zdravotného poistenia u tých, ktorí nie sí zamestnanci ani SZČO a ich príjem za rok 2006 presiahne 41400 SK. Tí si ale ZP platia sami.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Kvetoslava
    A odvody máš potom za rok 2006 až v roku 2007?
    Či vôbec nerobíš odvody za tento príjem, lebo by mali byť.
    Odmena člena a zapisovateľa miestnej a okrskovej volebnej komisie aj keď je vyplatená "vlastnému" zamestnancovi obce, nevstupuje do vymeriavacieho základu pre platenie poistného na SP a ZP, pretože to nie je príjem za vykonanú prácu zamestnanca, ale príjem za výkon funkcie.

    Pozor však, ak vyplácate odmenu za pomocné a administratívne práce súvisiace s voľbami "vlastnému" zamestnancovi nie na základe dohody o vykonaní práce, v tomto prípade takáto odmena vstupuje do vymeriavacieho základu zamestnanca a zamestnávateľa na SP a ZP. V prípade, ak je vyplatená na základe dohody o vykonaní práce, platí zamestnávateľ len poistenie na úrazové poistenie.
    Naposledy upravil kvet : 28.11.06 at 12:57

    Kvetoslava je offline (nepripojený) Kvetoslava

    Kvetoslava
    Súhlasím, ale prečo potom v metodických usmerneniach z pred dvoch rokov aj minulý rok bolo jasne uvedené, že zapisovatelia majú príjem zdanený s výplatou aj s odvodmi.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Pracujem v samospráve od roku 1995 a nikdy som odmenu zapisovateľa volebnej komisie, ktorý je súčasne aj zamestnancom obce nezahŕňal do vymeriavacieho základu pre platenie poistného do SP a ZP.
    Samozrejme, že táto odmena sa zdaňuje spolu s ostatnými príjmami zamestnanca.
    Metodické usmernenia mám aj ja, no mne z nich nič také nevyplynulo a hlavne ani z príslušných zákonov.
    ----
    Prosím, aká má byť výška odmeny člena miestnej a okrskovej volebnej komisie, pretože včera vyšla novela vyhlášky č. 609/2006, ktorou sa mení vyhláška MF SR č. 122/1994 Z.z.... ???

    zamako je offline (nepripojený) zamako

    zamako
    Prosím, aká má byť výška odmeny člena miestnej a okrskovej volebnej komisie, pretože včera vyšla novela vyhlášky č. 609/2006, ktorou sa mení vyhláška MF SR č. 122/1994 Z.z.... ???[/quote]


    Kde nájdem prosím tú novelu vyhlášky? Odmena člena volebnej komisie má byť 450 Sk....ale to som ešte nevidela novú vyhlášku:-(

    zamako je offline (nepripojený) zamako

    zamako
    kvet
    Je to vyhláška č. 609/2006 Z.z., uverejnená v čiastke č. 231 (bližšie www.zbierka.sk).
    ...chich a to nam Janko Počiatek neuľahčil:-))) takže ani ja teraz neviem...v pokynoch, ktoré sme dostali bola suma 450, ale to už asi nie je pravda... idem pátrať

    zamako je offline (nepripojený) zamako

    zamako
    kvet
    Je to vyhláška č. 609/2006 Z.z., uverejnená v čiastke č. 231 (bližšie www.zbierka.sk).
    Takže babo raď: predposledný kalendárny štvrťrok bola priemerná mes. mzda 18.324 Sk - www.statistic.sk no a pracovné dni berieme z toho štvťroku? T.z. 4/06 - 18 dní + 2 platené sviatky, 05/06 - 21 dní + 2 sviatky a 06/06 22 dní - teda počítam priemer 65 :3 = 21 dní
    a potom 18 324 : 21 = 873????

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Mne to vyšlo na sumu 845,- Sk (18.324,- Sk / 21,70 = 844,42 zaokrúhlene 845,- Sk). Podľa mňa koeficient by bal byť 21,74, čo je priemerný počet pracovných dní v kalendárnom roku, ale keď som prepočítaval odmeny, ktoré boli pri voľbách do samosprávnych krajov v roku 2005 a do NR SR v roku 2006, vyšlo mi, že to prepočítavajú koeficientom 21,70 ???

    zamako je offline (nepripojený) zamako

    zamako
    kvet
    Mne to vyšlo na sumu 845,- Sk (18.324,- Sk / 21,70 = 844,42 zaokrúhlene 845,- Sk). Podľa mňa koeficient by bal byť 21,74, čo je priemerný počet pracovných dní v kalendárnom roku, ale keď som prepočítaval odmeny, ktoré boli pri voľbách do samosprávnych krajov v roku 2005 a do NR SR v roku 2006, vyšlo mi, že to prepočítavajú koeficientom 21,70 ???
    Ok...845. Keby to prepočítali koef. 21,70 tak by nám vyšlo 844,42...rozdiel 1 Sk. Tak neviem...prepočítam tvojim koeficientom.
    A príjemnú volebnú sobotu

    Kvetoslava je offline (nepripojený) Kvetoslava

    Kvetoslava
    zrejme to bude 846,- Sk ako prišlo usmernenie z obvodného úradu. Ale čakalo sa na uverejnenie v zbierke.

    jvp111 je teraz online jvp111

    jvp111
    Chcela by som sa spýtať, či zavádzate všetkých členov okrskových komisií pri voľbách do počítača? My máme 39 okrskov, cca po 5-6 členov, to znamená, že agenda by veľmi narástla - bolo by treba zaviesť cca 230 ľudí navyše. ( a tento rok možno budeme mať až 5 x voľby) Ak áno, aký pracovnoprávny vzťah im zadávate? A nemôžeme vyplatiť im len netto odmenu, daň by sme odviedli na účet zrážkovej dane na DÚ, bez toho aby boli evidovaný aj v počítači?
    Ďakujem.

    gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

    gabriela2579
    jvp111 Pozri príspevok
    Chcela by som sa spýtať, či zavádzate všetkých členov okrskových komisií pri voľbách do počítača? My máme 39 okrskov, cca po 5-6 členov, to znamená, že agenda by veľmi narástla - bolo by treba zaviesť cca 230 ľudí navyše. ( a tento rok možno budeme mať až 5 x voľby) Ak áno, aký pracovnoprávny vzťah im zadávate? A nemôžeme vyplatiť im len netto odmenu, daň by sme odviedli na účet zrážkovej dane na DÚ, bez toho aby boli evidovaný aj v počítači?
    Ďakujem.
    Ahoj, v tvojom prípade by som ti odporučila nahrať ich aj do mzdového programu, predsa je tu nejaká šanca, že niektorí z tých, ktorí budú členmi OVK pre voľby prezidenta, budú aj pri najbližších voľbách /minimálne pre voľby prezidenta 2.kolo - ak budú???/ . Je to výhodnejšie z toho dôvodu, aby si niekomu nezabudla dať potvrdenie o príjme.
    Je to veľké množstvo ľudí. Neviem ,v akom programe spracovávaš mzdy, ja v KEO, ale pracovnoprávny vzťah zadávaš ako vymenovanie.

    Môžte im vyplatiť netto odmenu bez dane aj v hotovosti, k tomu si vytvoríš súpisku. Ale ako to budeš vyplácať, v hotovosti po skončení volieb a odovzdaní miestnosti? To by znamenalo, že súpisku, peniaze v hotovosti by mala mať so sebou zapisovateľka - snáď ich nebudeš v noci obiehať - myslím okrsky.
    Alebo v najbližšom výplatnom termíne vyplatiť v hotovosti cez pokladňu?

    Nezabudni im potom v januári 2010 vystaviť potvrdenie o príjme a zahrnúť ich do štvrťročného prehľadu na DÚ.

    jvp111 je teraz online jvp111

    jvp111
    gabriela2579 Pozri príspevok
    Ahoj, v tvojom prípade by som ti odporučila nahrať ich aj do mzdového programu, predsa je tu nejaká šanca, že niektorí z tých, ktorí budú členmi OVK pre voľby prezidenta, budú aj pri najbližších voľbách /minimálne pre voľby prezidenta 2.kolo - ak budú???/ . Je to výhodnejšie z toho dôvodu, aby si niekomu nezabudla dať potvrdenie o príjme.
    Je to veľké množstvo ľudí. Neviem ,v akom programe spracovávaš mzdy, ja v KEO, ale pracovnoprávny vzťah zadávaš ako vymenovanie.

    Môžte im vyplatiť netto odmenu bez dane aj v hotovosti, k tomu si vytvoríš súpisku. Ale ako to budeš vyplácať, v hotovosti po skončení volieb a odovzdaní miestnosti? To by znamenalo, že súpisku, peniaze v hotovosti by mala mať so sebou zapisovateľka - snáď ich nebudeš v noci obiehať - myslím okrsky.
    Alebo v najbližšom výplatnom termíne vyplatiť v hotovosti cez pokladňu?

    Nezabudni im potom v januári 2010 vystaviť potvrdenie o príjme a zahrnúť ich do štvrťročného prehľadu na DÚ.
    my členov okrskových komisií vyplácame v deň volieb v hotovosti.
    Ďakujem za odpoveď.

    LydaLyda je offline (nepripojený) LydaLyda

    LydaLyda
    Dobrý deň, môžte sa vyjadriť k nasledovného listu, jedná sa o odvod do ZP a SP z odmien členov volebnej komisie pre voľby do orgánov samosprávy, ktoré sa konali v roku 2011 v niektorých obciach?

    Platenie poistného na zdravotné poistenie z odmeny člena volebnej komisie – oznámenie

    V súvislosti s novelou zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vzhľadom na vykonané legislatívne zmeny v roku 2011 týkajúce sa poistencov a platiteľov zdravotného poistenia, požiadala sekcia verejnej správy o stanovisko k plateniu poistného na zdravotné poistenie z odmien za výkon funkcie člena volebnej komisie podľa § 55 ods. 4 zákona č. 346/1990 Zb. o voľbách do orgánov samosprávy obcí v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 346/1990 Zb.“).

    Na základe stanoviska Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a. s. oznamujeme nasledovné.

    Keďže sa jedná o odmenu za výkon funkcie člena miestnej volebnej komisie a okrskovej volebnej komisie podľa § 55 ods. 4 zákona č. 346/1990 Zb. a nejde o odmenu, mzdu alebo náhradu mzdy zamestnanca poskytovanú na základe Zákonníka práce, ale na základe iného právneho vzťahu, odmena sa nezapočítava do vymeriavacieho základu zamestnanca, i napriek tomu, že je zdaniteľným príjmom, a neplatí sa z nej poistné na sociálne a zdravotné poistenie.

    Na základe uvedeného, že úhrada poistného na zdravotné poistenie a sociálne poistenie z odmien za výkon funkcie člena miestnej volebnej komisie a okrskovej volebnej komisie nie je v súlade s usmernením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky na financovanie výdavkov spojených s prípravou a vykonaním nových volieb do orgánov samosprávy obcí č. SVS-OEVS-2011/004919–1 z 31. januára 2011 a tieto finančné prostriedky je potrebné vrátiť do prostriedkov štátneho rozpočtu na úhradu výdavkov spojených s novými voľbami.
    Vopred ďakujem za odpovede.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Zábavné.
    Podľa uvedeného výkladu teda už nemusím platiť poistné za odmenu konateľa, odmenu člena správnej a dozornej rady, z príkaznej zmluvy, z odmeny poslanca, starostu .... ?

    LydaLyda je offline (nepripojený) LydaLyda

    LydaLyda
    Nikde som sa o takejto novinke nedočítala, preto prikladám aj list, ktorý sa mi náhodou dostal do rúk

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.