Zavrieť

Porady

Konateľ (štatutár), spoločník - daň

Nie je mi celkom jasné, kam mám zaradiť konateľa, ktorému je vyplatená odmena. Či do príjmov podľa §5 zo závislej činnosti, kedy sa to týka aj mňa ako mzdára, alebo do príjmov podľa §6 z podnikania, kedy sa to mňa ako mzdára netýka a toto by malo byť vecou jeho vlastnou a podania daňového priznania. Mám totiž info, že sa jedná o príjem z podnikania, čo by teda cez mzdy zamestnanecké ani nešlo, ale vidím tu aj §5 daň.zákona, kde je uvedené:
ods.1/ Príjmy zo závislej činnosti sú:
a) ...
b) príjmy za prácu členov družstiev, spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným a komanditistov komanditných spoločnosti, a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce pre družstvo alebo pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    I.H. je offline (nepripojený) I.H.

    I.H.
    Jedná sa mi o odmenu za výkon funkcie. Keby to bola odmena za prácu, mal by riadny pracovný pomer a bola by to riadna mzda.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    V časopise Dane a účtovníctvo č.12/2004 je spracovaný príspevok-Odmeny štatutárnych orgánov právnických osôb. Je tam spracovaný práve tento problém.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Je to príjem podľa § 5 ods.1 písm.b) ZDP.

    Konateľ (štatutár), spoločník - daň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.