Zavrieť

Porady

DPH - kontrola

Prosím Vás o radu. Dnes sme mali daňovú kontrolu na DPH a našli mi v pokladni
pokladničný blok od inej firmy na kúpu materiálu na sumu 50 095,- Sk. Vôbec som si to v návale práce neuvedomila, že prekračuje povolený limit 50.000,- na uplatnenie DPH. Dostanem pokutu a doklad bude vyňatý z uplatnenia DPH. Toto je moja chyba, už sa nedá asi nič robiť. Materiál sme ďalej predali, mám pocit, že sme poškodení vickrát. Z predaného sme odviedli DPH, aj keď nárok na odpočet nemáme. Nedá sa s tým niečo robiť aby sme nemuseli odviesť DPH z predaného materiálu?
Chcem sa opýtať, môže firma vystaviť takýto doklad ktorý prevyšuje stanovenú hranicu?
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

skaspa
Ak dodávateľ vystaví dodací list (s náležitosťami faktúry) som povinný z tohto dodacieho listu (faktúry) odviesť DPH - prvý daňový doklad, tento dodací list (faktúru) uhradím v hotovosti, ale dodávateľ mi nevypíše príjmový/výdavkový pokladničný doklad, ale dá mi bloček z ERP - druhý daňový doklad, som teraz povinný odviesť dvakrát DPH, keď mám dva daňové doklady, či nie?
Na prvý pohľad zložité, ale tu je jednoduchá odpoveď. V súčasnosti sa používa termín faktúra, nie daňový doklad. A termín daňová povinnosť. To znamená, že keďže ERP nespĺňa náležitosti faktúry, dodávateľ vystaví faktúru, ktorá tieto náležitosti spĺňa, nezdvojuje DPH ani tržby. O faktúre neúčtuje. Nevzniká mu druhá daňová povinnosť.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Jana Acsová
Nemôže ... príloha "faktúra" neexistuje. Buď bude trvať na doplnení náležistostí dokladu z ERP ... s tým istým číslom atď., alebo doklad z ERP bude dokladovať úhradu a napr. číslo faktúry. Iba spolu "jeden doklad" má podľa môjho názoru možnosť ...
Hovoríme o tom istom, mám pocit.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ermon
To znamená, že keďže ERP nespĺňa náležitosti faktúry...
Spĺňa ... len nie je faktúrou podľa ZDPH, lebo prekračuje limit.

Preto doporučujem argumtovať tým, že doklad z ERP je dokladom o úhrade, ktorý dopĺňa náležitosti faktúry - v tomto prípade dodacieho listu.

Jedna dodávka, jedna faktúra - dodací list s doplnením dokladom z ERP. Napríklad.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ermon
Hovoríme o tom istom, mám pocit.
Áno ... ale z praxe viem, že je to aj o slovíčkach, dôraze na odseku a ... interpunkcii. Niekedy ...
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

ermon
Na prvý pohľad zložité, ale tu je jednoduchá odpoveď. V súčasnosti sa používa termín faktúra, nie daňový doklad. A termín daňová povinnosť. To znamená, že keďže ERP nespĺňa náležitosti faktúry, dodávateľ vystaví faktúru, ktorá tieto náležitosti spĺňa, nezdvojuje DPH ani tržby. O faktúre neúčtuje. Nevzniká mu druhá daňová povinnosť.
ok, skúsim ešte jeden príklad s termínom faktúra, pri ktorom abstrahujem od 50 000 Sk pri bločku z ERP
dodávateľ vystaví doklad podľa § 71 ods. 2 na 40 000 Sk - klasická faktúra, pri ktorej je povinný odviesť štátu DPH
na druhý deň príde odberateľ a uhradí faktúru, dodávateľ mu však ako doklad o úhrade dá bloček z ERP - druhá faktúra podľa § 71 ods. 5, teraz si vyberiem, z ktorého dokladu odvediem DPH? mám dve faktúry na DPH, mal by som odviesť daň z každej faktúry
Jana Acsová
Ak by sme boli dôsledný, tak vznik dańovej povinnosti sa viaže k dodaniu tovaru ... to nevzniká dvakrát a nemalo by sa viazať k formalitám spojeným s vystavením dokladov ... Ani jedna, ani druhá strana nezduplovala svoje povinnosti ani práva. Prečo? Lebo jej boli známe skutočnosti v čase v čase vzniku daňovej povinnosti. Tak by som doporučovala argumentovať po doplnení náležitostí, ktoré z dokladu z ERP nevyplynuli, lebo nemohli ...
aj keď neplatiteľ DPH vystaví faktúru s DPH je povinný túto štátu odviesť a pritom nie je platiteľ DPH a tiež by sa to mohlo nazvať iba formalitou spojenou s vystavovaním dokladov
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
skaspa
aj keď neplatiteľ DPH vystaví faktúru s DPH je povinný túto štátu odviesť a pritom nie je platiteľ DPH a tiež by sa to mohlo nazvať iba formalitou spojenou s vystavovaním dokladov
skúsme začať takto

Pokračujeme: OK ... z jednej daňovej povinnosti ...bohužiaľ zákon ho viaže k splneniu si povinnosti v prípade, že na doklade daň uvedie. Ale že má byť k dodávke jeden doklad, resp.5 navzájom sa dopĺňajúcich dokladov, to mi nemôže prikázať, ani zakázať nikto...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
skaspa
aj keď neplatiteľ DPH vystaví faktúru...
nikdy nevystaví faktúru, iba doklad, kde vyčísli DPH. Faktúra to nebude. neplatiteľ nem IČ DPH .-)
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

§ 1 ods. 1 vyhlášky 5/1994 - o vedení tržieb ERP: Daňový subjekt,..., používa od 1. januára 1995 na účely evidencie tržieb elektronickú registračnú pokladnicu s tlačiarňou, a to vo všetkých svojich predajných miestach, v ktorých dochádza k úhrade v hotovosti...

podľa § 2 písm. c) vyhláške 55/1994 - o vedení tržieb ERP:
Na účely tejto vyhlášky sa rozumie úhradou v hotovosti príjem peňazí v hotovosti, a to bankoviek a mincí platnej meny; za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky,
ak bola teda vystavená klasická faktúra podľa § 71 osd. 2 nemala jej úhrada byť zaevidovaná v ERP podľa citovaného ustanovenia, tam je rozpor s predpisom
Ak dodávateľ vystavil bloček z ERP deklaroval tým, že nevystavil inú faktúru.

Jana Acsová
nikdy nevystaví faktúru, iba doklad, kde vyčísli DPH. Faktúra to nebude. neplatiteľ nem IČ DPH .-)
aj bloček z ERP je v tomto prípade (ak je vystavený nad 50000SK) iba doklad a nie faktúra, kontrolovaný podnikateľ teda nemá žiadnu faktúru podľa zákona o DPH, z ktorej by si mohol odpočítať DPH. Ak by následne vystavil dodávateľ faktúru a bloček z ERP by mal slúžiť iba ako doklad o úhrade, postupoval podľa mňa v rozpore s vyhláškou 55/1994 - lebo úhradu pohľadávky nemá "zachytávať" v ERP. Hrozí mu potom sankcia podľa § 35 ods. 12 zákona o správe daní a poplatkov
Naposledy upravil skaspa : 17.01.07 at 20:03
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
skaspa
Ak dodávateľ vystavil bloček z ERP deklaroval tým, že nevystavil inú faktúru.
Držíte sa zubami, nechatami .-) Ok. Možno zajtra. Ale je to bežná prax ... a isto nie zduplované dodávky tovaru. Ani spôsob vystavenie dokladu o príjme hotovosti nie je predpísaný. Ale to už nie je na Poradu
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Jana Acsová
Ale je to bežná prax ...

to ešte neznamená, že je to v súlade so zákonom; aj „zamestnávanie“ na živnosť je bežná prax...
ermon
To znamená, že keďže ERP nespĺňa náležitosti faktúry, dodávateľ vystaví faktúru, ktorá tieto náležitosti spĺňa, nezdvojuje DPH ani tržby. O faktúre neúčtuje. Nevzniká mu druhá daňová povinnosť.

jediná možnosť ako sa vyhnúť „neuznaniu“ odpočtu DPH z tohto bločku je preukázať daňovému úradu, že bloček z ERP je len úhradou faktúry a úhradou faktúry môže byť tento bloček len pri faktúre, pri ktorej vznikla pohľadávka a že DPH bola uplatnená nie z bločku, ale z faktúry a tu je problém:
ak by dodávateľ, teda pristúpil a vystavil by spätne faktúru, s tým, že bloček z ERP má byť len dokladom o úhrade a nie faktúrou (napr. nevedel, že je to v rozpore s vyhláškou 55/1994), nemohol by mať tento bloček zaúčtovaný ako príjem hotovosti/tržba a to zrejme bude mať takto zaúčtované ; navyše takto dodatočne vystavenú faktúru nebude mať nikde zachytenú – v účtovníctve, v evidencii – potom si myslím, že je vystavenie takejto faktúry úplne zbytočné a o ničom nenasvedčuje a aj pre daňovú kontrolu bude zrejmé, že táto faktúra bola účelovo spätne vystavená, ak o faktúre neúčtuje, nemôže z nej uplatniť ani DPH (či už na vstupe, alebo výstupe); ak by dodávateľ vystavil faktúru, vzniká mu pohľadávka a túto skutočnosť má mať zaúčtovanú v účtovníctve pohľadávka/výnos; ak potom odberateľ uhradí faktúru a dodávateľ z nevedomosti vystaví ako doklad o úhrade bloček z ERP bude to mať v účtovníctve stále zachytené ako úhradu pohľadávky príjem hotovosti/pohľadávka;
ale v našom prípade dodávateľ, keďže nevystavil žiadnu faktúru, nebude mať o žiadnych pohľadávkach účtované, bude mať účtované príjem hotovosti/výnos, toto je skutkový stav, ktorý len ťažko niekto spochybní;
Jana Acsová
Ale že má byť k dodávke jeden doklad, resp.5 navzájom sa dopĺňajúcich dokladov, to mi nemôže prikázať, ani zakázať nikto...

ale do nákladov, resp. pre účely odpočtu DPH bude podstatný len jeden doklad a aj účtovať budem len o jednom doklade a nie o piatich, aj podľa zákona o účtovníctve to bude len jeden účtovný prípad a nie päť; nejaké prílohy a doplňovania bločku z ERP vystaveného nad 50000 Sk, aby spĺňal náležitosti faktúry podľa zákona o DPH si neviem predstaviť, skutkový stav je taký, že si odpočítali DPH z bločku z ERP, ktorý nemožno považovať za faktúru, o čom určite svedčí účtovanie ako u odberateľa, tak aj u dodávateľa a z toho vyplýva, že si odberateľ uplatnil DPH z bločku z ERP, ktorý nespĺňa náležitosti faktúry pre účely odpočtu DPH;
Jana Acsová
Ani spôsob vystavenie dokladu o príjme hotovosti nie je predpísaný.

nie je, ale na úhradu pohľadávok sa nepoužíva ERP, takže bloček z ERP nemôže po správnosti byť ani považovaný za doklad o úhrade pohľadávky; a keby bol, ten čo zaevidoval úhradu pohľadávky cez ERP konal v rozpore s vyhláškou 55/1994;
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vau ...

Sme na Porade. Ja zdôrazňujem s čím sa skúsiť obhájiť, vy s čím môže prísť daňová kontrola.

Je to OK.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Jana Acsová
Vau ...

Sme na Porade. Ja zdôrazňujem s čím sa skúsiť obhájiť, vy s čím môže prísť daňová kontrola.

Je to OK.
ja som v zásade za to, že podnikateľ sa má brániť ako sa len dá; vo všetkých iných príspevkoch na porade týkajúcich sa daňových kontrol som radil v prospech podnikateľa, lebo som videl priestor na "obhájiteľnosť" resp. nesprávnosť postupu daňového úradu;
tu to vidím ináč, preto mám iný názor, je zbytočné sa snažiť, platiť daňových poradcov, ak je 99 % pravdepodobnosť, že neuspejem, je to pre mňa len stratu času a peňazí (za daňového poradcu); ale nech skúsi pýtajúci sa vyskúšať váš postup a napíše sem výsledok po kontrole, sám som zvedavý ako to dopadne; podľa mňa neuspeje a všetko tomu aj nasvedčuje
Naposledy upravil skaspa : 18.01.07 at 07:31
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

poprosím Vás o radu:mali sme daň.kontrolu na DPH rok 2005 kde vyrúbili dodatočným platobným výmerom daň vo výške 716,-Sk (neuznali DPH z faktúry Orange, nakoľko nebolo uvedené DIČ DPH kontrolovanej firmy).
Akým spôsobom túto sumu zaúčtujem v tomto roku :
-545/379 ako nedaňový náklad a musím podávať dodatočné daňové priznanie na daň z príjmov za rok 2005,2006 alebo 545/343.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Ľudkovia, kto máte skúsenosti poradte mi prosím..
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Skúsim ešte raz:
-daň.úrad po kontrole DPH za rok 2005 dodatočne vyrubil daň vo výške 716,-Sk (neuznal DPH na fa od Orange ).Sumu v roku 2007 vo výške 716,-Sk zaúčtujem ako nedaň.náklad 538/343, za rok 2005 nemusím podávať dodatočné daň.priznanie na daň z príjmov PO.
Správne?
Dopĺňam ešte: úhrada rozdielu dane vyrúbenej daň.úradom 716,- Sk 343/221
Naposledy upravil misolga : 12.04.07 at 07:33
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zaujímalo by to aj mňa, pretože stále mi na 343 visí tiež cca 700 Sk...
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

misolga Pozri príspevok
Skúsim ešte raz:
-daň.úrad po kontrole DPH za rok 2005 dodatočne vyrubil daň vo výške 716,-Sk (neuznal DPH na fa od Orange ).Sumu v roku 2007 vo výške 716,-Sk zaúčtujem ako nedaň.náklad 538/343, za rok 2005 nemusím podávať dodatočné daň.priznanie na daň z príjmov PO. Správne?
Dopĺňam ešte: úhrada rozdielu dane vyrúbenej daň.úradom 716,- Sk 343/221

Z tohoto dôvodu nemusíte podávať DDP k DzP PO, nakoľko vám nevzniká povinnosť podať DDP.

§ 39 zák.511/92 Zz.
Opravné a dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie

.............

(2) Ak zistí daňový subjekt, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená, je povinný predložiť do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení dodatočné priznanie alebo hlásenie. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná.

(3) Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.

..........
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

ermon Pozri príspevok
Zaujímalo by to aj mňa, pretože stále mi na 343 visí tiež cca 700 Sk...
Z akého dôvodu???????
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

emgeton Pozri príspevok
Z akého dôvodu???????
Z dôvodu: predpis 343.8 - odpočet DPH 1000,- Sk
vrátenie DPH správcom: 300,- Sk (po kontrole neuznali 700,- Sk)...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Nemáme problém ohľadne podávania opravných a dodatočných DP. Problém a otázka je " Sumu v roku 2007 vo výške 716,-Sk zaúčtujem ako nedaň.náklad 538/343, za rok 2005 nemusím podávať dodatočné daň.priznanie na daň z príjmov PO. Správne?"

T.j. účtovanie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať