Zavrieť

Porady

"elektronicka" vyplatna paska

ahojte, chcel by som sa opytat, ci je mozne aby zamestnavatel dodal zamestnancovi len elektronicku verziu vyplatnej pasky - teda v zmysle ze ju posle emailom alebo umiestni na svojej Intranetovej stranke.

na reakciu ze podla "§130 odsek (5) Zákonníka prace:
Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene prace ..... "


zamestnavatel reagoval:<o></o>
<o></o>Dovolim si v tomto pripade upriamit pozornost na slovo „pisomny“, to neznamena tlaceny. Pisomny doklad je aj elektronicka verzia.

ma pravdu?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Na internetovej stránke???? To si každý bude môcť pozrieť, kto koľko zarába (a iné info.)?

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Ak zamestnávateľ zabezpečí, aby každý zamestnanec mal možnosť dostať svoju výplatnú pásku, hoci aj elektronickou poštou a zamestnanec mu prevzatie výplatnej pásky potvrdí, tak aby zamestnávateľ preukázal splnenie si svojej povinnosti podľa Zákonníka práce § 130 ods.5, je to možné. V zmysle tohto § je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad, čo musí aj preukázať. Nestačí len rozhodnutie zamestnávateľa, nakoľko § 119 ods.2 hovorí, že mzdové podmienky zamestnávateľ dohodne so zamestnancom v pracovnej zmluve.
    Trvala by som ale na tom, aby zamestnávateľ v tomto prípade zabezpečil nemožnosť prístupu a zneužitia týchto údajov inou osobou.

    MMosny je offline (nepripojený) MMosny

    MMosny
    @janka: nie Internetovej ale Intranetovej - system pristupny len zo siete zamestnavatela pod heslom.

    @accad: dakujem za odpoved. nestalo sa prvy krat, ze sa zamestnavatel rozhodol o takyto tah bez dojednania alebo upozornenia. skor mi to zasa zavana nejakym podvodom. aku vyhodu to moze mat pre zamestnavatela?

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    O dôvodoch, ktoré zamestnávateľa viedli k prechodu na elektronické výplatné pásky, môžeme ako nezúčastnení pozorovatelia iba premýšľať.
    Ako autorovi prvého príspevku odpovedal niekto z vedúcich pracovníkov zamestnávateľa na otázku o dôvodoch takéhoto kroku?

    Viem si ako programátor predstaviť, že zamestnanec si svoju elektronickú výplatnú pásku z intranetovej aplikácie vytlačí iba vtedy, keď má o to záujem. Ušetrí sa množstvo papiera, ktoré po krátkom preštudovaní v mnohých prípadoch končí medzi odpadom.

    Ak je intranetová aplikácia prepojená s programom na výpočet miezd a inými aplikáciami používanými vo firme na evidenciu činnosti firmy, zamestnancovi môžu byť sprístupnené v elektronickej forme aj doklady, na základe ktorých bola mzda vypočítaná a pod.
    Samozrejme, ide o dosť hypotetickú úvahu. Avšak takéto niečo je realizovateľné bez väčších problémov.

    V prvom príspevku nie je úplne jednoznačne uvedené, akú podobu má elektronická výplatná páska (napr., dokument typu "Word / Excel").
    Ak všetci zamestnanci majú v pracovnom čase prístup k intranetu a elektronická výplatná páska má aj "pridanú hodnotu" (napríklad, nejaké štatistiky vývoja príjmov zamestnanca za dlhšie obdobie), nepovažoval by som to iba za pokus zamestnávateľa o poškodenie zamestnancov.

    Výhody pre zamestnávateľa potom môžu byť aj v tom, že zamestnancom sú "na počkanie" poskytnuté údaje, ktoré im inak musí poskytovať mzdárka. Azda sa nemusím obšírne rozpisovať o tom, že mzdárky sú v súčasnosti preťažené kontrolovaním skontrolovaného, vykazovaním vykázaného, dokazovaním dokázaného a potvrdzovaním potvrdeného.

    P.S.
    Kedysi sa tu niečo hovorilo o nápade na založenie spolku na ochranu mzdových účtovníčiek. Neviete náhodou, či taký spolok už nebol založený?

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    MMosny
    @janka: nie Internetovej ale Intranetovej - system pristupny len zo siete zamestnavatela pod heslom.
    Aha.....prepáč

    Richard je offline (nepripojený) Richard

    admin Richard
    Janka, kludne to moze byt pristupne na webe, samozrejme pod heslom.
    Ak to tak nie je dnes zajtra to tak urcite bude :-)

    a nielen vyplatne pasky, ale aj cela dochadzka zamestnanca vratane celeho mzdoveho systemu

    MMosny je offline (nepripojený) MMosny

    MMosny
    @endrju
    napriek setreniu papiera a mzdarok zamestnavatel vykonal jednostranny krok, momentalne nema potvrdenie o prevzati vyplatnej pasky a tym podla mna porusuje zakonnik prace.

    > Ako autorovi prvého príspevku odpovedal niekto z vedúcich pracovníkov zamestnávateľa na otázku o dôvodoch takéhoto kroku?

    odmieta na tuto temu diskutovat. oznam sme dostali 1 den pred vyplatenim, ze to tak bude. Napriek tomu, ze kolovala sprava o "intranetovej aplikacii", kde si budeme moct pozriet nase udaje v elektronickej podobe nemala nastat zmena, ale nam zasa zamestnavatel povedela len 50% pravdy

    > akú podobu má elektronická výplatná páska

    je to html sranka, ktoru je mozne exportovat do pdf alebo XLS formatu, bohuzial len kazdy mesiac zvlast a nie je mozne nad udajmi vykonavat ziadne statistiky, nakolko to rozhranie ani export neumoznuje a moze to robit len zamestnavatel, ktory ma priamy pristup do DB.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Vďaka za doplnenie informácií. Myslím si, že dostatočne sa k takémuto "smeru vývoja" vyjadrila accad v príspevku číslo 3 v tejto téme. Nemám nič, čo by som k jej vyjadreniu chcel dodať.

    MMosny je offline (nepripojený) MMosny

    MMosny
    @all, este by som dodal:

    - definiciu pisomneho dokladu resp. pisomnej formy nenajdes nikde v zakone lebo to sa povazuje za vseobecne znamy pojem (kazdy vie co to znamena). argument len §130 odst.5

    Z neho jednoznacne vyplyva ze vas zamestnavatel je povinny vydat doklad v pisomnej forme.

    - Do urcitej miery je spravne aj tvrdenie zamestnavatela ze pisomny doklad moze byt aj v elektronickej podobe, ale v takom pripade je zamestnavatel povinny ho "spisomnit" teda vytlacit a odovzdat ho zamestnancom.

    - Dokym ma elektronicku podobu nie je pisomnym dokladom. V ziadnom pripade nemozno tvrdit ze ak doklad poskytne v elektronickej podobe splnil si zakonnu povinnost. Zakon hovori jednoznacne o pisomnej forme.

    - pre potreby vytlacenia ele. pasky, prenasa svoju zakonnu povinnost na vas co je v rozpore so zakonnikom prace.

    - Otazne ostava co v pripade ak si tuto svoju povinnost nesplnil

    denial je offline (nepripojený) denial

    denial
    viete uz niekto viac k tejto veci?
    lebo u nas tiez uz dava zamestnavatel iba pasku na webstranke a tiez mi tu argumentuju tym, ze to ma vyhody a mozem si to predsa vytlacit.

    lenze zakon vravi jasne pisomne a podla mna toto pisomne nie je.

    a takisto sa to tam casom tie udaje v databaze/na stranke mozu "zmenit" akymkolvek sposobom a co potom.

    Pisomne znamena na papieri alebo nie?

    MMosny je offline (nepripojený) MMosny

    MMosny
    mierne offtopic

    ano, uz v tejto veci viem viac. dal som v danej spolocnosti vypoved. spolocnost nadalej pokracuje v ele.paskach a meni ich 3-4 po vyplate, vzdy z dovodu nejakej chyby.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.