Zavrieť

Porady

Registrácia DPH - obrat a účet 384

Ohľadne obratu na registráciu DPH tu toho bolo už dosť popísané, ale k tejto veci sa mi nepodarilo nájsť nič.
Nie sme platcovia DPH a účtujeme v sústave PÚ.
V marci roku 2007 budeme usporiadavať jednu akciu na ktorú však od členov požadujeme zaplatenie účastníckeho poplatku. Faktúry za tento účastnícky poplatok sme vystavili už v decembri 2006. Účtovanie by teda malo byť 311/384.
Podľa § 4 ods. 9 Zákona o DPH - "Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb
v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré ...."
Zaujímalo by ma ako by to malo byť s týmito faktúrami zaúčtovanými na účte 384 a na 6-tkový účet pojdu až v roku 2007, z pohľadu rátania do obratu na účely registrácie. Rátať do obratu by som ich mal už za 12/2006 alebo až za 03/2007 keď bude tá akcia usporiadaná? Ja mám na to schizofrenický a odporujúci si názor:
a) Rátal by som to do obratu 12/2006 pretože pri pohľade z pozície platiteľa DPH, by som už pri vystavení tejto faktúry v 12/2006 bol povinný dať na túto faktúru DPH, bez ohľadu na to že by to bolo výnosom až v roku 2007.
b) Rátal by som to do obratu 03/2007 pretože v § 4 ods. 9 Zákona o DPH sú uvedené výnosy a ja tento poplatok preúčtujem z 384 do výnosov až v 03/2007.
Veľká vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Volvox
    Ohľadne obratu na registráciu DPH tu toho bolo už dosť popísané, ale k tejto veci sa mi nepodarilo nájsť nič.
    Nie sme platcovia DPH a účtujeme v sústave PÚ.
    V marci roku 2007 budeme usporiadavať jednu akciu na ktorú však od členov požadujeme zaplatenie účastníckeho poplatku. Faktúry za tento účastnícky poplatok sme vystavili už v decembri 2006. Účtovanie by teda malo byť 311/384.
    Podľa § 4 ods. 9 Zákona o DPH - "Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb
    v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré ...."
    Zaujímalo by ma ako by to malo byť s týmito faktúrami zaúčtovanými na účte 384 a na 6-tkový účet pojdu až v roku 2007, z pohľadu rátania do obratu na účely registrácie. Rátať do obratu by som ich mal už za 12/2006 alebo až za 03/2007 keď bude tá akcia usporiadaná? Ja mám na to schizofrenický a odporujúci si názor:
    Aspoň takto mi to vychádza.
    a) Rátal by som to do obratu 12/2006 pretože pri pohľade z pozície platiteľa DPH, by som už pri vystavení tejto faktúry v 12/2006 bol povinný dať na túto faktúru DPH, bez ohľadu na to že by to bolo výnosom až v roku 2007.
    b) Rátal by som to do obratu 03/2007 pretože v § 4 ods. 9 Zákona o DPH sú uvedené výnosy a ja tento poplatok preúčtujem z 384 do výnosov až v 03/2007.
    Veľká vďaka

    Mne sa viac pozdáva účtovanie na 324, pretože to chápem ako preddavok, pretože sa požaduje skôr ako došlo k plneniu výnosov. Za výnosy bud. období ja napríklad účtujem fakturáciu internetu na obdobie od 06/06 do 05/07. Tam to časovo rozlíším s tým, že začiatok má už v roku 2006. Ale ako tak rozmýšlam aj predplatné na odbornú literatúru sa takto účtuje a začne sa to v budúcom roku. No, je to trochu polemické.

    Volvox je offline (nepripojený) Volvox

    Volvox
    Dík Orsz porozmýšľam, ale teraz potrebujem viac vyriešiť problematiku DPH , tá je teraz súrnejšia.

    Ale ak to ešte zamotám o takú vec, že niektoré tieto faktúry za ten účastnícky poplatok boli čiastočne uhradené už v 12/2006? Keď si pozriete linky
    http://www.porada.sk/showpost.php?p=160820&postcount=19
    http://www.porada.sk/showpost.php?p=187348&postcount=1
    tak tam sa dočítate, že "Podľa Usmernenia MF SR k § 4 ods. 9 ZDPH č.j. MF/12 860/2004-73 uverejneného vo FS 13/2004 sa okrem iného uvádza: ... že aj zálohy (platby vopred za dodávky tovarov a služieb) sú zahrňované do obratu a to za mesiac, v ktorom bola platba prijatá. Takže rozhodujúcim nie sú iba zaúčtované výnosy a príjmy, ktoré v konečnom dôsledku sú zahrňované do základu dane z príjmov, ale aj spomínané platby vopred, ktoré do základu dane pre účely dane z príjmov nevstupujú. Túto informáciu môžeme nájsť aj v zovšeobecnených informáciách uverejnených na stránke DR SR týkajúcich sa registrácie na DPH. V uvedenom materiáli sa uvádza: "Do obratu sa započítavajú resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby."

    Podobne som si to vyhľadal aj ja a preto si chcem overiť či som to teda správne pochopil:
    Čiže pokiaľ sa jedná o výnosy budúcich období na 384, tak do obratu by som ich zarátal až v mesiaci ich preúčtovania do výnosov, ale ak boli náhodou uhradené už skôr, tak by som ich zarátaval v tom mesiaci keď boli uhradené?
    Naposledy upravil Volvox : 09.01.07 at 11:38

    Volvox je offline (nepripojený) Volvox

    Volvox
    Prosím, prosím nikto nevie poradiť? Je tá posledná úvaha správna? Je to dosť súrne.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Volvox Pozri príspevok
    Prosím, prosím nikto nevie poradiť? Je tá posledná úvaha správna? Je to dosť súrne.
    Aj ja prosím o odpoveď.

    Je 384 obratom?

    Riešim obrat s.r.o, ktorá prenajíma reklamnú plochu. Ak by sme dali do obratu celú hodnotu faktúr, ktoré prechádzajú aj cez rok do obratu hneď v prvom mesiaci tak sa obrat prekročí.

    Narýchlo som poradil, aby všetky faktúry účtovali na 311/384 a každý mesiac interným dokladom preúčtovávali z 384/602 sumu všetkých aktuálnych zmlúv o reklame.

    No a chcelo by to takto postaviť aj zmluvy.

    Poradí niekto?

    Ďakujem.

    apo

    Registrácia DPH - obrat a účet 384

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.