Zavrieť

Porady

Neuplatniteľná DPH z hľadiska dane z príjmu

Správne uvažujem, ak u platcu DPH, ktorý má však len príjmy oslobodené od dane (finančné služby), celú neuplatniteľnú DPH započítam pri uzávierkových operáciách ako VOZD?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Ja myslím, že nie, v par. 17 som to nenašla:

    Je tam len toto: (okrem iného... )

    20) Súčasťou základu dane je aj daň z pridanej hodnoty,

    a) na ktorú si platiteľ dane z pridanej hodnoty uplatnil nárok na odpočítanie pri registrácii podľa osobitného predpisu6) s výnimkou podľa odseku 3 písm. d),
    b) ktorá je dodatočne odpočítateľná alebo dodatočne neodpočítateľná, ak platiteľ dane z pridanej hodnoty zmenil účel použitia hmotného majetku podľa osobitného predpisu.78)

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    §19 ods.3 písm.k/ Zákona o dani z príjmov:
    Daňovým výdavkom je aj daň z pridanej hodnoty
    1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
    2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)
    Monika Kováčová
    Ale potom by som nepostupovala cez uzávierkové operácie ale priamo v účtovaní výdavkov...

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Ďakujem za odpovede.

    Priamo cez účtovanie mi to program nedovolí, takže ešte zvažujem interným dokladom vždy ku koncu štvrťroka.

    Ešte raz vďaka

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    Poprosím o radu dopravca zaplatená DPH v zahraničí z PHM, mýta ,tam si nežiadam o jej vrátenie môžem si ju dať do daňových výdavkov ? Na školeniach bolo v minulosti povedané, že áno ale v piatok v Nitre ma dorazilo keď na školení o DPH bolo povedané, že sa nebude uznávať do daňových nákladov. Má s tým niekto skúsenosť? Vďaka

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Džudi
    Poprosím o radu dopravca zaplatená DPH v zahraničí z PHM, mýta ,tam si nežiadam o jej vrátenie môžem si ju dať do daňových výdavkov ? Na školeniach bolo v minulosti povedané, že áno ale v piatok v Nitre ma dorazilo keď na školení o DPH bolo povedané, že sa nebude uznávať do daňových nákladov. Má s tým niekto skúsenosť? Vďaka
    Tu je pravdepodobne rozdiel v tom, že si ju môžeš vyžiadat naspäť, preto sa nebude uznávať za daňový výdavok - či tak urobíš alebo nie, je na tvojom rozhodnutí, ale zober si fakt - že niekto si ju vyžiada, doklad o tom nedá do účtovníctva a ešte si ju vo výdavkoch druhýkrát uplatní. Aj to sa stáva.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Marianna01
    Správne uvažujem, ak u platcu DPH, ktorý má však len príjmy oslobodené od dane (finančné služby), celú neuplatniteľnú DPH započítam pri uzávierkových operáciách ako VOZD?
    Z príspevkov mie nie je jasné - či za správnu odpoveď si zobrala áno, alebo nie. Ja sa prikláňam k odpovedi áno - DPH na ktorú nemáš nárok na odpočet je riadnym daňovým výdavkom - takže žiadna pripočítateľná položka.

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    Ja sa prikláňam skôr k odpovedi, že si ju môžem uplatniť vo výdavkoch, lebo podľa nášho zákona o DPH nemám nárok na jej odpočítanie, v začiatkoch od vstupu bol názor DR Nitra že nebude uznaná vo výdavkoch, potom jasne na seminári Ing. Uharka v Nitre povedal áno ak si ju nežiadam, je uznaná ako DV a teraz na školení o DPH zas niečo iné, ale lektorka to len tak spomenula, že je to tvrdé ale ona sa nevenuje DZP ale DPH takže preto sa pýtam, lebo podstatné je čo povedia tí na DZP.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Džudi
    Poprosím o radu dopravca zaplatená DPH v zahraničí z PHM, mýta ,tam si nežiadam o jej vrátenie môžem si ju dať do daňových výdavkov ? Na školeniach bolo v minulosti povedané, že áno ale v piatok v Nitre ma dorazilo keď na školení o DPH bolo povedané, že sa nebude uznávať do daňových nákladov. Má s tým niekto skúsenosť? Vďaka
    Máme ... takú, že to bude uznaný výdavok v prípade, že nebudete žiadať o jej vrátenie podľa predpisov iného členského štátu. Prečo? Lebo zákon Vám to iba umožňuje a nie prikazuje.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.