Zavrieť

Porady

Odpisy stroja

Dobrý deň, potrebovala by som radu ohľadom zaradenia a odpisovania stroja. Keďže som začiatočník a s účtovaním majetku a jeho násl. odpisovaním nemám vôbec skúsenosti, potrebovala by som radu krok za krokom.
Sme gastronomická firma, ktorá okrem iného používa prístroje na predvádzacie účely. V máji/06 sa kúpilo zariadenie určené na zohrievanie potravín, ktoré používa firma na predv.účely. V daňovom poradcovi som našla,že takéto nástroje a prístroje určené na predvádzacie účely patria do odpis. skupiny 1. Doba odpisovania=4roky.Odpisujeme rovnomerne.
OC zariadenia = 1284EUR* kurz dňa vystav.faktúry 37,225= 47 796,9 Zaokrúhlim na 47 797 alebo nechám pôvodnú sumu? Fa zaúčtujem 042/321, Prístroj zaradím 022/042
Rozdelujeme aj v tomto prípade účt.odpisy a daňové?
Aké sú daňové?
Môžete mi prosím naformulovať v akých sumách a ako zaúčtujem odpisy?
Účt. odpisy sa zaúčtujú raz za rok alebo mesačne?
ďakujem veľmi pekne za ochotu pomôcť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    lholla
    Dobrý deň, potrebovala by som radu ohľadom zaradenia a odpisovania stroja. Keďže som začiatočník a s účtovaním majetku a jeho násl. odpisovaním nemám vôbec skúsenosti, potrebovala by som radu krok za krokom.
    Sme gastronomická firma, ktorá okrem iného používa prístroje na predvádzacie účely. V máji/06 sa kúpilo zariadenie určené na zohrievanie potravín, ktoré používa firma na predv.účely. V daňovom poradcovi som našla,že takéto nástroje a prístroje určené na predvádzacie účely patria do odpis. skupiny 1. Doba odpisovania=4roky.Odpisujeme rovnomerne.
    OC zariadenia = 1284EUR* kurz dňa vystav.faktúry 37,225= 47 796,9 Zaokrúhlim na 47 797 alebo nechám pôvodnú sumu? Necháš pôvodnú sumu.Fa zaúčtujem 042/321, Prístroj zaradím 022/042 Správne
    Rozdelujeme aj v tomto prípade účt.odpisy a daňové?
    Aké sú daňové? Pozri § 27 a 28 zákona o dani z príjmov.
    Môžete mi prosím naformulovať v akých sumách a ako zaúčtujem odpisy? v tvojom prípade je to 1/4 OC zaokruhlená na celé Sk nahor. Zaúčtovanie 551/082
    Účt. odpisy sa zaúčtujú raz za rok alebo mesačne? Účtovné odpisy účtuješ mesačne alebo 1x ročne podľa toho ako máš uvedené v internej smernici pre účtovanie.
    ďakujem veľmi pekne za ochotu pomôcť.
    V internej smernici musíš uviesť či účtovné a daňové odpisy sa budú rovnať alebo nie.

    Sheryl je offline (nepripojený) Sheryl

    Sheryl
    milá Iholla

    rozdiel v účtovných a daňových odpisoch je v tom, že účtovné môžeš účtovať každý mesiac a daňové iba raz ročne a rozdiel medzi nimi Ti robí odpočítateľnú položku pri dani z príjmu.
    Nakoľko ide o sam. hnuteľné veci nad 30 tis. Sk nemali by sa Ti rovnať učt. a daň. odpisy, pretože do účtovných si môžeš dať iba za celé mesiace ktoré máš prístroj zaradený a do daňových si dáš celú hodnotu a to 47796,9/4=11.949 Sk.

    lholla je offline (nepripojený) lholla

    lholla
    Sheryl
    milá Iholla

    rozdiel v účtovných a daňových odpisoch je v tom, že účtovné môžeš účtovať každý mesiac a daňové iba raz ročne a rozdiel medzi nimi Ti robí odpočítateľnú položku pri dani z príjmu.
    Nakoľko ide o sam. hnuteľné veci nad 30 tis. Sk nemali by sa Ti rovnať učt. a daň. odpisy, pretože do účtovných si môžeš dať iba za celé mesiace ktoré máš prístroj zaradený a do daňových si dáš celú hodnotu a to 47796,9/4=11.949 Sk.
    Ďakujem, už som múdrejšia.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Mám problém u jedného klienta - účtujúceho v jednoduchom účtovníctve - v roku 2002 obstaral DHM - kompresor v hodnote 50000,-Sk - ale až v roku 2006 bol splatený (nebol na leasing, ale faktúra bola dodávateľovi uhradená na vioackrát) poslednou sumou, ktorá bola vo výške 11000,-Sk. Predchádzajúca účtovníčka tento majetok nezaradila do odpisovania z dôvodu nezaplatenia, ale používal sa už v roku 2002. Prišla som na tento majetok až teraz v r.2006, keď bol doplatok starej faktúry - takže sa doteraz neodpisoval. Čo by ste mi poradili - môžem ho začať odpisovať teraz od r.2006? Alebo mám vypočíatať odpisy od r.2002, a uplatniť až prislúchajúci na rok 2006. v roku 2004 boli prerušené odpisy - v ten rok sa neodpisoval žiaden majetok. V podstate môžem tento majetok brať ako neuplatňované odpisy z dôvodu nezaplatenia a začať teraz v roku 2006 - vie niekto ako je to v JU?

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Orsz Pozri príspevok
    Mám problém u jedného klienta - účtujúceho v jednoduchom účtovníctve - v roku 2002 obstaral DHM - kompresor v hodnote 50000,-Sk - ale až v roku 2006 bol splatený (nebol na leasing, ale faktúra bola dodávateľovi uhradená na vioackrát) poslednou sumou, ktorá bola vo výške 11000,-Sk. Predchádzajúca účtovníčka tento majetok nezaradila do odpisovania z dôvodu nezaplatenia, ale používal sa už v roku 2002. Prišla som na tento majetok až teraz v r.2006, keď bol doplatok starej faktúry - takže sa doteraz neodpisoval. Čo by ste mi poradili - môžem ho začať odpisovať teraz od r.2006? Alebo mám vypočíatať odpisy od r.2002, a uplatniť až prislúchajúci na rok 2006. v roku 2004 boli prerušené odpisy - v ten rok sa neodpisoval žiaden majetok. V podstate môžem tento majetok brať ako neuplatňované odpisy z dôvodu nezaplatenia a začať teraz v roku 2006 - vie niekto ako je to v JU?
    Čo sa týka odpisov, sú rovnaké v JÚ tak ako v PÚ. Môžeš začať odpisovať v r. 2006 tak ako keby to bol 1. rok a pokračovať v r. 2007 ako 2. rok atď.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Orsz Pozri príspevok
    Mám problém u jedného klienta - účtujúceho v jednoduchom účtovníctve - v roku 2002 obstaral DHM - kompresor v hodnote 50000,-Sk - ale až v roku 2006 bol splatený (nebol na leasing, ale faktúra bola dodávateľovi uhradená na vioackrát) poslednou sumou, ktorá bola vo výške 11000,-Sk. Predchádzajúca účtovníčka tento majetok nezaradila do odpisovania z dôvodu nezaplatenia, ale používal sa už v roku 2002. Prišla som na tento majetok až teraz v r.2006, keď bol doplatok starej faktúry - takže sa doteraz neodpisoval. Čo by ste mi poradili - môžem ho začať odpisovať teraz od r.2006? Alebo mám vypočíatať odpisy od r.2002, a uplatniť až prislúchajúci na rok 2006. v roku 2004 boli prerušené odpisy - v ten rok sa neodpisoval žiaden majetok. V podstate môžem tento majetok brať ako neuplatňované odpisy z dôvodu nezaplatenia a začať teraz v roku 2006 - vie niekto ako je to v JU?
    prerušené odpisovanie - ako v PU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.