Zavrieť

Porady

DPH - kontrola

Prosím Vás o radu. Dnes sme mali daňovú kontrolu na DPH a našli mi v pokladni
pokladničný blok od inej firmy na kúpu materiálu na sumu 50 095,- Sk. Vôbec som si to v návale práce neuvedomila, že prekračuje povolený limit 50.000,- na uplatnenie DPH. Dostanem pokutu a doklad bude vyňatý z uplatnenia DPH. Toto je moja chyba, už sa nedá asi nič robiť. Materiál sme ďalej predali, mám pocit, že sme poškodení vickrát. Z predaného sme odviedli DPH, aj keď nárok na odpočet nemáme. Nedá sa s tým niečo robiť aby sme nemuseli odviesť DPH z predaného materiálu?
Chcem sa opýtať, môže firma vystaviť takýto doklad ktorý prevyšuje stanovenú hranicu?
Usporiadat
endzi1 endzi1

endzi1 je offline (nepripojený) endzi1

ahoj. ja som mala tiez taký prípad, dph sme si krátili koeficientom, ale pri danovej kontrole nám dorúbili celé dph. neurobili sme s tým nič, pretože nám bolo povedané, že je to naša chyba a mala tam byť priložená aj faktúra.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Doporučujem s dôverou sa obrátiť na toho, kto blok vydal, a požiadať ho o vydanie dokladu /napr. dod.list/ ktorý bude spĺňať všetky náležitosti. Toto je povinný urobiť. Potom doklad môžete predložiť v rámci odvolania na DU.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Určite by som vyjednávala, že vypýtam opis faktúry, ktorý som zapatrošila... Zajtra ho máte, vážené pani kontrolórky...
Naposledy upravil Monika Kováčová : 17.01.07 at 17:59 Dôvod: hrúbka
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
ekopo
Doporučujem s dôverou sa obrátiť na toho, kto blok vydal, a požiadať ho o vydanie dokladu /napr. dod.list/ ktorý bude spĺňať všetky náležitosti. Toto je povinný urobiť. Potom doklad môžete predložiť v rámci odvolania na DU.
Súhlasím s ekopo, ale dovoľujem si len doplniť, že doklad doporučujem predložiť kontrolórom v čase výkonu daňovej kontroly, t.j. kým nie je ukončená. Zápisnične...
0 0
ValMa ValMa

ValMa je offline (nepripojený) ValMa

kontrolu dnes začali a hneď aj ukončili. Zápis napíšu dodatočne a zavolajú konateľa na podpis. Je dodací list aj keby mal náležitosti faktúry akou - takou náhradou faktúry, dalo by sa ním obhajovať?
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

ja by som to zas tak ružovo nevidel (ako v iných daňových kontrolách, ktoré sú tu na porade rozoberané); ak by aj dodávateľ vystavil dodatočne faktúru, táto nebude v účtovníctve zaevidovaná (navyše takéto dodatočné vystavenie faktúry nie je úplne v súlade so zákonom, ale to už je iná téma), nemožno na ňu teda prihliadať, takúto dodatočne vystavenú faktúru nebude mať určite vo svojej evidencii ani dodávateľ; taktiež pochybujem, že by sa dodávateľ do toho púšťal a vystavoval by spätne faktúru, zbytočné problémy a navyše je to porušenie zákona a jasný pokus o podvod;
navyše sú tu skutočnosti, ktoré preukazujú, že ako dodávateľ tak aj odberateľ uplatňovali DPH z dokladu z registračnej pokladnice a nie z faktúry, evidencie a účtovníctvo nepustí a napr. aj keby doniesli na daňový úrad faktúru, čo odpovedia na otázku kde ju majú zaúčtovanú?
bohužial v tomto prípade ste si to mali skôr všimnúť, skutočný stav je taký, že ste si odpočítali DPH z dokladu, ktorý nespĺňa náležitosti podľa zákona o DPH a zbytočne by som nešpekuloval s dodatočnými vystavovaniami faktúr, za chyby sa bohužial platí
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
ValMa
kontrolu dnes začali a hneď aj ukončili. Zápis napíšu dodatočne a zavolajú konateľa na podpis. Je dodací list aj keby mal náležitosti faktúry akou - takou náhradou faktúry, dalo by sa ním obhajovať?
To si mala riadnu daňovú kontrolu DPH za určité zdaň. obdobie alebo kontrolu, ktorá končí zápisnicou o miestnom zisťovaní...
Trvala by som na uznaní a následnom predložení...Nedaj sa!!!
0 0
ValMa ValMa

ValMa je offline (nepripojený) ValMa

bola to riadna daňová kontrola DPH za október 2006
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

skaspa
ja by som to zas tak ružovo nevidel (ako v iných daňových kontrolách, ktoré sú tu na porade rozoberané); ak by aj dodávateľ vystavil dodatočne faktúru, táto nebude v účtovníctve zaevidovaná (navyše takéto dodatočné vystavenie faktúry nie je úplne v súlade so zákonom, ale to už je iná téma), nemožno na ňu teda prihliadať, takúto dodatočne vystavenú faktúru nebude mať určite vo svojej evidencii ani dodávateľ; taktiež pochybujem, že by sa dodávateľ do toho púšťal a vystavoval by spätne faktúru, zbytočné problémy a navyše je to porušenie zákona a jasný pokus o podvod;
navyše sú tu skutočnosti, ktoré preukazujú, že ako dodávateľ tak aj odberateľ uplatňovali DPH z dokladu z registračnej pokladnice a nie z faktúry, evidencie a účtovníctvo nepustí a napr. aj keby doniesli na daňový úrad faktúru, čo odpovedia na otázku kde ju majú zaúčtovanú?
bohužial v tomto prípade ste si to mali skôr všimnúť, skutočný stav je taký, že ste si odpočítali DPH z dokladu, ktorý nespĺňa náležitosti podľa zákona o DPH a zbytočne by som nešpekuloval s dodatočnými vystavovaniami faktúr, za chyby sa bohužial platí
Nesúhlasím, faktúra rozumej v zmysle zákona o DPH, nie ako pohľadávka platená v hotovosti alebo prevodom!
Takáto faktúra sa neúčtuje v záväzkoch ani na účte dodávatelia! Je to len príloha k hotovostnej platbe z ERP, môže sa volať aj Dodací list aj Janko Hraško. Takže skapsa, nechceme porušiť zákon. Prílohou dokladu z ERP by bola faktúra, ktorá spĺňá náležitosti zákona o DPH.

A s tým podvodom si ma urazila, vieš?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

A keby si mi dala doklad z ERP na 10,- Sk a nebol by tam základ dane napríklad, tak by som ho buď hodila do koša, alebo by som od teba k nemu pýtala FAKTÚRU, milá skapsa. Tak ako som pýtala z TESCA faktúru ku každému nákupu a predstav si asi ich to už prestalo baviť, pretože základ dane už na bločkoch z ERP uvádzajú...
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

ValMa
kontrolu dnes začali a hneď aj ukončili. Zápis napíšu dodatočne a zavolajú konateľa na podpis. Je dodací list aj keby mal náležitosti faktúry akou - takou náhradou faktúry, dalo by sa ním obhajovať?
Ak obsahuje všetky náležitosti, ktoré sú uvedené v § 71 ZoDPH, tak áno. Okrem toho máte právo podľa § 15 odst. 5 písm. c zák č. 511/1992- Zákona o správe daní predkladať v priebehu daňovej kontroly dôkazy preukazujúce Vaše tvrdenie. Daňová kontrola je ukončená dňom prerokovania protokolu, takže kým je čas, treba predložiť doklad - faktúru, podľa § 71.
Naposledy upravil JankaO : 17.01.07 at 18:12
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

ermon
Nesúhlasím, faktúra rozumej v zmysle zákona o DPH, nie ako pohľadávka platená v hotovosti alebo prevodom!
Takáto faktúra sa neúčtuje v záväzkoch ani na účte dodávatelia! Je to len príloha k hotovostnej platbe z ERP, môže sa volať aj Dodací list aj Janko Hraško. Takže skapsa, nechceme porušiť zákon. Prílohou dokladu z ERP by bola faktúra, ktorá spĺňá náležitosti zákona o DPH.

A s tým podvodom si ma urazila, vieš?
uraziť som nikoho nechcel, prepáč ak si to tak zobral
viem, že sa to nemusí volať faktúra, stačí keď to spĺňa náležitosti faktúry podľa zákona o DPH, môže sa to naozaj volať aj janko hraško (mi teraz berme, že to bude faktúra), ale uplatnil si DPH z nejakej prílohy k bločku z registračnej pokladnice alebo z bločku z registračnej pokladnice? je jasné, že to bolo z bločku a pokiaľ by ďalej aj niečo predkladali, tak ak by predložili dodací list mal by spĺňať náležitosti faktúry, aby bolo z neho možné odpočítať DPH a teraz odpočítam DPH z dodacieho listu (faktúry), alebo z bločku? Sám píšeš, že "faktúra rozumej v zmysle zákona o DPH, nie ako pohľadávka platená v hotovosti alebo prevodom!" čiže môže to byť aj bloček z ERP (čo je v tomto prípade), ak by to bol ten dodací list (faktúra) úhrada nebude zachytená cez ERP, ale hotovostne alebo prevodom.
Ako by aj mohol dodávateľ vystaviť dodací list (teda faktúru podľa zákona o DPH, aby bol prípustný odpočet aj pri sume nad 50 000 SK), keď už to všetko prebehlo na základe bločku z erp? Na tom dodacom liste by boli aj tak uvedené len tie skutočnosti, ktoré sú na bločku (čo sa týka názvu tovaru, množstva, ceny...). Išlo by sa teda na tú skutočnosť, že DPH bola uplatňovaná na základe faktúry a nie bločku z pokladne. Je možné hradiť faktúru cez registračnú pokladnicu??? neboli by to dva daňové doklady - faktúra a bloček z ERP
ináč nie som skapsa
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zároveň však nikde nie je napísané, že doklad z ERP nemôže obsahovať náležitosti navyše, t.j. tie o ktorých minimálne nepojednáva ZDPH a vyhláška ... skúste sa poradiť s daňovým poradcom ... doporučujem kroky vedúce k doplneniu náležitosti pôvodne vystavenej faktúry, ktorou je v tomto prípade doklad z ERP. Napr.vyjadrenie dodávateľa o doplnení náležitostí. T.j. netrvať na tom, že sa jedná o doklad vyhotovený ERP ... ale na tom, že sa jedná o doplnenie náležitostí pôvodne vystaveného dokladu.

Ak hovoríme o princípe DPH ... pridaná hodnota zdanenie ... právo na odpočítanie ... vecná stránka by mala prevážiť nad formálnou, samozrejme v prípade doplnenia predpísaných náležitostí faktúry.

Aj dodací list s náležitosťami a doklad z ERP ako doklad o úhrade v hotovosti sú bežne v praxi akceptované.

Máte teda dve možnosti ... Nejedná sa o podvod, ale o princíp ...
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

podvodom som myslel spätné vystavovanie faktúr, nečakal som až taký nedatívny ohlas , ešte raz sa ospravedlňujem, ak som sa niekoho dotkol

a čo sa týka tých dokadov: Ak dodávateľ vystaví dodací list (s náležitosťami faktúry) som povinný z tohto dodacieho listu (faktúry) odviesť DPH - prvý daňový doklad, tento dodací list (faktúru) uhradím v hotovosti, ale dodávateľ mi nevypíše príjmový/výdavkový pokladničný doklad, ale dá mi bloček z ERP - druhý daňový doklad, som teraz povinný odviesť dvakrát DPH, keď mám dva daňové doklady, či nie? Ako by podnikateľ, ktorý by na úhradu faktúr vydával bločky z DPH, vyselektoval DPH z týchto dokladov? V knihe erp by v kolonke DPH potom dával túto sumu mínusom ako úhradu faktúr a že DPH bola štátu uhradená už pri vystavení faktúry?
0 0
Asmína Asmína

Asmína je offline (nepripojený) Asmína

DÚ boli usmernené nasledovne:
Za faktúru sa doklad vyhotovený ERP považuje vtedy, ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, pričom tento doklad musí obsahovať údaje podľa § 71 ods. 2 zákona o DPH s výnimkou údaja podľa ods. 2 písm. b/ a jednotkovej ceny podľa ods. 2 písm. g/. V prípade, ak je doklad vyhotovený ERP a obsahuje všetky náležitosti uvedené v § 71 ods. 2 zákona o DPH vrátane údajov podľa ods.2 písm. b a jednotkovej ceny podľa ods. 2 písm. g, považuje sa za faktúru.
Ak platiteľ dane preukazuje odpočítanie dane dokladom z ERP, ktorý sa nepovažuje za faktúru, nemôže uplatniť odpočítanie dane. V takomto prípade môže platiteľ uplatniť odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane faktúru.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
skaspa
...a čo sa týka tých dokadov: Ak dodávateľ vystaví dodací list (s náležitosťami faktúry) som povinný z tohto dodacieho listu (faktúry) odviesť DPH - prvý daňový doklad, tento dodací list (faktúru) uhradím v hotovosti, ale dodávateľ mi nevypíše príjmový/výdavkový pokladničný doklad, ale dá mi bloček z ERP - druhý daňový doklad, som teraz povinný odviesť dvakrát DPH...
Ak by sme boli dôsledný, tak vznik dańovej povinnosti sa viaže k dodaniu tovaru ... to nevzniká dvakrát a nemalo by sa viazať k formalitám spojeným s vystavením dokladov ... Ani jedna, ani druhá strana nezduplovala svoje povinnosti ani práva. Prečo? Lebo jej boli známe skutočnosti v čase v čase vzniku daňovej povinnosti. Tak by som doporučovala argumentovať po doplnení náležitostí, ktoré z dokladu z ERP nevyplynuli, lebo nemohli ...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Asmína
Ak platiteľ dane preukazuje odpočítanie dane dokladom z ERP, ktorý sa nepovažuje za faktúru, nemôže uplatniť odpočítanie dane. V takomto prípade môže platiteľ uplatniť odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane faktúru.
O.K. odpočítanie uplatníme z DL - doklad z ERP je doklad o úhrade za dodávku tovaru.

P.S.:
Okrem iného, stále v praxi takto fungujú dodávateľské firmy ... A to je fakt.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
skaspa
podvodom som myslel spätné vystavovanie faktúr, nečakal som až taký nedatívny ohlas , ešte raz sa ospravedlňujem, ak som sa niekoho dotkol
Nepredpokladám, že ste sa niekoho dotkli ... ale zmobilizovali ste Poradu .-) Nie je to po prvýkrát.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Presne toto som mala na mysli vo svojom príspevku. Nepochopili sme sa so skaspa v základnej veci: zachytenie faktúry v účtovníctve, išlo by o "zdvojené tržby, DPH a aj úhrady v prípade VPD a PPD. Takže ja som navrhovala zadávateľke otázky len doplniť doklad z ERP o prílohu : faktúru v zmysle zákona o DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ermon
Takže ja som navrhovala zadávateľke otázky len doplniť doklad z ERP o prílohu : faktúru v zmysle zákona o DPH.
Nemôže ... príloha "faktúra" neexistuje. Buď bude trvať na doplnení náležistostí dokladu z ERP ... s tým istým číslom atď., alebo doklad z ERP bude dokladovať úhradu a napr. číslo faktúry. Iba spolu "jeden doklad" má podľa môjho názoru možnosť ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať