Zavrieť

Porady

DPH pri poistnej udalosti

Milí poraďáci, potrebovala by som poradiť čo s DPH v takomto prípade. Firma má osobné auto /neužitkové/na leasing. Mali sme na ňom haváriu. Faktúru za opravu vyplatila servisu poisťovňa cez havarijné poistenie. My máme teraz servisu doplatiť DPH. Potrebovala by som poradiť ako toto zaplatené DPH zaúčtujem v jednoduchom účtovníctve a či si ho možem uplatniť do odpočtu DPH. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    daja
    Milí poraďáci, potrebovala by som poradiť čo s DPH v takomto prípade. Firma má osobné auto /neužitkové/na leasing. Mali sme na ňom haváriu. Faktúru za opravu vyplatila servisu poisťovňa cez havarijné poistenie. My máme teraz servisu doplatiť DPH. Potrebovala by som poradiť ako toto zaplatené DPH zaúčtujem v jednoduchom účtovníctve...
    Účtujte o faktúre za opravu, t.j. zaevidujte ju do knihy záväzkov a cez peňažný denník sa Vám premietne úhrada DPH - ako položka nezahrňovaná do základu dane. V rámci uzávierkových operácií, resp. aj ako nepeňažnú operáciu v priebehu účtovného obdobia môžete účtovať na základe vyjadrenia poisťovne o krytí poistnej udalosti ako o výdavku zahrňovanom do základu dane.
    Do evidencie pohľadávok zaevidujte pohľadávku voči poisťovni, do akej sa zaviazala k poistnému plneniu a zaevidujte aj jeho úhradu do peňažného denníka a to cez uzávierkovú operáciu, resp. aj ako nepeňažnú operáciu v priebehu účtovného obdobia (ku dňu vzniku účtovného prípadu).

    Čiže napr.:
    Faktúra: zaevidovať v knihe záväzkov v plnej výške. V peňažnom denníku: základ dane nepeňažná operácia VOZD, DPH peňažná operácia VNZD.
    Avízo od poisťovne: zaevidovať v knihe pohľadávok vo výške poistného plnenia, k akému sa poisťovňa zaviazala. V peňažnom denníku: príjem ovplyvňujúci základ dane.

    Je potrebné si určiť vznik účtovného prípadu spojený s "nepeňažnou" operáciou, alebo to premietnuť v rámci uzávierkových účtovných operácií.

    daja
    ... či si ho možem uplatniť do odpočtu DPH.
    Áno.

    martina100 je offline (nepripojený) martina100

    martina100
    Ahojte, ja mam podobny problem. Leasing na uzitkove auto uz skoncil, havarijnu poistku sme mali zaplatenu. V novembri doslo k poistnej udalosti. Mam fakturu zo servisu s datumom dodania v decembri. Mozem si ju dat celu do rezie a uplatnit DPH? Poistovna mi preplatila len polovicu spominanej faktury, ale az v januari t.r. Potom prijem z poistovne zahrniem do ostatnych prijmov OZD? Nevadi, ak sa tu prelinaju roky?

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    pozri si napr. tieto príspevky, nájdeš tam riešenie pre seba:
    http://www.porada.sk/t40218-poistna-...n%E1+udalos%BB

    alebo si zadaj: "poistná udalosť" a nájdeš kopu príspevkov

    DPH pri poistnej udalosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.