Zavrieť

Porady

Zmluva o dielo

prosím o radu alebo hneď dve
Môže živnostník uzavrieť zmluvu o dielo na montážne práce s fyzickou osobou ktorá nie je živnostníkom - pracuje ako zamestnanec alebo sa zmluva o dielo uzatvára iba medzi dvoma podnikateľskými subjektami?

no a ešte keď má ten zamestnanec príjem zo závislej činnosti a na zmluvu o dielo mu vyplatia 21 000,- Sk podliehajú tieto príjmy zo zmluvy o dielo zdaneniu?
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

daniek
prosím o radu alebo hneď dve
Môže živnostník uzavrieť zmluvu o dielo na montážne práce s fyzickou osobou ktorá nie je živnostníkom - pracuje ako zamestnanec alebo sa zmluva o dielo uzatvára iba medzi dvoma podnikateľskými subjektami?

no a ešte keď má ten zamestnanec príjem zo závislej činnosti a na zmluvu o dielo mu vyplatia 21 000,- Sk podliehajú tieto príjmy zo zmluvy o dielo zdaneniu?
Zmluvo u dielo pozná Obchodný aj občiansky zákonník, z toho vyplýva že zmluvu o dielo v Tvojom prípade je možné uzatvoriť.

Jeho závislá činnosť neovplyvňuje právo uzavrieť zmluvu o dielo, je to slobodné rozhodnutie občana tohoto štátu.

Všetky príjmy podliehajhú zdaneniu, ale ak príjem podľa tejto zmluvy o dielo bude príjmom z príležitostnej činnosti (§ 8 odst 1 písme a) a spolu s ostatnými náhodnými príjmami ak nepresiahne 5 násobok životného minima k 1.1.2006 je tento príjem oslobodený od dane (§9 odst. 1 písmeno h). 21.000 je v limite, ale musí sa jednať o výkon takej činnosti, ktorú správca dane neoklasifikuje ako závislú činnosť a takýmto spôsobom aj neupraví zdanenie.

apo
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

ďakujem pekne za pomoc, ešte jedna otázka musí takýto zamestnanec podať daňové priznanie alebo mu môže mzdová účtovníčka vo firme spraviť ročné zúčtovanie dane keď jej predloží takúto zmluvu z príjmovým dokladom?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

daniek
ďakujem pekne za pomoc, ešte jedna otázka musí takýto zamestnanec podať daňové priznanie alebo mu môže mzdová účtovníčka vo firme spraviť ročné zúčtovanie dane keď jej predloží takúto zmluvu z príjmovým dokladom?
Ak všetky príležitostné príjmy v kalendárnom roku sú spolu v limite 5 násobku životného minima nemusí FO podávať daňové priznanie. Po prekroeční limitu sa vypracije daňové priznanie typ B a FO sama, od mzdvej účtovníčky si vžiada potvrdenie o ročnom príjme, zrazených odvodoch, priznaných bonusoch a zrazenej mzdy.

apo
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

ďakujem za pomoc
ešte jedna doplňujúca otázka musí tento príjem zdokladovať mzdovej účtovníčke k ročnému zúčtovaniu?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

daniek
ďakujem za pomoc
ešte jedna doplňujúca otázka musí tento príjem zdokladovať mzdovej účtovníčke k ročnému zúčtovaniu?
Pokiaľ si bude robiť daňové priznanie sám tak mzdovej účtovníčke nič nedokladuje
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

katkaj
Pokiaľ si bude robiť daňové priznanie sám tak mzdovej účtovníčke nič nedokladuje
to mi je jasné ale pokiaľ ho robiť nemusí ako píše Apo a bude ročné zúčtovanie dane robiť mzdárka musí jej dokladovať aj tento od dane oslobodený príjem?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

daniek
to mi je jasné ale pokiaľ ho robiť nemusí ako píše Apo a bude ročné zúčtovanie dane robiť mzdárka musí jej dokladovať aj tento od dane oslobodený príjem?
nemusí nič dokladovať
0 0
Rado 1 Rado 1

Rado 1 je offline (nepripojený) Rado 1

a tá zmluva je pre živnostníka uznateľná,teda výška odmeny ako náklady? Ďakujem
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

no samozrejme že je uznateľná
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ahojte. Ja by som potrebovala poradiť v tomto. Fyzická osoba, nepodnikateľ /cudzinec/ pre nás v PL vykonal jednu opravu. Akým spôsobom si môžme uplatniť výdavky na uvedenú opravu? Mohlo by to byť napr. zmluvou o dielo alebo nejakou inou zmluvou? Ďakujem.
Možno ešte jedna blbá otázka, ale šéf do toho začal pliesť aj DPH a trocha ma zneistil . Je takáto služba predmetom samozdanenia?
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

milagros208 Pozri príspevok
Ahojte. Ja by som potrebovala poradiť v tomto. Fyzická osoba, nepodnikateľ /cudzinec/ pre nás v PL vykonal jednu opravu. Akým spôsobom si môžme uplatniť výdavky na uvedenú opravu? Mohlo by to byť napr. zmluvou o dielo alebo nejakou inou zmluvou? Ďakujem.
Možno ešte jedna blbá otázka, ale šéf do toho začal pliesť aj DPH a trocha ma zneistil . Je takáto služba predmetom samozdanenia?
Ozaj nikto nevie pomôcť? Ďakujem za každý názor a postreh.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

milagros208 Pozri príspevok
Ozaj nikto nevie pomôcť? Ďakujem za každý názor a postreh.
Pokúsim sa.

Podľa mňa obavy šéfa, že to môže súvisieť s DPH sú možno opodstatnené podľa definície zákona o DPH zrejme rovnakej v celej EÚ.

§ 3
Zdaniteľná osoba


(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

Zmluvy o dielo podľa občianskeho zákonníka môžu aj slovenského občana ak dosiahne obrat 1,5 mil za rok urobiť platiteľom DPH. Toto sú ale otázky na hrane zákona o DPH a myslím si, že na tomto fóre sa nevyjadrujú takí daňový poradcovia, ktorí dokážu zo 100% istotou dať odpoveď.

Audítori prispievajú do Porady, ale to je skôr zo stavovskej solidarity. Daňového poradcu musíte osloviť priamo.

Viac neviem poradiť.

apo
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ďakujem za odpoveď. Ak neberiem do úvahy DPH, tak sa táto služba môže vykonať na základe zmluvy o dielo podľa občianskeho zákonníka?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Áno, tak by som to riešil a podľa slovenského občianskeho zákonníka.

Pozdravujem.

apo
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
milagros208 Pozri príspevok
Ahojte. Ja by som potrebovala poradiť v tomto. Fyzická osoba, nepodnikateľ /cudzinec/ pre nás v PL vykonal jednu opravu. Akým spôsobom si môžme uplatniť výdavky na uvedenú opravu? Mohlo by to byť napr. zmluvou o dielo alebo nejakou inou zmluvou? Ďakujem.
Možno ešte jedna blbá otázka, ale šéf do toho začal pliesť aj DPH a trocha ma zneistil . Je takáto služba predmetom samozdanenia?
Kto? Cudzinec súkromná osoba?
Komu? Tuzemskej zdaniteľnej osobe a platiteľovi dane z pridanej hodnoty?
Čo? Službu opravy?
Čoho? Nehnuteľnosti, hnuteľného majetku?
Kde? V PL myslíte v Poľsku?

Kto si čo u koho objednal? Bez týchto súvislosti (ak sa teda jedná o cudzinca vykonávajúceho práce v Poľsku pre tuzemca) sa nepohnete dokonca ani neodrazíte ďalej.

Ak teda dobre chápem tú skratku PL...
A ak pre Vás niekto niečo vykonal na základe Vašich pokynov, skúmajte aj "závislý vzťah" a teda uvažovať je možné aj s iným riešením ako na základe zmluvy podľa obchodného, či občianskeho zákonníka. Predíde sa tak komplikáciám a nesprávnostiam v chápaní "transakcie".
0 0
riska007 riska007

riska007 je offline (nepripojený) riska007

dobrý deň, chcem sa opýtať, či možno uzatvoriť so svojím zamestnancom aj zmluvu o dielo na jednorázovú činnosť? Resp. Dohodu o vykonaní práce? ide o tlmočenie a preklad
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Jana Acsová Pozri príspevok
Kto? Cudzinec súkromná osoba?
Komu? Tuzemskej zdaniteľnej osobe a platiteľovi dane z pridanej hodnoty?
Čo? Službu opravy?
Čoho? Nehnuteľnosti, hnuteľného majetku?
Kde? V PL myslíte v Poľsku?

Kto si čo u koho objednal? Bez týchto súvislosti (ak sa teda jedná o cudzinca vykonávajúceho práce v Poľsku pre tuzemca) sa nepohnete dokonca ani neodrazíte ďalej.

Ak teda dobre chápem tú skratku PL...
A ak pre Vás niekto niečo vykonal na základe Vašich pokynov, skúmajte aj "závislý vzťah" a teda uvažovať je možné aj s iným riešením ako na základe zmluvy podľa obchodného, či občianskeho zákonníka. Predíde sa tak komplikáciám a nesprávnostiam v chápaní "transakcie".
Tuzemská s.r.o., platiteľ DPH si dal opraviť súčiastku do stroja súkromnej osobe v Poľsku. Oprava bola vykonaná v Poľskej republike. Keďže ide o súkromnú osobu nevyda nám daňový doklad faktúru, takže hľadáme iné spôsoby /napr. zmluva o dielo/ ako dostať sumu za túto opravu /cca 50 tis. Sk/ do nákladov firmy. Dúfam, že teraz to už boli dostatočné info, vlastne ani viac o tom neviem. Ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
riska007 Pozri príspevok
dobrý deň, chcem sa opýtať, či možno uzatvoriť so svojím zamestnancom aj zmluvu o dielo na jednorázovú činnosť? Resp. Dohodu o vykonaní práce? ide o tlmočenie a preklad
Vzhľadom k tomu, že ide o zamestnanca odporučím Vám na riešenie Vášho problému sekciu "mzdové účtovníctvo". Odporúčam Vám to aj vzhľadom k povahe činnosti, ktorú chcete riešiť.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
milagros208 Pozri príspevok
Tuzemská s.r.o., platiteľ DPH si dal opraviť súčiastku do stroja súkromnej osobe v Poľsku. Oprava bola vykonaná v Poľskej republike. Keďže ide o súkromnú osobu nevyda nám daňový doklad faktúru, takže hľadáme iné spôsoby /napr. zmluva o dielo/ ako dostať sumu za túto opravu /cca 50 tis. Sk/ do nákladov firmy. Dúfam, že teraz to už boli dostatočné info, vlastne ani viac o tom neviem. Ďakujem.
Čo je obsiahnuté v čiastke 50 tis. Sk? O čo sa jedná? Suma za opravu znamená, že uvedený cudzinec si ju pýta? Sú v nej obsiahnuté materiálové náklady atď.

P.S.:
Služby sú veľmi problematickou oblasťou DPH. Je možné len odporučiť riešenie vopred. Niekedy sa môže veľmi ľahko stať, že vznikne povinná registrácia na území niektorého z členských štátov EÚ.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
milagros208 Pozri príspevok
Dúfam, že teraz to už boli dostatočné info, vlastne ani viac o tom neviem. Ďakujem.
No tak pre mňa možno nie, lebo som to zrejme nepochopila, alebo mi to došlo s oneskorením.

milagros208 Pozri príspevok
Tuzemská s.r.o., platiteľ DPH si dal opraviť súčiastku do stroja súkromnej osobe v Poľsku. Oprava bola vykonaná v Poľskej republike. Keďže ide o súkromnú osobu nevyda nám daňový doklad faktúru, takže hľadáme iné spôsoby /napr. zmluva o dielo/ ako dostať sumu za túto opravu /cca 50 tis. Sk/ do nákladov firmy.
Takže sa jedná o to, že Poliak Vám opravil súčiastku do stroja. Oprava bola vykonaná v Poľsku. Súčiastka sa zrejme vrátila opravená na Slovensko a teda Vám vznikol záväzok z tohto titulu uhradiť Poliakovi sumu 50 tis. Sk? Dobre to chápem?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať